Discutii despre fitness si bodybuilding

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
JuLyaNo95
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 56
Joined: 24 Aug 2018, 22:50
Detinator Steam: Da
CS Status: Reload
SteamID: julyano95
Fond eXtream: 0
Location: Constanta

26 Sep 2018, 23:24

AND.cfg wrote:Salut baieti! Am 1.70 si 60 kg si m am apucat de sala de 2-3 saptamani (aveam 58 inainte sa ma apuc si sunt ectomorf sau cum se numeste adica mananca cat vrea si nu se ingrada si nu depunde grasime deloc ; n am mai crescut in greutate de 2-3 ani, ma mentineam la 58 kg). La sala lucrez pe grupe si am inceput sa fac surplus caloric si sa mananc 4-5-6 mese pe zi. Acum cateva zile am observat ca a inceput sa se depunda grasime sub piept si pe abdomen, deja din 6 patratele mai am doar 4 cum s-ar spune si pe partea stanga a abdomenului am mai multa grasime depusa decat pe partea dreapta. Dati-mi niste sfaturi va rog cat timp mai pot sa fac cardio si sa lucrez ca sa slabesc dar din cate am citit si am inteles sunt in perioada de masa musculara unde trebuie sa depun grasimi si sa cresc in greutate si in forta, iar dupa aceasta perioada o sa fac perioada de definire unde trebuie sa fac cardio si sa slabesc si sa ard grasimile.
Depinde ce isi propune fiecare persoana . In general bodybuilderii/fitness model au perioada de bulk(ingrasare), iar apoi cand se apropie o competiție intra pe definire. A fost un exemplu pentru a te baga in tema . Ce vrei tu defapt? Daca vrei sa depui masa musculara si sa nu ai grasime (adica sa fii ceva de genul "definit" iti recomand sa iti organizezi umpic mesele adica sa nu mananci de capul tau (lasa prostiile) si la.inceput nu ai nevoie de proteine,incearca sa faci o perioada fara suplimente pana capati ceva forta si sa maresti umpic greutatile in timp si vei vedea ca iei in greutate cate putin. Dupa 3-4-5 luni poti sa incepi sa iei o proteina si altceva . Toata treaba esti sa nu te lasi repede si sa nu te dai batut . Daca ai așteptări imense dupa 1-2 luni,atunci sfatul meu poti sa te lasi.La cei care arata foarte bine (gen fitness model) gandeste-te ca este o munca de cel putin 4-5 ani (iar sala si astea sunt singurele lucruri cu care se ocupa)
RoyalServer
User avatar
AND.cfg
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2156
Joined: 10 Jan 2015, 18:54
Detinator Steam: Da
CS Status: EGRIM
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS (5 luni)
Fond eXtream: 0
Location: Bucharest
Discord: staiku#0001
Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times

26 Sep 2018, 23:31

JuLyaNo95 wrote:Depinde ce isi propune fiecare persoana . In general bodybuilderii/fitness model au perioada de bulk(ingrasare), iar apoi cand se apropie o competiție intra pe definire. A fost un exemplu pentru a te baga in tema . Ce vrei tu defapt? Daca vrei sa depui masa musculara si sa nu ai grasime (adica sa fii ceva de genul "definit" iti recomand sa iti organizezi umpic mesele adica sa nu mananci de capul tau (lasa prostiile) si la.inceput nu ai nevoie de proteine,incearca sa faci o perioada fara suplimente pana capati ceva forta si sa maresti umpic greutatile in timp si vei vedea ca iei in greutate cate putin. Dupa 3-4-5 luni poti sa incepi sa iei o proteina si altceva . Toata treaba esti sa nu te lasi repede si sa nu te dai batut . Daca ai așteptări imense dupa 1-2 luni,atunci sfatul meu poti sa te lasi.La cei care arata foarte bine (gen fitness model) gandeste-te ca este o munca de cel putin 4-5 ani (iar sala si astea sunt singurele lucruri cu care se ocupa)
De maine la fiecare antrenament o sa fac si exercitii pentru abdomen si cardio 15-20 minute pentru ca am inceput cum am zis si mai sus sa nu se mai vada abdomenul frumos si sa depun grasime pe el. Este ok daca fac asta la fiecare antrenament? Vreau sa fiu definit
Image
zaag
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 1
Joined: 27 Sep 2018, 08:50
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

