Doresc sa inchiriez un Dedicat

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

18 Apr 2018, 21:48

lasati si voi subiectu deschis ca poate mai e interesata lumea, faceti-l special daca e doar legat de servere separat de ala de host
RoyalServer
User avatar
exy
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 6389
Joined: 11 Aug 2010, 14:30
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: eXpres *viewsonic
Fost Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Organizator Cupe eXtreamCS
Castigator eXtream XMAS Championship
Castigator eXtream CS:GO Cup 2014
Location: Norway
Has thanked: 326 times
Been thanked: 385 times

18 Apr 2018, 23:52

Cate prostii poti sa scrii sound, jale.
Zici ca vps-urile nu pot tine servere de cs go si ca serverele dedicate pot sa le tina si ca nu poti lua ddos pe servere dedicate, pe ce te bazezi cand zici chestiile astea ? Nu ai lasat niciun argument, cum poate cineva sa te creada ?
I-am zis eu sa ia server-ul cu procesor atom ? Nu, i-am recomandat doar doua firme de unde ar putea alege un server care i s-ar potrivi dupa buget.
Nu inteleg de ce tot ridici in slavi i7-ul ala de gaming si overclocking. Zici ca procesoarele cu frecventa scazuta nu sunt bune pe servere, gresit. Unde ai vazut tu procesoare de server cu frecventa ca la i7-le ala ? Nu exista, pentru ca frecventa nu e importanta la procesoarele pentru servere, performanta per core e cea mai importanta si apoi numarul de core si thread-uri. Frecventa conteaza cel mai mult in gaming, de asta si i7-le are frecventa asa mare si doar 4 core si 8 thread-uri, pentru ca jocurile sunt facute pentru quad-core-uri. 3ghz e suficient pentru un procesor de server.
Un server de 12 sloturi plin mananca cam 512mb ram si un core, mai mult sau mai putin, depinde si de procesor, acum zic de vps unde resursele sunt limitate in functie de trafic.
Pe un server dedicat unde toate resursele sunt ale tale si nu se impart cu alti clienti ar trebui sa-ti ia tot cam un core daca e un procesor mai nou ca sa tii un server de 32 de sloturi plin.
Deci server-ul ala cu E5 1650 de la dedimax ar trebui sa poata tina super lejer 6 servere de 32 de sloturi pline. Mai mult de 32 de sloturi nu vad rostul pentru ca hartile sunt prea mici pentru mai mult de 32 de sloturi, nu mai e distractiv sa te joci pe un server cu mai mult de 32 de playeri.
Materiale de studiu pentru sound:
https://www.youtube.com/watch?v=gAk4gHLLnGo
https://www.reddit.com/r/GlobalOffensiv ... go_server/
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

19 Apr 2018, 00:52

exy wrote:Cate prostii poti sa scrii sound, jale.
Zici ca vps-urile nu pot tine servere de cs go si ca serverele dedicate pot sa le tina si ca nu poti lua ddos pe servere dedicate, pe ce te bazezi cand zici chestiile astea ? Nu ai lasat niciun argument, cum poate cineva sa te creada ?
I-am zis eu sa ia server-ul cu procesor atom ? Nu, i-am recomandat doar doua firme de unde ar putea alege un server care i s-ar potrivi dupa buget.
Nu inteleg de ce tot ridici in slavi i7-ul ala de gaming si overclocking. Zici ca procesoarele cu frecventa scazuta nu sunt bune pe servere, gresit. Unde ai vazut tu procesoare de server cu frecventa ca la i7-le ala ? Nu exista, pentru ca frecventa nu e importanta la procesoarele pentru servere, performanta per core e cea mai importanta si apoi numarul de core si thread-uri. Frecventa conteaza cel mai mult in gaming, de asta si i7-le are frecventa asa mare si doar 4 core si 8 thread-uri, pentru ca jocurile sunt facute pentru quad-core-uri. 3ghz e suficient pentru un procesor de server.
Un server de 12 sloturi plin mananca cam 512mb ram si un core, mai mult sau mai putin, depinde si de procesor, acum zic de vps unde resursele sunt limitate in functie de trafic.
Pe un server dedicat unde toate resursele sunt ale tale si nu se impart cu alti clienti ar trebui sa-ti ia tot cam un core daca e un procesor mai nou ca sa tii un server de 32 de sloturi plin.
Deci server-ul ala cu E5 1650 de la dedimax ar trebui sa poata tina super lejer 6 servere de 32 de sloturi pline. Mai mult de 32 de sloturi nu vad rostul pentru ca hartile sunt prea mici pentru mai mult de 32 de sloturi, nu mai e distractiv sa te joci pe un server cu mai mult de 32 de playeri.
Materiale de studiu pentru sound:
https://www.youtube.com/watch?v=gAk4gHLLnGo
https://www.reddit.com/r/GlobalOffensiv ... go_server/
ce firma ai ca vreau sa-mi iau servere de la tine?
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information