Echipele romanesti in Europa

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
vAc
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3118
Joined: 10 Apr 2011, 20:33
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Moderator
Has thanked: 229 times
Been thanked: 227 times

05 Aug 2017, 20:20

Mama Vlad ce butthurt esti :kappa:
RoyalServer
User avatar
eTeRn_C
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1010
Joined: 12 Jul 2009, 22:40
Detinator Steam: Da
CS Status: Asfaltez!
Detinator server CS: Nu
SteamID: eTeRn31
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (7 Mai)
Location: Onesti, RO
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times
Contact:

05 Aug 2017, 20:23

Vlad wrote:Stai asa, inseamna ca orice brazilian care juca in Romania trebuia sa fie un fel de Pele ascuns?

Nu conteaza daca e din Insulele Feroe, s-a intamplat sa aiba un CV bun sau sa impresioneze la probe si sa primeasca o sansa. Iti dau alt exemplu, e un jucator de 17 ani din Luxemburg, Vincent Thill, care e in vizorul unor echipe mari din Europa. Vrei sa spui ca si echipele astea trebuie sa-l refuze ca e din Luxemburg?

Si daca e sa te iei de jucatorii vanduti de Becali in ultimii ani majoritatea sunt tepe sau vedete prin Turcia.
John, ai probleme, scuza-ma.
Cam cat de bine stiu eu sa cant, cam la fel de bine stii si tu fenomenul fotbal.
In primul rand, te felicit pentru functia de administrator, respect tie si colegilor tai ce detin aceasta functie.
Cu siguranta nu ai primit intrebari din fotbal ca sigur ai fi picat testul.

De ce Doamne iarta-ma tot ne bagi pe gat 'Turcia' 'Turcia' 'Turcia'?
Tu ai habar cine joaca fotbal in Turcia?


In primul rand

Campionatul Romaniei este cotat la 141,55 milioane de euro. La prima vedere o sa zici, mama ce campionat puternic, anu' viitor finala de champions league o sa fie Steaua-Dinamo.
Dar hai sa ne uitam si la campionatul ala slab unde vinde Gigi jucatori, Turcia: 786.58 milioane de euro.
Revenim la finala de Champions League... mai joaca oare Steaua cu Dinamo?

In al doilea rand

Hai sa lasam la o partea Romania si Turcia si sa ne rezumam individual.

Lotul lui Dinamo este evaluat la suma de 17,53 Mill. €.
Lotul Viitorului este evaluat la suma de 19,23 Mill. €
Lotul Stelei este evaluat la suma de 19,95 Mill. €

Astea 3 echipe sunt cele mai bine cotate din punct de vedere $$$$$$, in Romania.

Acum o sa-ti dau exemplu 3 echipe din Turcia, care cel putin 80-90% din noi microbistii din Romania, nu am auzit de ele. Poate doar intamplator pe la pariuri...

Akhisarspor 23,55 Mill. €
Göztepe 29,48 Mill. €
Alanyaspor 26,78 Mill. €


Deci draga Vlad, despre ce campionat petarda din Turcia vorbesti tu?
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

05 Aug 2017, 21:29

Nu stiu care dintre noi e ala care nu realizeaza cateva chestii ce au fost discutate in ultimele pagini pe aici...
Da, Dinamo nu e prin Europa din cauza faptului ca nu se fac investitii pentru ca exista datorii mari.
FCSB poate sa ajunga in Europa din partea mea an de an, dar daca se fac de ras fac si campionatul romanesc de ras.

Si Turcia tu nu intelegi la ce ma refer eu. Iti dau mai multe exemple unde jucatorii romani trecuti pe la FCSB au ajuns:
Rusescu - Osmanlispor - locul 13 in 16/17
Latovlevici, Tanase, Papp, Neagu - locul 11 in 16/17 (aici mai sunt Gaman, Alexe, Grozav si Torje, astia da, au fost de la Dinamo si erau vazuti ca mari talente dar degeaba)
Stancu - Genclerbirligi - locul 8 in 16/17

Becali vinde la mijlocul clasamentului, unde nu sunt pretentii de Europa League sau mai stiu eu ce. Mai e si echipa unde s-a dus Sumudica si i-a facut echipa turcul, dar sa vedem ce face.