27 Sep 2018, 09:33

AND.cfg wrote:
JuLyaNo95 wrote:Depinde ce isi propune fiecare persoana . In general bodybuilderii/fitness model au perioada de bulk(ingrasare), iar apoi cand se apropie o competiție intra pe definire. A fost un exemplu pentru a te baga in tema . Ce vrei tu defapt? Daca vrei sa depui masa musculara si sa nu ai grasime (adica sa fii ceva de genul "definit" iti recomand sa iti organizezi umpic mesele adica sa nu mananci de capul tau (lasa prostiile) si la.inceput nu ai nevoie de proteine,incearca sa faci o perioada fara suplimente pana capati ceva forta si sa maresti umpic greutatile in timp si vei vedea ca iei in greutate cate putin. Dupa 3-4-5 luni poti sa incepi sa iei o proteina si altceva . Toata treaba esti sa nu te lasi repede si sa nu te dai batut . Daca ai așteptări imense dupa 1-2 luni,atunci sfatul meu poti sa te lasi.La cei care arata foarte bine (gen fitness model) gandeste-te ca este o munca de cel putin 4-5 ani (iar sala si astea sunt singurele lucruri cu care se ocupa)
De maine la fiecare antrenament o sa fac si exercitii pentru abdomen si cardio 15-20 minute pentru ca am inceput cum am zis si mai sus sa nu se mai vada abdomenul frumos si sa depun grasime pe el. Este ok daca fac asta la fiecare antrenament? Vreau sa fiu definit
Nu este un lucru tocmai ok, abdomenul este un muschi la fel ca si pieptul, spatele sau oricare alta grupa, el trebuie lucrat o data pe saptamana si apoi lasat sa se recupereze. Asta este mai mult un "mit" sa lucrezi abdomenul in fiecare zi pentru ca asa ramai definit si bla bla. Definit ramai DOAR din mancare, stratul adipos se pune peste tot nu doar intr-o singura zona, este simplu, vrei sa pui masa musculara faci un surplus caloric... perioada de "bulking" cum ii mai zic unii, vrei sa slabesti faci un deficit caloric - perioada de "cutting".

Daca vrei un abdomen frumos sau sa ramai definit cum zici tu, o faci doar din mancare si avand grija de cate calorii consumi, trebuie sa fii intr-un deficit caloric, doar asa o sa slabesti. Nu este ok nici daca faci ca "disperatul" cardio in fiecare zi, cardio nu este altceva decat o "unealta" in a te ajuta sa slabesti, tot ce conteaza sunt caloriile pe care le consumi (deficitul caloric), 1 - 2 ori cardio pe saptamana cred ca este destul de ok. Toata lumea are abdomenul format insa este "ascuns" sub stratul adipos, nu o sa rezlovi nimic facand zilnic 1000 de abdomene, nu o sa iti iasa in evidenta abdomenul, repet.. este imposibil sa slabesti doar intr-o singura zona, cand slabesti pierzi strat adipos de pe tot corpul tau.

Trebuie sa alegi ce faci, ori vrei sa pui masa musculara ori vrei sa slabesti, este imposibil sa slabesti si in acelasi timp sa pui si masa musculara, n-ai cum sa faci asta. Tot ce poti sa faci in momentul in care alegi sa pierzi stratul adipos este sa incerci pe cat mai mult posibil sa iti pastrezi masa musculara, fiindca daca nu stii sa slabesti, o sa slabesti si foarte mult din masa musculara. DAR niciodata nu o sa te poti marii (a creste in masa musculara) in timp ce slabesti (a pierde stratul adipos). Definirea inseamna slabire (pierderea stratului adipos) si doar asa o sa iti iasa in evidenta muschii si acea vascularizare pe care unii si-o doresc facand cine stie ce exercitii sau 20-25 de repetari pentru ca asa au auzit in sala, este total gresit.

Ai grija pe cine asculti, multi vorbesc doar din auzite sau sunt dezinformati.
JuLyaNo95
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 56
Joined: 24 Aug 2018, 22:50
Detinator Steam: Da
CS Status: Reload
SteamID: julyano95
Fond eXtream: 0
Location: Constanta

