Firmă de găzduire servicii online

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Smiile
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 325
Joined: 16 Dec 2014, 13:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Ă pis of șit !
SteamID: Prâvat !
Fond eXtream: 0
Location: Constanța
Contact:

19 Jan 2015, 20:05

deag666 wrote:
Smiile wrote:
deag666 wrote:Parerea mea este ca daca nu ai / nu o sa ai clienti nu se merita.
1 la mana ai nevoie de minim 200 de euro .(domeniu / licente/ dedicate etc)
2 la mana trebuie sa ai destui clienti ca sa nu pierzi ...
3 la mana trebuie sa investesti si pe viitor ca sa ai succes , nu numa o data si gata.
In rest conteaza de unde iti iei dedicatul , dar frate fara experienta nu are rost sa te bagi in acest domeniu, eu azi am pus pe picioare firma de host din semnatura , am investit 265 euro .Daca chiar doresti , baga-te :D


Succes dar nu se merita ;)
265 euro in ce ? Nu vad nimic afisat pe site niciun pret, decat o simpla tema de WHMCS.
Acum modific tot, nu am facut inca nimic.

Referitor la raspunsului "ce am facut cu 265 de euro?"
100 euro am luat dedicat , licenta whmcs, ip-uri nelimitate, licenta gamecp , domeniu +webhost , ...si mai trebuie sa investesc inca .
De unde ai achizitionat serverul dedicat cu 100 de euro, ce configuratie are ?
IP-urile nelimitate ? Cate ai ? 99999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999 IP-uri ?
Ai instalat gameCP pe el ?
Domeniu + Webhost de unde le ai ?
RoyalServer
deag666
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 195
Joined: 28 Dec 2014, 22:14
Detinator Steam: Da
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar )
Fond eXtream: 0
Location: Arad Romania

19 Jan 2015, 20:06

Smiile wrote:
deag666 wrote:
Smiile wrote:
265 euro in ce ? Nu vad nimic afisat pe site niciun pret, decat o simpla tema de WHMCS.
Acum modific tot, nu am facut inca nimic.

Referitor la raspunsului "ce am facut cu 265 de euro?"
100 euro am luat dedicat , licenta whmcs, ip-uri nelimitate, licenta gamecp , domeniu +webhost , ...si mai trebuie sa investesc inca .
De unde ai achizitionat serverul dedicat cu 100 de euro, ce configuratie are ?
IP-urile nelimitate ? Cate ai ? 99999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999 IP-uri ?
Ai instalat gameCP pe el ?
Domeniu + Webhost de unde le ai ?
La ip-uri nelimitate ma refer ca nu am limita de un numar de x ip-uri, am 20 gratuite , si dupa cumpar cu 1 euro 1 ip, clasa ip 195. Tot ce am este licentiat, poti intra acum pe site sa vezi modificari aduse , totul cumparat si garantat de TrueHost Solutions .
Smiile
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 325
Joined: 16 Dec 2014, 13:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Ă pis of șit !
SteamID: Prâvat !
Fond eXtream: 0
Location: Constanța
Contact:

19 Jan 2015, 20:09

Totul licentiat zici ?
This domain is not authorized to be using WHMCS.
Please report the url to the installation to us here
Incearca sa minti pe altcineva.
deag666
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 195
Joined: 28 Dec 2014, 22:14
Detinator Steam: Da
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar )
Fond eXtream: 0
Location: Arad Romania

19 Jan 2015, 20:10

Smiile wrote:Totul licentiat zici ?
This domain is not authorized to be using WHMCS.
Please report the url to the installation to us here
Incearca sa minti pe altcineva.
Am specificat ca mai am nevoie de bani sa investesc , o sa am si licenta whmcs , stai linistit, adica o am cumparata de cineva , astept sa intre sa mi-o de-a.
Smiile
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 325
Joined: 16 Dec 2014, 13:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Ă pis of șit !
SteamID: Prâvat !
Fond eXtream: 0
Location: Constanța
Contact:

19 Jan 2015, 20:13

deag666 wrote:
Smiile wrote:Totul licentiat zici ?
This domain is not authorized to be using WHMCS.
Please report the url to the installation to us here
Incearca sa minti pe altcineva.
Am specificat ca mai am nevoie de bani sa investesc , o sa am si licenta whmcs , stai linistit, adica o am cumparata de cineva , astept sa intre sa mi-o de-a.
Mai sus ai spus ca ai licenta, ai zis ca ai investit 265 de euro in dedicat / licenta WHMCS / licenta gameCP (care credca e Trial, la cat vad ca esti de serios), domeniu si webhost.
deag666
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 195
Joined: 28 Dec 2014, 22:14
Detinator Steam: Da
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar )
Fond eXtream: 0
Location: Arad Romania

19 Jan 2015, 20:14

Smiile wrote:
deag666 wrote:
Smiile wrote:Totul licentiat zici ?



