Discutii despre BAC 2015

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

03 Feb 2015, 22:26

Mitzocul wrote:1. Floare albastra - Eminescu
2. Plumb - Bacovia
3. Testament - Arhgezi
4. Leoaica tanara, iubirea - Stanescu
5. Aci sosi pe vremuri - Pillat
6. Eu nu strivesc corola de minuni a lumii - Blaga
7. Joc secund - Barbu

Asta am facut tot semestrul.
Ar trebui sa stii toate operele care le ai de invatat din toti cei 4 ani de liceu, ca daca va cade "Dacia literara - de Mihail Kogalniceanu" sau ceva la care nici nu ti-a trecut prin cap ca trebuie macar sa citesti ce faci?

Daca mai gasesc caietul din liceu va pun operele in acest topic sa va fie de ajutor daca nu v-au spus profesorii, dar oricum din 2012 is 3 ani si poate s-a mai schimbat ceva.Daca nu cel mai bine sa posteze cineva toate operele pentru subiectul 3 la romana, ca e jale de voi daca nu stiti nici ce opere trebuie invatate.Dar de matematica ce sa mai zic, care multora le creeaza probleme?
RoyalServer
cThor
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 112
Joined: 19 Sep 2014, 21:33
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

03 Feb 2015, 22:34

Am o profesoara a naibii de proasta...

Nu stiu nimic la romana...m-am apucat at my own sa invat ...momentan stiu doar plumb bine, corola si putin testament.
Lapusneanul mai stiu..si putin din toate.

I-am zis de atatea ori sa dea frate o lista cu tot ce trebuie.Ne-a incurcat de tot ba cu simbolism, ba cu modernism...mama ei...
Pierdem vremea aiurea, mai avem o gramada opere de recapitulat.

Poezia are mai putine sanse sa pice, dar nu exclus, deci nu va axati numai pe asta.
Eu niciodata nu am stiut.

La sub 1 iti da pe text cerinte.
La sub 2 ce da?Da intotdeauna text d-ala aregumentativ?
Kiti
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 204
Joined: 31 Jul 2014, 19:23
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

03 Feb 2015, 22:39

cThor wrote:Am o profesoara a naibii de proasta...

Nu stiu nimic la romana...m-am apucat at my own sa invat ...momentan stiu doar plumb bine, corola si putin testament.
Lapusneanul mai stiu..si putin din toate.

I-am zis de atatea ori sa dea frate o lista cu tot ce trebuie.Ne-a incurcat de tot ba cu simbolism, ba cu modernism...mama ei...
Pierdem vremea aiurea, mai avem o gramada opere de recapitulat.

Poezia are mai putine sanse sa pice, dar nu exclus, deci nu va axati numai pe asta.
Eu niciodata nu am stiut.

La sub 1 iti da pe text cerinte.
La sub 2 ce da?Da intotdeauna text d-ala aregumentativ?
Da. Mereu o sa fie un text argumentativ.
Folosesti aceste formule.
Dupa parerea mea,in primul rand,in al doilea rand,in concluzie

Aveam niste foi cu ce trebuie invatat, totul mura`n gura,daca nu le-am aruncat am sa fac poze si le postez.
BravoShop - Magazin online de la A la Z. De la pantofi din piele naturala made in RO pana la rechizite scolare !
BravoShop - Magazin online
Pantofi barbati - BravoShop.ro
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7746
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

03 Feb 2015, 22:39

Sunt 16-17 de total cu poezii.

La subiectul II e text cu propria opinie, ala chiar e usor. Trebuie sa stii structura aia cu "Opinia mea, in primul rand etc.".

La matematica doar 30 de puncte se pot scoate cu materia de clasa a XII-a, deci bagati-va pe recapitulare.
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

03 Feb 2015, 22:40

cThor wrote:Am o profesoara a naibii de proasta...

Nu stiu nimic la romana...m-am apucat at my own sa invat ...momentan stiu doar plumb bine, corola si putin testament.
Lapusneanul mai stiu..si putin din toate.

I-am zis de atatea ori sa dea frate o lista cu tot ce trebuie.Ne-a incurcat de tot ba cu simbolism, ba cu modernism...mama ei...
Pierdem vremea aiurea, mai avem o gramada opere de recapitulat.

Poezia are mai putine sanse sa pice, dar nu exclus, deci nu va axati numai pe asta.
Eu niciodata nu am stiut.

La sub 1 iti da pe text cerinte.
La sub 2 ce da?Da intotdeauna text d-ala aregumentativ?
La S2 da, intotdeauna a fost text argumentativ, dar nu stiu daca nu ar fi exclus sa pice la S2 si scrisoare, sau sa scrii un anunt ceva..Asta se dadea mai demult, dar acum cred ca e valabil doar textul argumentativ.

La S3 e groasa rau, daca nu va apucati sa invatati operele alea picati iar in masa, chiar si la romana.La S2 se poate sa nu ii placa la corector si sa beleasca niste puncte din punctajul maxim de 3 puncte cat e la fiecare subiect.

PS. Asa ca stresatii pe profi sa va deie operele la S3, ca daca va pica ceva de care nici nu ati auzit, sau poate s-a studiat in clasa a 8-a sau a 9-a prin care doar s-a trecut ca prin branza peste acea opera nici o sansa sa scrieti la bac 2-3 pagini A4.

