Cum e prin germania?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
alynut
Administrator
Administrator
Posts: 7120
Joined: 02 Jul 2012, 06:31
Detinator Steam: Da
CS Status: In concediu, activez mai rar .
SteamID: alynut991
Reputatie: Fost Administrator
Fost Intermediar
Location: Bucuresti
Has thanked: 183 times
Been thanked: 441 times

28 Jan 2018, 20:47

laurwtf wrote:
Laur eXtream wrote:Care stati prin Germania chiar acum? Cum e pe acolo?
ai plecat de frica mea din Anglia
L-am gonit eu . :))

@ Am doi prieteni care au venit din Germania si s-au mutat in Anglia, pentru ca nu le placeau limba, nu se puteau `acomoda` cu ea... Au stat in Elvetia si ziceau ca se castiga mai putin ca in anglia, dar transportul este mai ieftin, mancarea tot la fel, iar chiria mai scumpa .
RoyalServer
User avatar
> SKanDaL <
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 308
Joined: 20 Dec 2015, 18:11
Detinator Steam: Da
SteamID: Privat
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Fond eXtream: 0
Location: Transilvania
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

28 Jan 2018, 23:24

Romania o duce rau din cauza potentialului care il are ... Daca am avea un guvern de oameni cinstiți care ar lucra pentru Romania am ajunge in cativa ani in primele 6/7 tari din Europa, intelegeti ca asta ar supara anumite tari ..

La momentul actual nu ai cum ... avem un "spion" german ca presedinte si am avut un "spion" francez ca premier. Acum avem un guvern plin de hoti care incearca sa se imbogateasca pe spatele oamenilor cinstiti ...
Cum sa te dezvolti ca tara cand toata lumea iti pune piedica, nu doar cei care conduc tara, dar si celelalte tari. :triggered: :triggered:
Image
User avatar
danyy-
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 189
Joined: 15 Jun 2016, 21:14
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Contact:

30 Jan 2018, 10:29

Nu stiu de voi cum se uita urat si va vorbeste urat lumea in Germania ca eu sunt de 3 ani si oameni mai respectuosi si ajutatori nu am vazut nicaieri. (Chiar daca sunt din Romania si nu sti limba)
User avatar
CryWolf
Administrator
Administrator
Posts: 6505
Joined: 07 Aug 2008, 16:33
Detinator Steam: Da
Reputatie: Administrator
Fost Scripter
Manager CS2.eXtream.Ro
Fost Detinator ZM.eXtream.Ro
Fost manager CS.eXtream.Ro
Fost manager CSGO.eXtream.Ro
Fost manager global
Location: Botosani
Discord: crywolf1989
Has thanked: 202 times
Been thanked: 850 times
Contact:

30 Jan 2018, 12:19

danyy- wrote:Nu stiu de voi cum se uita urat si va vorbeste urat lumea in Germania ca eu sunt de 3 ani si oameni mai respectuosi si ajutatori nu am vazut nicaieri. (Chiar daca sunt din Romania si nu sti limba)
:heavy_check_mark:
Va spune o persoana care a lucrat 10 ani sezonier, e super daca poti invata si putin limba ei respecta asta, plec si eu in martie inapoi
NU IMI MAI DA-TI PM CU CERERE AJUTOR/SAMD, FOLOSITI FORUMUL, CITESC MAJORITATEA TOPICURILOR.
www.dark-arena.com , SERVERE CS / CS2 / L4D AU REVENIT ONLINE.
www.diasporaiptv.ro - SERVICII PREMIUM IPTV

Image

Image
alexoff
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 17
Joined: 26 Dec 2017, 14:09
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

31 Jan 2018, 15:56

N-are rost sa ceri pareri de la niste copii care pleaca din Romania impreuna cu parintii si in Germania nu fac nimic diferit de ceea ce faceau in Romania. Scoala, casa, pc, somn.

