Cum reclam un site SRL ?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
bleezer.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 257
Joined: 27 Feb 2014, 23:01
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: --
Location: Bălcești
Contact:

01 Mar 2016, 22:19

Salut , detin o suma de aprox 600 RON intr-o firma SRL cunoscuta pe aici + un parteneriat cu mobilpay prin ei.

Ei au zis sa scot plata SMS dupa site asa ca am sa o scot dar eu doresc o extragere a banilor pe un anumit cont bancar deoarece nu am ce sa fac cu ei intr-o firma inapta care nu poate sa imi ofere un mod de plata si sa fie corecta cand adauga sumele.

Doresc sa ii fac o reclamatie si sa ii inchid activitatea .

Daca este cineva care imi poate da vreun sfat de unde pot incepe va rog sa ma ajutati nu vreau sa pateasca si altii ce am patit eu .
Last edited by bleezer. on 08 Apr 2017, 22:20, edited 1 time in total.
User avatar
Emil B.
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1168
Joined: 05 Oct 2008, 11:33
Detinator Steam: Da
CS Status: ...
Reputatie: Fost moderator ajutator
0.5/3
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: Atena, Grecia
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

01 Mar 2016, 22:24

Ai putea spune despre ce firma este vorba si nu vor patii ce ai patit tu, bineinteles, vorbe insotite de dovezi concludente.
Sectiunea 'Security Zone' asteapta. :)
Knowledge is power.
User avatar
bleezer.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 257
Joined: 27 Feb 2014, 23:01
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: --
Location: Bălcești
Contact:

01 Mar 2016, 22:27

Sincer putin imi pasa de reputatia lui , inca nu mi-a clarificat totul dar din cate se vede vrea sa incheiem parteneriatul si eu raman cu 600 de ron paguba deoarece neavand nici o metoda automata pentru a adauga bani in site-ul respectiv eu nu pot face vanzari si de aceea doresc sa imi vireze banii in contul meu bancar .
Am dreptul acesta tinand cont ca mi-a oferit plata SMS
User avatar
grande_ecks
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 1495
Joined: 18 Sep 2008, 00:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Fii bun, ajută, rău poate orice prost.
SteamID: /ID/Narmer
Reputatie: Fost administrator
Location: România, Sibiu.
Been thanked: 33 times

01 Mar 2016, 22:42

Era mai uşor să cauţi pe Google, e prietenul tău. :)

Site: http://www.anpc.gov.ro | Formular: http://reclamatii.anpc.ro | Telefon: 0219551

Foarte simplu. Numai bine.
Singura modalitate de contact este Steam-ul: /ID/Narmer sau pe ctOS.ro

Image
User avatar
mariuss615
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1399
Joined: 16 Mar 2010, 10:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Mahăr
Reputatie: Organizator Cupe eXtreamCS
Location: București
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Contact:

01 Mar 2016, 22:59

Ai factura? Reclami la ANPC ce ? Ca ai adaugat bani in contul lor si ca ce ?
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.
User avatar
bleezer.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 257
Joined: 27 Feb 2014, 23:01
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: --
Location: Bălcești
Contact:

01 Mar 2016, 23:24

Am toate cele necesare am adaugat bani in cont sa cumpar un dedicat de la ei .
Dar voiam sa il cumpar pe 3 luni .

Am luat mod si au zis astazi ca renunta la partenriat in urma unor discutii si am ramas cu banii acolo , de asemenea nu vor sa mii vireze.
XHeadSh0t
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 22
Joined: 27 Feb 2016, 17:06
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

01 Mar 2016, 23:57

bleezer. wrote:am ramas cu banii acolo , de asemenea nu vor sa mii vireze.
Mi se pare corect :meme
User avatar
mariuss615
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1399
Joined: 16 Mar 2010, 10:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Mahăr
Reputatie: Organizator Cupe eXtreamCS
Location: București
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Contact:

02 Mar 2016, 01:57

Subliniez ORICE firma, indiferent ca vinde un produs sau ofera un serviciu, este obligata conform legii sa returneze banii in 14zile de la data achizitionarii. Prin urmare, cumpara ceva de pe site-ul lor de 600ron (sau mai multe, insa nu acelasi produs) si apoi cereti banii inapoi. Treaba cu "banii in contul de client" este total ilegala si fara o baza legala, insa oarecum morala in cazul platilor prin SMS.
Sfatul meu. Comanzi ceva de 600ron, salvezi factura. Ceri returnarea banilor INTEGRAL in contul bancar xyz. Daca se refuza acest lucru le spui ca faci plangere la ANPC si asta-i tot. Apoi faci frumos o reclamatie pe anpc.gov.ro cu factura atasata si printscreen-uri din e-mail. In 30de zile maxim trebuie sa iti raspunda ANPC-ul, mai mult ca sigur o sa-i si viziteze si o sa-i intrebe de sanatate. Intreaga procedura in teorie nu dureaza mai mult de 30 de zile.
Repet, NU exista baza legala sa iti opreasca comisioane (chiar daca ai platit prin sms) si sa nu iti returneze banii bancar. Insa exista si exceptii de la regula cu comisioanele (un contabil bun ii poate ajuta cu treaba asta), in orice caz o buna parte din bani sunt obligati sa ti restituie indiferent ca apeleaza la artificii fiscale.

