Educatie SUA

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
tictac
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4015
Joined: 24 Feb 2012, 18:27
Detinator Steam: Da
Reputatie: 1 warn scos (-2 luni club)
Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Ban 3 luni (achitat)
Location: Bihor, Oradea
Has thanked: 73 times
Been thanked: 570 times

12 May 2014, 20:29

neymar11 wrote:nu iti pot spune cat de urat esti , n-am cuvinte ... vrei sa pleci in sua si presupun ca vrei sa cunosti limba engleza dar tu nici limba materna nu o cunosti prea bine.

nu mai visa , tot pe santier ajungi cu mentaliatea asta.
Cam greu de raspuns, dar sa o iau cu inceputul.
In primul rand limba mea materna e engleza nu romana, stiu engleza la fel de bine ca romana dar probabil cu un jocabular mai redus, ne avand cu cine sa comunic, dar nu asta am intrebat eu.
Vac si neymar vreau o poza cu voi doi ;)) sunt tare curios ce fete de gigolo aveti.
Pe santier ajungi tu neymar, numa bine, sper ca am lamurit-o.

@PAWNTeam
Ceea ce ma intereseaza pe mine este daca, sa spune ca eu aici pic la romana si la matematica bacul il iau decat la informatica, in cazul asta vreau sa plec ce ar trebui sa fac acolo ? Ca banuiesc ca nu te poti inscrie la facultate fara "bac" sau ceva similar nici acolo.

@CIUBO. /snowyworld/ ai dreptate dar avand in vedere ca am unde sa stau aici si o situatie destul de buna nu m-a interesat, acum pun problema fiindca vad ca aici e din ce in ce mai prost si nu as vrea sa am o facultate degeaba, aici si cu facultate e degeaba.
RoyalServer 2
What ?!
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 720
Joined: 01 Feb 2010, 14:16
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Ban 2 luni
Has thanked: 26 times
Been thanked: 26 times

12 May 2014, 20:32

da' termina aici liceul, si pleci sa muncesti acolo. e vreo problema asa ?
User avatar
strikearea
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 526
Joined: 15 Aug 2013, 10:21
Detinator Steam: Da
CS Status: Imi place forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Da
SteamID: bloodystrikearea
Has thanked: 38 times
Been thanked: 21 times
Contact:

12 May 2014, 20:50

Code: Select all

Am de gand sa imi fac papuci din romania asta.
Nimic nu se schimba toate sunt la fel, mai imediat vine si razboiul.
Vreau sa ma lamureasca cineva cum se da bacul acolo, care e varianta alternativa pentru ca eu nu am gasit absolut nimic pe internet? Deocamdata nu am pe cine intreba.

De bac nu stiu dar viata de acolo e grea...
Am inteles de la un amic care e acolo ca e foarte greu
Iti trebuie asigurare pentru viata
DAca nu ai acte acolo si mai ales Carti credit nici nu se uita la tine..
Platesti pentru orice spitalizare,scoala orice..
In fine nu e asa cum credem noi ca este..
Oricum iti urez succes!
What ?!
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 720
Joined: 01 Feb 2010, 14:16
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Ban 2 luni
Has thanked: 26 times
Been thanked: 26 times

12 May 2014, 21:00

tictac wrote:Tine-ti dracului gura si vezi-ti de treaba ta. Ovi.
Am planuri mari asai ?
Am intrebat frumos, nu sa vine niste maimutoi cu niste raspunsuri tampite.
https://www.dropbox.com/s/4yl66q3rxi85i ... 222453.jpg
ala esti tu? daca da, esti nascut in SUA, practic, dar si teoretic ar trebui s-ai cetatenia americana, la pachet cu green cardul. esti nascut pe teritoriu american, deci, poti pleca oricand inapoi 'in tara ta'; intrebarea este de ce n-ai ramas in SUA din prima ?

