Ecuatie cu 2 rezultate[rezolvat!]

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Locked

Cat ti-a dat?

288
35
66%
2
18
34%
 
Total votes: 53
User avatar
LordCronos
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 776
Joined: 19 Oct 2010, 23:04
Detinator Steam: Da
Has thanked: 36 times
Been thanked: 185 times

15 Jan 2012, 23:43

Valgaav wrote:
eAdrian wrote:
Valgaav wrote: Intai citi aici http://edu.adralex.ro/sc5roman/mate/Alg ... ations.htm
1.48/2(9+3)=>
2.48/2*12 =>Ordinea de la stânga la dreapta nu este obligatorie pentru înmulţire dar este esenţială pentru împărţire.
3.24*12=> 288.

PS : eAdrian de cand exista 2(12) eu stiam ca in paranteza trebuie sa fie o adunare,scadere sau orice alta operatie matematica

pai 2(12) = 2(9+3), ce rezolvi prima data? paranteza sau inmultirea?

desteptule
2*12 ca paranteza dispare,iar din 48/2*12 intai se fac impartirile(se respecta ordinea de la stanga la dreapta) si apoi inmultirea :)
Exact. Ai dreptate. :)
RoyalServer 2
chemistry.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 228
Joined: 06 Jan 2012, 21:56
Detinator Steam: Nu
Location: Botosani
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times
Contact:

15 Jan 2012, 23:51

Valgaav wrote:
eAdrian wrote:
Valgaav wrote: Intai citi aici http://edu.adralex.ro/sc5roman/mate/Alg ... ations.htm
1.48/2(9+3)=>
2.48/2*12 =>Ordinea de la stânga la dreapta nu este obligatorie pentru înmulţire dar este esenţială pentru împărţire.
3.24*12=> 288.

PS : eAdrian de cand exista 2(12) eu stiam ca in paranteza trebuie sa fie o adunare,scadere sau orice alta operatie matematica

pai 2(12) = 2(9+3), ce rezolvi prima data? paranteza sau inmultirea?

desteptule
2*12 ca paranteza dispare,iar din 48/2*12 intai se fac impartirile(se respecta ordinea de la stanga la dreapta) si apoi inmultirea :)
nu e niciun 2*12.. din 2(9+3) <==> 18+6 <==> 24 . Si abia dupa ce ai rezolvat paranteza faci 48/24.

!UL!@N: In legatura cu majoritatea limbajelor de programare, ele calculeaza mecanic.. de aceea se spune ca,creierul uman este un procesor mai bun decat cel al pc-urilor.
.calyn.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 106
Joined: 24 Jul 2011, 15:39
Detinator Steam: Da
SteamID: calyn1313
Has thanked: 15 times
Been thanked: 7 times

16 Jan 2012, 10:37

Răspunsul e 288,prima dată se fac parantezele, apoi împărţirile şi înmulţirile în ordine.
48÷2(9+3)=48÷2x12=24x12=288
User avatar
sAyliciousxD
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 612
Joined: 15 Mar 2010, 17:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Hereee
Location: Bucharest
Has thanked: 12 times
Been thanked: 48 times

16 Jan 2012, 12:47

DISRUpTION wrote:mama ....clar ! 48÷2(9+3)

se inmulteste 2 cu 9 apoi 2 cu 3 ( pardon , am dat edit ) se aduna rezultatul dintre amundoua , se elimina paranteza si VOILA :O 48/24=2 :|

Hahahahahaha mama cati prosti aici =)))


Niciodata nu se rezolva paranteza pana cand nu sunt rezolvate inmultirile respectiv impartirile dinaintea sau dupa ea :))), intai se face impartirea 48:2 x 12 = 24 x 12 = 288

OMG INAPTILOR, MAI PUNETI MANA PE CARTE FRATE !!! A VENIT SCOALA !!!
chemistry.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 228
Joined: 06 Jan 2012, 21:56
Detinator Steam: Nu
Location: Botosani
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times
Contact:

