Ce faci după ce termini liceul?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
KaponeGuard
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1376
Joined: 27 Aug 2015, 20:40
Detinator Steam: Da
CS Status: Business
Detinator server CS: NU
SteamID: djGreNN
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar )
Fond eXtream: 0
Location: El Salvador
Contact:

31 Mar 2016, 22:50

Laur eXtream wrote:
blackgate wrote:
Andreeas. wrote:Majoritatea o să spună ca vor să plece în afara .. M-am gandit si eu la solutia asta , in RO nu fac nimic
normal ca nu vei face nimic in Romania daca nu te duce capul :) de asta preferati toti tari straine
daca ai fi invatat, ti-ar fi placut un hobby din care sa poti face bani, ai ramane in Romania dar, daca tie nu-ti place ... la cules de capsuni tata
Total de acord.

Doar cei ce au mentalitate de "angajat" cauta sa fuga de aici pentru un job mai bun in afara. Nu ar sta sa isi puna mintea la contributie ca sa faca ceva de viitor.
sunt de acord cu ambi dar imi exprim si eu parerea:dupa mine ar trebuie ca atunci cand copii trec de la scoala la liceu sa isi aleaga un anumit domeniu de activitate unde vor invata mult mult mai mult despre acel domeniu.De exemplu vrei sa inveti sa fi mecanic vei face o saptamana practica si o saptamana scoala ... toate modulele sa fie plasate in zile diferite , pentru a nu confunda modulele ... practica , practica ... nu practica in scris , cum se practica in romania la liceu , dictat si elevul respectiv nu stie despre acel domeniu mai nimic
In al doilea rand ar trebuie sa fie testati daca sunt buni in acel domeniu , esti un mecanic bun , iti place , continui in acel domeniu si vei ramane la clasa respectiva (asta stabilindu-se dupa un test), daca nu reusesti sa treci acel test vei fi testat pentru alt domeniu unde vei fi luat si invatat!
Sunt anumite persoane care nu au anumite abilitati , nu toti putem fi programatori,mecanici,electricieni sau agricultori
-Daca analizati sitemul din germania spune ca abilitatile trebuie sa fie stabilite si in cursul scolii generale unde elevii vor fi indrumati catre anumite domenii
In romania un elev de clasa a IX-a domeniul electric este stabilit dupa repartizari , nu se stie daca este bun in acel domeniu , el merge acolo cu gandul sa faca 12 sau 10 clase ca sa mearga la munca la sapa,santier in romania sau chiar anglia.In acea clasa de electric sunt si elevi care vor sa invete , au inclinatie dar nu au "cu cine"...La orele de practica singurul lucu care il fac este acela de a scrie , ce scriu : lucruri trase la xerox,dictate din carti fara sa fie intelese de ei...
SISTEMUL ESTE FOARTE PROST
User avatar
ericsp
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 284
Joined: 11 Jan 2015, 13:08
Detinator Steam: Da
SteamID: getmesomedonuts
Reputatie: Manager bhop.eXtreamCS.com
Fond eXtream: 0
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

01 Apr 2016, 22:21

In curand dau IELTS sau Cambridge, astept 2 ani sa dau bacul, si plec in strainatate in Anglia la o facultate bine cotata la fel ca sora mea. Ma axez pe web development.
BHOP.HOWL.RO | !WS !KNIFE !BATTLEPASS | 102.4 TICK | #1 IN ROMANIA
User avatar
raiden
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3260
Joined: 22 Jun 2009, 22:56
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Location: Bucharest
Has thanked: 81 times
Been thanked: 218 times

02 Apr 2016, 22:07

Vlad wrote:Cat crezi ca o sa conteze afara daca ai bac sau nu ? Scoala in Romania nu e asa bine cotata. E plin la cafenele si restaurante de oameni ce au o facultate si nu isi gasesc un loc de munca.
Eu personal o sa plec in Anglia, ma pregatesc pentru IELTS si acolo am mai multe posibilitati pentru facultate din ce mi-am ales pana acum, cel mai probabil raman acolo.
Da.Insa uite ca in ziua de azi nici macar ca barman nu te mai angajeaza daca nu ai diploma de bac sau vanzator la magazin. Eu am vrut sa dau la automatica la facultate insa dintr-un motiv anume (lenea si plictiseala) am renuntat. Am zis ca fac cursuri, m-am apucat de unu it de inceput (stiam deja majoritatea lucrurilor dar am zis sa am si diploma) dupa care am zis a o sa fac si cursurile cisco....ei bine mi-am gasit de munca si uite ca nu am mai facut nici un curs. Am ajuns la un salariu destul de marisor insa uite...ca de aici nu mai pot sa cresc.Motivul: Nu am facultate... mda o simpla hartie face multe (inclusiv legea aia care iti da de la stat nu mai stiu cat 16% parca daca ai facultate, oricum sunt bani).Eu zic sa va ganditi bine ce faceti am multi fosti colegi de munca (pe unde am mai lucrat) care au fost afara si acum s-au intors in tara si au luat-o de la inceput cu salariu mic.... pentru ca astia nu se prea uita ce ai lucrat tu afara.
User avatar
Alex.23
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 724
Joined: 22 Dec 2012, 14:29
Detinator Steam: Nu
CS Status: _|_ WCSB
Has thanked: 40 times
Been thanked: 25 times
Contact:

03 Apr 2016, 19:07

Bag 2-3 la videochat sa ma intretina si am rezolvat problema.

On: inca astept sa dau lovitura la pariuri
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information