Citeste mai multe aici.
http://www.eccromania.ro/intreaba-exper ... a-distanta

Spune si firma aici, poate asa nu mai cade si altcineva in plasa.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.
User avatar
AGSQ
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 778
Joined: 29 Dec 2014, 23:53
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Contact:

02 Mar 2016, 11:03

mariuss615 wrote:Subliniez ORICE firma, indiferent ca vinde un produs sau ofera un serviciu, este obligata conform legii sa returneze banii in 14zile de la data achizitionarii. Prin urmare, cumpara ceva de pe site-ul lor de 600ron (sau mai multe, insa nu acelasi produs) si apoi cereti banii inapoi. Treaba cu "banii in contul de client" este total ilegala si fara o baza legala, insa oarecum morala in cazul platilor prin SMS.
Sfatul meu. Comanzi ceva de 600ron, salvezi factura. Ceri returnarea banilor INTEGRAL in contul bancar xyz. Daca se refuza acest lucru le spui ca faci plangere la ANPC si asta-i tot. Apoi faci frumos o reclamatie pe anpc.gov.ro cu factura atasata si printscreen-uri din e-mail. In 30de zile maxim trebuie sa iti raspunda ANPC-ul, mai mult ca sigur o sa-i si viziteze si o sa-i intrebe de sanatate. Intreaga procedura in teorie nu dureaza mai mult de 30 de zile.
Repet, NU exista baza legala sa iti opreasca comisioane (chiar daca ai platit prin sms) si sa nu iti returneze banii bancar. Insa exista si exceptii de la regula cu comisioanele (un contabil bun ii poate ajuta cu treaba asta), in orice caz o buna parte din bani sunt obligati sa ti restituie indiferent ca apeleaza la artificii fiscale.

Citeste mai multe aici.
http://www.eccromania.ro/intreaba-exper ... a-distanta

Spune si firma aici, poate asa nu mai cade si altcineva in plasa.
Treaba asta este valabila doar pentru achizitii de bunuri fizice. Pentru virtuale pica din start, pentru ca vin alte legi care reglementeaza obiectele intangibile.

Oricum, @OP viseaza mălai - "Doresc sa ii fac o reclamatie si sa ii inchid activitatea .".
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.

VPS SSD Ieftin IPv6-Only, in Europa, la doar 0.8€/luna!
User avatar
MASTER ~
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3651
Joined: 05 Nov 2007, 01:25
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Restrictie moderator
Has thanked: 7 times
Been thanked: 19 times

02 Mar 2016, 13:24

Despre ce firma e vorba?
User avatar
bleezer.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 257
Joined: 27 Feb 2014, 23:01
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: --
Location: Bălcești
Contact:

02 Mar 2016, 21:03

XHeadSh0t wrote:
bleezer. wrote:am ramas cu banii acolo , de asemenea nu vor sa mii vireze.
Mi se pare corect :meme

Off-topic .
mucos.
Last edited by bleezer. on 02 Mar 2016, 21:07, edited 1 time in total.
XHeadSh0t
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 22
Joined: 27 Feb 2016, 17:06
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

02 Mar 2016, 23:12

bleezer. wrote:
XHeadSh0t wrote:
bleezer. wrote:am ramas cu banii acolo , de asemenea nu vor sa mii vireze.
Mi se pare corect :meme

Off-topic .
mucos.
Amigo, daca n-ai bani de judecata vreo 2-4 ani, i pupi in cur, iti zic pe direct fara sa o iei in nume de rau .
Cu sesizari online nu rezolvi nimic iti spun eu.
Daca la ei in regulament etc, scrie ca fondurile nu sunt rambursabile, este total vina ta .
Si in cazul in care-i actionezi in instanta, daca este firma inregistrata de 1 luna, se declara falimentara sau o cumpara ca prin minune alta firma care nu`si asuma nici o raspundere in legatura cu antecedentele anterioare .
Concluzia : Uita de ei .
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information