De ce nu este bine sa iti cumperi un prebuild?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13709
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

10 Apr 2022, 12:53

De ce sa nu cumpar un pc prebuild?

- carcasa mica pentru placi de baza mATX

- modulele de ram fara radiator

- placa video cu un singur ventilator
Racirea la placa video sau procesor este foarte importanta, ca si cea de la procesor de fapt inamicul pieselor electrice este dintr-un pc este praful si caldura generata.


- procesor non-K (nu este deblocat)

- sursa o pocnitoare ieftina

- sigiliu in unele locuri

Deci, de curand un coleg de munca si-a cumparat un pc de `gaming` dar mai intai a insistat sa ii dau un wishlist de pe emag (avand card fara dobanda etc) desi a vazut scorul probabil depasea bugetul lui iar dupa achizitionarea produsului au trecut cateva zile si imi povestea la munca ca baiatul lui este multumit.Pana sa intru in concediu m-a chemat ca fiul lui doreste sa ii fac upgrade la placa video deoarece n-are `fpsuri` multe in Fornite.
I-am explicat ca are sigiliu in unele locuri (alt IMPEDIMENT la astea) si ca pierde garantia, mi-a zis ca nu il intereseaza si sa il desfac ca nu este problema.

Dupa ce am deschis panoul lateral am crezut ca am dat de vechiul meu pc din 2010, un cooler stock intel pe un i5-10400F si 2 placute de ram fara radiator kingston 4gb ddr4 2666MHZ cl19 plus un RX550 4GB 128 bit.

Din ce am observat pe emag este ca iti afiseaza si poze de la restul componentelor, pc ul respectiv a fost cumparat dintr-un shop din oras.Va recomand sa vi-l faceti pe bucati daca aveti posibilitatea!


Va recomand site-ul pcpartpicker unde aveti build-uri de sisteme foarte multe si testate, iar acolo puteti sa va faceti un build al vostru cu preturi in lei iar daca este ceva in neregula cu build ul adica nu se potriveste o piesa sau sursa nu este de ajuns va avertizeaza.

Accesam pcpartpicker so apoi schimbam pe limba romana in stanga sus langa register, apoi ne axam pe system builder mai jos.

Image

Apoi apasam pe + Choose a CPU si ne baga intr-o lista unde putem selecta un procesor afisand pretul in dreapta in ron.
Image

Dupa selectarea procesorului ne baga inapoi in lista de system builder.
Image


De exemplu aici imi spune ca este o problema de compatibilitate.
Image

In josul pagini dupa lista cu produse gasesc ceea ce inseamna incompatibilitatea respectiva.
- sursa nu este suficienta pentru sistemul selectat de mine, asa ca trebuie sa aleg alta cu o putere mai mare.
Image

In una din coloane scrie wattage (puterea sursei in Wati), asa ca o sterg din lista si voi selecta alta cu o putere mai mare.
Image


Va duceti pe
https://pcpartpicker.com/builds/

In stanga aveti un filtru si acolo gasiti build-uri cu piese pe care doriti sa le achizitionati si asa puteti face o comparatie.
Image

De exemplu acest build, are o descriere consistenta si asa puteti afla cat este de ok.
https://pcpartpicker.com/b/PK6RsY
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information