Incearca sa minti pe altcineva.
Am specificat ca mai am nevoie de bani sa investesc , o sa am si licenta whmcs , stai linistit, adica o am cumparata de cineva , astept sa intre sa mi-o de-a.
Mai sus ai spus ca ai licenta, ai zis ca ai investit 265 de euro in dedicat / licenta WHMCS / licenta gameCP (care credca e Trial, la cat vad ca esti de serios), domeniu si webhost.
Infine nu are rost sa ma mai contrazic cu tine, o sa iti dau un pm maine sa verifici sa vezi ca totul este licentiat , si da am gamecp .
User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

19 Jan 2015, 21:19

ignora-l pe ala, e patetic
dedicatul ala e luat de la o persoana, nu de la un site
un prieten de-al meu, cel care tine si b-zoneul in picioare, are un datacenter propriu

acum fix la pretul asta nu stiu daca mai gasesti, dar undeva apropiat, serverul are 8gb ram ddr3, 1tb hard, 100mbps conexiune garantata si un i7 de 3,4ghz

un server de cs ruleaza lejer cu 400 ram, 700mhz (1400 daca luam si virtual cores) si 5mbps, eu unul am ping 10 max, si sunt la 500 de km de serverul fizic, si e destul de "incarcat" dedicatul
poti verifica si singur ca n-are nici un fel de problema

Image
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
Smiile
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 325
Joined: 16 Dec 2014, 13:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Ă pis of șit !
SteamID: Prâvat !
Fond eXtream: 0
Location: Constanța
Contact:

19 Jan 2015, 22:16

Este vorba de acel Daniel nu ? Daca-l poti ruga sa-mi faca o oferta si pentru mine si sa-mi lasi intr-un PM, sau ceva date de contact de-ale lui.

E tinut pe server dedicat sau VDS ?

Presupun ca dedicat, nu ?
M3taph0riK
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2127
Joined: 16 Jan 2013, 12:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Utilizator Serios
SteamID: Utilizator Serios
Reputatie: Restrictie moderator
Nume anterior: RzV24
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 250 times

19 Jan 2015, 22:28

Trebuie sa oferi calitate / securitate / seriozitate / promptitudine => bani si munca investita. E o piata pe care e cam greu sa te lansezi acuma.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

19 Jan 2015, 22:43

Calitatea va fi de nereproșat, voi comanda serverul dedicat ori de la toolz ori de la limehost :)
Daca esti baiat destept nu zic ca nu poti face ceva bani, dar tot tepar ajungi si dupa ce ai acest rang exceptional mult succes la clienti.
De ce ? Majoritatea soft-urilor de gazduire sunt facute de mantuiala, inclusiv cpanel care ar trebui sa fie cel mai bun din industrie. O setare gresita si vine unu si iti controleaza toate site-urile cu shell-uri sau cu un ddos adios la toate site-urile. (nimeni nu iti explica ce e o setare gresita si ce nu)

GameCP/GSP/WHMCS sunt script-uri pentru amatori, cei care au reusit ceva cu ele au patit-o de multe ori pana sa isi dea seama cum se folosesc. Iarasi nimeni nu iti explica problemele legate de aceste solutii. Toate sunt facute de mantuiala, inclusiv WHMCS care are probleme de securitate de pe o versiune pe alta (bine se pot rezolva cu un vps si script-uri proprii in whmcs) dar nu e exact hai pui o tema, 2-3 setari si ai un business fiindca vine unu care vede ca esti un fraier care abia a inceput si ti-o iei urat sau mai putin urat. Nu zic ca nu poti face ceva bani pana intalnesti un client cu inamici romani care frecventeaza forum-uri de hacking rusesti si turcesti. De la aia ti-o iei urat oricat de tare te crezi si iti pierzi toti clientii. Sa nu crezi ca toate problemele sunt puse frumos pe net pe un site, fiecare server are problemele lui, fiecare script are problemele lui care in special daca sunt utile se vand pe bani buni si vine un romanas, cumpara metoda si se distreaza pe seama ta iar tu iti faci nervi ca nu e niciunde o explicatie la problema ta.

Mai e si logica romanilor, totul trebuie sa fie bun si ieftin, adica daca e o problema dupa 2 saptamani de functionare perfecta isi cer banii inapoi ca le-a picat o ora serverul si daca nu le dai esti tepar pe 10 forumuri.

