Exista Dumnezeu? Top 10 mistere inca nerezolvate.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

nikon
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 239
Joined: 22 Jul 2011, 23:27
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times
Contact:

10 Aug 2012, 15:44

inca un topic fara rost! :| crede si nu cerceta pe cel ce te-a generat.....vorba lu cedry2k
Suntem oameni nu animale!!!
www.dorublog.wordpress.com
RoyalServer
User avatar
aNNakin
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10464
Joined: 17 Dec 2007, 21:42
Detinator Steam: Da
CS Status: a iubi - necesar si suficient
Detinator server CS: romania.cs16.ro
SteamID: anakin_cstrike16
Reputatie: Membru Club eXtreamCS
Fost Contribuitor
Fost Scripter eXtreamCS
Fost Lider Echipa eXtreamCS
Fost Administrator
Location: di.fm
Has thanked: 230 times
Been thanked: 787 times
Contact:

10 Aug 2012, 17:09

astia care nu credeti in dumnezo...credeti ca ati evoluat din cea ce gasiti in buda? :-? n-are cum sa nu fie viata dupa moarte, pur si simplu o simti in tine...nu iti poti imagina nimicul, la fel cum nu iti poti imagina "daca nu m-as fi nascut"
User avatar
david17sm
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1051
Joined: 03 Jul 2011, 13:48
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Satu Mare
Has thanked: 32 times
Been thanked: 136 times
Contact:

10 Aug 2012, 20:23

nikon wrote:inca un topic fara rost! :| crede si nu cerceta pe cel ce te-a generat.....vorba lu cedry2k
De ce e fara rost? ca oamenii de stiinta nu cred in Dumnezeu si vor sa gaseasca dovezi pentru ca "nu" exista?

Cine stie ce vor mai gasi si ei.


Eu unul cred in existenta lui.
User avatar
rex
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 307
Joined: 08 Oct 2011, 14:57
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 45 times
Been thanked: 15 times

11 Aug 2012, 03:05

Savantii zic ca omu' provine din maimuta , e ok , dar maimuta de unde provine ? sunt o gramada de intrebari iar savantii pun raspunsuri aiurea , dar intr-un timp ajung sa nu mai stie sa raspunda , toate astea duc la un CREATOR ,nu a aparut totu' pur si simplu
User avatar
AmicuL
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1724
Joined: 11 Nov 2009, 12:27
Detinator Steam: Da
CS Status: hellomotherfucker!
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Locul I la cupa de cutite (2012)
Restrictie moderator
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 149 times
Been thanked: 210 times

11 Aug 2012, 04:43

Bineinteles ca Dumnezeu exista !
Exista multe alte dovezi in afara de Biblie, cum ar fi bucati din crucea pe care s-a rastignit Iisus Hristos care mai exista si astazi, flacara de la Ierusalim care se aprinde singura si care pentru cateva secunde nu frige/arde.

Nimeni nu este obligat sa creada.
goldyzor
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 50
Joined: 08 Jul 2012, 13:03
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times
Contact:

11 Aug 2012, 10:44

va intreb si eu ceva ,a-ti stat vreodata sa va ganditi, ca voi o sa va mariti , parintii vostri o sa moara , o sa moara si fratii/surorile tale, dupaia o sa mori si tu, deci , ce ai realizat in viata? NIMIC, get a life!
PopaGABRiEL
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1739
Joined: 06 Aug 2008, 22:43
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fost moderator
Location: Mioveni
Has thanked: 63 times
Been thanked: 65 times

11 Aug 2012, 11:14

Acestea sunt intrebari care ne depasesc pe noi, totul o sa vina de la sine, cum am ajuns de la primul aparat foto la telefoane mobile de ultima generatie (tocuhscreen etc) asa se va ajunge in viitor la mai multe chestii. Cum am vazut documentarul de la emisiunea Curiosity, Adam Savage (cel din emisiunea Myth Busters) a descoperit viata fara de moarte, acolo a explicat cam la ce se poate ajunge, de la regenerarea unui brat, la intinerirea celulelor care mor continuu inspre batrenete, de la refacerea stabila a tesutului nervos (neuronii mor continuu, iar la batranete d-aia uita lumea anumite lucruri, le mor prea multi neuroni), transferul gandurilor intr-un mediu virtual la viata infinita (insa aceasta era doar o emisiune, dar totul dadea semne ca se poate intampla in viitor.

