Crezi in Dumnezeu?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
t3d
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1695
Joined: 16 Mar 2016, 11:22
Detinator Steam: Da
Reputatie: Restrictie moderator!
Restrictie mesaje private
Fost Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior : T3ED
Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0

24 Apr 2018, 12:25

Nu stiu care dintre noi e cap patrat, tu n-ai inteles la ce m-am referit eu si argumentele aduse de mine nu sunt chiar de 2 bani, chiar daca nu-s foarte bune. In primul rand ei/tu ar trebui sa aduceti argumente la EXISTENTA LUI, ca sa ma convingi pe mine sa te cred, tu crezand cu tarie, nu sa te fac eu sa nu crezi. Daca va pun sa aduceti ceva dovedit stiintific nu aveti ce, asa ca bafta, nu mai comentez in topic ca nu are rost. Ramane doar sa apelati cum face toata lumea la "bunutu' Dumnezeu" cand dati de greu. Eu cred in teoria DOVEDITA stiintific ca am evoluat timp de miliarde de ani si sunt dovezi concrete asupra acestui lucru. Va las pe voi sa credeti ca v-a luat Dumnezeu si a v-a facut din pamant cu toate vasele de sange si toata complexitatea corpului si dupa a zis sa faca si femeia ca se plictisea barbatu'.
Nu trebuie sa-ti aducem niciun argument, crezi/nu crezi ma doare-n cuc, traieste-ti viata asa cum doresti, e decizia ta.
Ideea era sa nu te bagi in seama cand esti pe langa subiect, lasa-ne cu teoriile tale de miliarde de ani, ia-ti viata in maini asa cum e ea nu cum a scris Jules Verne in cartile lui sf. :clap_tone1:
Lista tranzactii extreamcs: | Afiseaza codul
LISTA TRANZACTII EXTREAMCS.COM:
anunturi/dau-105eur-paypal-transferbancar-moneygram-t346743.html
anunturi/dau-125-lei-paysafecard-paypal-t336275.html
anunturi/dau-100-lei-paysafe-19euro-paypal-t332637.html
anunturi/dau-lei-paysafecard-euro-paypal-t332553.html
anunturi/dau-lei-paysafecard-paypal-t332463.html
anunturi/lei-paysafecard-t332130-12.html
anunturi/vand-skins-t331811.html
anunturi/dau-paysafe-paypal-t331631.html
anunturi/dau-paysafecard-paypal-t330515.html
anunturi/caut-designer-photoshop-t327564.html
anunturi/cumpar-cont-lol-t316133.html
anunturi/vand-cont-lol-euw-gold-platin-gold-t339823.html
anunturi/dau-lei-psc-paypal-t341899.html
anunturi/vand-lei-paysafecard-anglia-eur-paypal-t342092.html
anunturi/dau-lei-psc-paypal-t342080.html
anunturi/vand-lei-paysafecard-paypal-t342454.html
anunturi/vand-addons-uri-t342421.html
post2624864.html#p2624864
anunturi/vand-cont-steam-iteme-t342799.html
anunturi/dau-100-lei-psc-paypal-t344372.html
anunturi/dau-lei-psf-eur-t354998.html
RoyalServer
User avatar
A k c 3 n 7
Super moderator
Super moderator
Posts: 5137
Joined: 25 Aug 2014, 21:31
Detinator Steam: Da
CS Status: who dares wins
SteamID: Jandarmeria
Reputatie: Super moderator
Moderatorul anului 2023
Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Fost eXtream Mod
Fost Intermediar
Nume anterior: Sorinel
Fond eXtream: 0
Location: Unknown
Discord: remusakcent
Has thanked: 4 times
Been thanked: 46 times

25 Apr 2018, 14:58

User avatar
Bunicu Magic
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1977
Joined: 25 Jan 2013, 20:38
Detinator Steam: Da
CS Status: da
Location: Bucuresti
Has thanked: 54 times
Been thanked: 153 times
Contact:

25 Apr 2018, 19:15

t3d wrote:
Nu stiu care dintre noi e cap patrat, tu n-ai inteles la ce m-am referit eu si argumentele aduse de mine nu sunt chiar de 2 bani, chiar daca nu-s foarte bune. In primul rand ei/tu ar trebui sa aduceti argumente la EXISTENTA LUI, ca sa ma convingi pe mine sa te cred, tu crezand cu tarie, nu sa te fac eu sa nu crezi. Daca va pun sa aduceti ceva dovedit stiintific nu aveti ce, asa ca bafta, nu mai comentez in topic ca nu are rost. Ramane doar sa apelati cum face toata lumea la "bunutu' Dumnezeu" cand dati de greu. Eu cred in teoria DOVEDITA stiintific ca am evoluat timp de miliarde de ani si sunt dovezi concrete asupra acestui lucru. Va las pe voi sa credeti ca v-a luat Dumnezeu si a v-a facut din pamant cu toate vasele de sange si toata complexitatea corpului si dupa a zis sa faca si femeia ca se plictisea barbatu'.
Nu trebuie sa-ti aducem niciun argument, crezi/nu crezi ma doare-n cuc, traieste-ti viata asa cum doresti, e decizia ta.
Ideea era sa nu te bagi in seama cand esti pe langa subiect, lasa-ne cu teoriile tale de miliarde de ani, ia-ti viata in maini asa cum e ea nu cum a scris Jules Verne in cartile lui sf. :clap_tone1:
hai sa ti dau o bomba , tie si altor cacaciosi din acest subiect
Teoria evolutiei si a timpului ce zici tu acolo este spulberata de foarte mult timp :p este o TEORIE aka parere aka imaginatie .
Orice atom modificat in corpul tau duce la moartea “recipientului”
Sunt incercate “corciturile de rase” in laboratoare cat si pe cale libera de mult timp si nu sunt posibile sau nu au viata lunga .
Cauta bai micule Einstain fara par pubian despre exod sa vezi fosilele animalelor din toata lumea intr-o anumita perioada (ciudat , coincide cu perioada Biblica) formate prin depunerea mâlului asupra lor pe intelesul tau a venit apa peste ele si adio.Ramasite de pe fundul Marii Rosii (https://youtu.be/Zxcn7ArL8Mg)
Vorbim doar de evenimentele mari acum pe care aproape toata lumea le stie , nu aducem in vorba giulgiul lui Iisus tinut de vatican , sau de cele peste 20.000 de artefacte si altele descoperite cu ajutorul Bibliei ( ma refer la faptul ca doar in Biblie se specifica de ele )
Este usor sa ai o indoiala orice prost care vede 2 teorii si videoclipuri pe net cu teorii si bing bang se vede un mic geniu care gandeste peste medie si nu mai este orb si controlat vezi Doamne ...
Repet am prieteni la medicina , foarte destepti ca oameni cu studii mult superioare fata de noi , oamenii care ne dam cu parerea pe un forum si care diseara ne uitam la un videoclip pe youtube cum ca am aparut acum 8 milioane de ani si am evoluat din batman in omu paiangan .
Acei studenti explica clar nu ai cum sa pui la indoiala existenta lui Dumnezeu , absolut tot ce se intampla in tine se intampla datorita lui , absolut tot tot tootul a fost programat perrrfect.
La fel de anti crestini sunt si oamenii care au facut din chestiile absurde ceva normal si au transformat normalul in ceva banal , multumitile si atunci cand va ve-ti plimba in parc impreuna cu fiul vostru si o sa vedeti din 10 in 10 metrii un cuplu de gay care intamplator au adoptat un copil de aceasi varsta cu al vostru .
Datorita faptului ca gustati tot ceea ce vi se pune pe tava o sa innebunim de tot .
Ce-i rau in Dumnezeu , la ce te indeamna rau , la ce te invata rau , este rau sa ai frica de Dumnezeu si sa ti ajuti aproapele sau sa te indemne zi de zi sa fii mai bun ?
Defineste in opinia ta de ce Dumnezeu este un “lucru” rau.
THINK it`s not illegal yet !
User avatar
WeeRox
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1168
Joined: 26 Feb 2015, 22:41
Detinator Steam: Da
CS Status: Da shăfu
Reputatie: Nume anterior: georgehaita2014
( -1 warn concurs EURO 2016 - neutilizat )
Fond eXtream: 0
Has thanked: 4 times
Contact:

25 Apr 2018, 19:59

Bunicu Magic wrote:
t3d wrote:
Nu stiu care dintre noi e cap patrat, tu n-ai inteles la ce m-am referit eu si argumentele aduse de mine nu sunt chiar de 2 bani, chiar daca nu-s foarte bune. In primul rand ei/tu ar trebui sa aduceti argumente la EXISTENTA LUI, ca sa ma convingi pe mine sa te cred, tu crezand cu tarie, nu sa te fac eu sa nu crezi. Daca va pun sa aduceti ceva dovedit stiintific nu aveti ce, asa ca bafta, nu mai comentez in topic ca nu are rost. Ramane doar sa apelati cum face toata lumea la "bunutu' Dumnezeu" cand dati de greu. Eu cred in teoria DOVEDITA stiintific ca am evoluat timp de miliarde de ani si sunt dovezi concrete asupra acestui lucru. Va las pe voi sa credeti ca v-a luat Dumnezeu si a v-a facut din pamant cu toate vasele de sange si toata complexitatea corpului si dupa a zis sa faca si femeia ca se plictisea barbatu'.
Nu trebuie sa-ti aducem niciun argument, crezi/nu crezi ma doare-n cuc, traieste-ti viata asa cum doresti, e decizia ta.
Ideea era sa nu te bagi in seama cand esti pe langa subiect, lasa-ne cu teoriile tale de miliarde de ani, ia-ti viata in maini asa cum e ea nu cum a scris Jules Verne in cartile lui sf. :clap_tone1:
hai sa ti dau o bomba , tie si altor cacaciosi din acest subiect
Teoria evolutiei si a timpului ce zici tu acolo este spulberata de foarte mult timp :p este o TEORIE aka parere aka imaginatie .
Orice atom modificat in corpul tau duce la moartea “recipientului”
Sunt incercate “corciturile de rase” in laboratoare cat si pe cale libera de mult timp si nu sunt posibile sau nu au viata lunga .
Cauta bai micule Einstain fara par pubian despre exod sa vezi fosilele animalelor din toata lumea intr-o anumita perioada (ciudat , coincide cu perioada Biblica) formate prin depunerea mâlului asupra lor pe intelesul tau a venit apa peste ele si adio.Ramasite de pe fundul Marii Rosii (https://youtu.be/Zxcn7ArL8Mg)
Vorbim doar de evenimentele mari acum pe care aproape toata lumea le stie , nu aducem in vorba giulgiul lui Iisus tinut de vatican , sau de cele peste 20.000 de artefacte si altele descoperite cu ajutorul Bibliei ( ma refer la faptul ca doar in Biblie se specifica de ele )
Este usor sa ai o indoiala orice prost care vede 2 teorii si videoclipuri pe net cu teorii si bing bang se vede un mic geniu care gandeste peste medie si nu mai este orb si controlat vezi Doamne ...
Repet am prieteni la medicina , foarte destepti ca oameni cu studii mult superioare fata de noi , oamenii care ne dam cu parerea pe un forum si care diseara ne uitam la un videoclip pe youtube cum ca am aparut acum 8 milioane de ani si am evoluat din batman in omu paiangan .
Acei studenti explica clar nu ai cum sa pui la indoiala existenta lui Dumnezeu , absolut tot ce se intampla in tine se intampla datorita lui , absolut tot tot tootul a fost programat perrrfect.
La fel de anti crestini sunt si oamenii care au facut din chestiile absurde ceva normal si au transformat normalul in ceva banal , multumitile si atunci cand va ve-ti plimba in parc impreuna cu fiul vostru si o sa vedeti din 10 in 10 metrii un cuplu de gay care intamplator au adoptat un copil de aceasi varsta cu al vostru .
Datorita faptului ca gustati tot ceea ce vi se pune pe tava o sa innebunim de tot .
Ce-i rau in Dumnezeu , la ce te indeamna rau , la ce te invata rau , este rau sa ai frica de Dumnezeu si sa ti ajuti aproapele sau sa te indemne zi de zi sa fii mai bun ?
Defineste in opinia ta de ce Dumnezeu este un “lucru” rau.
Nu am zis ca Dumnezeu e un "lucru" rau, ci ca mie mi se pare absurd modul in care ne-a creat si multe alte lucruri specificate in Bibilie, la fel si cum altora li se pare absurd teoria cu evolutia sau cea cu Bing Bang-ul. Dumnezeu te indeamna sa fii bun, sa iti ajuti semenii, ceea ce nu e un lucru rau, dar cei care "cred" in El nu fac asta deloc. Cum am zis si mai sus, degeaba te bati cu pumnul in piept ca tu crezi in Dumnezeu daca tu apelezi la el doar cand ti-e greu si in restul timpului faci exact opusul.
Fiecare are dreptul la libera exprimare si nu poate sa fie influentat asa usor doar prin niste spuse, prin urmare sunt liber sa cred ce vreau si ce mi se pare mai plauzibil.
User avatar
A k c 3 n 7
Super moderator
Super moderator
Posts: 5137
Joined: 25 Aug 2014, 21:31
Detinator Steam: Da
CS Status: who dares wins
SteamID: Jandarmeria
Reputatie: Super moderator
Moderatorul anului 2023
Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Fost eXtream Mod
Fost Intermediar
Nume anterior: Sorinel
Fond eXtream: 0
Location: Unknown
Discord: remusakcent
Has thanked: 4 times
Been thanked: 46 times

