Detinatorii de domenii de internet .ro vor plati o taxa anua

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

teNNeke.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 318
Joined: 01 Sep 2013, 17:59
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times
Contact:

25 Dec 2013, 23:37

Problema asta cred ca tot eu am ridicat-o, raportand la baietii de pe roTLD ca sunt prea multe domenii care nu sunt folosite si tinute degeaba, cei ce vor sa le mai tina sa plateasca, eu sunt PRO, mai rau pentru copii astia care vor plati de 2x un domeniu :)))
RoyalServer
User avatar
omugnom
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 255
Joined: 29 Apr 2012, 19:08
Detinator Steam: Da
CS Status: Traim zilele fricii!
Detinator server CS: nu
Location: Galati
Has thanked: 10 times
Been thanked: 41 times

25 Dec 2013, 23:38

Bai, inpozit..
Aroganta e pentru oameni destepti, deci evit-o ca te arde!
Si-un vant de credinta incepe a bate pe alei,
Mana ce aduce dreptatea inca mai apasa pe ei!
User avatar
wind
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1457
Joined: 24 Nov 2008, 21:39
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: CS.JoiNeT.Ro
SteamID: windcs
Reputatie: Ban 2 luni!
Location: Constanta
Has thanked: 30 times
Been thanked: 58 times
Contact:

25 Dec 2013, 23:40

Foarte frumos daca aplica aceasta lege ii dai in judecata pentru inselare. Pe site scrie clar domeniu pe viata, pe viata inseamna 70-80 ani valabilitate a domeniului, nu ai cum sa platesti o taxa pentru care zice clar ca nu sunt alte taxe aferente inregistrarii unui domeniu.
Iar taxe de mentenanta pentru ce? Ca imi administrez singur domeniul, iar la inregistrarea domeniului am platit o gramada de bani ca sa stiu ca pe viitor voi plati alte taxe.
Ar trebui sa se faca in felul urmator: daca nu te mai loghezi pe contul lor un anumit timp stabilit de ei 1-2 ani sa te anunte iar apoi sa iti retraga domeniul asta daca nu il mai folosesti si il tii degeaba.
S-a ajung la aceasta situatie deoarece sunt prea multe domenii inactive.
User avatar
RAZVANN.
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3610
Joined: 03 Nov 2008, 21:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Excelent
SteamID: Privat
Reputatie: Fost moderator ajutator
Utilizator neserios ( tepar )
Has thanked: 206 times
Been thanked: 179 times

25 Dec 2013, 23:41

Se aplica si domeniilor platite anual?
User avatar
Pavel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3610
Joined: 17 Feb 2011, 22:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Nume anterior: xkeze.
Fond eXtream: 2
Location: Bucuresti
Has thanked: 71 times
Been thanked: 102 times

25 Dec 2013, 23:42

Am postat si eu acum ceva timp, daca lumea nu cauta prin posturi............
Si eu detin unul si nu mi se pare corect sa dau aproape 300 lei pe domeniu ca dupaia sa mai ceara inca 10-20 euro in plus anual.
teNNeke.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 318
Joined: 01 Sep 2013, 17:59
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times
Contact:

25 Dec 2013, 23:44

Pavel wrote:Am postat si eu acum ceva timp, daca lumea nu cauta prin posturi............
Si eu detin unul si nu mi se pare corect sa dau aproape 300 lei pe domeniu ca dupaia sa mai ceara inca 10-20 euro in plus anual.
Da, dar iti permiti sa iei atatea domenii .ro, ti-ai permite sa si platesti pentru ele, vad foarte multe domenii inregistrate pe roTLD care nu is folosite poate niciodata, asa ca ar mai trebui curatate din ele.Normal domeniile ar fi trebuit sa fie doar anuale si sa nu se mai plateasca taxe, iar aceste taxe ar trebui doar pentru cei ce detin domenii pe viata.
User avatar
wind
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1457
Joined: 24 Nov 2008, 21:39
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: CS.JoiNeT.Ro
SteamID: windcs
Reputatie: Ban 2 luni!
Location: Constanta
Has thanked: 30 times
Been thanked: 58 times
Contact:

25 Dec 2013, 23:47

teNNeke. wrote:
Pavel wrote:Am postat si eu acum ceva timp, daca lumea nu cauta prin posturi............
Si eu detin unul si nu mi se pare corect sa dau aproape 300 lei pe domeniu ca dupaia sa mai ceara inca 10-20 euro in plus anual.
Da, dar iti permiti sa iei atatea domenii .ro, ti-ai permite sa si platesti pentru ele, vad foarte multe domenii inregistrate pe roTLD care nu is folosite poate niciodata, asa ca ar mai trebui curatate din ele.Normal domeniile ar fi trebuit sa fie doar anuale si sa nu se mai plateasca taxe, iar aceste taxe ar trebui doar pentru cei ce detin domenii pe viata.
Statul Roman face abuz asta e cert, exact cum face RIPE cu ip-urile, daca ai clasa de ip-uri platesti anual o taxa creata de ei. In caz ca nu platesti, ti se ia dreptul de a mai avea aceea clasa. Desigur la RIPE nu tu esti proprietarul ci esti un fel de utilizator.
Cam asta se doreste sa se faca si cu domeniile.
teNNeke.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 318
Joined: 01 Sep 2013, 17:59
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times
Contact:

25 Dec 2013, 23:48

wind wrote:
teNNeke. wrote:
Pavel wrote:Am postat si eu acum ceva timp, daca lumea nu cauta prin posturi............
Si eu detin unul si nu mi se pare corect sa dau aproape 300 lei pe domeniu ca dupaia sa mai ceara inca 10-20 euro in plus anual.
Da, dar iti permiti sa iei atatea domenii .ro, ti-ai permite sa si platesti pentru ele, vad foarte multe domenii inregistrate pe roTLD care nu is folosite poate niciodata, asa ca ar mai trebui curatate din ele.Normal domeniile ar fi trebuit sa fie doar anuale si sa nu se mai plateasca taxe, iar aceste taxe ar trebui doar pentru cei ce detin domenii pe viata.
Statul Roman face abuz asta e cert, exact cum face RIPE cu ip-urile, daca ai clasa de ip-uri platesti anual o taxa creata de ei. In caz ca nu platesti, ti se ia dreptul de a mai avea aceea clasa. Desigur la RIPE nu tu esti proprietarul ci esti un fel de utilizator.
Cam asta se doreste sa se faca si cu domeniile.
Asa ar trebui, ar fi cel mai normal, dar nu si pentru domeniile ANUALE !
User avatar
Pavel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3610
Joined: 17 Feb 2011, 22:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Nume anterior: xkeze.
Fond eXtream: 2
Location: Bucuresti
Has thanked: 71 times
Been thanked: 102 times

25 Dec 2013, 23:58

teNNeke. wrote:
wind wrote:
teNNeke. wrote:
Da, dar iti permiti sa iei atatea domenii .ro, ti-ai permite sa si platesti pentru ele, vad foarte multe domenii inregistrate pe roTLD care nu is folosite poate niciodata, asa ca ar mai trebui curatate din ele.Normal domeniile ar fi trebuit sa fie doar anuale si sa nu se mai plateasca taxe, iar aceste taxe ar trebui doar pentru cei ce detin domenii pe viata.
Statul Roman face abuz asta e cert, exact cum face RIPE cu ip-urile, daca ai clasa de ip-uri platesti anual o taxa creata de ei. In caz ca nu platesti, ti se ia dreptul de a mai avea aceea clasa. Desigur la RIPE nu tu esti proprietarul ci esti un fel de utilizator.
Cam asta se doreste sa se faca si cu domeniile.
Asa ar trebui, ar fi cel mai normal, dar nu si pentru domeniile ANUALE !
Treaba cu domeniile anuale sunt numai la firmele mici. Nici o firma mare nu ofera domenii .ro anuale. De acum ori ca iei domeniu anual sau pe viata tot aia este, numai ca la cel pe viata platesti in plus 10-20 euro/an.
Fantasy^-
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 88
Joined: 21 Dec 2013, 02:19
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times
Contact:

26 Dec 2013, 00:00

Pacat , tocmai am cumparat un domeniu.ro/viata acum 2 luni
Grup steam facut de catre mine si hattrick , va asteptam cu drag.
Fara reclame si alte chestii !
Configurari Addons/Plugin/Platforma Dropuri , click
Am un server Zombie OutStanding addons original , caut inca un partener !
Daca te crezi capabil , trimite-mi un PM cu ce poti sa ne ajuti !
User avatar
MrRock
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 289
Joined: 06 Jun 2013, 16:33
Detinator Steam: Da
CS Status: lene
Detinator server CS: Dea
Has thanked: 9 times
Been thanked: 13 times

26 Dec 2013, 00:01

Si eu azi am facut comanda si maine urmeza sa il primesc .. :| Love romania in situati deastea , pana si moldova are domeniile .md pe viata si nu platesc inpozite ...
User avatar
miber
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1986
Joined: 09 Apr 2013, 03:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Web Designer.
SteamID: mibfx
Location: rootem
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times
Contact:

26 Dec 2013, 00:18

O sa mai cumpere lumea domenii .ro ciuciu, o sa treaca pe .com sau alte tld-uri mult mai ieftine si nu mai dau taxe suplimentare pe ele..
M-am lasat, is pensionar pe caz de boala, acum ma tratez cu Mari pana dau de Ioana.

Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information