Practic investitia > profitul pe termen scurt, pe termen lung iti zic garantat ca n-ai absolut nici o sansa, toate companiile gen Valve incearca sa isi mute serverele in propria ograda ca sa poata controla codatii mai usor iar webhosting-ul se va face mult mai profesional cu servere virtuale foarte ieftine. Iti raman doar clientii care vin si pleaca, ceea ce e o problema extrem de mare fiindca daca vrei o firma dai de dracu la un control si ai o frauda de minim 5000 lei. (daca iti tii serverele in colocare pe tine nu te anunta nimeni ca iti va fi controlata activitatea si WHMCS nu conteaza ca contabilitate)
User avatar
NisQ
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4070
Joined: 26 May 2011, 01:52
Detinator Steam: Da
CS Status: 4k hours and still countin'
Detinator server CS: GG.FRAGWAY.COM
SteamID: nisq4vibe
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Location: LONDON U.K
Has thanked: 29 times
Been thanked: 75 times
Contact:

20 Jan 2015, 01:05

NisQ wrote:NU, NU SE MERITA.
Sunt alte zeci de firme mai vechi si cu experienta. De ce ti-as incerca tie serviciile daca nu sunt sigur de calitate ?
Workin' on my sheet - https://dreambabes.co.uk/
User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

20 Jan 2015, 07:18

Smiile wrote:Este vorba de acel Daniel nu ? Daca-l poti ruga sa-mi faca o oferta si pentru mine si sa-mi lasi intr-un PM, sau ceva date de contact de-ale lui.

E tinut pe server dedicat sau VDS ?

Presupun ca dedicat, nu ?
dedicat fizic, platesti practic chirie la el
IsTI37 wrote:
Calitatea va fi de nereproșat, voi comanda serverul dedicat ori de la toolz ori de la limehost :)
Daca esti baiat destept nu zic ca nu poti face ceva bani, dar tot tepar ajungi si dupa ce ai acest rang exceptional mult succes la clienti.
De ce ? Majoritatea soft-urilor de gazduire sunt facute de mantuiala, inclusiv cpanel care ar trebui sa fie cel mai bun din industrie. O setare gresita si vine unu si iti controleaza toate site-urile cu shell-uri sau cu un ddos adios la toate site-urile. (nimeni nu iti explica ce e o setare gresita si ce nu)

GameCP/GSP/WHMCS sunt script-uri pentru amatori, cei care au reusit ceva cu ele au patit-o de multe ori pana sa isi dea seama cum se folosesc. Iarasi nimeni nu iti explica problemele legate de aceste solutii. Toate sunt facute de mantuiala, inclusiv WHMCS care are probleme de securitate de pe o versiune pe alta (bine se pot rezolva cu un vps si script-uri proprii in whmcs) dar nu e exact hai pui o tema, 2-3 setari si ai un business fiindca vine unu care vede ca esti un fraier care abia a inceput si ti-o iei urat sau mai putin urat. Nu zic ca nu poti face ceva bani pana intalnesti un client cu inamici romani care frecventeaza forum-uri de hacking rusesti si turcesti. De la aia ti-o iei urat oricat de tare te crezi si iti pierzi toti clientii. Sa nu crezi ca toate problemele sunt puse frumos pe net pe un site, fiecare server are problemele lui, fiecare script are problemele lui care in special daca sunt utile se vand pe bani buni si vine un romanas, cumpara metoda si se distreaza pe seama ta iar tu iti faci nervi ca nu e niciunde o explicatie la problema ta.

Mai e si logica romanilor, totul trebuie sa fie bun si ieftin, adica daca e o problema dupa 2 saptamani de functionare perfecta isi cer banii inapoi ca le-a picat o ora serverul si daca nu le dai esti tepar pe 10 forumuri.

Practic investitia > profitul pe termen scurt, pe termen lung iti zic garantat ca n-ai absolut nici o sansa, toate companiile gen Valve incearca sa isi mute serverele in propria ograda ca sa poata controla codatii mai usor iar webhosting-ul se va face mult mai profesional cu servere virtuale foarte ieftine. Iti raman doar clientii care vin si pleaca, ceea ce e o problema extrem de mare fiindca daca vrei o firma dai de dracu la un control si ai o frauda de minim 5000 lei. (daca iti tii serverele in colocare pe tine nu te anunta nimeni ca iti va fi controlata activitatea si WHMCS nu conteaza ca contabilitate)
foarte mult adevar in postul asta
ideea e ca nu poti sa te intinzi prea mult, e mai bine sa incepi cu un singur serviciu, astia care-si deschid intr-o noapte "firma" si au domenii webhost gamehost vps si alte minuni, sunt asa de prost securizate, dar nu prea le "targetuieste" nimeni, ca sunt un nimic. Doar ca problemele astea sunt ignorate, unii nici nu sunt constienti de ele, pana cand ajunge "firma" mai mare, si o lovitura de cateva ore, cateva zile o sa afecteze foarte urat imaginea ta ca si provider.

Eu l-am recomandat pe daniel pentru ca pana acum cateva luni cand au inceput problemele cu curentul (acum sunt generatoare diesel pentru asta) dedicatul avea uptime de 400 si ceva de zile. Dar asta e varianta pentru avansati, tu primesti dedicatul cu un OS pe el si putty, atat, de acolo trebuie sa te descurci singur.


overall totusi eu nu ti-as recomanda sa te bagi, mai bine fa ceva ce-ti place de banii aia
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information