Discutii: Rai/Iad/Dumnezeu/Satana - Moartea.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Bunicu Magic
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1977
Joined: 25 Jan 2013, 20:38
Detinator Steam: Da
CS Status: da
Location: Bucuresti
Has thanked: 54 times
Been thanked: 153 times
Contact:

30 Jul 2014, 03:36

Dragule daca tu crezi in prostia bing-bang-ului care este o teorie nimic bazat pe realitate , si teorie modificata din 10 in 10 ani , te intreb cine a inventat : legile fizicii , chimia , logica samd :)))) oooopss

O dai din religie in SF aici vorbim despre altceva , limitat , te-ai gandit ca poate nu ma intereseaza asa mult tema asta ? Eu cred in Dumnezeu si .

Iti si jur daca vrei am destule motive , si crede-ma in sinea mea intr-un fel mi-a "dovedit" nu pot dezvolta acest subiect deoarece sunt chestii personale .
THINK it`s not illegal yet !
RoyalServer
M3taph0riK
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2127
Joined: 16 Jan 2013, 12:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Utilizator Serios
SteamID: Utilizator Serios
Reputatie: Restrictie moderator
Nume anterior: RzV24
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 250 times

30 Jul 2014, 06:24

krystann wrote:Nu au putat raspunde cei mai mari cercetatori ai stiintei care de mai bine de 10/12 ani singurul lucru pe care il fac e sa incerce sa dea raspunsuri marilor intrebari(referitor la contextul dat).. si vreti sa raspundeti voi ?!Ce jalnici sunteti ..


De cat timp ? 10/12 ani =)) ? Se cauta raspunsuri la aceste intrebari de mai bine de 4000 de ani de cand dateaza primele izvoare istorice a primelor popoare civilizate. Dar nu ai cum sa stii aceste lucruri pentru ca tu esti unul din multele cazuri cu mintea spalata nu ai decat sa crezi in entitatea ta. Biserica spune: '"Crede si nu cerceta" daca tu poti sa te ghidezi in viata dupa un astfel de exemplu esti mai jalnic ca restu.
User avatar
roberteeel
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4438
Joined: 05 Sep 2012, 11:39
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nick anterior: QAZW, Robert.ultrasFarul, CT 18 ROS
Restrictie schimbare nume
Fost moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 313 times
Been thanked: 357 times

30 Jul 2014, 08:24

djranch wrote:Cred in Dumnezeu ca o energie de lumina, iubire, etc. Nu intr-un Dumnezeu ca o persoana care ne-a creat din degete, si pe planeta asta, ca deh....la El in Rai, nu putea.

Asculta aici. Desi tipul are vreo 20-21 de ani, stie ce zice.


Pana si scoala nu stie sa-ti explice evolutia - creatia.
La religie, iti spune ca din Dumnezeu ai aparut, iar la geografie, din teoria Big-Bangului.

Tu ce spui? Nu ti s-a intamplat asta la scoala?

Edit: Bunicu Magic, lasa-ma cu oamenii care spun c-au fost in moarte clinica. Fiecare are varianta sa. Unu spune ca l-a vazut pe Dumnezeu ca are 20 de metri, altul ca este un om tanar. Ce sa mai crezi?
Fix pe Zmenta l-ai găsit. =))
Uita-te la Vlad Coste ce zice si ai sa vezi ca Taranu minte in video.
neymar1
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 216
Joined: 24 Sep 2011, 13:19
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Ban 1 luna!
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times
Contact:

30 Jul 2014, 09:20

djranch wrote:Am postat eu pe a doua pagina un videoclip care iti explica ceva si totul are sens. Ai crescut cu chestia: Dumnezeu, si asa vei ramane. Si eu am crescut la fel, dar am devenit ateu. Eu nu consider ca Dumnezeu e o persoana, un barbos batran care ne-a creat. Consider ca el este o energie, iar pe Iisus (da, prostilor, Iisus cu doi de i, nu cum scrieti voi; cu un singur i inseamna magar) il consider un mesager cosmic. Suna SF, dar asta cred eu. Pana la urma, fiecare crede ce doreste. Este liber. Nu tu dai socoteala, daca D-zeu exista, ci noi. Daca cineva are chef sa ma jigneasca pentru ce-am scris aici, s-o faca prin PM.

