Ce politica este asta cois?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
dodysr
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 381
Joined: 25 Jun 2015, 12:01
Detinator Steam: Da
CS Status: numaru' unu dupa doi
Detinator server CS: SURF.KZH.RO
SteamID: zanacamatar
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Contact:

27 Dec 2017, 13:39

anpc.gov.ro , sunt obligati sa iti ia in termen de 14 zile produsul retur (asta in cazul in care nu prezinta deteriorari mecanice). De obicei magazinele cam abuzeaza si refuza.
Gazduire Jocuri, Inregistrare Domenii, Gazduire Web - www.gameds.ro
RoyalServer
User avatar
Pavel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3610
Joined: 17 Feb 2011, 22:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Nume anterior: xkeze.
Fond eXtream: 2
Location: Bucuresti
Has thanked: 71 times
Been thanked: 102 times

27 Dec 2017, 19:57

smileye wrote:Ce sa mai zici de evomag care par seriosi la prima vedere ii dau la TV dar uite ce trimit oamenilor.
Produse desfacute, resigilitate, ce e asta?
Cam asa se procedeaza, nu e de mirare.

Poti sa le dai retur si sa le ceri banii, daca nu le poti face reclamatie la ANPC insa slabe sanse sa rezolvi ceva mai mult cheltuieli de judecata.
Tot ei o sa iasa basma curata pentru ca vor da vina pe curier sau cine stie ce scuza vor mai avea.

Video-ul ala e o facatura. EvoMag livreaza cu cargus, nu cu fancourier. Coletul este lipit cu scotch, iar cutia este desfacuta in asa fel in cat sa poata fi scos castile. E foarte greu sa ajunga un colet in starea aia, crede-ma ca nu-ti putin un produs nou cu abalajul in starea in care a fost cutia astuia. Se mai intampla sa vina cu abalajul deteriorat de la transport, dar nu tras de el si rupt intentionat, cum este cel din video.
In plus cand vad ca toata lumea scrie ca asta e romania si ca este o normalitate la noi inebunesc. Se intampla oriunde in lume sa se deterioreze un colet, sa se trimita un produs deteriorat, pentru ca omul care s-a ocupat de colete nu era atent, nu si-a facut treaba, nu era cu gandul la ceea ce trebuie sa faca. In momentul in care faci acelasi lucru in continuu, ajungi sa faci lucrurile mecanic, din instinct si obisnuinta si mai apar erori umane.
Lord Kalu, daca nu dorect sa-ti inlocuiasca produsul sau sa-ti dea banii inapoi, aduna-ti poze si ce mai ai nevoie pentru a dovedi ca produsul a venit defect si fa o reclamatie la OPC si la ANPC, dar inainte suna sau da-le un mail ca le faci reclamatie, e posibil sa rezolvi fara sa te complici cu reclamatiile(sunt destul de speriati majoritatea pentru ca amenzile sunt destul de mari si ies cu imaginea destul de sifonata in cazurile de genul).
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13699
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 643 times
Contact:

27 Dec 2017, 20:01

@Pavel
Am fost si am vorbit cu ei, mi-au zis sa vin cu unitatea pentru depanare adica se le mai dau inca 50 ron si sa fac HDD-ul de 300 RON si poate mai inventeaza ei vreo buba si uite asa poate poate ajunge la 400.Astia au impresia ca eu sunt venit cu pluta de pe luna, nu ca tot gasesc eu ceva.
Image
User avatar
sharkstar
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1735
Joined: 24 Dec 2012, 15:51
Detinator Steam: Da
CS Status: Rupetot
SteamID: privat
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

28 Dec 2017, 00:57

Pavel wrote:
smileye wrote:Ce sa mai zici de evomag care par seriosi la prima vedere ii dau la TV dar uite ce trimit oamenilor.
Produse desfacute, resigilitate, ce e asta?
Cam asa se procedeaza, nu e de mirare.

Poti sa le dai retur si sa le ceri banii, daca nu le poti face reclamatie la ANPC insa slabe sanse sa rezolvi ceva mai mult cheltuieli de judecata.
Tot ei o sa iasa basma curata pentru ca vor da vina pe curier sau cine stie ce scuza vor mai avea.

Video-ul ala e o facatura. EvoMag livreaza cu cargus, nu cu fancourier. Coletul este lipit cu scotch, iar cutia este desfacuta in asa fel in cat sa poata fi scos castile. E foarte greu sa ajunga un colet in starea aia, crede-ma ca nu-ti putin un produs nou cu abalajul in starea in care a fost cutia astuia. Se mai intampla sa vina cu abalajul deteriorat de la transport, dar nu tras de el si rupt intentionat, cum este cel din video.
In plus cand vad ca toata lumea scrie ca asta e romania si ca este o normalitate la noi inebunesc. Se intampla oriunde in lume sa se deterioreze un colet, sa se trimita un produs deteriorat, pentru ca omul care s-a ocupat de colete nu era atent, nu si-a facut treaba, nu era cu gandul la ceea ce trebuie sa faca. In momentul in care faci acelasi lucru in continuu, ajungi sa faci lucrurile mecanic, din instinct si obisnuinta si mai apar erori umane.
Lord Kalu, daca nu dorect sa-ti inlocuiasca produsul sau sa-ti dea banii inapoi, aduna-ti poze si ce mai ai nevoie pentru a dovedi ca produsul a venit defect si fa o reclamatie la OPC si la ANPC, dar inainte suna sau da-le un mail ca le faci reclamatie, e posibil sa rezolvi fara sa te complici cu reclamatiile(sunt destul de speriati majoritatea pentru ca amenzile sunt destul de mari si ies cu imaginea destul de sifonata in cazurile de genul).
Asta voiam sa spun si eu.. cand vine un colet nu vine lipit cu banda .. punga a fost rupt si dupa ratatul ala a lipit o ca sa nu vedem noi. Ma bucur ca nu a primit banii inapoi, stiu cum se livreaza lucrurile astea si nu avea cum sa fie rupta cutia respectiva, era trecuta imediat la damage, iar pentru acel damage primeau banii respectivi inapoi(evomag-ul primea banii pentru un prost stricat de la distribuitorul castilor). Asa ca nu va mai ganditi ca ei trimit colete rupte sau desfacute, nu exista asa ceva.
Si 2 la mana, care e logica sa cumperi direct in magazin si sa te intorci sa il returnezi? Cand mi-am cumparat S8-ul, l-am cumparat din greseala pe albastru, mi-am dat seama cand am ajuns acasa si l-am desfacut, pentru ca m-am grabit cand l-am cumparat de pe net. Dupa o ora m-am intors la ei, si l-am schimbat. Mi-au si zis, pot sa il returnez in 30 de zile fara nici un motiv. Emag si pcgarage, doar astea 2 le folosesc.
I've never been more normal than I am now.
My tumblr
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information