De ce să îţi cumperi iPhone 5 şi nu Galaxy S4.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

22 Mar 2013, 14:54

MajeStik wrote:@mafyotu19 asta e problema voastra, ca sunteti copii cretini si nu intelegeti pentru ce si cine au fost gandite telefoanele. Tu crezi ca iPhone a fost gandit ca sa poti tu sa copiezi caiete ? Crezi ca a fost gandit pentru tine si toti ceilalti care vreti totul "moka" ? NU ! Apple a gandit atat telefonul cat si tableta pentru oameni cu cap, oameni care isi permit un asemenea telefon si care nu isi baga unghia in gat ca au dat 1 dolar pe o aplicatie care te ajuta foarte mult. Nu a fost gandit pentru romani prosti care stiu doar sa fure, a fost gandit pentru populatie civilizata.
Prietene (not) , aceste telefoane inteligente pentru ce au fost gandite mai exact? Iti spun eu, pentru diverse preferinte!
Daca vrei filme, jocuri, display mare, du-te pe HTC, Samsung, daca vrei performanta si display mic (du-te pe Apple, desi are concurenta si la ecrane mai mici).

Dar ce nu-mi convine mie la gandirea ta este faptul ca bagi toti romanii in aceasi oala, iar viziunea ta asupra banilor influenteaza ce? Apple a creat un produs doar pentru o anumita categorie de oameni? Nu serios, tipule? Unde scrie? Un true fact, evident ce reiese din reclame este Samsung Galaxy Note I/II, acest telefon ESTE SPECIAL CONCEPUT PENTRU BUSINESS! Iti e clar? Restul sunt pentru whatever.

Zi-mi...asa de evident este la i5 ca este pentru oamenii cu cap? Dovedeste-mi de ce consideri asta.

Iar faptul ca platesti pentru aplicatii ce ar trebui sa insemne? Ca esti mai "cu cap" ? :| WHAT THE HELL !
Platesti DACA ITI PERMITI (asta, daca esti un om corect), iar daca nu iti permiti, te duci pe ceva gratuit.
Parerea mea este ca tu consideri ca doar oamenii cu bani sunt inteligenti, ceea ce e complet .... fals.
RoyalServer 2
User avatar
Lastride
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1044
Joined: 13 Jul 2010, 12:35
Detinator Steam: Nu
CS Status: Living
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: mafyotu19
Location: Valcea
Has thanked: 13 times
Been thanked: 23 times
Contact:

23 Mar 2013, 19:26

MajeStik wrote:@mafyotu19 asta e problema voastra, ca sunteti copii cretini si nu intelegeti pentru ce si cine au fost gandite telefoanele. Tu crezi ca iPhone a fost gandit ca sa poti tu sa copiezi caiete ? Crezi ca a fost gandit pentru tine si toti ceilalti care vreti totul "moka" ? NU ! Apple a gandit atat telefonul cat si tableta pentru oameni cu cap, oameni care isi permit un asemenea telefon si care nu isi baga unghia in gat ca au dat 1 dolar pe o aplicatie care te ajuta foarte mult. Nu a fost gandit pentru romani prosti care stiu doar sa fure, a fost gandit pentru populatie civilizata.
Te rog frumos sa pastrezi un limbaj decent , incepi sa aduci jigniri unor oameni care nici macar nu ii cunosti si cu replica asta dovedesti ca te aflii in aceeasi categorie so big face-palm.

Si pentru cine a fost gandit atunci ? Pentru avocati si vedete ? Astia nici 2-3 % din piata nu acopera ,telefonul trebuie sa fie accesibil ca si functionalitati si bani pentru cat mai multe clase sociale.
Eu mai sus dadusem un simplu exemplu pentru care nu as alege iphone ca si telefon , nu trebuie sa-ti construiesti comentariul pe baza unei singure afirmatii facuta de mine.

