Crezi in Dumnezeu?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13699
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 643 times
Contact:

18 Apr 2018, 18:45

Eu ma gandeam sa aducem un preot care sa isi faca cont pe extreamcs si sa va explice cate ceva sau sa va spovedeasca, il cunosc eu pe Claudiu Digital Priest si are preturi bune la spovedirile digitale se fac live pe fb si par atat de reale.
Image
RoyalServer
User avatar
Bunicu Magic
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1977
Joined: 25 Jan 2013, 20:38
Detinator Steam: Da
CS Status: da
Location: Bucuresti
Has thanked: 54 times
Been thanked: 153 times
Contact:

19 Apr 2018, 23:54

Mr.Dr.Sir.Go wrote:
Sorinel wrote: ai spus o vorba de m-am dat cu capul de tastatura
Iti dai seama ca doar un prost ar face una ca asta.

Fac pariu ca in viata ta ai citit doar o singura carte ..biblia ..scrisa in urma cu milioane de ani.
Spune tu de ce crezi in dumnezeu..dar nu pentru ca ai citit cartea ...din viata ta..spune-ne cand l-ai vazut ultima data...cand ai vorbit cu el ultima data..cand ti-a raspuns ultima data...ce face acum? e bine ..ii e cald ? ii e frig ? cand ti-a facut ultima minune? a inviat pe cineva in ultima vreme? Tot apa curge la robinetul tau? de ce nu ai vin la robinet ? cum arata cand l-ai vazut ultima data ? chel ? pletos? fumeaza?

Nu ai nici un raspuns ..pentru ca tu ne povestesti noua din biblie ..din auzite...nimic trait de tine..nimic vazut de tine...dar te bati cu pumnul in piept ca exista si ca , vai ..trebuie sa te credem pe cuvant ca tu te duci la biserica si ca te rogi pot mancare....ei uite eu nu ma rog ..si manc in fiecare zi ce doresc.