Besiktas, Galata si Fener sunt aproape 300 mil € din toate cele ~800 mil spuse de tine. Cu astia 3 e cam greu sa te bati. Ce vreau sa-ti arat e faptul ca toate vedetele de la FCSB au ajuns in mediocritate in Turcia, nu se bat la titlu cu cele 3 si sunt foarte slabe in campionat.

Tu se pare ca nu intelegi si vad ca o dai in chestii de genul "Cam cat de bine stiu eu sa cant, cam la fel de bine stii si tu fenomenul fotbal." - eu ti-am spus ca acesti jucatori nu isi merita banii pentru care au fost vanduti si sunt mari tepe in campionatele unde au ajuns. Gardos de ce nu e titular la sfinti? Inainte sa se accidenteze incalzea banca. Chiriches de ce nu a ramas la Spurs si a fost vandut cu prima ocazie? Pentru ca nu facea fata la nivelul Premier League.

Tu ca fan FCSB poate te simti bine sa vezi echipa ca vinde pe bani multi, dar ce fac jucatorii astia dupa ce-i vinzi? Uita-te la Rusescu, a venit la Sevilla si dupa aia nu mai stiau cum sa scape de el.

Iti dau un singur exemplu de la Dinamo pe care nu o sa-l egaleze niciun jucator vandut de FCSB prea curand, si asta e Stefan Radu. Omului i-a fost propusa banderola de capitan fiind cel mai vechi jucator din lot si a refuzat-o pentru ca nu era sigur de postul lui de titular si nu vrea sa fie capitanul de pe banca. Nu a facut mare can can din asta cum se face la FCSB cu Alibec, asta daca intelegi la ce ma refer.

Si la turci in campionat au venit numai vara asta Clichy, Pepe, Negredo, Mariano (fundas dreapta de la Sevilla) si mai sunt alte nume acolo. Ce crezi ca au toti in comun? Sunt trecuti de 30 de ani si nu mai au sansa de titular in campionatele tari, probabil cu exceptia lui Pepe niciunul dintre ei nu ar mai prinde un post de titular intr-o liga din Top 5. Negredo anul trecut in Premier League a fost slab rau, a si retrogradat cu echipa la care a jucat. Astia sigur au venit intr-o vacanta, ca daca voiau fotbal se zbateau pentru un contract mai bun.
Cel mai scump jucator la ei in campionat e undeva la 15 mil €. Probabil din cauza faptului ca vin tot felul de experimentati ca cei mentionati mai sus si le umfla cotele aiurea, n-am vazut jucator turc de mult care sa plece din prima liga a lor si sa fie mare star, poate ca ultimul e Arda Turan. Intelegi unde bat?


Inainte sa ne laudam ca stim fotbal hai sa si gandim inainte. Una e sa vinzi la Lazio si jucatorul sa ajunga intr-o situatie de genul si alta e sa vinzi in Turcia si sa-l vanda echipele intre ele ca nu poate sa dea gol (Stancu).

Daca nici acum nu inteleg nu-mi mai bat capul cu tine. Chestia e simpla, ce vinde Gigi nu face fata in afara. Valabil si pentru Viitorul sau Dinamo, dar mai sunt cazuri unde nu e asa.
User avatar
p@ntera
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 833
Joined: 10 Feb 2008, 20:19
Detinator Steam: Da
CS Status: Loading Swag... 100% .
SteamID: p@ntera
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Utilizator neserios (tepar!)
Location: Bucureşti
Contact:

05 Aug 2017, 21:51

Cum s-a prezentat Viitorul in fata lui Sepsi nu are ce cauta in Europa !
close
User avatar
Challenger.
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2530
Joined: 07 Dec 2014, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Super Moderator
Nume anterior: whisTle
Puncte: 1.7 / 3
Fond eXtream: 0
Contact:

05 Aug 2017, 23:05

NU sunt intermediar.

Dacă ai nevoie de ajutor pe forum dă-mi un PM şi rezolvăm.