25 Apr 2018, 20:00

in fantome crezi?
User avatar
WeeRox
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1168
Joined: 26 Feb 2015, 22:41
Detinator Steam: Da
CS Status: Da shăfu
Reputatie: Nume anterior: georgehaita2014
( -1 warn concurs EURO 2016 - neutilizat )
Fond eXtream: 0
Has thanked: 4 times
Contact:

25 Apr 2018, 20:09

Sorinel wrote:in fantome crezi?
Cel mai bine a spus-o omul care a scris articolul de pe site-ul asta> https://www.livescience.com/26697-are-ghosts-real.html

If ghosts are real, and are some sort of as-yet-unknown energy or entity, then their existence will (like all other scientific discoveries) be discovered and verified by scientists through controlled experiments — not by weekend ghost hunters wandering around abandoned houses in the dark late at night with cameras and flashlights.

In the end (and despite mountains of ambiguous photos, sounds, and videos) the evidence for ghosts is no better today than it was a year ago, a decade ago, or a century ago. There are two possible reasons for the failure of ghost hunters to find good evidence. The first is that ghosts don't exist, and that reports of ghosts can be explained by psychology, misperceptions, mistakes and hoaxes. The second option is that ghosts do exist, but that ghost hunters are simply incompetent and need to bring more science to the search.

Sunt exact de aceeasi parere cu el.

Majoritatea intrebarilor din domeniul asta au ca sursa alte 2 domenii - stiinta si religia
Cine "crede" in stiinta va raspunde in felul lui si la religie la fel.
User avatar
Bunicu Magic
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1977
Joined: 25 Jan 2013, 20:38
Detinator Steam: Da
CS Status: da
Location: Bucuresti
Has thanked: 54 times
Been thanked: 153 times
Contact:

26 Apr 2018, 00:28

religia sustine stiinta prietene
https://www.google.ro/amp/www.lovendal. ... iblia/amp/

Si sa nu ti se mai para absurd orice “faza cum ca am aparut din pamant”
La urma urmei din spermatozoidul ala pe care nici nu-l vezi cu ochiul liber iesi tu , OMUL
Sa nu ti se mai para imposibil orice atata timp cat cunostintele noastre despre noi ca oameni si lume in general sunt sub 1%
Sa nu uitam ca pentru noi din orice punct de vedere apa este de nedumerit
https://youtu.be/e7uypR7RUoQ
va statuiesc sa priviti acel documentar
THINK it`s not illegal yet !
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information