cum pot scapa de keylogger

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
GPaul
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1931
Joined: 21 Mar 2009, 12:14
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv. Studiu intens.
Detinator server CS: - House M.D -
SteamID: - House M.D -
Reputatie: Nume anterior: djxpaulz
Fost super moderator
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 8 times
Been thanked: 174 times
Contact:

08 Apr 2013, 01:14

Scanari peste scanari. Daca e FUD ce se intampla?
Image
Image
RoyalServer
User avatar
tictac
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4015
Joined: 24 Feb 2012, 18:27
Detinator Steam: Da
Reputatie: 1 warn scos (-2 luni club)
Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Ban 3 luni (achitat)
Location: Bihor, Oradea
Has thanked: 73 times
Been thanked: 570 times

08 Apr 2013, 09:02

Paul wrote:Scanari peste scanari. Daca e FUD ce se intampla?
Nu exista cryptere care sa faca fud,doar daca cumperi ceva privat gen cypherx, in momentul in care sunt facute publice devin detectabile, iar nu cred ca da nimeni 50de euro pentru un nenorocit de keylogger sa-l faca fud...
User avatar
mixatu
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 680
Joined: 26 Apr 2012, 15:47
Detinator Steam: Da
SteamID: kzu1337
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Location: cstrike
Has thanked: 59 times
Been thanked: 29 times
Contact:

08 Apr 2013, 19:13

Multumesc oricum, am reinstalat windowsul si am scapat :)
User avatar
VANAHEIM
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1128
Joined: 28 Jan 2013, 10:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Restrictie Moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 59 times
Contact:

08 Apr 2013, 19:19

Înainte să descarci orice fişier, descarcă-l intră pe virustotal şi scanează-l.


#Keyloggerul se poate scoate doar dacă reinstalezi windowsul.
java
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 930
Joined: 12 Feb 2011, 18:03
Detinator Steam: Da
CS Status: ????
Has thanked: 333 times
Been thanked: 56 times
Contact:

08 Apr 2013, 23:50

am gasit si eu ceva pe net...

Code: Select all

Depistare si dezactivare :
1.Task manager - locul unde se gaseste cel mai des un keylogger.Cel mai des intalnit keylogger este ardamax iar numele procesului este "akl.exe" sau "ardamax keylogger".
Pentru restul va rog sa verificati toate procesele necunoscute scriind pe google numele procesului pentru informare.
Daca ati gasit un astfel de proces inseamna ca,calculatorul vostru ruleaza un keylogger.
2.Run-->msconfig ,pentru a accesa deschidem aplicatia "run" pe care orice pc cu windows o detine.Odata deschisa aplicatia "run" tastam in ea "msconfig" , intra apoi pe tab-ul startup de la msconfig ,acolo sunt niste casute bifate iar in dreapta niste titluri ale aplicatiilor .Acele "aplicatii" reprezinta programele care sunt deschise odata cu windows. Tot ca la pasul 1 cu Task manager scriem acele nume de aplicatii pe google ca sa ne informam,daca gasim ceva ciudat dezactivam.
3.Install/Remove tools,aceasta este o aplicatie unde jumatate din keyloggere apar instalate (cele mai ***** configurate),verificati acele programe necunoscute si stergeti-le.
4.Registru,mergem in run -->regedit apoi dam ctrl+f si scriem keylogger ,akl,ardamax,sau ne uitam manual prin software ,daca gasim un registru ciudat il stergem de urgenta.
Aveti foarte mare grija ce stergeti, orice modificare gresita din regedit va schimba modul de functionare al programelor instalate, respectiv functionarea windowsului.
Securitate:
Pentru securitate va recomand FireWall mereu ON, nu descarcati niciodata fisierele care nu le cunoasteti/ hack-uri/executabile de pe site-uri neoficiale /patch-uri etc.
Daca vine un individ/a la voi din senin si va roaga sa-i dati id-ul de contact cu motivul ca va da hack/server/fisiere ,odata ce vedeti ca e .exe inseamna ca este keylogger sau poate fi blindat si poate fi si poza etc.
Pentru securitate va mai recomand "Avast Free Antivirus" un antivirus gratuit si foarte bun.
Informatii extra:
Vreau sa va informez pe majoritatea dintre voi (poate altii stiu),ca mai exista si alte metode de spart conturi in afara de keylogger/scamming etc. 
Exista atacuri de tip xss care odata ce ai dat click pe un link cu acest tip de script (la prima vedere pare inofensiv : o imagine ,un text etc.) ,odata accesat fura cookies avand posibilitatea de ati accesa email-ul.
Pentru a fi in siguranta va recomand:
1.Firefox + noscript ,pentru a evita astfel de atacuri.
2.Exista scripturi care fura si parole salvate la logare,va recomand sa dati restore la history cat mai des.
Image
Scurtezi link-uri si faci bani - Shorte.st
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information