Engine de jocuri ?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
grande_ecks
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 1495
Joined: 18 Sep 2008, 00:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Fii bun, ajută, rău poate orice prost.
SteamID: /ID/Narmer
Reputatie: Fost administrator
Location: România, Sibiu.
Been thanked: 33 times

12 Aug 2016, 23:08

@ Iluminatii: Nu spun nu, chiar dacă un joc are grafică din anii '90 sau nu are elemente grozave, este importantă povestea sau să aibă ceva captivant și atunci jocul poate prinde un public destul de mare.

Așa cum ai menționat tu, sunt 300 de oameni care au lucrat și totuși a durat 2 luni - și uite că totuși se trezește câte un neinformat ca @ xHype și face o observație fără sens. Pe lângă asta @ everest. nici nu are cunoșțințele necesare iar pentru a le învăța și pentru a se perfecționa va dura mult timp.

Dacă era așa simplu' precum cred copilașii (@ xHype), Ubisoft nu avea nevoie de peste 10.000 de angajați să realizeze jocurile.

Numai bine.
Singura modalitate de contact este Steam-ul: /ID/Narmer sau pe ctOS.ro

Image
RoyalServer 2
Tanase Adrian
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 18
Joined: 10 Aug 2016, 01:57
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

12 Aug 2016, 23:14

toti din topic (exceptie doua persoane) au impresia ca faci drag and drop si gata jocul, ho nebunilor ca implica si partea de programare.

cel mai cautat limbaj cica este JAVA (a nu se intelege libraria javascript).

Unity, flash si java cam in aceste limbaje sunt scrise multe jocuri (browser based) si C++/C# etc de tip desktop.
User avatar
Iluminatii
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1539
Joined: 31 Mar 2014, 02:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Has thanked: 13 times
Been thanked: 13 times
Contact:

12 Aug 2016, 23:17

Yep.Tu pui acolo chestile pe care le contine programul.Dar jocurile de tip desktop sunt cele mai usor de manipulat.O singura persoana nu va reusi niciodata sa faca ceva calumea.Cei de la Dead by daylight sunt o echipa de 300 de oameni toti foarte priceputi si in continuare sunt useri care produc hack-uri pentru joc.Daca o echipa de 300 de persoane nu reusesc sa faca un sistem de detectare al hackurilor crezi ca poti doar tu everest???Daca vrei sa faci ceva serios eu in locul tau as cauta jocuri pe steam moarte si as cauta developerii sa cumpar proiectul.
Copiii cu nevoi speciale nu sunt ciudati sau neobisnuiti. Ei vor ceea ce toata lumea vrea; sa fie acceptati, sa fie iubiti.
User avatar
everest.
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 881
Joined: 14 Oct 2012, 23:39
Detinator Steam: Da
SteamID: everest_noss
Reputatie: Nume anterior: l0gaN
Membru club (1 martie - 1 mai)
Utilizator neserios (tepar!)
Location: Iasi

13 Aug 2016, 00:46

eu nu vreau sa fac un joc de complexitatea dead by daylight , am 14 ani , e vara , e plictiseala , si vreau sa imi ocup timpul invatand ceva ... am descarcat unreal engine 4 , belea , e cam greu cu blueprints dar mult mai usor decat cu linii de cod , poate daca imi va placea o sa ma apuc de un proiect calumea , pana atunci doar invat .
Image
User avatar
xHype
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 117
Joined: 18 Feb 2015, 21:03
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (30 Aug - 30 Oct)
Fond eXtream: 0
Contact:

13 Aug 2016, 00:55

grande_ecks wrote:@ xHype: Mai pararel ca tine, cu siguranță nu. Fără argumente și fără să ai ceva în cap înainte să scrii ceva, dai dovadă de IQ mic.

Nu se poate face un joc în câteva zile, dacă vrei unul din ăla cu apasă săgeata stânga-dreapta, probabil că da, ai nevoie doar de câteva zile. Iar pentru DirectX 12 de care tu n-ai parte (pentru că altfel nu scriai nimic) și pentru a rula toate comenzile cum trebuie, ai nevoie de un PC mai mult decât decent.
Unity wrote:The rest mostly depends on the complexity of your projects.
Am citit destul de puțin, e posibil să mă înșel. Dacă te apuci de ceva, faci ceva de calitate, nu? :slightly_smiling_face:

Numai bine.
Ai spus că îi trebuie calculator de 2,000 euro ca să facă un joc. Cu un calculator care pe piața curentă valorează maxim 1000 lei, lucrez în Unity de aproape 3 ani. Adică cam cât IQ-ul tău.


Apropo, nu mai alege doar ce vrei tu din ceea ce scriu eu. Dai dovadă de lipsă de inteligență.

"Numai bine"
Image
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

13 Aug 2016, 02:27

daca o sa te descurci la facut jocuri la fel cum te descurci in ps e nasoala treaba :))
unii termina facultatea de asa ceva si sunt paraleli.. ce crezi ca ai putea sa faci tu
si sa nu crezi ca zic asta ca sa te descurajez oricum tu ai zis ca e ceva trecator de vara, iar in cazu asta mai bine ti-ai folosi timpu facand altceva
User avatar
aware's
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1041
Joined: 03 Jan 2015, 16:33
Detinator Steam: Da
SteamID: S
Fond eXtream: 0
Has thanked: 17 times
Been thanked: 8 times

13 Aug 2016, 12:12

Unity e o varianta buna, unturned a fost creat de o persoana si i-a iesit un joc frumos... avand in vedere ca la inceput a fost o singura persoana acuma din cate stiu sunt mai multe persoane care se ocupa cu dezvoltarea jocului unturned
User avatar
everest.
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 881
Joined: 14 Oct 2012, 23:39
Detinator Steam: Da
SteamID: everest_noss
Reputatie: Nume anterior: l0gaN
Membru club (1 martie - 1 mai)
Utilizator neserios (tepar!)
Location: Iasi

13 Aug 2016, 12:49

mersi tuturor , m-am apucat de unreal engine :D

@sound daca asa zici tu iti respect parerea

referitor la partea cu un calculator de 2000 de euro depinde si de ce proiect de apuci ...
Image
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information