Acum partea cu Dumnezeu

- de ce credeti mai mult in el decat in voi?
- incercati sa credeti in el sa va aduca bani, sanatate (asta toata lumea o are, fiecare are grija de corpul sau, ce mananca, ce bea, ce face)
- nu exista dovezi clare, ceea ce ar putea fii pentru mine ceva mai real asa ar fii asa-numitii Sfinti, da, oamenii astia poate au facut lucruri bune cat timp au fost in viata
- mor copiii, foarte mici de varsta (se zicea ca pana la 7 ani sunt iertati de orice gresala facuta, de catre Dumnezeu), ce vina au ei? A, ca vai ce greseli au facut parintii in viata lor copiii trebuie sa moara, hai nu zau, ce treaba are una cu alta.
- multi cred in diferiti ZEI sa zic asa, de la dumnezeu la alah, buda etc, altii sunt atei, cunoasteti foarte multi oameni (sau mai putini) carora le merge foarte bine, aia din Arabia Saudita de p-acolo care sunt plini de petrol, au aia bani de ingroapa un oras intreg, nu sunt crestini ortodoxi banuiesc, fiecare cu religia sa.
- acum o sa spuneti: "Pai stai ca la ei Buda este Dumnezeu la noi" atunci de ce sunt alte reguli, alte biserici, alte si altele
- un singur lucru care ma baga la banuieli este acela ca sunt FOARTE multe biserici, FOARTE multi Sfinti, FOARTE multe sarbatori s.a.m.d care oamenii le fac si asta ar putea fii singurul motiv, dar nu stie nimeni ce a fost in trecut acum 1000 de ani, concret.

Nu zic ca nu m-am nascut credincios, sunt botezat ortodox, mai spun "Doamne ajuta, doamne fereste etc" dar sunt anumite lucruri care nu le prea inteleg...

Mai bine credeti in voi, ca o viata aveti, 60-70-80 sau 100 de ani cat ii aveti, traitii.

nikon
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 239
Joined: 22 Jul 2011, 23:27
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times
Contact:

11 Aug 2012, 17:46

corect frate, cel mai bun raspuns :))
Suntem oameni nu animale!!!
www.dorublog.wordpress.com
User avatar
aNNakin
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10464
Joined: 17 Dec 2007, 21:42
Detinator Steam: Da
CS Status: a iubi - necesar si suficient
Detinator server CS: romania.cs16.ro
SteamID: anakin_cstrike16
Reputatie: Membru Club eXtreamCS
Fost Contribuitor
Fost Scripter eXtreamCS
Fost Lider Echipa eXtreamCS
Fost Administrator
Location: di.fm
Has thanked: 230 times
Been thanked: 787 times
Contact:

11 Aug 2012, 18:10

david17sm wrote:
nikon wrote:inca un topic fara rost! :| crede si nu cerceta pe cel ce te-a generat.....vorba lu cedry2k
De ce e fara rost? ca oamenii de stiinta nu cred in Dumnezeu si vor sa gaseasca dovezi pentru ca "nu" exista?
ei ar trebui sa se concentreze sa rezolve problemele lumii, societatii...ei deocamdata nu stiu nici ce e ala un "gand" (bine, fiecare cu domeniul lui) dar majoritatea afirmatiilor pompoase de la ei sunt doar niste presupuneri...gen ca acum 4.6 miliarde de ani a fost big bangu, dar ei n-au un secol in varsta
stiinta e buna dar se intinde mai mult decat ii e plapuma
User avatar
saintjimmy
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 132
Joined: 03 Feb 2011, 00:40
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: cs.xhlds.com
Location: Zalau
Been thanked: 18 times
Contact:

11 Aug 2012, 19:23

dar majoritatea afirmatiilor pompoase de la ei sunt doar niste presupuneri...gen ca acum 4.6 miliarde de ani a fost big bangu, dar ei n-au un secol in varsta
aNNakin, te rog eu abtine-te de la comentarii in topicul asta. Tu si inca cativa habar n-aveti despre ce vorbiti.
Stii ce e aia viteza luminii ? Stii ce sunt alea radiatii din backround ?
Cum poti sa afirmi ca varsta pamantului si a universului sunt doar presupuneri ? E pura stiinta, fizica + matematica ! Da o raita pe youtube si scrie "how the earth was made".
Daca vrei sa aflii mai multe da si un search pe thepiratebay de exemplu si scrie "universe" si descarca !
Sunt unele chestii in stiinta pe care le putem numi SIGURE 100%, iar restul sunt teorii dezvoltate de oameni care se numesc "fizicieni teoristi" si ei fac parte din cei mai inteligenti oameni de pe planeta.

Cunoastem si intelegem cu precizie cum functioneaza universul la scara mare, ce varsta are planeta noastra, cum s-a format ea si multe altele. Nu sunt povesti sau imaginatie ci e un FACT bine stabilit.
Ceea ce nu intelegem pe deplin e teoria Big Bang care oricum incepe sa dispara fiind inlocuita incet incet de teoria corzilor ( The String Theory ).
Totodata pentru o intelegere deplina a universului si pentru formarea unei TEORII GENERALE mai avem nevoie sa combinam fizica cuantica ( particule de electroni neutroni chiar si cele fara masa )cu fizica obiectelor masive din Univers ( plante, stele, gauri negre ).