pe langa toate astea, daca unul dintre parintii tai este de origine romana, si acel parinte respectiv, ar trebui s-aiba green card, la pachet cu cetatenia. tu, fiind nascut in USA, nu o sa ai mari probleme cu viza, defapt nici nu se pune problema. totusi, trebuia sa fii ramas in tara in care te-ai nascut. tu, fiind american, te duci la amabasada si discutii, sau ii telefonezi si-ti vor oferi mai multe detalii. tu, oricum, esti cetatean american in toata regula, n-o s-ai probleme de plecare. in cazul in care ala din buletin esti tu.
User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

12 May 2014, 21:09

Nu faci carte cam deloc,aia sunt inculti americanii,trebuiesc bani grei ca sa inveti ceva acolo+pentru cei care plecati din timpul liceului la un liceu din strainatate ca sa scapati de bac faceti o mare greseala, intrati greu la facultate prioritate au copii care s-au nascut acolo+nu inveti carte
User avatar
tictac
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4015
Joined: 24 Feb 2012, 18:27
Detinator Steam: Da
Reputatie: 1 warn scos (-2 luni club)
Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Ban 3 luni (achitat)
Location: Bihor, Oradea
Has thanked: 73 times
Been thanked: 570 times

12 May 2014, 21:20

@What
Nu am decis eu daca sa raman sau nu.
E mai complicat.
Daca vreau informatii trebuie sa merg acolo si nu-mi permiteam sa pierd scoala.
Unul dintre parinit este acolo dar din cate am inteles si acolo s-au schimbat multe.


@sergiu4995 nu plec neaparat ca sa scap de bac.
User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

12 May 2014, 21:22

Dar nu inveti ce este bun,asta e faza,sistemul nostru de invamant adica informatiile ne dezvolta ca sa ne descurcam in viata:D
What ?!
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 720
Joined: 01 Feb 2010, 14:16
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Ban 2 luni
Has thanked: 26 times
Been thanked: 26 times

12 May 2014, 21:29

daca chiar vrei informatii, poti suna la amabasada SUA din RO. ei sunt in masura sa-ti raspunda cel mai bine. desi tu, nascut in SUA, n-ar trebui s-ai probleme cu plecarea. esti american in toata regula (jumi' juma; vorba vine) nascut pe pamant american, ai tot dreptul sa intri la tine-n tara. multe nu s-au schimbat. acum na. daca e asa, poti pleca cu parintele american in SUA, si celuilalt parinte ii vei trimite o scrisoare de reintregire a familiei. proces care dureaza ceva timp, dar e sigur. apoi, faceti programarea la interviu pentru parintele nascut in RO, dupa aceea, daca-l trece (desi rata de rafuz este foarte, dar repet, foarte mica, practic nu are de ce sa te refuze), isi face bagajul si a plecat in RO. dupa o perioada de x ani (5-7 ani, timp in care nu ar trebui sa paraseasca pamantul american) va putea-si lua cetatenia americana. de sederea permanenta (green card) nici nu se pune problema. oricum, viza e doar o stampila pe pasaport, care-ti asigura statulul de cetatean aflat in SUA legal. ea se pierde la intrarea in SUA, restul e 'unless'

sergiu, asta spune-i lu' Obama. sistemul roman de invatamant este foarte prost aranjat. mult si prost. multa teorie si majoritatea nu baga-n cap. nu zic ca-mi place scoala (o urasc chiar), dar asta nu-nseamna ca nu imi place sa fiu educat. pe langa alte tari, in care te-nvata practica si esentialul, noi invatam mult, prost, si nu doar. nu ajungem cu nimic, pentru ca aici e vorba de pile. americanii sunt foarte dezvoltati la invatamant, dar noi pe langa multe tari, invatam mult si prost.
User avatar
WopsS.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 195
Joined: 16 Apr 2012, 18:34
Detinator Steam: Da
Has thanked: 40 times
Been thanked: 6 times

12 May 2014, 21:38

sergiu4995 wrote:Dar nu inveti ce este bun,asta e faza,sistemul nostru de invamant adica informatiile ne dezvolta ca sa ne descurcam in viata:D
Ce gluma buna faci tu. Te invatat fix o duda. Iti baga multa materie in cap, de care tu in meseria pe care vrei s-o ai, spre exemplu la minte programator, n-o sa te lovesti nici odata de asta!
In SUA invatamantul e de 5.000.000 de ori mai bun ca la noi, de ce? Simplu, ei pleaca cu lectiile invatate de la scoala, unii care sunt atenti, temele le fac la scoala, au mult timp liber pentru ei si nu e numai asta, sunt foarte mari diferentele.