Uite nene , nu avem voie nici sa spunem o parere ca apar "oamenii cu cap" sa ne faca cretini si copii , dovedind ca este exact invers
ImageImage
REGULI GENERALE : Afișează regulile forumului
1. Utilizati corect limba romana (folositi cuvinte intregi, virgula, punctul si cratima). NU FOLOSITI limbaj de chat!
2. Raspundeti concret! Fara offtopic, fara mesaje scurte, inutile sau deja postate!
* offtopic = reprezinta devierea de la subiectul care se discuta
3. Folosirea cuvintelor sau inregistrarea cu nume obscene/jignitoare duce la restrictionarea accesului, stergerea contului, etc.
4. Este interzis orice atac la persoana. Discutati ideea, nu persoana !
5. Restrictii reclame :
a) Reclama este permisa in subiecte atat timp cat ele au legatura cu idea care se discuta.
b) In semnatura este permisa o singura reclama SIMPLA de tip TEXT cu dimensiunea fontului setat pe NORMAL
c) Reclama nu este permisa in campurile personale gen: Locatie, CS Status.
d) Nu aveti voie sa deschideti topicuri cu referire exacta la un site in scopul obtinerii de vizite, se considera reclama !
6. Nu folositi imagini in semnatura mai mari decat 500x120. Puteti folosi mai multe imagini care, toate sa nu depaseasca marimea impusa !
7. Folositi CAUTAREA si apoi intrebati pentru ceva daca nu exista pe forum! Numele topicurilor create trebuie sa reflecte continutul subiectului pe care se discuta. Nu vor fi permise topicuri de genul: help, ajutor pls, cum fac, etc
8. Este permisa continuarea unei discutii vechi de pe forum, chiar daca aceasta a fost deschisa cu cativa ani in urma. NU se permite insa dublu-post, triplu-post sau UP-uri.
* dublu-post / triplu - post = adaugarea unor mesaje unul dupa altul intr-o discutie a forumului de catre aceeasi persoana
* UP = adaugarea unor mesaje unul dupa altul cu scopul de a scoate in evidenta discutia respectiva
9. Orice fel de continut cu caracter erotic va fi sters, iar daca este necesar se vor aplica avertismente.
10. Nu este permisa promovarea firmelor de hosting in afara de http://www.eXtreamHost.com , fie ca este vorba de o reclama directa sau indirecta.
11. Nu este permisa postarea de continut ilegal: warez, carding (bine cunoscutele "metode" de furat domenii etc.) si alte practici "neortodoxe", se vor aplica avertismente sau ban, dupa caz si antecedente.

SANCTIONAM DRASTIC INCALCAREA ACESTOR REGULI SI ORICE ABUZ !


WARNINGS/Avertismente
3 Avertismente = BAN pe forum pentru o anumita perioada de timp, in functie de gravitatea regulilor incalcate!
1 Avertisment = 15 de zile

Mesaje private
Abuzul in orice fel de folosirea mesajelor private va duce la sanctionare. In concluzie, vi se va lua dreptul de a mai trimite mesaje.
Reclamatiile cat si penalizarile se regasesc aici: discutii-forum/reclamatii-mesaje-private-t335539.html

Suplimentar
1. In semnatura nu sunt permise linkuri catre jocuri (site-uri) gen bitefight, monstergame, etc.
2. La profilul Detinator server CS se permite reclama catre un server de Counter-Strike.
3. Orice insulta adusa asupra unui administrator se penalizeaza cu ban permanent. Orice insulta adusa asupra unui moderator se penalizeaza (in functie de gravitatea situatiei) de la avertisment pana la ban permanent.
4. Nu se permite ridicarea subiectelor cu mesaje gen "UP!" unul dupa altul, indiferent de timpul dintre raspunsuri.


