dumnezeu sau extraterestrii?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
blackgate
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1902
Joined: 15 Dec 2012, 13:50
Detinator Steam: Da
SteamID: melissus
Reputatie: retras
Been thanked: 242 times
Contact:

06 Jun 2014, 19:02

Se spune ca dumnezeu ar fi creeat lumea si pe oameni dar oare o fi asa? Cu mult timp in urma un profesor de istorie a avut cateva ore interesante la care am asistat (era venit ,,in probe"). Doua saptamani a vorbit numai despre extraterestrii,religie,satanism,masonerie etc. de la care spune ca s-a interesat de asa ceva de la varsta de 5 ani iar in prezent avand cam 45-48.Un subiect ce mi-a captat atentia a fost despre extraterestrii care seamana cu crestinismul.
Dumnezeu a creeat lumea si pe oameni dar aici intervine o problema. In alta ipoteza este vorba despre Anunnaki care se zice ca era o grupare de zei dar defapt un fel de extraterestrii deoarece veneau de pe o alta planeta numita ,,Planeta X" care este dupa Neptun. Initial acestia au creeat alti extraterestri care munceau pentru ei numiti Igigi (,,în mitul potopului Atra-Hasis se precizează că aceștia sunt nevoiți să muncească pentru Anunnaki"). Ce e interesant este faptul ca acesti Igigi dupa 40 de zile s-au revoltat iar acestia s-au gandit sa creeze oamenii. Din spusele profesorului , a zis ca acestia s-au limitat cand au facut oamenii neavand aceleasi calitati cum aveau Anunnaki si anume:
- creierul era limitat , il folosea doar 1/5% din ce trebuia
- ,,s-a pus o data de expirare" - moartea
- s-au pus sentimente
- de asemenea , daca ei s-au revoltat , noi sa nu putem
si multe altele.
"Potrivit unui mit babilonian târziu, Anunnaki erau copiii lui Anu și Ki" - interesant , e ca si la crestinism : dumnezeu ia creeat pe adam si eva.
Nu dezvolt mai mult ca se pot gasi multe asemanari. Pareri?
RoyalServer
User avatar
Awakening
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 3933
Joined: 06 Apr 2010, 11:01
Detinator Steam: Da
CS Status: Plictiseala
Detinator server CS: Adio cs
SteamID: eliara
Reputatie: eXtream Mod
Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fost Manager ZM.eXtream.Ro
Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: CRISTIAN
Location: Bucuresti
Discord: m_i3
Has thanked: 151 times
Been thanked: 344 times

06 Jun 2014, 19:04

Extraterestrii bineinteles
User avatar
sandala
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 133
Joined: 23 May 2014, 21:50
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Been thanked: 1 time
Contact:

06 Jun 2014, 19:08

Nimeni nu stie si punct.
User avatar
ZeT^
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3447
Joined: 10 Oct 2012, 19:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Bun
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Sibiu
Has thanked: 192 times
Been thanked: 162 times
Contact:

06 Jun 2014, 19:10

sandala wrote:Nimeni nu stie si punct.
Hahaha.... Cel mai bun raspuns !
User avatar
blackgate
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1902
Joined: 15 Dec 2012, 13:50
Detinator Steam: Da
SteamID: melissus
Reputatie: retras
Been thanked: 242 times
Contact:

06 Jun 2014, 19:13

daca e dezvoltam si despre satanism. eu n-am nimic impotriva :)) va scriu cateva pagini =))
User avatar
sharkstar
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1735
Joined: 24 Dec 2012, 15:51
Detinator Steam: Da
CS Status: Rupetot
SteamID: privat
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

06 Jun 2014, 20:05

blackgate wrote:daca e dezvoltam si despre satanism. eu n-am nimic impotriva :)) va scriu cateva pagini =))
scrie :))))
I've never been more normal than I am now.
My tumblr
User avatar
zenner
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1869
Joined: 10 Sep 2011, 16:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (27 ian - 27 feb)
Locul II eXtreamCS XMAS Championship 2014
Locul I eXtream Spring Cup 2015
Arbitru eXtream
0.5/3
Has thanked: 70 times
Been thanked: 69 times
Contact:

06 Jun 2014, 20:55

sa inteleg ca esti mai bine informat despre satanism decat despre crestinism ?
M3taph0riK
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2127
Joined: 16 Jan 2013, 12:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Utilizator Serios
SteamID: Utilizator Serios
Reputatie: Restrictie moderator
Nume anterior: RzV24
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 250 times