cand o sa vine unul si o sa vorbeasca de dumnezeu dar dupa anul 2000 ..adica ce a mai facut dumneze in ultima vreme ..mai vorbim..pana atunci tineti-va povestile pentru voi ca sunt vechi... chiar fff vechi ..si o dati in balari tot cu alea..
Pentru a-ti demonstra ca esti un copil foarte limitat mental iti explic prin dovezi si nu aberatii ceea ce spui tu si altii .
NU AM CITIT TOPICUL DOAR PRIMA PAGINA SI AM DECIS SA-I RASPUND.
Biblia a fost scrisa in 1600 de ani dupa HR , adica incepand cu anul 33 d.HR . Ultimile file fiind scrise in 1500. A fost scrisa pe 3 continente de 40 de persoane in 3 limbi .
Spui ca nu-l vezi pe DUmnezeu si nu-l simti , nimeni nu-ti vede creierul si nu-l simte , nici chiar tu , poti sa-l pipai ? Eu personal nu cred ca exista si o sa aleg sa fiu un ateu in ceea ce priveste discutia asta si o sa sustin cu stupoare ca tu nu ai creier si punct. Nimeni nu l-a vazut nimeni nu are niciun motiv sa creada ca el exista.
Eu va vin cu 1001 argumente si 1002 dovezi prin care va arat clar existenta Lui . Va garantez ca nu aveti 1 motiv dovedit sub vre-o forma prin care sa-l conteste .
Am 3 prieteni care stapanesc chimia si biologia la perfectie , 2 dintre ei anul acesta sustin examenul la medicina , unul dintre ei este la universitate la buget studiaza masterul in biologie . Oameni foarte inteligenti , mult peste medie credeti-ma . Nu o sa-i auzi ca-l contesta nici macar o secunda . Prietena mea biolog sustine ca fara Dumnezeu nici cea mai mica globula din tine n-ar functiona.Absolut tot organismul tau functioneaza in parametrii perfecti nu poti concepe cate lucruri se intampla intr o secunda in corpul tau.Exista "un zvac" "o inteligenta oarba" ceva ce da "instructiuni" fiecarei celule si globule din corpul tau , uitate la un documentar despre sarcina femeii pentru a vedea un proces extrem de perfect .
TEORIA EVOLUTIEI , BING BANG ... ETC sunt spulberate de foarteeee mult timp au fost luate zeci de specii si au fost urmarite si influentate si modificate genetic in N forme pentru a stimula evolutia , simpla modificare genetica , infima in organismul tau si esti mort.
Sunt TEORII , nu ma luati cu fizica ca face ca drege pentru ca eu personal sustin stiintele de genul si ganditi-va ca Einstein , Tesla etc au murit recent anii 1900 adica o mare parte din fizica moderna are o baza frageda si vor avea de , descoperit inca fooooarte multe lucruri .
Atacati religia cum ca au bani preotii etc , sustin pana la capat inlaturarea acestei mare mafii BOR sau a catolicismului si miliardelor detinute de ei si opulentei si extravagantei "divine" din partea lor .
Dar luati in calcul si preotii foarte saraci care cresc zecile de copii din putinul lor , da aveti dreptate merita generalizat dar sa nu uitam de adevaratii crestini .
De ce atata ura , la ce te invata Dumnezeu de rau , vreau doar un exemplu atat .
Nu uitati cine l-a omorat pe Iisus , da , preotii au fost cei ce l-au omorat spunand ca este un impostor , verificati sa vedeti cand Iisus a intrat in templu si a daramat mesele Preotiilor care faceau "bijnita" in lacasul Sf al Domnului .
Nu mai fugiti cu turma si contestati existenta Lui pentru ca x,y si z v-au prezentat 3 vorbe nedovedite si voi ca niste " genii " va luati dupa ei . Daca crezi in El si nu exita n-ai pierdut nimic , daca tu nu crezi si El exista , sincer , chiar ai pierdut totul
Last edited by HecaTe on 20 Apr 2018, 17:45, edited 1 time in total.
Reason: +1 warn pentru atac la persoana.
THINK it`s not illegal yet !
User avatar
blackgate
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1892
Joined: 15 Dec 2012, 13:50
Detinator Steam: Da
SteamID: melissus
Reputatie: retras
Been thanked: 239 times
Contact:

20 Apr 2018, 17:34

HecaTe wrote:
blackgate wrote:^ bossule, eu cand ma imbolnavesc ma duc la doctor ;) cand e mai grav ii dau si bani, nu ma rog la dumnezeu sa ma vindece
incetati cu discutia asta, sunt 2 tabere: crestinii care-si aduc dovezile inexistente si incearca sa ne faca sa credem in el, si ateii care tac si se uita mirati la ce aberatii puteti spune
Si a treia categorie, din care faci tu parte, ateii cu dovezi inexistente.
dovezi inexistente ? stai ca nu am inteles :)) pe mine nu ma intereseaza ce discutati, nu mai incercati sa-i faceti sa creada ca nu veti reusi niciodata :)) ca nu dau eu dovezi ca nu exista, asta e partea a 2; te-ai intrebat cumva daca chiar am chef sa-mi bat capul cu copii ca tine ? adu-mi dovada ca exista dumnezeu si mai discutam; cand zic dovada, nu ma refer la: vrajeli spuse de cineva, scrise, transmise, legende, ,,ca trebuie sa-l simt pe dumnezeu ca nu il pot vedea" blablalba, minuni, sfinti, chestii ce ti s-au intamplat tie de crezi ca sunt de la dumnezeu, si nu in ultimul rand, basmul underrated BIBLIA.
nu ma astept sa raspunzi fiindca ti-am cam inchis toate portitele nesemnificative
HecaTe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3292
Joined: 16 Aug 2014, 08:53
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: hecate_2k
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fond eXtream: 0
Location: Medias/Alba Iulia
Has thanked: 74 times
Been thanked: 40 times
Contact:

20 Apr 2018, 17:49

blackgate wrote:
HecaTe wrote:
blackgate wrote:^ bossule, eu cand ma imbolnavesc ma duc la doctor ;) cand e mai grav ii dau si bani, nu ma rog la dumnezeu sa ma vindece
incetati cu discutia asta, sunt 2 tabere: crestinii care-si aduc dovezile inexistente si incearca sa ne faca sa credem in el, si ateii care tac si se uita mirati la ce aberatii puteti spune
Si a treia categorie, din care faci tu parte, ateii cu dovezi inexistente.
dovezi inexistente ? stai ca nu am inteles :)) pe mine nu ma intereseaza ce discutati, nu mai incercati sa-i faceti sa creada ca nu veti reusi niciodata :)) ca nu dau eu dovezi ca nu exista, asta e partea a 2; te-ai intrebat cumva daca chiar am chef sa-mi bat capul cu copii ca tine ? adu-mi dovada ca exista dumnezeu si mai discutam; cand zic dovada, nu ma refer la: vrajeli spuse de cineva, scrise, transmise, legende, ,,ca trebuie sa-l simt pe dumnezeu ca nu il pot vedea" blablalba, minuni, sfinti, chestii ce ti s-au intamplat tie de crezi ca sunt de la dumnezeu, si nu in ultimul rand, basmul underrated BIBLIA.
nu ma astept sa raspunzi fiindca ti-am cam inchis toate portitele nesemnificative
Nu incerc sa fac pe nimeni sa creada, dar vad ca e prea dificil de inteles la mentalitate si intelectul tau.
Aceasta este o argumentare, nu vad sa aduci vreun argument sa-ti sustii punctul de vedere asupra subiectului, doar vii pe aici si arunci vorbe goale.
Mai nou si internet banking are liber de 1 decembrie :kappa: :kappa:
Image
User avatar
Bunicu Magic
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1977
Joined: 25 Jan 2013, 20:38
Detinator Steam: Da
CS Status: da
Location: Bucuresti
Has thanked: 54 times
Been thanked: 153 times
Contact:

20 Apr 2018, 18:37

blackgate wrote:
HecaTe wrote:
blackgate wrote:^ bossule, eu cand ma imbolnavesc ma duc la doctor ;) cand e mai grav ii dau si bani, nu ma rog la dumnezeu sa ma vindece
incetati cu discutia asta, sunt 2 tabere: crestinii care-si aduc dovezile inexistente si incearca sa ne faca sa credem in el, si ateii care tac si se uita mirati la ce aberatii puteti spune
Si a treia categorie, din care faci tu parte, ateii cu dovezi inexistente.
dovezi inexistente ? stai ca nu am inteles :)) pe mine nu ma intereseaza ce discutati, nu mai incercati sa-i faceti sa creada ca nu veti reusi niciodata :)) ca nu dau eu dovezi ca nu exista, asta e partea a 2; te-ai intrebat cumva daca chiar am chef sa-mi bat capul cu copii ca tine ? adu-mi dovada ca exista dumnezeu si mai discutam; cand zic dovada, nu ma refer la: vrajeli spuse de cineva, scrise, transmise, legende, ,,ca trebuie sa-l simt pe dumnezeu ca nu il pot vedea" blablalba, minuni, sfinti, chestii ce ti s-au intamplat tie de crezi ca sunt de la dumnezeu, si nu in ultimul rand, basmul underrated BIBLIA.
nu ma astept sa raspunzi fiindca ti-am cam inchis toate portitele nesemnificative
https://stirileprotv.ro/stiri/stiinta/o ... urcia.html
M-am saturat de cei ca tine care se cred destepti si sincer daca va iau la puricat n-aveti diploma de 10 clase dar mergeti pe ideea " scoala nu defineste inteligenta " culmea fiind in pasul in care O MARE PARTE DIN VOI CITITI PE LITERE SI STITI TABLA INMULTIRII PANA LA 5 .
Ti-am explicat sus cateva idei , plus o dovada concreta de la mine , mai am stai linistit doar ca sincer nu-i prima data cand am discutia asta si stiu ca si daca va aduc un promter si 10000 file de chestii dovedite tot o sa contestati....
Culmea .... de ce il negati , vreau un argument stabil prin care imi explici de ce nu crezi in EL , la ce te invata prost si in ce mod urat te modeleaza .
THINK it`s not illegal yet !
User avatar
blackgate
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1892
Joined: 15 Dec 2012, 13:50
Detinator Steam: Da
SteamID: melissus
Reputatie: retras
Been thanked: 239 times
Contact:

20 Apr 2018, 18:46

HecaTe wrote:
blackgate wrote:
HecaTe wrote: Si a treia categorie, din care faci tu parte, ateii cu dovezi inexistente.
dovezi inexistente ? stai ca nu am inteles :)) pe mine nu ma intereseaza ce discutati, nu mai incercati sa-i faceti sa creada ca nu veti reusi niciodata :)) ca nu dau eu dovezi ca nu exista, asta e partea a 2; te-ai intrebat cumva daca chiar am chef sa-mi bat capul cu copii ca tine ? adu-mi dovada ca exista dumnezeu si mai discutam; cand zic dovada, nu ma refer la: vrajeli spuse de cineva, scrise, transmise, legende, ,,ca trebuie sa-l simt pe dumnezeu ca nu il pot vedea" blablalba, minuni, sfinti, chestii ce ti s-au intamplat tie de crezi ca sunt de la dumnezeu, si nu in ultimul rand, basmul underrated BIBLIA.
nu ma astept sa raspunzi fiindca ti-am cam inchis toate portitele nesemnificative
Nu incerc sa fac pe nimeni sa creada, dar vad ca e prea dificil de inteles la mentalitate si intelectul tau.
Aceasta este o argumentare, nu vad sa aduci vreun argument sa-ti sustii punctul de vedere asupra subiectului, doar vii pe aici si arunci vorbe goale.
vrei un argument pentru ? nu cred si aia e, PUNCT.
se intampla prea multe in jur ca sa imi pese de un personaj imaginar; eu sunt pe principiul: nu vad, nu cred ;)
acuma a mai lasat si ala un link cu arca lui noe :)))))))))) cand o sa se dea ceva oficial ca aia este arca lui noe, mai discutam.
hai ca o sa evit subiectul asta, mai importanti sunt banii si ma asteapta :) nu am timp sa imi bat capul cu persoane de asteapta ajutor de la dumnezeu in loc sa se bazeze pe ei
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

20 Apr 2018, 18:56

Blackgate stiu ce spui si la asta m-am referit si eu. Eu vorbesc doar la entitatea cu rol de creator nu la altceva ca este normal ca un lenes nu va face nimic in viata. Biblia are doar un mesaj si acela e: entitatea a creat tot ce ne inconjoara, mai departe ne descurcam, cel mai important test.
User avatar
Chris Duskblade
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 2780
Joined: 18 Jun 2013, 16:46
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Nume anterior: Cristinel.
Utilizator neserios (tepar)
Location: Timișoara
Has thanked: 62 times
Been thanked: 15 times
Contact:

20 Apr 2018, 20:02

faza e ca dumnezeu e prezentat ca cineva la care trebuie sa te rogi,sa-ti fie frica de el si alte chestii de genul,cel putin in general in toate religiile existente
de ce ar trebui sa ma rog la ceva ce nu vad sau nu m-a ajutat cu nimic?
User avatar
Bunicu Magic
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1977
Joined: 25 Jan 2013, 20:38
Detinator Steam: Da
CS Status: da
Location: Bucuresti
Has thanked: 54 times
Been thanked: 153 times
Contact:

20 Apr 2018, 20:17

blackgate wrote:
HecaTe wrote:
blackgate wrote:.