Atentionari
1. Nu se permite schimbarea numelui pe forum
2. Nu aveti voie cu mai mult de 1 cont / persoana (vi se sterg toate mesajele si contul de utilizator de pe forum drept penalizare) - cei care abuzeaza si isi fac mai multe conturi, risca sa primeasca ban permanent

 

*Atentie la cei care spun ca sunt EU si vor sa faca tranzactie.Mai multe cazuri am intalnit saptamana asta.Singurul meu id este: [email protected]
User avatar
Pavel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3610
Joined: 17 Feb 2011, 22:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Nume anterior: xkeze.
Fond eXtream: 2
Location: Bucuresti
Has thanked: 71 times
Been thanked: 102 times

23 Mar 2013, 19:39

Nu mai comparati un produs cu altul.I5 e una S4 e alta, asta se aplica la orice comparatie dintre Apple si Samsung.Nu mai comparati aceste 2 firme intre ele pentru ca sunt 2 firme care fac lucruri total diferite.Nu poti compara IOS cu Android, pentru ca fiecare este gandit in felul sau.
Cei drept IOS este putin mai avansat, datorita faptului ca este facut pentru un singur tip de telefoane, si refacut pentru tablete si ipod-uri, este optimizat si testat pe acele device-uri, in schimb android are o gama mult mai larga, si android este bine facut, dar nu este refacut/adaptat pentru fiecare telefon in parte.Deci nu poti compara aceste 2 sisteme de operare.Daca vrei sa compari un telefon de la samsung cu unul de htc, merge pentru ca aici ai ce compara, de la sistem de operare, ecran si asa mai departe,pentru au lucruri in comun.Dar in schimb cum poti compara un Iphone, la care sistemul de operare este gandit sa ocupe putin si la lase resurse pentru aplicatii,care sunt facut sa nu manance multe resurse, cu un telefon cu android, la care sunt portate aplicatii de pe tablete, si invers, de pe telefoane pe tablete.
PopaGABRiEL
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1739
Joined: 06 Aug 2008, 22:43
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fost moderator
Location: Mioveni
Has thanked: 63 times
Been thanked: 65 times

24 Mar 2013, 12:34

Pavel wrote:Nu mai comparati un produs cu altul.I5 e una S4 e alta, asta se aplica la orice comparatie dintre Apple si Samsung.Nu mai comparati aceste 2 firme intre ele pentru ca sunt 2 firme care fac lucruri total diferite.Nu poti compara IOS cu Android, pentru ca fiecare este gandit in felul sau.
Cei drept IOS este putin mai avansat, datorita faptului ca este facut pentru un singur tip de telefoane, si refacut pentru tablete si ipod-uri, este optimizat si testat pe acele device-uri, in schimb android are o gama mult mai larga, si android este bine facut, dar nu este refacut/adaptat pentru fiecare telefon in parte.Deci nu poti compara aceste 2 sisteme de operare.Daca vrei sa compari un telefon de la samsung cu unul de htc, merge pentru ca aici ai ce compara, de la sistem de operare, ecran si asa mai departe,pentru au lucruri in comun.Dar in schimb cum poti compara un Iphone, la care sistemul de operare este gandit sa ocupe putin si la lase resurse pentru aplicatii,care sunt facut sa nu manance multe resurse, cu un telefon cu android, la care sunt portate aplicatii de pe tablete, si invers, de pe telefoane pe tablete.
Avand in vedere ca iPhone 5 si Samsung S4 sunt telefoane se pot compara. (Nu e ca in cazul sa compari usa de la apartament cu un BMW, nu?)

De la aparitia telefonului iPhone 4 ceea ce mi-a placut cel mai mult este design-ul exterior si tastatura lui, in rest de la Galaxy S toate telefoanele cu Android peste S mi s-au parut mai bune pentru ceea ce poti face cu Google Play si ce au ele predefinit.

Deci dintre iPhone 5 si Samsung Galaxy S4 aleg S4 cu mare placere. Singurul lucru care nu-mi place este design-ul la S4.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 422 guests