Discutii: Rai/Iad/Dumnezeu/Satana - Moartea.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
MAJESTIQ.
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 7
Joined: 10 May 2014, 11:13
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 4 times
Contact:

29 Jul 2014, 20:40

Biserica e o mare afacere dupa parerea mea. Daca D-zeu e asa bun de ce nu ii pune pe popi sa deie lumanarile si alte ***-uri gratis? Mie personal un popa mi-a facut foarte mult rau.
RoyalServer 2
User avatar
VANAHEIM
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1128
Joined: 28 Jan 2013, 10:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Restrictie Moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 59 times
Contact:

29 Jul 2014, 20:42

ba eu sincer nu cred in mosu ala cu barba care batea din palme si se intampla ce vrea el...
User avatar
TzUcK
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2947
Joined: 19 Jul 2009, 15:44
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 70 times
Been thanked: 140 times
Contact:

29 Jul 2014, 20:48

Mie imi place o vorba din versurile de la B.U.G. Mafia ... " norocul il mai faci si cu mana ta " asa ca daca nu te afirmi , cum naiba cineva sa te vada ? Rai / Iad ? Cine stie ca exista ? Sau Dumnezeu si Satana ? E un fel de Mos Craciun , pana aflii ca e mama si tata . Deci Dumnezeu sau Diavolul poatre fi orcine .
krystann
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2552
Joined: 16 May 2009, 11:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Vine criza!
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 322 times
Been thanked: 141 times

29 Jul 2014, 23:20

Nu au putat raspunde cei mai mari cercetatori ai stiintei care de mai bine de 10/12 ani singurul lucru pe care il fac e sa incerce sa dea raspunsuri marilor intrebari(referitor la contextul dat).. si vreti sa raspundeti voi ?!Ce jalnici sunteti ..
Cand vad pe aici .. barbos/batranel etc. imi vine sa va iau la injuraturi !Vali cine a zis ca Dumnezeu e batran,are barba ?A afirmat cineva asa ceva ?Acum 2/3 ani iti curgeau mucii si acum vii sa le dai la toti lectii de ateism ?Nu te condamn pentru ceea ce esti te condamn pentru cine pretinzi ca esti.

Probabil nu ati trecut prin greutati in viata,sa trebuiasca sa taceti din gura,sa strangeti din dinti,sa vedeti ce e cu adevarat viata !Stiu,e simplu sa traiesti virtual eventual sa mai si produci 2.000/5.000 euro dar sa vedeti cand traiesti intre oameni si produci 800 lei(nu pentru ca nu esti in stare de mai mult ci pentru ca .. asa e situatia) din care platesti cheltuielile , mancarea si .. facultatea,sa vezi cum iti vine sa te rogi chiar daca nu crezi si parca cineva te ajuta.Daca ati reusit in anumite siuatii sa treceti cu brio fara sa va rugati asta nu inseamna ca El nu exista , ci poate ca ati fost voi pregatiti sau destul de puternici sa treceti peste ..
Habar NU aveti ce e viata si ce va asteapta ziua de maine .. tot vorbiti de parca ati avea 40+ ani ..

Incercati sa intelegeti Dumnezeu nu e o fiinta/vietuitoare .. Dumnezeu e o entitate suprema care reprezinta bunatatea/iubirea/daruirea.Si de mici copii sunt practic indoctrinati sa creada in asa ceva pentru a ajuta la dezvoltarea copilului intr-un mod bun .. un mod prin care parintii sunt mandrii de bunatetea si iubirea din sufletul copilului lor !

Majoritatea dintre voi il condamnati pe Dumnezeu ca de ce nu intervine in anumite situatii .. insa Dumnezeu a lasat omul sa faca propriile alegeri , sa isi decida el soarta !

Bai sunteti patetici/jalnici mai ales moderatorii care isi permit sa batjocureasca lumea .. cum naiba sa raspundeti la astfe de intrebari..

Daca cineva crede in Dumnezeu .. crede pentru ca asa simte el si asa crede el ca e bine.
Biserica este o afacere care se vede cu ochiul liber, iar credinta este o religie.Si Dumnezeu e Unul si Iisus ristos E altul .. iar restul e .. istorie(persoane care si-au dedicat viata LuiDumnezeu).
Nu condamn ateii deoarece si eu candva am fost oarecum ateu si inca am semne de intrebare uneori ..

Deci inteleptii forumului nu va mai credeti asa de mari deoarece sunteti o simpla particula/un praf din tot acest univers pe care il credeti parinte !