16 Jan 2012, 14:44

sAyliciousxD wrote:
DISRUpTION wrote:mama ....clar ! 48÷2(9+3)

se inmulteste 2 cu 9 apoi 2 cu 3 ( pardon , am dat edit ) se aduna rezultatul dintre amundoua , se elimina paranteza si VOILA :O 48/24=2 :|

Hahahahahaha mama cati prosti aici =)))


Niciodata nu se rezolva paranteza pana cand nu sunt rezolvate inmultirile respectiv impartirile dinaintea sau dupa ea :))), intai se face impartirea 48:2 x 12 = 24 x 12 = 288

OMG INAPTILOR, MAI PUNETI MANA PE CARTE FRATE !!! A VENIT SCOALA !!!
De curiozitate, in ce clasa esti.. sau macar ai fost la scoala la orele de matematica? :-? macar daca ai sta in banca ta, ca sa nu te mai credem pro**. Nu de alta dar si tu vorbesti urat, si iti platesc cu aceeasi moneda, plus ca vorbesti prostii.
E foarte corect ce spune omul ala.
User avatar
sAyliciousxD
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 612
Joined: 15 Mar 2010, 17:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Hereee
Location: Bucharest
Has thanked: 12 times
Been thanked: 48 times

16 Jan 2012, 14:53

Esti inapt, alt cuvant nu gasesc sa iti pot zice, uitate in cartea de matematica la inmultire / impartire din clasa a 7 respectiv a 8-a, fac pregatire la matematica de ani prietene, te intrec in toate, chiar si in limba romana. Verifica rezultat cu ce program / profesor vrei tu si o sa vezi ca este 100 % corect ce am zis eu, exact asa se face, nu trebuie sa ajungem la discutii fara sens de la o porcarie de postare. Toate bune si tie.

P.S: 2 nu se inmulteste nici cu 9 nici cu 3 deoarece in paranteza este adunare prietene. HF !
chemistry.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 228
Joined: 06 Jan 2012, 21:56
Detinator Steam: Nu
Location: Botosani
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times
Contact:

16 Jan 2012, 15:08

sAyliciousxD wrote:Esti inapt, alt cuvant nu gasesc sa iti pot zice, uita-te in cartea de matematica la inmultire / impartire din clasa a 7 respectiv a 8-a, fac pregatire la matematica de ani prietene, te intrec in toate, chiar si in limba romana. Verifica rezultat cu ce program / profesor vrei tu si o sa vezi ca este 100 % corect ce am zis eu, exact asa se face, nu trebuie sa ajungem la discutii fara sens de la o porcarie de postare. Toate bune si tie.

P.S: 2 nu se inmulteste nici cu 9 nici cu 3 deoarece in paranteza este adunare prietene. HF !
Nu are importanta semnul din paranteza, conteaza doar ca este 2 pe langa paranteza.. operatie pe care tu nu stii sa o faci, cu toate ca te bati cu pumnul in piept ca faci pregatire, ceea ce nu pare a fi adevarat.
User avatar
sAyliciousxD
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 612
Joined: 15 Mar 2010, 17:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Hereee
Location: Bucharest
Has thanked: 12 times
Been thanked: 48 times

16 Jan 2012, 15:13

chemistry. wrote:
sAyliciousxD wrote:Esti inapt, alt cuvant nu gasesc sa iti pot zice, uita-te in cartea de matematica la inmultire / impartire din clasa a 7 respectiv a 8-a, fac pregatire la matematica de ani prietene, te intrec in toate, chiar si in limba romana. Verifica rezultat cu ce program / profesor vrei tu si o sa vezi ca este 100 % corect ce am zis eu, exact asa se face, nu trebuie sa ajungem la discutii fara sens de la o porcarie de postare. Toate bune si tie.