dovezi inexistente ? stai ca nu am inteles :)) pe mine nu ma intereseaza ce discutati, nu mai incercati sa-i faceti sa creada ca nu veti reusi niciodata :)) ca nu dau eu dovezi ca nu exista, asta e partea a 2; te-ai intrebat cumva daca chiar am chef sa-mi bat capul cu copii ca tine ? adu-mi dovada ca exista dumnezeu si mai discutam; cand zic dovada, nu ma refer la: vrajeli spuse de cineva, scrise, transmise, legende, ,,ca trebuie sa-l simt pe dumnezeu ca nu il pot vedea" blablalba, minuni, sfinti, chestii ce ti s-au intamplat tie de crezi ca sunt de la dumnezeu, si nu in ultimul rand, basmul underrated BIBLIA.
nu ma astept sa raspunzi fiindca ti-am cam inchis toate portitele nesemnificative
Nu incerc sa fac pe nimeni sa creada, dar vad ca e prea dificil de inteles la mentalitate si intelectul tau.
Aceasta este o argumentare, nu vad sa aduci vreun argument sa-ti sustii punctul de vedere asupra subiectului, doar vii pe aici si arunci vorbe goale.
vrei un argument pentru ? nu cred si aia e, PUNCT.
se intampla prea multe in jur ca sa imi pese de un personaj imaginar; eu sunt pe principiul: nu vad, nu cred ;)
acuma a mai lasat si ala un link cu arca lui noe :)))))))))) cand o sa se dea ceva oficial ca aia este arca lui noe, mai discutam.
hai ca o sa evit subiectul asta, mai importanti sunt banii si ma asteapta :) nu am timp sa imi bat capul cu persoane de asteapta ajutor de la dumnezeu in loc sa se bazeze pe ei
Daca tu esti de parere ca acolo nu-i ceva oficial ... ideea este ca noi nu trebuie sa ne batem capul cu un copil neajuns la pubertate ca tine care a vazut 5 vloguri pe yt si 50 de pareri sau conspiratii exceptionale si secrete .
Va pot spune din surse sigure , nu pot da mai multe informatii despre cineva care a avut un rang destul de bun la Vatican , credeti-ma nu stim nici 1% din ce se intampla.
TOTUL ESTE O AFACERE , Biserica in general indiferent de religie este si o sa devina si mai rau o afacere .
„Casa Mea, casă de rugăciune se va chema, iar voi o faceți peșteră de tâlhari!” (Matei 21, 10-13)
Nu sunt vre-un crestin exemplu sau vre-un pocait , fantasy sau care ma cunoaste personal stie mai bine .
Dar ma calcati pe nervi voi copii orbi care vedeti 3 rahaturi pe net si cititi 8 fraze si va vedeti inteligenti brusc si atei , nu va mai conformati cu multimea voi iesiti din tipare voi sunteti speciali si sa nu uitam ca voi o sa fiti lideri frate , nu o sa faceti parte din clasa muncitoreasca de rand :)))))))) si daca va dezbrac si va scutur de 4 ori acum si in 10 ani nu cade nici una de 5 lei din buzunarele voastre .
Cititi inteligentilor care veniti cu argumentul " nu cred si punct " atunci cand dati cu fundul in balta si vi se cer argumente stabile de oameni copti la cap , cititi despre tot ce se intampla in jurul vostru , cititi cum in iubita america care da startul la smecherie in lume :)) va imbolnavesc mintal impunand ca daca esti gay ai aceleasi drepturi ca un cuplu heterosexual , adoptii si asa mai departe .
https://www.quora.com/Why-is-the-Bible- ... -of-the-US
Sunt chestii mai ample care se vor accentua usor usor pentru a ne tiparii ideile care in ziua de astazi ni se par nebune iar in 10 ani vor devenii ceva banal si tipic . Lumea a luat-o razna si chestia asta o sa ia amploare , verificati singuri , nu sunt vre-un copil nebun care crede in conspiratii , povesti si chestii de adormit copii.
Faceti o comparatie intre anii 90' si prezentul trist .
faza e ca dumnezeu e prezentat ca cineva la care trebuie sa te rogi,sa-ti fie frica de el si alte chestii de genul,cel putin in general in toate religiile existente
de ce ar trebui sa ma rog la ceva ce nu vad sau nu m-a ajutat cu nimic?
repet nici creierul nu-l vezi si crede-ma , chiar nu te ajuta cu nimic ...
THINK it`s not illegal yet !
HecaTe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3292
Joined: 16 Aug 2014, 08:53
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: hecate_2k
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fond eXtream: 0
Location: Medias/Alba Iulia
Has thanked: 74 times
Been thanked: 40 times
Contact:

