Discutii despre fitness si bodybuilding

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
WeeRox
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1168
Joined: 26 Feb 2015, 22:41
Detinator Steam: Da
CS Status: Da shăfu
Reputatie: Nume anterior: georgehaita2014
( -1 warn concurs EURO 2016 - neutilizat )
Fond eXtream: 0
Has thanked: 4 times
Contact:

03 Feb 2017, 02:26

PauL.mZq wrote:
BuTucK! wrote:salut vreau si eu un program pentru incepatori pentru luni,miercuri,vineri si sambata.
Fiind incepator e putin sa lucrezi o grupa o singura data pe saptamana, exercitiile compuse merg cel mai bine cand esti la inceput. Gasesti pe net n astfel de exercitii.
el ca incepator nu stie sa execute corect impinsul la piept sau ramatul si tu il pui la exercitii compuse ( romanian deadlift sau altele?)
la inceput se face circuit, ai multe aplicatii pe telefon unde poti sa gasesti exemple
RoyalServer
User avatar
antonio131
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 231
Joined: 23 Nov 2012, 15:25
Detinator Steam: Da
CS Status: Ummm.. Fara cuvinte :)))!
Location: Belgium
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

02 Mar 2017, 11:24

WeeRox wrote:
PauL.mZq wrote:
BuTucK! wrote:salut vreau si eu un program pentru incepatori pentru luni,miercuri,vineri si sambata.
Fiind incepator e putin sa lucrezi o grupa o singura data pe saptamana, exercitiile compuse merg cel mai bine cand esti la inceput. Gasesti pe net n astfel de exercitii.
el ca incepator nu stie sa execute corect impinsul la piept sau ramatul si tu il pui la exercitii compuse ( romanian deadlift sau altele?)
la inceput se face circuit, ai multe aplicatii pe telefon unde poti sa gasesti exemple

E cel mai bun sfat pentru un incepator, prima saptamana , sau chiar si a 2 , sa faci circuit... pentru ca, corpul sa se obisnuiasca cu greutatile, febra musculara, etc.... dupa sa inceapa incet incet cu 1/2 grupe separate, cu greutati mai mici si sa progreseze..
UmMm... Ai nevoie de ceva? PM :))
User avatar
WeeRox
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1168
Joined: 26 Feb 2015, 22:41
Detinator Steam: Da
CS Status: Da shăfu
Reputatie: Nume anterior: georgehaita2014
( -1 warn concurs EURO 2016 - neutilizat )
Fond eXtream: 0
Has thanked: 4 times
Contact:

02 Mar 2017, 18:32

antonio131 wrote:
WeeRox wrote:
PauL.mZq wrote:
Fiind incepator e putin sa lucrezi o grupa o singura data pe saptamana, exercitiile compuse merg cel mai bine cand esti la inceput. Gasesti pe net n astfel de exercitii.
el ca incepator nu stie sa execute corect impinsul la piept sau ramatul si tu il pui la exercitii compuse ( romanian deadlift sau altele?)
la inceput se face circuit, ai multe aplicatii pe telefon unde poti sa gasesti exemple

E cel mai bun sfat pentru un incepator, prima saptamana , sau chiar si a 2 , sa faci circuit... pentru ca, corpul sa se obisnuiasca cu greutatile, febra musculara, etc.... dupa sa inceapa incet incet cu 1/2 grupe separate, cu greutati mai mici si sa progreseze..
Nu am zis nimic de circuit, cu asta se incepe.
Dar faci impins la piept, tractiuni, genoflexiuni ca sa inveti miscarile de baza.
User avatar
blackgate
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1895
Joined: 15 Dec 2012, 13:50
Detinator Steam: Da
SteamID: melissus
Reputatie: retras
Been thanked: 240 times
Contact:

03 Mar 2017, 19:40

WeeRox wrote:
antonio131 wrote:
WeeRox wrote: el ca incepator nu stie sa execute corect impinsul la piept sau ramatul si tu il pui la exercitii compuse ( romanian deadlift sau altele?)
la inceput se face circuit, ai multe aplicatii pe telefon unde poti sa gasesti exemple

