Discutii despre Dumnezeu si Religie

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
snoopy-
Utilizator restrictionat
Utilizator restrictionat
Posts: 2465
Joined: 19 Jan 2013, 17:57
Detinator Steam: Da
CS Status: Silver I
Detinator server CS: Nu.
SteamID: hancko2
Reputatie: Fost Super moderator
Nume anterior: .::RazZzor::., GeNiu[S]^
Fost Arbitru eXtream
Location: Maramures
Has thanked: 150 times
Been thanked: 49 times
Contact:

04 Apr 2015, 23:24

Iar se incepe cu asta, sunt 663663 de topicuri despre dumnezeu si religie
Image
RoyalServer 2
User avatar
Traficant De Wi-Fi
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1279
Joined: 29 Mar 2015, 22:22
Detinator Steam: Da
SteamID: traficant_de_wifi
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Location: Arad
Been thanked: 15 times
Contact:

04 Apr 2015, 23:28

Sergiu..tot nu mi-ai raspus la intrebare...

Explicami de ce crezi in biblie? crezi ca e adevarata? cum ai ajuns la aceasta concluzie:D
Discord: lucifer_xro
User avatar
Yeezus
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8149
Joined: 04 Nov 2011, 08:57
Detinator Steam: Da
CS Status: Yeezy taught me
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: Confuzius, Flowman,H@rdwell,Florentiu
Location: Ploiesti/Bucuresti
Has thanked: 239 times
Been thanked: 366 times

04 Apr 2015, 23:30

M-am saturat de discutiile astea de rahat, frate, este foarte simplu. In treaba cu religia nu exista multe dovezi. Ai doua variante: crezi sau nu crezi. Daca crezi, ar trebui sa crezi in Dumnezeu ca intr-un spirit sau o forta cum vrei tu s-o numesti care incearca sa stabileasca armonia in lume, sa mentina binele in detrimentul raului. Nu ca intr-un zeu care te iubeste, iar daca tu nu-i oferi iubire reciproca te pedepseste...asta e pur si simplu stupid. Iarasi, consider ca daca crezi in Dumnezeu sau daca nu crezi nu esti nevoit sa iti arati sau sa te lauzi cu credinta ta, nu ai dreptul sa judeci sau sa tratezi diferit oameni in functie de credinta pe care o au. Fie ca-s atei, catolici, protestanti sau orice alta religie diferita fata de a ta. Si reciproc, daca esti ateu nu ai dreptul sa judeci oamenii pentru ca aleg sa creada, sa se ghideze dupa anumite valori in viata. In fine, aici mai sunt multe chestii de spus, poate prea multe, dar fiecare dupa cum considera si dupa cum il duce capul.
Important este ca avem o viata frumoasa in fata, si este cam prea putin timp pentru a mai aloca o parte din acesta si pentru discutii de genul, pentru a cerceta etc. Consider ca daca vrei sa crezi, fa-o, daca nu, nu o face. Si indiferent care este raspunsul tau la treaba asta, tine-o pentru tine. Fa ca lucrul asta sa fie in avantajul tau.
User avatar
MEM
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 2349
Joined: 13 Sep 2013, 21:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Always be MEM!
SteamID: /businessmonkeys_mem
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna jumatate)
Nume anterior : kiducrazy
Location: Braila
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times
Contact:

04 Apr 2015, 23:34

H@rdwell wrote:M-am saturat de discutiile astea de rahat, frate, este foarte simplu. In treaba cu religia nu exista multe dovezi. Ai doua variante: crezi sau nu crezi. Daca crezi, ar trebui sa crezi in Dumnezeu ca intr-un spirit sau o forta cum vrei tu s-o numesti care incearca sa stabileasca armonia in lume, sa mentina binele in detrimentul raului. Nu ca intr-un zeu care te iubeste, iar daca tu nu-i oferi iubire reciproca te pedepseste...asta e pur si simplu stupid. Iarasi, consider ca daca crezi in Dumnezeu sau daca nu crezi nu esti nevoit sa iti arati sau sa te lauzi cu credinta ta, nu ai dreptul sa judeci sau sa tratezi diferit oameni in functie de credinta pe care o au. Fie ca-s atei, catolici, protestanti sau orice alta religie diferita fata de a ta. Si reciproc, daca esti ateu nu ai dreptul sa judeci oamenii pentru ca aleg sa creada, sa se ghideze dupa anumite valori in viata. In fine, aici mai sunt multe chestii de spus, poate prea multe, dar fiecare dupa cum considera si dupa cum il duce capul.
Important este ca avem o viata frumoasa in fata, si este cam prea putin timp pentru a mai aloca o parte din acesta si pentru discutii de genul, pentru a cerceta etc. Consider ca daca vrei sa crezi, fa-o, daca nu, nu o face. Si indiferent care este raspunsul tau la treaba asta, tine-o pentru tine. Fa ca lucrul asta sa fie in avantajul tau.
Consider ca se poate inchide acest topic. Hardwell a spus tot. Sunt 1000% de acord cu tine.
User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

04 Apr 2015, 23:45

Traficant De Wi-Fi wrote:Sergiu..tot nu mi-ai raspus la intrebare...

