Puțin despre hosting ieftin

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

17 Mar 2017, 08:48

Nu știu dacă ați auzit cazul namebox.ro:

https://www.zoso.ro/namebox-fost-spart- ... te-sterse/


Sunt sigur ca sunt multe 'firmele' de genul la 1 euro/luna
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
User avatar
Addicted:-
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 873
Joined: 09 Mar 2016, 09:31
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

17 Mar 2017, 08:50

am avut domeniu si webhosting la namebox timp de un an :/
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

17 Mar 2017, 11:47

Vad la comentarii acolo ca 90% din ei n-au auzit in viata lor de backup.. ce sa le faci prostia se plateste
User avatar
COLBYLICIOUS
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8139
Joined: 13 Oct 2012, 09:36
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu mă ocup
SteamID: /id/COLBYLICIOUS
Reputatie: Fost administrator
eXtream Security
Fost Intermediar Steam
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Administratorul anului 2018
Location: Brașov
Discord: @colbylicious
Has thanked: 245 times
Been thanked: 310 times
Contact:

17 Mar 2017, 11:55

Văd că nici pagină de Facebook nu mai au. Eram tentat să iau și eu de la ei, bine că am luat de la MxHost.
User avatar
Addicted:-
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 873
Joined: 09 Mar 2016, 09:31
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

17 Mar 2017, 12:06

eu nu am avut probleme cu ei in trecut..
User avatar
grande_ecks
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 1495
Joined: 18 Sep 2008, 00:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Fii bun, ajută, rău poate orice prost.
SteamID: /ID/Narmer
Reputatie: Fost administrator
Location: România, Sibiu.
Been thanked: 33 times

17 Mar 2017, 13:34

NameBox via Datacore Solution S.R.L. nu erau chiar mici, aveau în jur de 2.000 de clienți printre care se numără și Cesarom care este cel mai mare producător de plăci ceramice iar pentru România și la ce firme de top avem, este un business în care nu ai cum să te faci remarcat. Nu ai bugetul celor din top, nu ai infrastructură și servere lor și nici zeci de angajați care să le răspundă clienților non-stop la tickete și la telefon.

În orice caz vor avea câteva procese și mai mult ca sigur vor intra în faliment - știu că aveau câteva magazine online pe care le găzduiau și unul dintre ele avea un rulaj de 50.000 € și dacă proprietarul demonstrează că în aceste zile de downtime a pierdut câteva mii de euro (și e doar unul singur), la revedere, falimentul este inevitabil pentru NameBox.

Numai bine.
Singura modalitate de contact este Steam-ul: /ID/Narmer sau pe ctOS.ro

Image
User avatar
faggoat
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2278
Joined: 10 May 2013, 11:50
Detinator Steam: Nu
SteamID: noonstake
Reputatie: Nume anterior: stefanbri
Fost membru Club eXtreamCS ( 2 luni, Castigator eXtreamMEME )
Has thanked: 37 times
Been thanked: 29 times

17 Mar 2017, 15:44

COLBYLICIOUS wrote:Văd că nici pagină de Facebook nu mai au. Eram tentat să iau și eu de la ei, bine că am luat de la MxHost.
ce vrajeala ai in tine prietene

eu tot nu am inteles, pana la urma au fost sterse toate backup-urile sau nu?
Last edited by COLBYLICIOUS on 17 Mar 2017, 16:16, edited 1 time in total.
Reason: Supărat că ai luat un avertisment? Lasă că mai vin 2.
Image
"e inundatie in cartier si tu dormi mancamiai pl de roman"
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

17 Mar 2017, 18:15

sound wrote:Vad la comentarii acolo ca 90% din ei n-au auzit in viata lor de backup.. ce sa le faci prostia se plateste
Daca te referi la utilizatori, nu este de datoria lor sa asigure backup.

Lucrez in domeniul hostingului de servicii cloud si sincer basic-ul este sa asiguri backup intotdeauna clientului, indiferent de ce inseamna asta pentru ca nu isi permit sa piarda clienti si/sau servicii. Nu e de datoria lor sa aibe backup-urile salvate pentru ca nu este nici secure si nici redundant. Am avut la un moment dat un client ce dorea sa scoata backup-ul sau de baza de sute de GB pe un stick :') :')
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
CIUBO. /snowyworld/
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2076
Joined: 02 Jul 2013, 18:17
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost Moderator ajutator
Fost Intermediar
Location: Basel
Has thanked: 40 times
Been thanked: 86 times