E cel mai bun sfat pentru un incepator, prima saptamana , sau chiar si a 2 , sa faci circuit... pentru ca, corpul sa se obisnuiasca cu greutatile, febra musculara, etc.... dupa sa inceapa incet incet cu 1/2 grupe separate, cu greutati mai mici si sa progreseze..
Nu am zis nimic de circuit, cu asta se incepe.
Dar faci impins la piept, tractiuni, genoflexiuni ca sa inveti miscarile de baza.
impins la piept e miscare de baza ? ai fi surprins cat de useless este
max bench power = pure shit
User avatar
.::Adrianix52::.
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 518
Joined: 03 Sep 2012, 16:19
Detinator Steam: Da
CS Status: ...
Detinator server CS: DTR.HelpCS.RO
SteamID: adrianix52
Location: Romania
Has thanked: 10 times
Been thanked: 9 times
Contact:

03 Mar 2017, 19:53

Nu mai facusem sala de anul trecut , poate mai mult . Saptamana trecuta m-am gandit sa reincep, tinand cont ca am timp liber.
Eu stiind de anul trecut ca puteam , nu am mai inceput treptat sa bag greutati. In prima zi de piept + biceps, am bagat la biceps cu 16kg si ceva. Dupa 2 zile am facut intindere musculara .

Deci recomand pentru incepatori: Nu faceti greseala sa incepeti cu greutati mari , chiar daca stiti ca puteti. Luati-o usor si treptat cresteti .
User avatar
WeeRox
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1168
Joined: 26 Feb 2015, 22:41
Detinator Steam: Da
CS Status: Da shăfu
Reputatie: Nume anterior: georgehaita2014
( -1 warn concurs EURO 2016 - neutilizat )
Fond eXtream: 0
Has thanked: 4 times
Contact:

04 Mar 2017, 00:21

blackgate wrote:
WeeRox wrote:
antonio131 wrote:

E cel mai bun sfat pentru un incepator, prima saptamana , sau chiar si a 2 , sa faci circuit... pentru ca, corpul sa se obisnuiasca cu greutatile, febra musculara, etc.... dupa sa inceapa incet incet cu 1/2 grupe separate, cu greutati mai mici si sa progreseze..
Nu am zis nimic de circuit, cu asta se incepe.
Dar faci impins la piept, tractiuni, genoflexiuni ca sa inveti miscarile de baza.
impins la piept e miscare de baza ? ai fi surprins cat de useless este
max bench power = pure shit
Avand in vedere ca peste 90% din cei care se duc la sala fac impins din declinat, inclinat si normal, da, eu cel putin o consider o miscare de baza (miscarea de impins). De ce o consideri asa useless? Daca este pentru tine, cum altfel lucrezi pieptul? Doar fluturari?
User avatar
blackgate
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1895
Joined: 15 Dec 2012, 13:50
Detinator Steam: Da
SteamID: melissus
Reputatie: retras
Been thanked: 240 times
Contact:

04 Mar 2017, 10:10

sunt o groaza de exercitii pentru piept ... o spui de parca doar impinsul la piept si fluturarile sunt baza
User avatar
antonio131
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 231
Joined: 23 Nov 2012, 15:25
Detinator Steam: Da
CS Status: Ummm.. Fara cuvinte :)))!
Location: Belgium
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

04 Mar 2017, 10:37

.::Adrianix52::. wrote:Nu mai facusem sala de anul trecut , poate mai mult . Saptamana trecuta m-am gandit sa reincep, tinand cont ca am timp liber.
Eu stiind de anul trecut ca puteam , nu am mai inceput treptat sa bag greutati. In prima zi de piept + biceps, am bagat la biceps cu 16kg si ceva. Dupa 2 zile am facut intindere musculara .

Deci recomand pentru incepatori: Nu faceti greseala sa incepeti cu greutati mari , chiar daca stiti ca puteti. Luati-o usor si treptat cresteti .