REGULAMENT FORUM

RECLAMAȚII MODERATORI

RECLAMAȚII PM
Activitate scăzută
User avatar
p@ntera
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 833
Joined: 10 Feb 2008, 20:19
Detinator Steam: Da
CS Status: Loading Swag... 100% .
SteamID: p@ntera
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Utilizator neserios (tepar!)
Location: Bucureşti
Contact:

05 Aug 2017, 23:20

Haide Gigi nu aduci pe nimeni ? Lasi bani in buzunar?
close
User avatar
eTeRn_C
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1010
Joined: 12 Jul 2009, 22:40
Detinator Steam: Da
CS Status: Asfaltez!
Detinator server CS: Nu
SteamID: eTeRn31
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (7 Mai)
Location: Onesti, RO
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times
Contact:

05 Aug 2017, 23:29

Vlad tata... vad ca o dai in 'personal' cu mine acum...
Hai sa facem partea 2-a la filmul 'Dumnezeu pentru o zi', dar o sa-l numim 'Finantator pentru o zi'.

Rolul principal: Vlad ( Finantatorul )
Rolul secundar: eTeRn ( Jucatorul )

Faptul ca tu esti 'Dumnezeu' in filmul asta, ai sansa sa alegi intre 2 variante.

Am facut un sezon bun, am inscris 15-20 goluri, vreo 5-10 goluri in Europa.
Ai oferta de la Real Madrid pentru mine in valoare de 10 milioane de euro.

1. Vei accepta oferta, iar eu voi semna cu Real Madrid.
2. Nu vei accepta oferta pentru ca stii ca eu o sa stau pe banca sau o sa fiu trimis la echipa a 2-a.

Ce alegi?


Chiar o sa vreau sa aud un raspuns din partea ta, dar daca ar fi sa ma intrebi pe mine, consider ca orice patron de fotbal cand primeste o oferta de nerefuzat pentru un jucator, nu-l intereseaza daca respectivul jucator va face fata la viitoare echipa sau nu, nu-l intereseaza. Atata timp cat Tottenham, Galatasaray, Southampton, Anderlecht, Al-Hilal, Sevilla sau multe alte cluburi ce au platit milioane de euro pentru jucatori de la Steaua iti vrea jucatorul / jucatorii, care ar fi problema ta de ce o sa faca jucatorul in viitor?

Ti-ai facut afacerea? Da.
Ai castigat bani de pe urma lui? Da.


In legatura cu Radu Stefan, tot respectul. Am avut ocazia sa vorbesc 30-40 secunde cu el cand am ajuns in Roma la un antrenament al AS Roma, am si o poza cu el.
Ca sa nu ma intelegi gresit ca as avea ceva cu jucatorii buni ( fie ei de la Dinamo, Rapid, Steaua sau orice echipa ), parerea mea, ca dupa anul 2000, cei mai buni jucatori romani care sunt greu de egalat ca atitudine, daruire si talent sunt: Chivu, Radu Stefan si Radoi.
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

05 Aug 2017, 23:54

Nu am zis ca Becali e prost, am zis ca el da tepe cu jucatorii astia. Si iti spun si de ce, faptul ca jucatorii romani nu au o scoala in spate. Da, o scoala. Stiu si eu cativa juniori de pe la Dinamo sau Chiajna care cu parere de rau erau analfabeti si nu stiau engleza. Asta e problema lor, ca nu o sa se descurce acolo nici macar cu engleza, ce sa mai vorbim de franceza/italiana/turca sau mai stiu eu ce limba. Probabil o sa ajunga izolati de antrenor si o sa astepte momentul sa se intoarca in tara. Vezi Adi Popa ca exemplu, aici, nu poti sa spui ca vorbeste engleza cat sa nu rada jurnalistul de el (da la 1:23 in video).

Daca eu as juca "Dumnezeu", te-as vinde fara probleme si nu m-as mai uita la tine dupa, pentru ca nu mai esti jucatorul meu si nu-mi mai pasa ce faci. Asta face si Becali, dar dupa asteapta sa-i ia si inapoi pe cativa dintre ei, il ajuta sa castige cate un meci prin Europa, o cupa ceva, mai scoate 1-2 mil € pe urma lor, tot iese pe plus dpdv financiar.