Am dat de acest subiect din greseala deoarece cautam ceva la anunturi , va mai spun inca o data .. nu va mai luati dupa nu stiu cine .. incercati ca totul in viata sa faceti dupa mintea voastra,ca daca presedintele X face asa .. toti faceti asa ... sunteti foarte usor de manipulat .. de exemplu nu sunt de acord sub nici un fel cu sarutarea icoanelor din sticla la intrarea in biserica !
Si da .. sunt un credincios !(ortodox)

Va salut,bafta !
User avatar
MrSpoke
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 587
Joined: 12 Apr 2014, 18:58
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 69 times
Been thanked: 14 times
Contact:

30 Jul 2014, 00:04

Exista oameni bolnavi si rai pentru ca exista cel rau.
Exista oameni buni si iubitori pentru ca exista Dumnezeu.
Ganditi-va altfel: Oare nu voi sunteti manipulati ca vedeti videouri pe Youtube cu anumite chestii ? "Totul are logica" - cuvintele astea sunt de tot rahatul. Sunt multe chestii despre care as putea vorbii dar nu vreau sa le scriu aici.
Eu nu cred in Biserica, Icoane, Popi. Cred in Dumnezeu si atat. Dumnezeu exista doar ca cei rai profita cu "biserici,etc".

#ma puteti jignii...
jacobs
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3326
Joined: 04 Apr 2009, 17:59
Detinator Steam: Da
CS Status: do it nigga
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (7 luni)
Organizator Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike 1.6)
Arbitru Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike 1.6)
Coordonator Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike 1.6)
Sponsor Cupa eXtreamCS 2014 (Counter Strike 1.6)
Restrictie PM
Location: king of everything
Has thanked: 3 times
Been thanked: 129 times

30 Jul 2014, 00:11

MrSpoke wrote:Exista oameni bolnavi si rai pentru ca exista cel rau.
Exista oameni buni si iubitori pentru ca exista Dumnezeu.
Ganditi-va altfel: Oare nu voi sunteti manipulati ca vedeti videouri pe Youtube cu anumite chestii ? "Totul are logica" - cuvintele astea sunt de tot rahatul. Sunt multe chestii despre care as putea vorbii dar nu vreau sa le scriu aici.
Eu nu cred in Biserica, Icoane, Popi. Cred in Dumnezeu si atat. Dumnezeu exista doar ca cei rai profita cu "biserici,etc".

#ma puteti jignii...
Fiecare avem o opinie de sous , nu trebuie neaparat sa te injure ca ti-ai spus opinia
User avatar
Bunicu Magic
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1977
Joined: 25 Jan 2013, 20:38
Detinator Steam: Da
CS Status: da
Location: Bucuresti
Has thanked: 54 times
Been thanked: 153 times
Contact:

30 Jul 2014, 00:48

THINK it`s not illegal yet !
User avatar
djranch
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 59
Joined: 25 Jul 2014, 19:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Music.
Detinator server CS: Nu.
SteamID: majestick109
Fond eXtream: 0
Location: Los Angeles
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Contact:

30 Jul 2014, 02:36

Am postat eu pe a doua pagina un videoclip care iti explica ceva si totul are sens. Ai crescut cu chestia: Dumnezeu, si asa vei ramane. Si eu am crescut la fel, dar am devenit ateu. Eu nu consider ca Dumnezeu e o persoana, un barbos batran care ne-a creat. Consider ca el este o energie, iar pe Iisus (da, prostilor, Iisus cu doi de i, nu cum scrieti voi; cu un singur i inseamna magar) il consider un mesager cosmic. Suna SF, dar asta cred eu. Pana la urma, fiecare crede ce doreste. Este liber. Nu tu dai socoteala, daca D-zeu exista, ci noi. Daca cineva are chef sa ma jigneasca pentru ce-am scris aici, s-o faca prin PM.
Exista o diferenta fundamentala intre religie, care e bazata pe autoritate si stiinta, care e bazata pe observatie si argumentatie. Stiinta va castiga, deoarece functioneaza. - Stephen Hawking
User avatar
Remusf
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1928
Joined: 31 Aug 2010, 12:32
Detinator Steam: Da
CS Status: retras
SteamID: STEAM_0:0:6903143
Reputatie: Fost Moderator
Castigator Cupa eXtreamCS 2vs2
Fost Membru Club (2 luni)
0.6/3
Location: Baia Mare
Has thanked: 9 times
Been thanked: 119 times