17 Mar 2017, 20:54

De asta e bine ca in cazul in care ai o afacere "adevarata" (afacere, nu nimicuri) sa te uiti de doua ori inainte sa comanzi de la o firma care ti-ar putea face probleme majore de genul.
User avatar
mariuss615
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1399
Joined: 16 Mar 2010, 10:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Mahăr
Reputatie: Organizator Cupe eXtreamCS
Location: București
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Contact:

18 Mar 2017, 08:56

Marius wrote:
sound wrote:Vad la comentarii acolo ca 90% din ei n-au auzit in viata lor de backup.. ce sa le faci prostia se plateste
Daca te referi la utilizatori, nu este de datoria lor sa asigure backup.

Lucrez in domeniul hostingului de servicii cloud si sincer basic-ul este sa asiguri backup intotdeauna clientului, indiferent de ce inseamna asta pentru ca nu isi permit sa piarda clienti si/sau servicii. Nu e de datoria lor sa aibe backup-urile salvate pentru ca nu este nici secure si nici redundant. Am avut la un moment dat un client ce dorea sa scoata backup-ul sau de baza de sute de GB pe un stick :') :')
Parțial ai dreptate. Ce te faci insă când și serverele de backup sunt afectate? Ce te faci daca backup-ul se corupe? S-a întâmplat și la case mai mari să se dea accidental rm rf. Un
Oricum sunt aproape convins că a fost un inside job nu un atac cibernetic. S-a mers pe principiul raid10 + r1soft -> ce se poate întâmpla? Nimic special dacă nu ai un angajat cu alte planuri.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

18 Mar 2017, 19:54

mariuss615 wrote:
Marius wrote:
sound wrote:Vad la comentarii acolo ca 90% din ei n-au auzit in viata lor de backup.. ce sa le faci prostia se plateste
Daca te referi la utilizatori, nu este de datoria lor sa asigure backup.

Lucrez in domeniul hostingului de servicii cloud si sincer basic-ul este sa asiguri backup intotdeauna clientului, indiferent de ce inseamna asta pentru ca nu isi permit sa piarda clienti si/sau servicii. Nu e de datoria lor sa aibe backup-urile salvate pentru ca nu este nici secure si nici redundant. Am avut la un moment dat un client ce dorea sa scoata backup-ul sau de baza de sute de GB pe un stick :') :')
Parțial ai dreptate. Ce te faci insă când și serverele de backup sunt afectate? Ce te faci daca backup-ul se corupe? S-a întâmplat și la case mai mari să se dea accidental rm rf. Un
Oricum sunt aproape convins că a fost un inside job nu un atac cibernetic. S-a mers pe principiul raid10 + r1soft -> ce se poate întâmpla? Nimic special dacă nu ai un angajat cu alte planuri.
De asta trebuie sa faci backup-uri in 2 locatii diferite si sa ai scheduled jobs care-ti verifica integritatea backup-urilor la X timp :).
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

18 Mar 2017, 20:00

Marius wrote:
mariuss615 wrote:
Marius wrote: Daca te referi la utilizatori, nu este de datoria lor sa asigure backup.

Lucrez in domeniul hostingului de servicii cloud si sincer basic-ul este sa asiguri backup intotdeauna clientului, indiferent de ce inseamna asta pentru ca nu isi permit sa piarda clienti si/sau servicii. Nu e de datoria lor sa aibe backup-urile salvate pentru ca nu este nici secure si nici redundant. Am avut la un moment dat un client ce dorea sa scoata backup-ul sau de baza de sute de GB pe un stick :') :')
Parțial ai dreptate. Ce te faci insă când și serverele de backup sunt afectate? Ce te faci daca backup-ul se corupe? S-a întâmplat și la case mai mari să se dea accidental rm rf. Un
Oricum sunt aproape convins că a fost un inside job nu un atac cibernetic. S-a mers pe principiul raid10 + r1soft -> ce se poate întâmpla? Nimic special dacă nu ai un angajat cu alte planuri.
De asta trebuie sa faci backup-uri in 2 locatii diferite si sa ai scheduled jobs care-ti verifica integritatea backup-urilor la X timp :).
Tu lucrezi în total alt sistem cu SAP, aștia aveau servere/vps-uri cu cpanel. Eu m-am ars de câteva ori cu cpanel, pur și simplu îți ceri să fi spart cu orice soluție shared înafară de virtualizare. La SAP nu ai cum să pierzi date cu Hana, trebuie făcută replicare pe cloud dacă îmi amintesc bine.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information