Ori intrebi pe cineva care munceste acolo de ani buni, ori te duci tu intr-o "mica vacanta", daca iti place si gasesti ceva pe placul tau ramai, daca nu te intorci.
User avatar
Mr.LeX
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 959
Joined: 07 Nov 2013, 16:36
Detinator Steam: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost moderator ajutator
Fost Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Matrix
Has thanked: 18 times
Been thanked: 2 times
Contact:

31 Jan 2018, 20:42

TZACANEL wrote:La puf cat e tariful? :kappa:
30 euro <3
scorseze
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2371
Joined: 26 Mar 2010, 12:54
Detinator Steam: Da
CS Status: --------------
Detinator server CS: --------
SteamID: --------
Reputatie: Restrictie moderator
Location: -----------
Has thanked: 41 times
Been thanked: 51 times

31 Jan 2018, 23:38

plecati un uk, de ca si scavi.

personal am prieteni in us care lucreaza 12-14 ore zilnic pentru a strange bani sa vina in ro sa faca cv.

eu stau in ro lucrez 9 - 10 luni pe an, 5-7 zle pe saptamana, plec la mare (mamaia) 3 ori pe an, munte la fel, 2000 de lei lunar chelui pe tigari si alcool fara alte chesti si tot imi permit alte chestii si tot nu plec sclav.
:crazy_face:
User avatar
A k c 3 n 7
Super moderator
Super moderator
Posts: 5137
Joined: 25 Aug 2014, 21:31
Detinator Steam: Da
CS Status: who dares wins
SteamID: Jandarmeria
Reputatie: Super moderator
Moderatorul anului 2023
Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Fost eXtream Mod
Fost Intermediar
Nume anterior: Sorinel
Fond eXtream: 0
Location: Unknown
Discord: remusakcent
Has thanked: 3 times
Been thanked: 46 times

01 Feb 2018, 00:55

din spusele tale de tot rahatul, am inteles doar ca daca pleci sa lucrezi in alta tara esti sclav, dar in Romania daca lucrezi salaor sau la un patron avand o calificare intr-un domeniu, nu tot sclav esti?
ce 2000 de lei sa castigi tu cu atitudinea asta de copil fara viitor pe un forum si fara sa sti cum arata pasarica?
User avatar
Stefan
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1868
Joined: 18 Feb 2010, 20:14
Detinator Steam: Da
SteamID: teostefan10
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior: teostefan
0.1/3
Has thanked: 40 times
Been thanked: 28 times

01 Feb 2018, 00:59

scorseze wrote:plecati un uk, de ca si scavi.

personal am prieteni in us care lucreaza 12-14 ore zilnic pentru a strange bani sa vina in ro sa faca cv.

eu stau in ro lucrez 9 - 10 luni pe an, 5-7 zle pe saptamana, plec la mare (mamaia) 3 ori pe an, munte la fel, 2000 de lei lunar chelui pe tigari si alcool fara alte chesti si tot imi permit alte chestii si tot nu plec sclav.
Ai o mentalitate bolnavicioasa, iar oamenii ca tine ar trebui evitati de toata lumea.
Cine esti tu sa judeci alegerile altor oameni? De ce crezi ca ceea ce faci tu este cel mai bine si ca ceilalti care muncesc in afara sunt sclavi? Daca tu te multumesti cu 2000 de lei pe luna e fix problema ta. Am venituri triple fata de ale tale si tot as pleca mancand pamantul daca as gasi ceva bun in afara. M-am saturat de tara lui Dragnea.
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

01 Feb 2018, 01:50

Stefan wrote:
scorseze wrote:plecati un uk, de ca si scavi.

personal am prieteni in us care lucreaza 12-14 ore zilnic pentru a strange bani sa vina in ro sa faca cv.

eu stau in ro lucrez 9 - 10 luni pe an, 5-7 zle pe saptamana, plec la mare (mamaia) 3 ori pe an, munte la fel, 2000 de lei lunar chelui pe tigari si alcool fara alte chesti si tot imi permit alte chestii si tot nu plec sclav.
Ai o mentalitate bolnavicioasa, iar oamenii ca tine ar trebui evitati de toata lumea.
Cine esti tu sa judeci alegerile altor oameni? De ce crezi ca ceea ce faci tu este cel mai bine si ca ceilalti care muncesc in afara sunt sclavi? Daca tu te multumesti cu 2000 de lei pe luna e fix problema ta. Am venituri triple fata de ale tale si tot as pleca mancand pamantul daca as gasi ceva bun in afara. M-am saturat de tara lui Dragnea.
de acord

si eu mi-am schimbat putin parerea mai ales despre anglia am stat de vorba cu niste tovarasi si cu parintii lor la o masa si mi-au povestit din mai multe perspective ce si cum si per total nu se compara nimic cu romania, desigur au si aia unele legi sau taxe care noua ni s-au parea aiurea, dar per total experienta si traiu de acolo nu se compara cu romania poate o sa vi se para ca mi-am schimbat parerea fata de replyu anterior dar la fel cunosc si persoane care au avut experiente neplacute, erau batjocoriti de patroni, nu li se plateau salariile, munceau ca pe plantatie se profita de ei la maxim.. acum depinde de la om la om, personal n-as pleca ar insemna sa renunt la prea multe in tara dar n-am nimic cu oamenii care aleg asta, decat cu cei care s-au smecherit peste noapte dar ei fac smotru in afara
User avatar
grande_ecks
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 1495
Joined: 18 Sep 2008, 00:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Fii bun, ajută, rău poate orice prost.
SteamID: /ID/Narmer
Reputatie: Fost administrator
Location: România, Sibiu.
Been thanked: 33 times