30 Jul 2014, 02:41

djranch wrote:Am postat eu pe a doua pagina un videoclip care iti explica ceva si totul are sens. Ai crescut cu chestia: Dumnezeu, si asa vei ramane. Si eu am crescut la fel, dar am devenit ateu. Eu nu consider ca Dumnezeu e o persoana, un barbos batran care ne-a creat. Consider ca el este o energie, iar pe Iisus (da, prostilor, Iisus cu doi de i, nu cum scrieti voi; cu un singur i inseamna magar) il consider un mesager cosmic. Suna SF, dar asta cred eu. Pana la urma, fiecare crede ce doreste. Este liber. Nu tu dai socoteala, daca D-zeu exista, ci noi. Daca cineva are chef sa ma jigneasca pentru ce-am scris aici, s-o faca prin PM.
Eu tot nu inteleg cum credeti voi in dumnezeu,dar in iisus nu.
Voucher reducere PC Garage : 5HYDA9ZJ
Inchid pleoapele când ceilalți se-nchină,că mă dor ochii,de la prea multă lumină
Poate că-s vinovat ce vrea să scape de vină sau,poate că-s obosit de la atâta rutină

ImageRMS1708's Channel
User avatar
djranch
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 59
Joined: 25 Jul 2014, 19:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Music.
Detinator server CS: Nu.
SteamID: majestick109
Fond eXtream: 0
Location: Los Angeles
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Contact:

30 Jul 2014, 02:45

Cred in Dumnezeu ca o energie de lumina, iubire, etc. Nu intr-un Dumnezeu ca o persoana care ne-a creat din degete, si pe planeta asta, ca deh....la El in Rai, nu putea.

Asculta aici. Desi tipul are vreo 20-21 de ani, stie ce zice.


Pana si scoala nu stie sa-ti explice evolutia - creatia.
La religie, iti spune ca din Dumnezeu ai aparut, iar la geografie, din teoria Big-Bangului.

Tu ce spui? Nu ti s-a intamplat asta la scoala?

Edit: Bunicu Magic, lasa-ma cu oamenii care spun c-au fost in moarte clinica. Fiecare are varianta sa. Unu spune ca l-a vazut pe Dumnezeu ca are 20 de metri, altul ca este un om tanar. Ce sa mai crezi?
Exista o diferenta fundamentala intre religie, care e bazata pe autoritate si stiinta, care e bazata pe observatie si argumentatie. Stiinta va castiga, deoarece functioneaza. - Stephen Hawking
User avatar
Bunicu Magic
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1977
Joined: 25 Jan 2013, 20:38
Detinator Steam: Da
CS Status: da
Location: Bucuresti
Has thanked: 54 times
Been thanked: 153 times
Contact:

30 Jul 2014, 02:55

Vezi ca in videoclipurile de mai sus , cineva l-a contrazis pe Zmenta cu dovezi el acolo zice aberatii va minte pe fata cautati ce zice , sunt TEORII NIMIC DOVEDIT ASTA INSEAMNA TEORIE , Vlad dupa ce a postat ce a postat despre religie a fost amenintat sa le stearga si de Zmenta , oare de ce ? ? ?
THINK it`s not illegal yet !
User avatar
djranch
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 59
Joined: 25 Jul 2014, 19:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Music.
Detinator server CS: Nu.
SteamID: majestick109
Fond eXtream: 0
Location: Los Angeles
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time
Contact:

30 Jul 2014, 03:04

Sincer, chiar nu ma intereseaza. Te inteleg ca esti limitat (ma refer la minte, la gandirea ta). E vorba ca de mii de ani, ei au creat biserica si religiile, si-au facut-o cu cap. Cu un plan foarte bun in spate, si cu povesti. Aici ma extind si pe partea de stiinta, vorbind de extraterestrii, cum ca ei sunt de mii de ani aici, si controlandu-ne (ma refer la extraterestrii reptilieni - daca cunosti teoria asta a conspiratiei). Si Biblia iti spune asta, intr-un fel. In mod indirect. Iti va spune de obiecte zburatoare. Asculta pe pagina 1 sau 2 videoclipurile care le-am postat eu. O fi ele publice, si dupa YT, dar sunt de foarte buna calitate. Iti deschide mintea. Bun, daca zici ca D-zeu a creat Pamantul, s.a.m.d, de ce *** exista celelalte planete, sisteme solare, galaxii, etc? Pentru ce? Pentru a sta asa...'goale'? (Vorbind despre credinta ta, rezumand ca nu crezi in extraterestrii) As putea sa scriu multe, dar maine imi voi dedica putin timp sa scriu mai detaliat. Asadar, daca am fii singuri in Univers (E imposibil), de ce atat de mult spatiu, pentru o planeta creata de 'Dumnezeu' ?
Exista o diferenta fundamentala intre religie, care e bazata pe autoritate si stiinta, care e bazata pe observatie si argumentatie. Stiinta va castiga, deoarece functioneaza. - Stephen Hawking
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information