Chiar, mai sunt unii dintre voi care cred ca din apa a iesit ceva duh s-a dat de 3 ori peste cap si au aparut flori,copaci,capre,vaci si oameni ?
Noi suntem copii universului, suntem praf stelar format in momentul formarii soarelui acum ~ 8 miliarde de ani. Evolutia si-a urmat pe urma cursul natural intr-un mediu propice pentru viata ( planeta Pamant ). Iar cine are nevoie de un Creator, foarte bine, credinta e benefica pentru trup si suflet ! Dar atata timp cat eu unul nu am auzit de niste dovezi PALPABILE in legatura cu existenta unui asemenea Creator, prefer sa ma abtin !
User avatar
aNNakin
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10464
Joined: 17 Dec 2007, 21:42
Detinator Steam: Da
CS Status: a iubi - necesar si suficient
Detinator server CS: romania.cs16.ro
SteamID: anakin_cstrike16
Reputatie: Membru Club eXtreamCS
Fost Contribuitor
Fost Scripter eXtreamCS
Fost Lider Echipa eXtreamCS
Fost Administrator
Location: di.fm
Has thanked: 230 times
Been thanked: 787 times
Contact:

12 Aug 2012, 02:36

saintjimmy wrote:
dar majoritatea afirmatiilor pompoase de la ei sunt doar niste presupuneri...gen ca acum 4.6 miliarde de ani a fost big bangu, dar ei n-au un secol in varsta
aNNakin, te rog eu abtine-te de la comentarii in topicul asta. Tu si inca cativa habar n-aveti despre ce vorbiti.
Stii ce e aia viteza luminii ? Stii ce sunt alea radiatii din backround ?
Cum poti sa afirmi ca varsta pamantului si a universului sunt doar presupuneri ? E pura stiinta, fizica + matematica ! Da o raita pe youtube si scrie "how the earth was made".
Daca vrei sa aflii mai multe da si un search pe thepiratebay de exemplu si scrie "universe" si descarca !
Sunt unele chestii in stiinta pe care le putem numi SIGURE 100%, iar restul sunt teorii dezvoltate de oameni care se numesc "fizicieni teoristi" si ei fac parte din cei mai inteligenti oameni de pe planeta.

Cunoastem si intelegem cu precizie cum functioneaza universul la scara mare, ce varsta are planeta noastra, cum s-a format ea si multe altele. Nu sunt povesti sau imaginatie ci e un FACT bine stabilit.
Ceea ce nu intelegem pe deplin e teoria Big Bang care oricum incepe sa dispara fiind inlocuita incet incet de teoria corzilor ( The String Theory ).
Totodata pentru o intelegere deplina a universului si pentru formarea unei TEORII GENERALE mai avem nevoie sa combinam fizica cuantica ( particule de electroni neutroni chiar si cele fara masa )cu fizica obiectelor masive din Univers ( plante, stele, gauri negre ).

Chiar, mai sunt unii dintre voi care cred ca din apa a iesit ceva duh s-a dat de 3 ori peste cap si au aparut flori,copaci,capre,vaci si oameni ?
Noi suntem copii universului, suntem praf stelar format in momentul formarii soarelui acum ~ 8 miliarde de ani. Evolutia si-a urmat pe urma cursul natural intr-un mediu propice pentru viata ( planeta Pamant ). Iar cine are nevoie de un Creator, foarte bine, credinta e benefica pentru trup si suflet ! Dar atata timp cat eu unul nu am auzit de niste dovezi PALPABILE in legatura cu existenta unui asemenea Creator, prefer sa ma abtin !
dar tu ai habar? :P
si cum poti tu afirma ca pamantu are x miliarde de ani, scrie undeva data la care a fost facut ca si pe o sticla de suc? (ah, si ai uitat sa mentionezi chimia)
nu trebuie sa caut pe yt cum s-a format pamantu, ma uit de mic la nat geo si discovery, si sincer chiar mi se pare interesant...dar asa ca si poveste ca sa nu te arate lumea cu degetu ca esti incult
cu fizica obiectelor masive din Univers ( plante, stele, gauri negre )
stelele sunt obiecte? gaurile negre sunt obiecte?

tot ce ai scris mai sus pot gasi si eu pe net si afirma ca sa arat cate stiu, dar nu cred ca vreunul dintre noi cunoaste cu adevarat aceasta materie
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

12 Aug 2012, 15:25

Unii oameni isi cam irosesc viata ... viata este scurta si trebuie traita ACUM, nu ieri, nu MAINE, ACUM.

Decat sa crezi in ceva ce nu exista, mai bine crezi in TINE, pentru ca tu EXISTI!

Traiti-va viata astazi! Si bucurati-va de fiecare moment de fericire, pentru ca astazi ar putea fi ultima voastra zi!
Deci tot ceea ce faceti astazi, faceti cu bucurie si entuziasm, lasati grijile de o parte si bucurati-va de viata! :]
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information