01 Feb 2018, 02:48

Sunt de acord cu ceea ce a spus @ Ștefan. Vă repet, lumea nu pleacă doar pentru bani. Citiți câți oameni de afaceri și-au mutat afacerile în alte țări și unde bineînțeles s-au mutat și ei.

@ sound: De asta nici nu ți-am răspuns la ceea ce ai scris pentru că atât timp cât nu te-ai mutat singur, nu ai un salariu, nu ai devenit încă responsabil și ai anumite sarcini de făcut, nu ai cum să înțelegi. Când o să vă lovească viața în piept și vreți să încercați să faceți ceva în România, o să vedeți ce înseamnă și a doua lovitură din partea statului. Am o prietenă care a terminat facultatea de drept și s-a angajat la BCR pe un salariu de 1300 RON, nu știu cine se descurcă decent cu această sumă — ca tânăr care se mută la casa lui nu mergi să îți închirezi un apartament cu 2 camere la 250-300 Euro (nici nu ți-ai permite cu acel salariu) și încerci să mergi către o garsonieră sau ceva cât mai ieftin, eventual împarți cheltuiala cu altcineva dar cu chirie și facturi tot ajungi la 700 RON, poate și mai bine. Spune-mi de 600 RON dacă îți permiți să plătești transportul, mâncarea, un telefon, un laptop, o haină, să ieși cu iubita sau cu prietenii sau alte lucruri neprevăzute care pot apărea lună de lună. Să nu-ți mai spun că tu din salariul respectiv plătești taxe și când mergi la doctor și vezi că nu te bagă în seamă dacă nu mai scoți ceva din buzunar, te simți puțin frustrat pentru că tu ai muncit și ai plătit contribuția ta la stat. Însă nu e vina lor, medicii ar trebui să aibe cel mai mare salariu din România, toți depindem de ei și nu ai cum să-ți bați joc de ei dându-le un salariu de 2000 RON.

Legat de sclavie, sunt cazuri peste tot în lume. Din păcate sunt mulți oameni foarte săraci de prin sate care pur și simplu acceptă să muncească în străinătate mult și pe bani puțini și credeți-mă, tot românii îi trimit acolo unde își bat joc de ei, nu un străin. Firmele de recrutare din România știu foarte bine unde îi trimit, sunt câțiva băiețași mai șmecherași care au plecat prin Europa, au mers la fabrici unde le-au spus că au oameni care pot să muncească mult și pe bani puțini, ăștia le-au promis salarii mari celor care au fost disperați din punct de vedere financiar iar când au ajuns acolo și-au dat seama de țeapă. Golanii ăștia bineînțeles că i-au pus să semneze un contract prin care cei care au venit trebuie să lucreze 24 de luni și că nu pot pleca fără să plătească o amendă de zeci de mii de euro sau dacă au văzut că nu le ține șmecheria cu amenda, au apelat și diverse tipuri de amenințări, de la bătaie până la familie sau moarte. Asta este sclavia unde oamenii au fost prinși. Este o diferență între a merge în străinătate să muncești mult, cu ore suplimentare pentru că vrei să realizezi ceva în viață și alta este sclavia.

PS: Este o poveste tare faină la „România, te iubesc” cu un român care s-a întors în România după ce a muncit 11 ani în SUA și care și-a deschis o pensiune modernă cu 500.000$. După 2 sau 3 ani în care omul a fost împiedicat să-și desfășoare activitatea din diverse motive, s-a întors din nou în SUA și a spus că a fost cea mai mare greșeală a lui.
Singura modalitate de contact este Steam-ul: /ID/Narmer sau pe ctOS.ro

Image
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

01 Feb 2018, 02:49

nu mai asuma lucruri despre altii fara sa cunosti nu stii cum imi castig banii nu stii cate surse de venit am nu stii daca muncesc/pe cat muncesc, nu stii daca stau singur, nu stii nimic despre mine dar vorbesti, ti-am mai zis sa nu te mai crezi superior ca iar nu e cazu sunt pe forumu asta multi care iti dau peste nas
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information