Revenind la transfer, eu nu stiu ce cunostinte ai tu in materie de engleza/franceza etc, te dau fara sa-mi pese detaliile de genul. Daca tu o sa-mi spui ca nu vrei sa pleci din cauza asta atunci o sa-ti sugerez sa-ti iei un profesor sau traducator care sa te invete limbajul de baza sa nu pari prostul echipei unde te duci, pentru ca o sa ajungi intr-un mediu de straini si sunt sanse foarte mici sa gasesti un roman care sa te ajute (la echipa ma refer). Cum crezi ca a reactionat Nicolita cand s-a vazut in Franta si nu stia limba? Nu stia cum sa vorbeasca cu colegii sau cu antrenorul. Ca o mica paranteza, vezi Dinamo - jucatorii care vorbesc spaniola se inteleg bine cu Contra din cauza ca el stie spaniola, e bine sa mai stim si alte limbi, nu?

Alibec de ce n-a ramas la Inter? Cumva din cauza faptului ca nu stia italiana? Probabil ca da. Ionut Radu (portar) si George Puscas (atacant) acum sunt vazuti de Inter ca variante de viitor si clubul si-a aratat sustinerea fata de ei. Nu stiu daca ei au crescut in Italia, dar din ce am vazut ei se descurca acolo sa comunice cu ceilalti jucatori.

Tu vad ca nu intelegi ce zic eu, faptul ca jucatorii vanduti de Becali nu se impun unde se duc din cauza faptului ca nu se adapteaza acolo, ca nu cunosc si o alta limba fata de cea materna. Bravo tie Gigi ca dai tepe de genul, dar sa nu ajungi intr-o zi sa nu-ti mai mearga asa usor.

Si n-am nimic personal cu tine, dar nu mai incerca sa spui ca tu cunosti si altii nu. Avem pareri diferite, sustinem echipe diferite.
User avatar
eTeRn_C
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1010
Joined: 12 Jul 2009, 22:40
Detinator Steam: Da
CS Status: Asfaltez!
Detinator server CS: Nu
SteamID: eTeRn31
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (7 Mai)
Location: Onesti, RO
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times
Contact:

06 Aug 2017, 00:23

Pai si tot nu inteleg unde-i teapa?
Daca tu imi arunci o oferta de 100 milioane pe Adi Popa, eu o sa-ti zic ca o refuz din cauza ca Popica nu stie engleza si cred ca nu o sa-ti fie de folos?
Normal ca nu. Daca tu mi-ai oferit bani pe Adi Popa, atunci tu singur ti-ai dat teapa.

Eu nu i-am considerat niciodata pe cei ce au plecat de la Steaua jucatori de baza / valoare unde joaca ( Exceptie Chipciu, vad ca s-a integrat bine si joaca destul de bine ). Pur si simplu vad un plus pentru Steaua afacerile astea.
De ce as refuza oferta de 10 milioane pe Stanciu daca el nu stie engleza / franceza?
Cu ce dau eu teapa daca refuz?

Daca transferurile in fotbal s-ar face dupa mentalitatea ta, atunci fotbalul ar fi mai frumos. Nu as mai vedea 222milioane, 100 milioane, xxx milioane... Dar fotbalul e o afacere. Si nu ma refer la Romania, ma refer in toata lumea.


Dai lui Contra 10 milioane sa-si faca echipa si in 2 ani Dinamo vinde cel putin 2-3 jucatori cu 10 milioane fiecare si participa si in Europa...
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

06 Aug 2017, 00:31

Normal ca echipa care cumpara isi ia teapa. Presa din Belgia il considera mare teapa pe Stanciu, de asta ce mai e de zis? Ca antrenorul nu-l foloseste in pozitia lui? Daca eram in locul lui ii explicam frumos ca nu pot sa joc acolo si ca nu vreau sa fiu reprofilat cum face Reghe cu Tudorie.

Ti l-am dat pe Adi Popa exemplu pentru ca in timpul interviului el spune "I... bag p***", tu nu iti dai seama ca asta alaturi de alte interviuri (Dodel) afecteaza imaginea jucatorilor romani in lume?

Nu Becali si-a luat teapa, si-au luat cei ce au crezut ca un jucator luat de la Becali o sa se integreze in echipa lor.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information