Cum scot textul de aici?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
babyka
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 269
Joined: 10 Feb 2008, 02:27
Detinator Steam: Da
CS Status: One shot, one head-shot!
Detinator server CS: Nu.
SteamID: sN1cKeRs05
Location: Gurgiu
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

11 Apr 2011, 23:00

Vreau sa stiu si eu daca se poate si cum sa scot textul de aici.
Am scanat foaia dar mi-a salvat in format .jpg si eu vreau textrul din imaginea aia(.txt)
Sper ca a-ti inteles!
Cine m-a ajuta primeste +Multtumesc si recunostinta mea :) !

Image

Image
RoyalServer 2
User avatar
ceferistul
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 575
Joined: 08 Nov 2008, 15:08
Detinator Steam: Da
CS Status: fragar si rankist... a, si pandar!
Detinator server CS: Nu
SteamID: ceferistu
Location: Bacau, Romania
Has thanked: 4 times
Been thanked: 49 times

11 Apr 2011, 23:14

sal

nu ai cum sa transformi asa ceva in format .txt dupa cunostintele mele. singura solutie e sa creezi tu un fisier text si sa tastezi ce scrie acolo. ca sa iti iasa toate marimile si stilurile ca in poza foloseste mai bine programul microsoft word
Image

"Să fie bine ca să nu fie rău" - G. Hagi
User avatar
babyka
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 269
Joined: 10 Feb 2008, 02:27
Detinator Steam: Da
CS Status: One shot, one head-shot!
Detinator server CS: Nu.
SteamID: sN1cKeRs05
Location: Gurgiu
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

11 Apr 2011, 23:31

Nu cred k ai inteles..:) eu vreau sa scap de munca de a transcrie toate alea..si vreau sa o iau pe o cale mai usoara.
Word foloseam ;)

Image
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

11 Apr 2011, 23:33

babyka wrote:Nu cred k ai inteles..:) eu vreau sa scap de munca de a transcrie toate alea..si vreau sa o iau pe o cale mai usoara.
Word foloseam ;)
Nu se poate JPG to word sau orice alte chestii din astea.
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

11 Apr 2011, 23:59

Ai nevoie de un program OCR
Gasesti o lista cu programe gratuite aici :
http://www.freeocr.net/
http://www.makeuseof.com/tag/top-5-free ... o-text-nb/

Daca ai un Office nou cu OneNote ai in el deja optiunea Copy text from picture.
User avatar
roby_the_dude
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4135
Joined: 13 Jun 2009, 18:53
Detinator Steam: Da
CS Status: Ce gay sunteți bă!
Detinator server CS: MIXERS.eXtreamCS.com
SteamID: delta_senzor
Reputatie: Fost eXtream mod
Fost eXtreamCS Addons Master
Nume anterior: Robert
Fost deținător CS.eXtreamCS.com
Location: Madrid, España.
Has thanked: 33 times
Been thanked: 814 times
Contact:

12 Apr 2011, 02:22

Poftim, ti l-am facut eu:
Click aici! | Afiseaza codul
Eficienta tratamentului in hepatitele cronice este greu de apreciat la fiecare caz in parte, intrucat pot surveni ameliorari spontane. Pe laturi comparative ale boinavilor se pot observa ameliorari clinice si biologice. 
Scade numarul deceselor in formele initial severe si se prelungeste supravietuirea in formele cronice moderat avansate, de hepatita. In special in hepatitele alcoolice si nutritionale dieta hiperproteica si suprimarea bauturilor alcoolizate aduc ameliorari evidente si supravietuiri indelungate. 

PROFILAXIA HEPATITELOR CRONICE 
Comporta masuri medicale si sociale. Lupta contra alcoolismului si subnutritiei prin masuri predominant sociale constituie prevenirea hepatozelor si a cirozelor posthepatozice. 
Profilaxia secundara respectiv a evolutiei spre forme evolutive grave si spre complicatii a hepatitelor cronice este indusa de tratamentul rational si adecvat al acestor boli. Organizarea sanatoriilor post —cura pentru hepatite, in special pentru copii si tineri, ar facilita tratainente indelungate de 2-4 luni dietetice si medicamentoase, necesare ameliorarli sau stabilizarii acestor boli. 