P.S: 2 nu se inmulteste nici cu 9 nici cu 3 deoarece in paranteza este adunare prietene. HF !
Nu are importanta semnul din paranteza, conteaza doar ca este 2 pe langa paranteza.. operatie pe care tu nu stii sa o faci, cu toate ca te bati cu pumnul in piept ca faci pregatire, ceea ce nu pare a fi adevarat.
Bai miezule mic ce esti ma amuz la postul tau hahahahaha, cauta in cartea de matematica sau pe Google.ro =))) mor de ras. Nu conteaza semnul din paranteza auzi :))
Cat face integrala din 2 dx ? Baga id: say.severin si vorbim acolo, fara posturi aiurea aici.
chemistry.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 228
Joined: 06 Jan 2012, 21:56
Detinator Steam: Nu
Location: Botosani
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times
Contact:

16 Jan 2012, 15:16

sAyliciousxD wrote:
chemistry. wrote:
sAyliciousxD wrote:Esti inapt, alt cuvant nu gasesc sa iti pot zice, uita-te in cartea de matematica la inmultire / impartire din clasa a 7 respectiv a 8-a, fac pregatire la matematica de ani prietene, te intrec in toate, chiar si in limba romana. Verifica rezultat cu ce program / profesor vrei tu si o sa vezi ca este 100 % corect ce am zis eu, exact asa se face, nu trebuie sa ajungem la discutii fara sens de la o porcarie de postare. Toate bune si tie.

P.S: 2 nu se inmulteste nici cu 9 nici cu 3 deoarece in paranteza este adunare prietene. HF !
Nu are importanta semnul din paranteza, conteaza doar ca este 2 pe langa paranteza.. operatie pe care tu nu stii sa o faci, cu toate ca te bati cu pumnul in piept ca faci pregatire, ceea ce nu pare a fi adevarat.
Bai miezule mic ce esti ma amuz la postul tau hahahahaha, cauta in cartea de matematica sau pe Google.ro =))) mor de ras. Nu conteaza semnul din paranteza auzi :))
Cat face integrala din 2 dx ? Baga id: say.severin si vorbim acolo, fara posturi aiurea aici.
Nu cred ca sunt posturi aiurea, vorbim on topic.

sunt curios, daca ar fi 2(x+4x) , ce operatie faci ? aduni x cu 4x ? :))
User avatar
marian^
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 904
Joined: 30 Sep 2011, 19:14
Detinator Steam: Da
SteamID: nulledmarian
Location: Sibiu
Has thanked: 52 times
Been thanked: 67 times
Contact:

16 Jan 2012, 15:22

48÷2(9+3)=48÷24=2
48÷2(9+3)=24(9+3)=24x12=288



Terminati odata cu cearta.Nimic nu e gresit sus si totusi ...


In concluzie,rezultatul corect e media dintre cele 2 ,adica (288+2)÷2=144 <----Cel mai tare,asai ? :))
chemistry.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 228
Joined: 06 Jan 2012, 21:56
Detinator Steam: Nu
Location: Botosani
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times
Contact:

16 Jan 2012, 15:44

Sa va lamuriti toti, rezultatul este 2.
CLICK

La proprietati:
Înmulțirea este o operație distributivă față de adunare/scădere: x*(z+y)=x*z+x*y , x*(z-y)=x*z-x*y.

Se face 2*(9+3)=2*9+2*3.

sAyliciousxD, te-ai facut de ras cu tot cu profesorul tau de rahat.

Mai invatati copii :*.
User avatar
Clauu
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 129
Joined: 06 Oct 2007, 20:12
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Csdm.Idle.Ro
Location: Constanta
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Contact:

16 Jan 2012, 16:23

@chemistry dupa ce ca esti inapt mai ai si clontu mare auzi la el 2 =))
Mai treceti pe la orele de matematica ca sa invatati ca atunci cand intr-o ecuatie ai * si / ele se fac in ordinea lor grupate cu + sau - deci rezultatul corect este 288 si nu alta bazaconie.
Una ca asta daca va cade la BAC sunteti game over.
http://www.WoXGames.com

Citeste regulamentul.
Subzero Wox wrote:Subzero Wox: Fac trackere faine pentru 6€.
Subzero Wox: Fac trackere ca FL Nu vre nimeni am nevoie de 6€ pe FL
Subzero Wox: Care stie cumse pune ShoutBox?Care stie cod de culoare PHP?
Image
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 416 guests