@Mitzocul, te inseli amarnic daca is doar 17-20 de opere.Din cate stiam eu erau vreo 30 si daca nu si peste alea 30 era ceva in plus, undeva pe la 31-32 de opere erau.Aveti grija ca nu e gluma, daca cade iar "O scrisoare pierduta" va pierdeti si voi, ca aia s-a invatat prin clasa a 9-a, sau s-a trecut foarte putin prin acel subiect.Si ala "In gradina Ghetsimani" parca trebuia recapitulat.
Mare grija.
Last edited by smileye on 03 Feb 2015, 22:44, edited 2 times in total.
cThor
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 112
Joined: 19 Sep 2014, 21:33
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

03 Feb 2015, 22:41

Mersi.

De unde stii ca nu o sa fie bacul usor?

Eu cel putin daca imi dai testul la mate de anul trecut de la bac...cel putin 9 iau.Poate sa gresesc vreun calcul.
A fost mega usor.Ca la prosti.Nu e corect sa dea odata usor si odata greu.
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7746
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

03 Feb 2015, 22:43

Ce pana mea sa o stresez pe profa mea de romana. In a XI-a, daca am scris 12 pagini e bine. Venea la ora si ne vorbea de a 12-a, cum a picat ea nu stiu cati elevi, cum era sa se arunce de la etaj o nebuna si baliverne de genul. O durea fix in curut de noi.

E nebuna sincer. Te umfla la inceput de semestru cu 2, dupa te asculta in ultimele 2 ore sa te scoti (daca ai noroc sa fii ascultat).
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

03 Feb 2015, 22:45

Mitzocul wrote:Ce pana mea sa o stresez pe profa mea de romana. In a XI-a, daca am scris 12 pagini e bine. Venea la ora si ne vorbea de a 12-a, cum a picat ea nu stiu cati elevi, cum era sa se arunce de la etaj o nebuna si baliverne de genul. O durea in curut de noi.
Atunci e nasol de voi, ea are salariu mic si nu prea o doare de elevi...Cu atat mai bine pentru tara, ca pe urma merg baietii pe la facultati, termina facultatea sa zicem si cand colo tot somer ramane si pleaca in strainatate la capsuni.
cThor
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 112
Joined: 19 Sep 2014, 21:33
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

03 Feb 2015, 22:50

Daca stii ce facultate sa faci nu ramai somer, zic eu ..chiar daca nu am facut.
Faci o politehnica si apoi gasesti sigur.
Daca faci ase si prostii din asea cu management..ce naiba sa iesi...

Oricum, deviind de la subiect, voi ce faceti dupa ce terminati scoala?
Eu am multe planuri, o sa incerc sa intru la facultate la fara taxa, daca nu...nu o sa mai dau si o sa imi pun in aplicare planul b, poate sa plec eventual si in afara..ca am niste rude..am invatat multe singur...in mediul online..si ma bazez ca poate dezvolt ceva aici.

La scoala profesorii te invata cum sa iesi mare antreprenor dar ei lucreaza pe 8 milioane...fail..cum sa crezi asa ceva?Logic ar fi sa fie si ei ce ne sfatuiesc si ne invata pe noi sa fim.
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

03 Feb 2015, 23:02

Da, sunt antreprenori doar ca ei nu se mai risca sa isi piarda cariera, si e bine si 8 milioane decat sa isi deschida o intreprindere de exemplu.Nu trebuie criticati, trebuie intelesi si ei ca isi dau interesul pe un salariu de nimic, dar s-a ajuns prea de tot incat sa nu stiti ce opere aveti de invatat la romana...E penibil.De la inceputul scolii sau inca din 11-a trebuia sa va spuna la limba romana ca trebuie sa recititi, sa faceti eseuri pe ceea ce ati citit, dar acum va lasa sa faceti ce vreti si dupa cum observam ne merge din ce in ce "mai bine".Eu inca cat de cat am mai prins o profa de treaba la romana, ne-a dat la inceputul clasei a 12-a ce avem de pregatit pentru bac, dar la fel cum spunea cineva pe aici ca ne povestea despre ce au facut altii la bac, ca i-a picat inainte de bac.

Profesorul daca nu isi da interesul, ce sa mai ceri de la elevi?Mai ales ca acum cine mai citeste o carte cum se citea inainte?
cThor
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 112
Joined: 19 Sep 2014, 21:33
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

03 Feb 2015, 23:06

Mda..e lasata balta Romana..acum sa fim seriosi.Unde mai conteaza Romana.
Se compara cu matematica sau fizica?Romana nu e o stiinta exacta, nu o sa intereseze pe nimeni ever ca stii tu ce inseamna titlul corola de minuni a lumii.

Sunt multumit ca am o prof buna la matematica..la materia asta daca nu ai profesor ..esti dus.

Apropo:NU FAC pregatire, nici intr-a 8-a nu am facut,noroc sau nu..am luat 9 60 la romana..desi eram mai bata ca acum.
Nu fac la nici macar o materie.
#Vali
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2611
Joined: 24 Jan 2012, 11:00
Detinator Steam: Da
SteamID: id/spryt3
Reputatie: Fost Moderator
Fost Scripter eXtreamCS.com
1.2 / 3
Location: root
Has thanked: 81 times
Been thanked: 144 times
Contact:

04 Feb 2015, 09:23

Defapt Matematica,Fizica is STIINTE EXACTE :) ca oricat ai schimba tu 2+2 tot 4 obtii :)
Eu unul fac pregatire la mate si se cunoaste ( nu am invatat de loc 9-11) si de la media 5 pe care ma chinuiam in fiecare an sa o obtin am ajuns la media 7 pe semestru asta :)
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information