CAPITOLUL 8 

PARTICULARITATI DE INGRIJIRE A BOLNAVILOR CU AFECTIUNI HEPATICE

Ingrijirea boinavilor cu afectiuni hepatice prezinta particularitati deosebite de cei cu afectiuni biliare. Etiopatogenia, adesea comuna a celor doua grupe de afectiuni, ca si inter-relatiile functionale ale ficatului cu caile biliare, fac ca ingrijirea br sa se faca adesea impreuna avand nurneroase elemente comune de elaborare si de tehnica terapeutica, care intereseaza direct munca asistentei. La ingrijirea acestor boinavi trbuie avut in vedere faptul ca simptomatologia hepatica adesea ascunde o boala infectioasa de etiologie virala, sau consecintele acesteia, care pastreaza inca un oarecare grad de contagiozitate inca mult tinip dupa vindecarea aparenta a bolii initiale. Majoritatea afectiunibor hepatice neingrijite in mod corespunzator evolueaza spre insuficienta hepatica care poate merge pana la pierderea bolnavului. Afectiunile hepatice sunt insotite de modifican psihice importante ca tulburani de somn, scaderea afectivitatii, bradipsihie, sonmolenta, obnubilare, coma.
- Vezi ca mai sunt mici erori printre cuvinte (mai precis s-a încurcat unele litere), asa mi-a citit mie programul. Corecteaza tu pe unde vezi greseli.
Câteva topicuri utile, făcute de mine pentru eXtream: Vrei un sv_downloadurl pentru serverul tău? Am făcut două site-uri, special pentru membrii eXtreamCS. Le puteți accesa aici: http://www.extreamcs.com/forum/diverse/ ... 93589.html
REGULI GENERALE : Afișează regulile forumului
1. Utilizati corect limba romana (folositi cuvinte intregi, virgula, punctul si cratima). NU FOLOSITI limbaj de chat!
2. Raspundeti concret! Fara offtopic, fara mesaje scurte, inutile sau deja postate!
* offtopic = reprezinta devierea de la subiectul care se discuta
3. Folosirea cuvintelor sau inregistrarea cu nume obscene/jignitoare duce la restrictionarea accesului, stergerea contului, etc.
4. Este interzis orice atac la persoana. Discutati ideea, nu persoana !
5. Restrictii reclame :
a) Reclama este permisa in subiecte atat timp cat ele au legatura cu idea care se discuta.
b) In semnatura este permisa o singura reclama SIMPLA de tip TEXT cu dimensiunea fontului setat pe NORMAL
c) Reclama nu este permisa in campurile personale gen: Locatie, CS Status.
d) Nu aveti voie sa deschideti topicuri cu referire exacta la un site in scopul obtinerii de vizite, se considera reclama !
6. Nu folositi imagini in semnatura mai mari decat 500x120. Puteti folosi mai multe imagini care, toate sa nu depaseasca marimea impusa !
7. Folositi CAUTAREA si apoi intrebati pentru ceva daca nu exista pe forum! Numele topicurilor create trebuie sa reflecte continutul subiectului pe care se discuta. Nu vor fi permise topicuri de genul: help, ajutor pls, cum fac, etc
8. Este permisa continuarea unei discutii vechi de pe forum, chiar daca aceasta a fost deschisa cu cativa ani in urma. NU se permite insa dublu-post, triplu-post sau UP-uri.
* dublu-post / triplu - post = adaugarea unor mesaje unul dupa altul intr-o discutie a forumului de catre aceeasi persoana
* UP = adaugarea unor mesaje unul dupa altul cu scopul de a scoate in evidenta discutia respectiva
9. Orice fel de continut cu caracter erotic va fi sters, iar daca este necesar se vor aplica avertismente.
10. Nu este permisa promovarea firmelor de hosting in afara de http://www.eXtreamHost.com , fie ca este vorba de o reclama directa sau indirecta.
11. Nu este permisa postarea de continut ilegal: warez, carding (bine cunoscutele "metode" de furat domenii etc.) si alte practici "neortodoxe", se vor aplica avertismente sau ban, dupa caz si antecedente.

SANCTIONAM DRASTIC INCALCAREA ACESTOR REGULI SI ORICE ABUZ !


WARNINGS/Avertismente
3 Avertismente = BAN pe forum pentru o anumita perioada de timp, in functie de gravitatea regulilor incalcate!
1 Avertisment = 15 de zile

Mesaje private
Abuzul in orice fel de folosirea mesajelor private va duce la sanctionare. In concluzie, vi se va lua dreptul de a mai trimite mesaje.
Reclamatiile cat si penalizarile se regasesc aici: discutii-forum/reclamatii-mesaje-private-t335539.html

Suplimentar
1. In semnatura nu sunt permise linkuri catre jocuri (site-uri) gen bitefight, monstergame, etc.
2. La profilul Detinator server CS se permite reclama catre un server de Counter-Strike.
3. Orice insulta adusa asupra unui administrator se penalizeaza cu ban permanent. Orice insulta adusa asupra unui moderator se penalizeaza (in functie de gravitatea situatiei) de la avertisment pana la ban permanent.
4. Nu se permite ridicarea subiectelor cu mesaje gen "UP!" unul dupa altul, indiferent de timpul dintre raspunsuri.


Atentionari
1. Nu se permite schimbarea numelui pe forum
2. Nu aveti voie cu mai mult de 1 cont / persoana (vi se sterg toate mesajele si contul de utilizator de pe forum drept penalizare) - cei care abuzeaza si isi fac mai multe conturi, risca sa primeasca ban permanent

 

cLau1905
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1176
Joined: 25 Feb 2008, 18:58
Detinator Steam: Da
CS Status: -
Reputatie: Fost administrator
Fost eXtreamCS Webmaster
Location: explorer.exe
Has thanked: 23 times
Been thanked: 34 times

12 Apr 2011, 09:15

cate programe apar frate..
aBc ;x
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 172
Joined: 03 Apr 2011, 14:40
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 24 times
Been thanked: 1 time
Contact:

12 Apr 2011, 11:21

Nu iti trebuie neaprat un PORGRAM

Deci sa iti explic..Daca ai imprimanta cu Xner scoti acesta foaie apoi o pui in spatiul ala cu geam si apoi dai SCAN (imprimanta trebuie sa fie conectata la PC si programul inprimantei sa fie instalat ) si apoi pe ecreanul PC-ului o sa iti apra o casuta cu mai multe chesti .De acolo o sa alegi sa iti printeze numai Textul si pe ecran iti va aparea formatul .txt cu textul :)
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information