Discutii despre comenzile dintr-o tara NON-UE

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
TZACANEL
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10182
Joined: 11 Jun 2009, 14:33
Detinator Steam: Da
SteamID: tzacaneeel
Reputatie: Fost Administrator
Fost Administrator eXtreamSocial
Administratorul anului 2015
Fond eXtream: 0
Location: Campulung Muscel
Has thanked: 631 times
Been thanked: 902 times
Contact:

08 Jun 2017, 13:52

Am vazut ca sunt multi dintre voi de comandati de pe site-uri din tari NON-UE. Nelamurirea voastra este mereu fata de taxe si calitate, asa ca m-am gandit sa fac un topic special.

Lista cu site-uri pe care le recomanda lumea: (in cazul in care stiti si alte site-uri din afara UE, va rog sa-mi trimiteti un PM cu el si tara din care provine)
Lista de taxe vamale pe valoarea pachetului | Afiseaza codul
Image
Cum se calculeaza TVA-ul?
Pretul produsului x 19%.

Cum platesc pe site-urile respective?
  • Card bancar (aproximativ in toate magazinele)
  • Paypal sau alternative
  • Niciodata nu o sa platesti ramburs.
:warning: Ce trebuie sa mai stii? :warning:
  • Coletele vin la posta vamala. In cazul in care orasul tau nu are asa ceva, ele vin la posta vamala a resedintei de judet.
  • La ridicare, agentul de acolo v-a desface si verifica coletul.
  • Posta vamala pastreaza coletul timp de 10 zile lucratoare. Daca dupa astea 10 zile nu ai ridicat coletul, el este trimis inapoi.
  • Primirea coletelor in cazul in care nu vreti sa platiti transportul se face intre 15-60 zile. Daca optati pentru platirea transportului, timpul se calculeaza in functie de suma.
Image
Image
Image
RoyalServer 2
User avatar
bnk@megacs
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 226
Joined: 24 Jun 2014, 17:06
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: tzanca.valoare.ro
Fond eXtream: 0
Location: Wherever there are values ​​there I am
Contact:

08 Jun 2017, 14:36

Am luat niste huse de pe aliexpress.Dupa ceva timp Am fost la o posta normala din orasul meu, si aia mi-au spus ca ele vin in resedinta de judet. Mi-am luat gandul de la ele tinand cont ca transportul depasea valoarea huselor:))).Dupa ceva timp ma trezesc cu husele in posta.
Tot ce e posibil;)))))))
User avatar
Pavel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3610
Joined: 17 Feb 2011, 22:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Nume anterior: xkeze.
Fond eXtream: 2
Location: Bucuresti
Has thanked: 71 times
Been thanked: 102 times

08 Jun 2017, 16:15

Mai este o chestie. Nu va calculati taxele pentru toata comanda, pentru ca in majoritatea situatiilor luati produse de la mai multi distribuitori, asta inseamna mai multe colete trimise individual de fiecare distribuitor. Daca comanzi de 20$ de la un distribuitor(ai toate produsele de la aceeasi persoana(cont)) atunci vei platii si taxa vamala. Dar daca comanda ta face 50$ si tu ai 30 de produse si nici unul nu depaseste 10$ atunci ele vin pe rand si nu mai platesti nici o taxa vamala.
Si am impresia ca daca coletul este foarte mic(un colet cu o singura husa fara a avea cutie) iti pune postasul coletul in cutia de posta(patita de curand cu o husa pentru telefon).
Evitati sa cumparati folii, electronice mai scumpe sau alte lucuri fragile de pe site-urile din china. Pentru ca pe langa calitatea proasta a majoritatea produselor, aveti taxe pentru electronice si coletul poate fi foarte afectat in timpul transportului, chiar daca chinezii au grija de coletul tau si este si trecut ca fragil, romanii nostrii le arunca si le depoziteaza foarte aiurea si sunt sanse mari sa nu mai aveti coletul intreg la ridicare.
User avatar
kiarfuzzy
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 375
Joined: 06 Jan 2008, 15:20
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Fy.Play-Arena.Ro
SteamID: FuZzy1
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (trei luni)
Been thanked: 3 times

08 Jun 2017, 16:27

Pana acum cateva luni imi veneau comenzile la posta vamala, indiferent de valoare. De vreo 2-3 luni mi-au venit toate coletele la posta normala, si au fost cateva care au depasit 10E.
Cred ca s-a modificat ceva prin legislatie, sau altundeva, fiindca nu prea faceau fata cei de la posta vamala la volumul de comenzi, trebuia sa astept minim 30 min la coada sa ridic un rahat de colet de 2-3$.
HecaTe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3292
Joined: 16 Aug 2014, 08:53
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: hecate_2k
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fond eXtream: 0
Location: Medias/Alba Iulia
Has thanked: 74 times
Been thanked: 40 times
Contact:

02 Aug 2017, 20:36

Am comandat un telefon de pe TomTop , din depozit din China, stie careva cum se procedeaza?
Vine coletul la posta, trebuie sa platesc tva sau alte lucruri care ar trebui sa stiu?
Mai nou si internet banking are liber de 1 decembrie :kappa: :kappa:
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information