deschiderea unui forum

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
ZombieAddict
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 133
Joined: 14 Dec 2016, 11:08
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

17 Dec 2016, 13:44

Ca sa deschizi un forum ca acesta, ai nevoie de altceva in afara de domeniu si web host ?

Si daca se face update la licenta vBulletin, trebuie sa o platesti din nou? Cat costa reinoirea ?

mersi
RoyalServer
User avatar
hankbinscripting
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 788
Joined: 06 Sep 2014, 16:31
Detinator Steam: Da
CS Status: SLK # PARADOX [AUDIO]
SteamID: nessquick8
Fond eXtream: 0
Location: Arad, Arad
Has thanked: 1 time
Contact:

17 Dec 2016, 13:49

ZombieAddict wrote:Ca sa deschizi un forum ca acesta, ai nevoie de altceva in afara de domeniu si web host ?

Si daca se face update la licenta vBulletin, trebuie sa o platesti din nou? Cat costa reinoirea ?

mersi

Iti trebuie Domeniu, WebHost, parteneri cu cap, nu copii de 13,14 ani! Bani pentru a investii in forum, servere + multe altele, in ziua de azi nu prea are rost sa-ti deschizi o alta comunitate de GAMING, pentru ca e o pierdere de timp multe alte comunitati bune sunt deja in Romania, deci n-are rost..

In schimb cu vBulletin nu stiu ce sa-ti zic, argumenteaza.
La următoarea abatere semnătura îți va fi dezactivată.
ZombieAddict
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 133
Joined: 14 Dec 2016, 11:08
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

17 Dec 2016, 13:55

hankbinscripting wrote:
ZombieAddict wrote:Ca sa deschizi un forum ca acesta, ai nevoie de altceva in afara de domeniu si web host ?

Si daca se face update la licenta vBulletin, trebuie sa o platesti din nou? Cat costa reinoirea ?

mersi

Iti trebuie Domeniu, WebHost, parteneri cu cap, nu copii de 13,14 ani! Bani pentru a investii in forum, servere + multe altele, in ziua de azi nu prea are rost sa-ti deschizi o alta comunitate de GAMING, pentru ca e o pierdere de timp multe alte comunitati bune sunt deja in Romania, deci n-are rost..

In schimb cu vBulletin nu stiu ce sa-ti zic, argumenteaza.
Nu e comunitate de gaming ( servere ).

Intreb pentru ca vreau sa fac ceva ca lumea si sa investesc in forum. Am cateva sute de euro la "pusculita", vreau sa imi fac un calcul cat ma duce cu crearea scriptului, licenta vBulletin si optimizare SEO cat mai buna.

Comunitatea va fi de resurse total dedicata CS-ului, unde vreau sa ofer resurse de tot felul gratis. Prin asta ma refer de exemplu de la addonsuri gasite pe net pana la addonsurile cele mai cunoscute ale marilor autori ca dias.
User avatar
MrAndrei
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2120
Joined: 17 Mar 2013, 18:10
Detinator Steam: Da
CS Status: Facultatea iti mananca viata
SteamID: mrandreyx
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: asasinulfantoma
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 32 times
Been thanked: 28 times

17 Dec 2016, 14:21

1. De ce as veni pe forumul tau? Pe alte forumuri gasesc deja tot ce ai zis tu acolo
2. Nu e comunitate de gaming, dar e dedicata cs-ului...cs-ul e tot joc=> comunitate gaming care se axeaza doar pe anumite jocuri. Trebuie sa ai bani de servere si multi acum se axeaza pe cs:go, dar asta nu inseamna ca 1.6 e mort.

Din ce am inteles pe site-ul celor de la vbulletin platesti pentru upgrade. Dar asta nu inseamna ca de exemplu daca de la 4.2 apare 4.3 si platesti, ci platesti doar cand de la 4.x treci la 5.x
Asta am inteles eu, nu sunt sigur.
ecstasy2
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 114
Joined: 28 Feb 2016, 16:23
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

17 Dec 2016, 14:22

1. Pot sa exista si 100 forumuri de gaming in Romania cu trafic, daca dispui de bani suficienti ii inghiti pe toti.
Daca ai 500 euro, 400 ii investesti in marketing. Mergi pe ideea asta.

2. Nu platesti din nou licenta. Dispui de actualizari cu acces gratuit din moment ce esti client vBulletin.
Nu te sfatuiesc sa aplici la vBulletin daca nu esti programator cu cunostiinte medii.
Phpbb e de 10 ori mai util deoarece e open source. Pe vBulletin esti foarte limitat.

3. NU te apuca de investit in web daca nu ai destula experienta in ceea se inseamna web!
Foarte probabil vei pierde banii.
Exceptie doar daca esti plin de bani si vrei sa risti putin.
User avatar
MMDJ.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 336
Joined: 29 Aug 2014, 21:52
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Fond eXtream: 0
Location: Giurgiu

18 Dec 2016, 10:00

Nu trebuie să o cumperi iar din câte ştiu eu, dacă vrei ceva de succes ai nevoie de originalitate pentru un asemenea proiect.

Ai nevoie de webhost, domeniu.
User avatar
WISHEXEC
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1683
Joined: 12 Nov 2011, 19:37
Detinator Steam: Da
CS Status: AmxModX
Detinator server CS: DAEVA.RO
Reputatie: Fost Moderator ajutator
Nume anterior : ONEMDX
Location: România
Has thanked: 84 times
Been thanked: 85 times
Contact:

18 Dec 2016, 10:42

Stiu ca 400 500 euro par multi bani ... dar doar par ... nu o sa iti ajunga de nimic serios
EDwardddd.
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 806
Joined: 18 Jun 2010, 10:30
Detinator Steam: Da
SteamID: edwarddwd
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (trei luni)
Fost Moderator ajutator
Nume anterioare: Elk, eDward /R/
Has thanked: 16 times
Been thanked: 49 times

18 Dec 2016, 10:53

foloseste banii pentru tine , cumpara un pc , o masina altceva.. nu se merita sa deschizi o comunitate in ziua de azi decat daca ai o echipa serioasa in spate..

Iar legat de ce ai zis tu ca vrei sa faci optimizare seo si sa pui resurse gratuite si cunoscute etc , nu se merita deloc , deja la o simpla cautare pe net gasesti zeci de rezultate cu ce vrei tu sa faci.. mai bine ai lasa-o balta ;) foloseste banii cu cap :mocanu: :mocanu:
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 415 guests