Apropo, pentu TicTac, din cate am inteles de la un prieten care e acolo si daca nu m-a mintit, poti sa iti alegi ce materii sa faci. (de asta nu sunt sigur)
What ?!
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 720
Joined: 01 Feb 2010, 14:16
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Ban 2 luni
Has thanked: 26 times
Been thanked: 26 times

12 May 2014, 21:43

WopsS. wrote:
sergiu4995 wrote: Apropo, pentu TicTac, din cate am inteles de la un prieten care e acolo si daca nu m-a mintit, poti sa iti alegi ce materii sa faci. (de asta nu sunt sigur)
lucru total fals.
M3taph0riK
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2127
Joined: 16 Jan 2013, 12:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Utilizator Serios
SteamID: Utilizator Serios
Reputatie: Restrictie moderator
Nume anterior: RzV24
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 250 times

12 May 2014, 21:55

Ovidiu_ wrote:ai planuri mari , vezi sa nu ajugi prin italia inloc de sua :)

:)) hai ca ai fost tare !
User avatar
tictac
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4015
Joined: 24 Feb 2012, 18:27
Detinator Steam: Da
Reputatie: 1 warn scos (-2 luni club)
Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Ban 3 luni (achitat)
Location: Bihor, Oradea
Has thanked: 73 times
Been thanked: 570 times

12 May 2014, 22:01

Unul din parinit e in sua, as avea unde sa stau, celalatu prefera romania pentru ca inca aici sunt parinti aici a crescut alea alea deci nu cred ca o sa se mute acolo detot.
In schimb nici eu nu as pleca de tot, as mai veni pe aici in vizite la prieteni alea alea, aici am crescut cu bune cu rele, din clasa a v a sunt aici.
In mare parte stiu cum sta treaba.Problema e scoala ce si cum, pentru ca in america aia e greu sa stea cineva dupa curul tau iar daca merg trebuie sa stiu foarte bine in ce directie ma duc.

Cel mai mult ma enerveaza mentalitatea de "copil" idiot din romania, si nu fac referinta la absolut nimeni, unde daca ai banii nu stai la rand si nu ma consider sarac dar pana nu pui banul esti luat la misto in cele mai multe situatii, pana si adulti sunt invidiosi, deasta vreau sa plec.In multe persoane exista o ura de care te izbesti de ea fix cand iti e lumea mai draga, efectiv sa te obisnuiesti aici e greu, pentru cine a trait de mic copil poate insemna altceva desi sunt unele momente in viata pentru fiecare dintre noi in care nu mai suportam o anumita situatie si am vrea cu orice pret sa fie altfel sa schimbi ceva.
Aici din pacate nu se mai schimba nimic, tot ce e de schinbat e viitorul care cu actuali oameni la putere e dezastru.

Si scoala ? Scoala aici e terminata, iti baga atatea in cap... frate eu nu-mi mai aduc aminte nimic din ce am facut acum 2 ani la romana matematica sau celelalte materii care ma "intereseaza", ne baga in cap porcarii.
Pana la urma cica in Romania sunt mari programatori care pleaca in strainatate, da poate ca e adevarat dar nu porcarii asta de scoala te invata nu un profesor idiot te invata cum sa spargi nasa ci tu inveti.

Ce dracu e aici invatamantul iti baga in cap cu polonicul bine ca nu suntem comatibili usb, ca am fi obligati sa platim o taxa ca sa ne transfere chestile inutile.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information