Cel mai bine pentru cei incepatori sa faca primele zile cu bara goala , greutati foarte mici .. altfel in loc sa poata face seturi complete, o sa faca intindere musculara sau chiar rupere... si in loc sa mearga urmatoarele zile la sala , o sa stea in pat plangand de durere

La fel si pentru cei care se reapuca dupa o vreme indelungata, nu va dati smei ca puteti ridica 30-40-50kg la piept , pentru ca fara antrenament adecvat dupa o perioada de timp muschiul nu mai are aceasi elasticitate si putere, si in loc sa ridicati 50kg ridicati 10 kg si nu stiti de ce... ca si in cazul meu... dupa 1 an jumatate de pauza , de la 100kg acuma fac cu 40-50.. trebuie luat pas cu pas ca sa iti poti creste inapoi forta care o aveai .
UmMm... Ai nevoie de ceva? PM :))
User avatar
WeeRox
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1168
Joined: 26 Feb 2015, 22:41
Detinator Steam: Da
CS Status: Da shăfu
Reputatie: Nume anterior: georgehaita2014
( -1 warn concurs EURO 2016 - neutilizat )
Fond eXtream: 0
Has thanked: 4 times
Contact:

04 Mar 2017, 16:30

blackgate wrote:sunt o groaza de exercitii pentru piept ... o spui de parca doar impinsul la piept si fluturarile sunt baza
Oarecum sunt baza, pentru ca astea sunt cele mai comune si el cand se duce la sala asta o sa vada. Sincer, la mine in sala nu sunt oameni care sa faca flotari la paralele pentru piept, si pentru triceps sunt doar cativa, sau sa faca fluturari din inclinat sau pullover.
User avatar
OriginalDeath
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2517
Joined: 18 Jul 2013, 20:49
Detinator Steam: Nu
Location: Arad
Has thanked: 46 times
Been thanked: 36 times

05 Mar 2017, 17:32

Calisthenics p'aici?
Daca sunt intermediari/avansati sa-mi dea pm, mersi.
User avatar
iris
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 267
Joined: 11 Jul 2015, 19:06
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Location: ***
Contact:

05 Mar 2017, 17:42

WeeRox wrote:
blackgate wrote:
WeeRox wrote: Nu am zis nimic de circuit, cu asta se incepe.
Dar faci impins la piept, tractiuni, genoflexiuni ca sa inveti miscarile de baza.
impins la piept e miscare de baza ? ai fi surprins cat de useless este
max bench power = pure shit
Avand in vedere ca peste 90% din cei care se duc la sala fac impins din declinat, inclinat si normal, da, eu cel putin o consider o miscare de baza (miscarea de impins). De ce o consideri asa useless? Daca este pentru tine, cum altfel lucrezi pieptul? Doar fluturari?
Impinsul la piept, alaturi de indreptari si genuflexiuni, este o miscare de baza.
Muschii stabilizatori sunt folositi in aceste tipuri de miscari libere, stimuland grupele principale din partea superioara a corpului. Astfel, pieptul se bucura de o stimulare a fibrelor musculare de tip 1 si de tip 2, pe cand grupele secundare care realizeaza miscarea uniforma propriu-zisa beneficiaza de o stimulare a fibrelor de tip 1. :ok_hand_tone2:
User avatar
KaponeGuard
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1376
Joined: 27 Aug 2015, 20:40
Detinator Steam: Da
CS Status: Business
Detinator server CS: NU
SteamID: djGreNN
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar )
Fond eXtream: 0
Location: El Salvador
Contact:

27 Mar 2017, 21:15

Cât aveți în braț ?
De cât timp faceți sală? Și la ce nivel?
- eu am 40 și mi se pare foarte ok
-Fac cam de 2 ani ( dar nu zi de zi, in ultima vreme,ultimile 2 luni am 5 antrenamente / per săptămână )
-Nivel: începător :)) fac pentru corp de piscina , nu pentru performanta in culturism
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 430 guests