Explicami de ce crezi in biblie? crezi ca e adevarata? cum ai ajuns la aceasta concluzie:D

"Fiecare crede in ce vrea,eu cred in Dumnezeu pentru ca m-a ajutat mult."
"
Nu ai citit toata propozitia?
User avatar
Traficant De Wi-Fi
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1279
Joined: 29 Mar 2015, 22:22
Detinator Steam: Da
SteamID: traficant_de_wifi
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Location: Arad
Been thanked: 15 times
Contact:

04 Apr 2015, 23:55

sergiu4995 wrote:
Traficant De Wi-Fi wrote:Sergiu..tot nu mi-ai raspus la intrebare...

Explicami de ce crezi in biblie? crezi ca e adevarata? cum ai ajuns la aceasta concluzie:D

"Fiecare crede in ce vrea,eu cred in Dumnezeu pentru ca m-a ajutat mult."
"
Nu ai citit toata propozitia?
aha..am mai vazut pe cineva care a fost ajutat de Dumnezeu!

Citez:" eu am avut o iubitade care m-am despartit, la care ma gandeam foarte mult si nu o puteam uita, nu mancam , nu dormeam nu faceam nimic doar ma gandeam la ea. Am fost o data la o manastire si m-am rugat ca sa o pot uita, si a doua zii am uitat-o"

Cand aud asa ceva ...imi vine sa ma omor...cat de incuiata este lumea!...







Voi astia cu credinta in biserica care mergeti la preoti sa va spovediti...:

https://www.facebook.com/video.php?v=80 ... nref=story


Sincer va spun nu m-am spovedit niciodata... si ma simt mai bine ca niciodata;)
Discord: lucifer_xro
User avatar
Emi eXtream
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2233
Joined: 08 Feb 2012, 11:52
Detinator Steam: Da
CS Status: No status available.
SteamID: Privat.
Reputatie: Utilizator neserios(tepar)
Restrictie moderator
Fost moderator
Nume anterior: Synk12
Location: Neverland
Has thanked: 90 times
Been thanked: 49 times
Contact:

05 Apr 2015, 00:05

Şi tu ai venit aici să faci circ?
User avatar
iLuSiOn
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 881
Joined: 06 May 2011, 17:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Contact:

05 Apr 2015, 00:06

kiducrazy wrote:
sergiu4995 wrote:Apropo cei care sunteti atei,nu aveti tupeu sa vb de rau despre Domnul,pentru ca va este frica!
Nimeni nu este ateu. La greu toti se gandesc la o fiinta superioara care sa-i ajute. Nu neaparat la Dumnezeu. Nimeni nu are cum sa ma contrazica.
si eu pot zice ca toti sunt atei si nimeni nu are cum sa ma contrazica. vorbesti de parca cunosti fiecare persoana si de parca stii cum gandeste fiecare persoana. normal ca voi va ganditi numai la greu la dumnezo, ca in rest va doare undeva de el. daca tu nu esti in stare sa treci peste greutati de unul singur si sa nu te gandesti la asa zisele fiinte superioare e problema ta, dar eu sunt in stare. n-am nimic cu vreun crestin, dar am ceva cu aia care deja sunt iritanti, cum naiba sa nu crezi tu intr-un dumnezo, cum naiba sa nu ai o religie?
User avatar
k i n g
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3092
Joined: 17 Sep 2012, 12:23
Detinator Steam: Da
CS Status: x
Reputatie: Fost moderator ajutator
Restrictie moderator
Nume anterior: k1NNG , TheKing
1.5/3
Utilizator neserios ( tepar )
Location: Pitesti
Has thanked: 34 times
Been thanked: 101 times

05 Apr 2015, 10:35

Fiecare crede in ce vrea, ascultati melodiile lui Dragonu', el s-a schimbat radical :)
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Mail.RU [Bot] and 408 guests