27 Sep 2018, 16:30

AND.cfg wrote:
JuLyaNo95 wrote:Depinde ce isi propune fiecare persoana . In general bodybuilderii/fitness model au perioada de bulk(ingrasare), iar apoi cand se apropie o competiție intra pe definire. A fost un exemplu pentru a te baga in tema . Ce vrei tu defapt? Daca vrei sa depui masa musculara si sa nu ai grasime (adica sa fii ceva de genul "definit" iti recomand sa iti organizezi umpic mesele adica sa nu mananci de capul tau (lasa prostiile) si la.inceput nu ai nevoie de proteine,incearca sa faci o perioada fara suplimente pana capati ceva forta si sa maresti umpic greutatile in timp si vei vedea ca iei in greutate cate putin. Dupa 3-4-5 luni poti sa incepi sa iei o proteina si altceva . Toata treaba esti sa nu te lasi repede si sa nu te dai batut . Daca ai așteptări imense dupa 1-2 luni,atunci sfatul meu poti sa te lasi.La cei care arata foarte bine (gen fitness model) gandeste-te ca este o munca de cel putin 4-5 ani (iar sala si astea sunt singurele lucruri cu care se ocupa)
De maine la fiecare antrenament o sa fac si exercitii pentru abdomen si cardio 15-20 minute pentru ca am inceput cum am zis si mai sus sa nu se mai vada abdomenul frumos si sa depun grasime pe el. Este ok daca fac asta la fiecare antrenament? Vreau sa fiu definit
Abdomenul este 70% mancare , 30% antrenament ,nu e nevoie sa "rupi" abdomenele pentru ca sa ti se vada.
User avatar
Strumf
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 660
Joined: 12 Dec 2010, 21:26
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: JB.ALPHACS.RO
Location: Iasi
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

02 Oct 2018, 12:04

Level 1


Level 2


Level 3


Ai instructiuni in descriere la level 1.
User avatar
blackgate
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1895
Joined: 15 Dec 2012, 13:50
Detinator Steam: Da
SteamID: melissus
Reputatie: retras
Been thanked: 240 times
Contact:

02 Oct 2018, 15:08

ce *** va chinuiti sa faceti abdomenul :)) niciodata nu am reusit sa-l am perfect si ma intind spre aproape 7 ani de acuma ; cum ies de la sala daca imi e pofta de ceva dulce bag rapid 5 gogosi cu ciocolata si aia e :))))))))) nu stau frate sa imi curga balele pentru un ***** de abdomen
daca chiar vrei exercitii calumea pentru abdomen uita-te la calisthenics king pe fb sa vezi ce face; fac si eu de vreo 2 ani weighted calisthenics
User avatar
balarobert
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 566
Joined: 23 Mar 2015, 17:27
Detinator Steam: Nu
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Has thanked: 7 times
Been thanked: 18 times
Contact:

04 Oct 2018, 12:34

Imi poate spune si mie cineva ce cantitate de creatina ar trebui sa iau la inceput? ca incepator.
Gen sa iau mai multa timp de o saptamana? si dupa sa continui cu 5 grame pe zi?
User avatar
Ilie Ionut
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 432
Joined: 29 Aug 2014, 21:21
Detinator Steam: Da
CS Status: ziua buna
Detinator server CS: Nu
SteamID: ilieionut29
Fond eXtream: 0
Location: Duandhs
Has thanked: 2 times

11 Oct 2018, 14:18

Salut baieti. Ce parere aveti despre produsele de la Total Mass? sau daca imi puteti recomanda ceva pentru definire :)
User avatar
Extaz.DevilX
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 325
Joined: 19 May 2016, 23:02
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost manager zmx.eXtreamCS.com
Fond eXtream: 0

13 Oct 2018, 10:09

balarobert wrote:Imi poate spune si mie cineva ce cantitate de creatina ar trebui sa iau la inceput? ca incepator.
Gen sa iau mai multa timp de o saptamana? si dupa sa continui cu 5 grame pe zi?
Ca incepator ar trebui sa faci natural, nu sa iei creatina :rolling_eyes:
Andrei N.
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1365
Joined: 04 Sep 2010, 14:49
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Fost Moderator
Nume anterior: msK, ANGU
Has thanked: 217 times
Been thanked: 202 times
Contact:

14 Oct 2018, 15:03

Extaz.DevilX wrote:
balarobert wrote:Imi poate spune si mie cineva ce cantitate de creatina ar trebui sa iau la inceput? ca incepator.
Gen sa iau mai multa timp de o saptamana? si dupa sa continui cu 5 grame pe zi?
Ca incepator ar trebui sa faci natural, nu sa iei creatina :rolling_eyes:
Suplimentele nu sunt naturale ?
.
User avatar
blackgate
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1895
Joined: 15 Dec 2012, 13:50
Detinator Steam: Da
SteamID: melissus
Reputatie: retras
Been thanked: 240 times
Contact:

14 Oct 2018, 15:52

Andrei N. wrote:
Extaz.DevilX wrote:
balarobert wrote:Imi poate spune si mie cineva ce cantitate de creatina ar trebui sa iau la inceput? ca incepator.
Gen sa iau mai multa timp de o saptamana? si dupa sa continui cu 5 grame pe zi?
Ca incepator ar trebui sa faci natural, nu sa iei creatina :rolling_eyes:
Suplimentele nu sunt naturale ?
ye steroizi bos ceai esti nebon ca se gasesc toti pustii sa comenteze care fac sala de 5 luni sa impresioneze fetele :mocanu:
Eu zic sa bagi vreo 20 de tablete de NAPOSIM pe zi, sa faci vreo 3 injectii cu steroizi, sa mananci o farfurie de tablete amino cu sos de 3 ori pe zi, competand lipsa de proteine cu minim 2 kg proteine la fiecare masa.Inainte de antrenament, recomandat ar fi sa bagi vreo 3 cani de creatina monohidrat iar dupa ce termini antrenamentul trantesti vreo jumatate de cutie Milk&Egg impreuna cu alte 6 oua si 4 litri de lapte(concentratie min 3.5% grasime). Ajuns acasa, umpli cada cu apa calda, desfaci 3 cutii de Giant Mass, le versi in apa impreuna cu 30 oua de prepelita si amesteci.Peste 5 minute adaugi 5-6 pui pieptosi, jumatate de porc pus la regim si vreo 2 toni. Sari in cada si bei tot continutul, mai putin fulgii de gaina. Inainte de culcare, a se roade doua-trei copite de cal(concentratie mare de Ca) impreuna cu 3 / 4 kg baluba de taur (concentratie mare de taurina). Adauga la meniu vreo 3 testicule de berbec impreuna cu 2 mameloane de capra si putina branza desarata de tzap.Atentie! Pentru a nu se cataboliza agoniseala din timpul zilei, adauga vreo 400-500 gr de spirulina amestecata cu zer de iapa si vreo 3-4 negi de sobolan argintiu mexican.In timpul somnului, poti sorbi printr-un furtun aceasta solutie magica
Last edited by Ionut on 15 Oct 2018, 15:46, edited 1 time in total.
Reason: Warn - +1, post in batjocura.
User avatar
Extaz.DevilX
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 325
Joined: 19 May 2016, 23:02
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost manager zmx.eXtreamCS.com
Fond eXtream: 0

14 Oct 2018, 15:59

blackgate wrote:
Andrei N. wrote:
Extaz.DevilX wrote:
Ca incepator ar trebui sa faci natural, nu sa iei creatina :rolling_eyes:
Suplimentele nu sunt naturale ?
ye steroizi bos ceai esti nebon ca se gasesc toti pustii sa comenteze care fac sala de 5 luni sa impresioneze fetele :mocanu:
Eu zic sa bagi vreo 20 de tablete de NAPOSIM pe zi, sa faci vreo 3 injectii cu steroizi, sa mananci o farfurie de tablete amino cu sos de 3 ori pe zi, competand lipsa de proteine cu minim 2 kg proteine la fiecare masa.Inainte de antrenament, recomandat ar fi sa bagi vreo 3 cani de creatina monohidrat iar dupa ce termini antrenamentul trantesti vreo jumatate de cutie Milk&Egg impreuna cu alte 6 oua si 4 litri de lapte(concentratie min 3.5% grasime). Ajuns acasa, umpli cada cu apa calda, desfaci 3 cutii de Giant Mass, le versi in apa impreuna cu 30 oua de prepelita si amesteci.Peste 5 minute adaugi 5-6 pui pieptosi, jumatate de porc pus la regim si vreo 2 toni. Sari in cada si bei tot continutul, mai putin fulgii de gaina. Inainte de culcare, a se roade doua-trei copite de cal(concentratie mare de Ca) impreuna cu 3 / 4 kg baluba de taur (concentratie mare de taurina). Adauga la meniu vreo 3 testicule de berbec impreuna cu 2 mameloane de capra si putina branza desarata de tzap.Atentie! Pentru a nu se cataboliza agoniseala din timpul zilei, adauga vreo 400-500 gr de spirulina amestecata cu zer de iapa si vreo 3-4 negi de sobolan argintiu mexican.In timpul somnului, poti sorbi printr-un furtun aceasta solutie magica
Sustin spusele marelui antrenor ! Dar vezi ca ai uitat ceva ! Dupa ce ai luat tot la sfarsit bagi rapid 2 stupozitoare pe gaurica si gata
Last edited by Ionut on 15 Oct 2018, 15:52, edited 1 time in total.
Reason: Ai primit ban pentru 3/3 avertismente.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information