06 Jun 2014, 21:35

Toate povestile legate de inceputu omenirii au aceeiasi baza ca e Adam si Eva ca e Anu si Ki etc in fiecare mitologie/civilizatie antica e aceiasi poveste cu alte nume. Religia a dezvoltat asta mai bine pentru a putea manipula masele insa adevaru va iesi la iveala cat de repede. Ideea de "Dumnezeu" a fost inventata de biserica altfel nu aveau nici o putere.....ei toate astea se vor destrama curand. Poate sunt eu prea optimist dar in maxim 20 de ani cred ca va fi si o intalnire de gradul 5 >:)
User avatar
blackgate
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1902
Joined: 15 Dec 2012, 13:50
Detinator Steam: Da
SteamID: melissus
Reputatie: retras
Been thanked: 242 times
Contact:

06 Jun 2014, 21:39

scroll wrote:sa inteleg ca esti mai bine informat despre satanism decat despre crestinism ?
daca iei si compari satanismul cu crestinismul ai vedea ca sunt aproape aceleasi idei doar ca prin satanism esti tu insuti , nu iti poate impune nimeni nimica , faci doar ce vrei tu.
daca citesti biblia si compari cu toate celelalte carti ale altor religii vei vedea ca toate sunt la fel doar ca se aplica alte nume si povestea este altfel.
intrebarea e: ce se intampla dupa moarte? in biblie spunea ca Iisus cand a inviat acel om , cand sa-l duca sa-l inmormanteze ia zis ,,Scoala-te" ceea ce rezulta ca doar era un somn vesnic . Raiul/iadul unde e ?
User avatar
Zeekerin
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 138
Joined: 12 Jan 2014, 19:28
Detinator Steam: Da
CS Status: zeeky.yt
Detinator server CS: Nu
SteamID: majestick109
Location: New York
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times
Contact:

06 Jun 2014, 21:40

M3taph0riK wrote:Toate povestile legate de inceputu omenirii au aceeiasi baza ca e Adam si Eva ca e Anu si Ki etc in fiecare mitologie/civilizatie antica e aceiasi poveste cu alte nume. Religia a dezvoltat asta mai bine pentru a putea manipula masele insa adevaru va iesi la iveala cat de repede. Ideea de "Dumnezeu" a fost inventata de biserica altfel nu aveau nici o putere.....ei toate astea se vor destrama curand. Poate sunt eu prea optimist dar in maxim 20 de ani cred ca va fi si o intalnire de gradul 5 >:)
aliens sunt printre noi de multi ani, incercand sa ne ajute. noi fiind un popor dusmanos, refuzam ajutorul. de aia ne ascunde guvernele adevarul
You can follow me here:
Instagram: http://instagram.com/zeeky.yt
Twitter: https://twitter.com/zeekyyt
MixCloud: http://www.mixcloud.com/MrHalo/

You can contact me here:
[email protected]

Peace!
User avatar
blackgate
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1902
Joined: 15 Dec 2012, 13:50
Detinator Steam: Da
SteamID: melissus
Reputatie: retras
Been thanked: 242 times
Contact:

06 Jun 2014, 21:47

e o greseala a mea , am vrut sa zic despre anunnaki dar in fine.
inca o chestie : cand adam si eva au muscat din mar , erau practic 2 copaci : unul al nemuririi si unul al adevarului
cel al adevarului era interzis si tocmai de acolo au muscat , chestia e ca sarpele care a coborat a si urcat ceea ce reprezinta intelepciunea nici decum ca ar fi fost ceva rau
User avatar
blackgate
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1902
Joined: 15 Dec 2012, 13:50
Detinator Steam: Da
SteamID: melissus
Reputatie: retras
Been thanked: 242 times
Contact:

06 Jun 2014, 21:59

din spusele profesorului acestia nu au fost exterminati ci defapt acestia care au fost creeati de anunnaki ar fi vrut ei sa ii faca pe oameni iar de aici rezulta ca si igigi au fost limitati si nu aveau acelasi creier ca anunnaki
de exterminat nu aveau cum odata ce ei au pus ,,stampila" pe ei ca fiind mai slabi ca ei . doar nu isi faceau semenii la fel ca ei ca sa-i stapaneasca iar probabil ca igigi au ramas sa ii slujeasca in continuare sau au fost exterminati . dar nu cred ca li s-a pus o limita igigilor daca ei au facut o revolta inseamna ca stiau ce ii asteapta iar din cauza asta s-ar putea sa fi fost exterminati si inlocuiti cu oamenii si i-au limitat deoarece anunnaki si-ar fi dat seama de greseala iar noua ne-ar fi dat resurse limitate
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information