Vai de tine , aberezi in ultimul hal .. doamne cum sa fii asa terminat. ( si nu ma refer daca tu crezi/nu crezi in dumnezeu dar nu ai pic de logica)

http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_din_Nazaret

Se scrie si Isus inteligentule , te dai documentat cu reptilienii dar ai vazut si tu 2 videoclipuri pe Youtube si gata esti atotstiutor.

Si Biblia iti spune asta, intr-un fel. In mod indirect.
Din posturile anteriore reiese ca tu nu ai citit Biblia dar acum ne informezi despre ce scrie in Biblie.


Esti exact tipul ipocritului : esti ateu , (zic) ca mergi pe premisa : "Nu crede , cerceteaza ! " dar tu cum esti un ipocrit doar te uiti la videoclipuri pe youtube , practic te manipuleaza aia in videoclipurile alea incat nici tu nu mai stii ce crezi . Cand tu te uiti la videoclipurile alea si pur si simplu crezi in mare parte deja devii persoana care "crede si nu cerceteaza"


Numai aberatii in topicul asta , mai bine inchideti-l.
User avatar
sUperstar
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3321
Joined: 01 Mar 2013, 23:08
Detinator Steam: Da
Reputatie: Restrictie moderator [abuz de functie]
Fost eXtream mod
Utilizator neserios (tepar!)
Has thanked: 42 times
Been thanked: 97 times

30 Jul 2014, 10:04

Robert.ultrasFarul wrote:
djranch wrote:Cred in Dumnezeu ca o energie de lumina, iubire, etc. Nu intr-un Dumnezeu ca o persoana care ne-a creat din degete, si pe planeta asta, ca deh....la El in Rai, nu putea.

Asculta aici. Desi tipul are vreo 20-21 de ani, stie ce zice.


Pana si scoala nu stie sa-ti explice evolutia - creatia.
La religie, iti spune ca din Dumnezeu ai aparut, iar la geografie, din teoria Big-Bangului.

Tu ce spui? Nu ti s-a intamplat asta la scoala?

Edit: Bunicu Magic, lasa-ma cu oamenii care spun c-au fost in moarte clinica. Fiecare are varianta sa. Unu spune ca l-a vazut pe Dumnezeu ca are 20 de metri, altul ca este un om tanar. Ce sa mai crezi?
Fix pe Zmenta l-ai găsit. =))
Uita-te la Vlad Coste ce zice si ai sa vezi ca Taranu minte in video.
zmenta stie ce zice, buna gluma
RIPPLE FAUCET - Castiga pana la 1 Ripple pe zi!
User avatar
Bunicu Magic
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1977
Joined: 25 Jan 2013, 20:38
Detinator Steam: Da
CS Status: da
Location: Bucuresti
Has thanked: 54 times
Been thanked: 153 times
Contact:

30 Jul 2014, 17:34

Poftiti dragilor marturisiri la greu despre cum si-au vandut sufletul , ce credeti absolut toti sunt super faimosi :)))
Mi se pare interesant cum Michael Jackson spune ca sa saturat sa-l manipuleze , cineva cunosc lui mai zicea ca este manipulat si a fost omorat , ea spunea ca stie foarte multe aproape tot , cand a intrebat cine il manipula si cine l-a omorat a tacut brusc sunt foarte multe de spus , eu zic sa va uitati la asta si la multe altele
THINK it`s not illegal yet !
CATAL1N!
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 874
Joined: 26 Dec 2009, 16:43
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (25 feb)
Ban 3 luni !
Has thanked: 50 times
Been thanked: 54 times

30 Jul 2014, 19:46

Am si eu niste nelamuriri.
1. De ce in biblie scrie ca lumina a fost creata inainte soarelui ?
2. De ce in biblie se arata doar creare Terrei, nu si a intregului univers ?
3. De ce nu se mentioneaza nimic despre dinozauri ?
4. Cum l-a facut Maria pe Iisus daca ea era virgina ?
5. Cum au aparut oamenii daca din Adam si Eva au iesit 2 baieti ?
6. Cum poti sa crezi ca ai fost creat din pamant ? :)))))))) lel
7. Cum va explicati ca dinozaurii au aparut acum aprox. 220 milioane de ani si treburile astea biblice exista de cateva mii de ani ?
8. Ce parere aveti despre inchizitie ?
Image
User avatar
rockmetal
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 629
Joined: 06 Mar 2014, 17:31
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 22 times
Been thanked: 32 times
Contact:

30 Jul 2014, 21:02

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... tx-EysZv1c

Uitati-va la asta poate va vine mintea la cap :)>-
User avatar
OriginalDeath
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2517
Joined: 18 Jul 2013, 20:49
Detinator Steam: Nu
Location: Arad
Has thanked: 46 times
Been thanked: 36 times

31 Jul 2014, 00:21

1. Credeti in Rai/Iad ?:Nu cred.
2. Credeti in Dumnezeu/Satana ?:Nu pot sa zic ca sunt un fan al lor :)),dar daca Dumnezeu e asa de mare,de ce nu le "repara" pe toate,le lasa asa,distruse.
3. Credeti ca dupa moarte, ajungem in Rai/Iad ?:Nu.
4. De ce traim asa putin ? E ca si cum azi ne nastem, maine murim..:Te nasti ca sa mori.Asta-i scopul.

Vad ca multi dupa ce au terminat o munca ii multumeste lui Dumnezeu.Pai ce?El a facut-o?Nu!Tu ai facut-o cu mainile tale.
Daca Dumnezeu la facut pe Satana(inainte cand era inger)acum de ce nu-l distruge?Daca tot e asa de maret.
CATAL1N!
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 874
Joined: 26 Dec 2009, 16:43
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (25 feb)
Ban 3 luni !
Has thanked: 50 times
Been thanked: 54 times

31 Jul 2014, 00:32

rockmetal wrote:https://www.youtube.com/watch?feature=p ... tx-EysZv1c

Uitati-va la asta poate va vine mintea la cap :)>-
Daca asta e dovada, e clar... destul internet pe astazi.
User avatar
rockmetal
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 629
Joined: 06 Mar 2014, 17:31
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 22 times
Been thanked: 32 times
Contact:

31 Jul 2014, 13:11

CATAL1N! wrote:
rockmetal wrote:https://www.youtube.com/watch?feature=p ... tx-EysZv1c

Uitati-va la asta poate va vine mintea la cap :)>-
Daca asta e dovada, e clar... destul internet pe astazi.
Pic de habar n-ai..daca te uitai putin la video-ul ala iti dadeai seama de ce este atata suferinta ;)
OriginalDeath wrote: Vad ca multi dupa ce au terminat o munca ii multumeste lui Dumnezeu.Pai ce?El a facut-o?Nu!Tu ai facut-o cu mainile tale.
Daca Dumnezeu la facut pe Satana(inainte cand era inger)acum de ce nu-l distruge?Daca tot e asa de maret.
Tu ai facut cu ajutorul lui. Fara el esti 0.
User avatar
#Gam3.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 187
Joined: 09 Jul 2013, 12:19
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 37 times
Been thanked: 14 times

31 Jul 2014, 15:20

rockmetal wrote:
CATAL1N! wrote:
rockmetal wrote:https://www.youtube.com/watch?feature=p ... tx-EysZv1c

Uitati-va la asta poate va vine mintea la cap :)>-
Daca asta e dovada, e clar... destul internet pe astazi.
Pic de habar n-ai..daca te uitai putin la video-ul ala iti dadeai seama de ce este atata suferinta ;)
OriginalDeath wrote: Vad ca multi dupa ce au terminat o munca ii multumeste lui Dumnezeu.Pai ce?El a facut-o?Nu!Tu ai facut-o cu mainile tale.
Daca Dumnezeu la facut pe Satana(inainte cand era inger)acum de ce nu-l distruge?Daca tot e asa de maret.
Tu ai facut cu ajutorul lui. Fara el esti 0.
Imi explici si mie te rog frumos cu ce te-a ajutat Dumnezeu sa termini acea munca, si de ce fara el esti 0? Daca vreau termin munca, daca nu, nu.

@Un videoclip de genul ala poate face oricine care vrea niste vizualizari pe YT.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 360 guests