20 Apr 2018, 20:59

blackgate wrote:
HecaTe wrote:
blackgate wrote: dovezi inexistente ? stai ca nu am inteles :)) pe mine nu ma intereseaza ce discutati, nu mai incercati sa-i faceti sa creada ca nu veti reusi niciodata :)) ca nu dau eu dovezi ca nu exista, asta e partea a 2; te-ai intrebat cumva daca chiar am chef sa-mi bat capul cu copii ca tine ? adu-mi dovada ca exista dumnezeu si mai discutam; cand zic dovada, nu ma refer la: vrajeli spuse de cineva, scrise, transmise, legende, ,,ca trebuie sa-l simt pe dumnezeu ca nu il pot vedea" blablalba, minuni, sfinti, chestii ce ti s-au intamplat tie de crezi ca sunt de la dumnezeu, si nu in ultimul rand, basmul underrated BIBLIA.
nu ma astept sa raspunzi fiindca ti-am cam inchis toate portitele nesemnificative
Nu incerc sa fac pe nimeni sa creada, dar vad ca e prea dificil de inteles la mentalitate si intelectul tau.
Aceasta este o argumentare, nu vad sa aduci vreun argument sa-ti sustii punctul de vedere asupra subiectului, doar vii pe aici si arunci vorbe goale.
vrei un argument pentru ? nu cred si aia e, PUNCT.
se intampla prea multe in jur ca sa imi pese de un personaj imaginar; eu sunt pe principiul: nu vad, nu cred ;)
acuma a mai lasat si ala un link cu arca lui noe :)))))))))) cand o sa se dea ceva oficial ca aia este arca lui noe, mai discutam.
hai ca o sa evit subiectul asta, mai importanti sunt banii si ma asteapta :) nu am timp sa imi bat capul cu persoane de asteapta ajutor de la dumnezeu in loc sa se bazeze pe ei
De unde pana unde astept eu ajutor de la Dumnezeu si nu ma bazez pe mine insumi? De unde ai dedus asta? :omfg:
Mai nou si internet banking are liber de 1 decembrie :kappa: :kappa:
Image
User avatar
WeeRox
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1168
Joined: 26 Feb 2015, 22:41
Detinator Steam: Da
CS Status: Da shăfu
Reputatie: Nume anterior: georgehaita2014
( -1 warn concurs EURO 2016 - neutilizat )
Fond eXtream: 0
Has thanked: 4 times
Contact:

21 Apr 2018, 02:47

Bai astia cu Dumnezeu, daca el ne-a creat pe noi din pamant si ce-a mai facut el acolo, el cum a aparut?
Pana nu aveti raspunsuri la intrebari logice, nu aveti ce sa dovediti, doar printr-o carte?
Va aduc si eu Degetica :troll si o promovez 1000 de ani.
User avatar
A k c 3 n 7
Super moderator
Super moderator
Posts: 5137
Joined: 25 Aug 2014, 21:31
Detinator Steam: Da
CS Status: who dares wins
SteamID: Jandarmeria
Reputatie: Super moderator
Moderatorul anului 2023
Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Fost eXtream Mod
Fost Intermediar
Nume anterior: Sorinel
Fond eXtream: 0
Location: Unknown
Discord: remusakcent
Has thanked: 3 times
Been thanked: 46 times

21 Apr 2018, 03:05

WeeRox wrote:Bai astia cu Dumnezeu, daca el ne-a creat pe noi din pamant si ce-a mai facut el acolo, el cum a aparut?
Pana nu aveti raspunsuri la intrebari logice, nu aveti ce sa dovediti, doar printr-o carte?
Va aduc si eu Degetica :troll si o promovez 1000 de ani.
da tu cum ai aparut?
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information