Firma ideala de hosting

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Pavel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3610
Joined: 17 Feb 2011, 22:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Nume anterior: xkeze.
Fond eXtream: 2
Location: Bucuresti
Has thanked: 71 times
Been thanked: 102 times

21 May 2012, 23:28

Toti vreti preturi mici,servere performanente "moka" nu da nimeni.Nu mai bine dati 5 euro pe 2 gb trafic 500-600 gb 10 mysql subdomenii necontorizare conturi ftp necontorizate si sa mearga site-ul struna-sa nu pice din 10 in zece minute sau sa se opreasca din cauza unui consum prea mare.
Uite cate sugesti de la mine:
-O echipa care sa stie cu ce se manaca tot ce tine de hosting,nu de exemplu sa astept activarea domeniului si cel de la suport sa imi spuna ca este activ cand domeniul nu este inregistrat sau sa imi spuna ca hostingul merge cand defapt el este picat/ofline.
-In legatura cu consumul site-ului, sa nu se opreasca site-ul brusc-nu cred ca cineva sta tot timpul sa se uite in pe site cand si cum ii vin facturile(mai ales daca nu sunt anuntate pe mail)- ci sa se adauge la urmatoarea facturare sau sa fie comunicat sms(ma refer la un mesaj pe telefon in care sa spuna"Site-ul dumneavoastra consuma prea multe resurse-va rugam sa rezolvat problema) fie prin mail-ceva automat, fie printr-ul telefon de anuntare(se poate face un sistem pentru asa ceva- de exemplu cum este la vodafone daca nu platesti te suna robotul si iti spune...)-.
-Preturile in stransa legatura cu ce oferiti-un pachet configurabil pentru a da clientului posibilitatea de a sti daca pretul este pe masura serviciile oferite.De exemplu un pachet de 1 gb sa scote 3 euro si unul de 5 gb sa coste 10 eurp(nu cu mari diferente)-de exemplu zoar asa este la ei.
Un program bine stabili in care operatorii de la firma sa raspunda la telefoane/tichete/chat live(daca este).De exemplu 10:00-22:00 in acest interval un tichet de exemplu sa fie rezolvat in maxim o ora de la deschidere(asta da dovada de profesionalim cunoasterea tuturor problemelor si ca exista o echipa foarte buna.)-Pont echipa trebuie sa fie formata din mai multa lume nu doar 5-6 persoane(nu poti face nimic cu acestia la un moment dat nu o sa mai faca fata).
-Sa nu se minta in legatura cu ce oferiti daca serverul ce cs de exemplu are 30 de fps pe site sa scrie ca acest server ruleaza la 30 de fps nu la nu stiu cate mi de fps.
-In privinta inregistrarii domeniilor sa se estimeze o perioada corecta in care se inregistraza si propaga domeniul-nu pe site sa scrie ca domeniul este activ in 10 secunde si sa stai dupa propagare si activare 10 zile.(Estimati cu webhostul vostru si mentionati ca la alte webhost(firma reselleri sau orice altceva) activarea poate dura de la 1 ora la 72 de ore (de exemplu)
Sunt multe aspecte pe care putine firme le au
Plata prin sms este foarte buna dar sa fie o lista cu preturile si comisionele exacte
Sa nu schimbati preturile peste noapte sa se anunte cu ceva timp inainte de schimbare-exemplu despre gazduire acum 3 zile sa zicem un domeniu .ro era 10 euro cu tot cu tv dar azi fara nici un anunt este 15 euro cu tot cu tva
O sa mai postez ceva idei daca imi mai vin
Edit:In legatura cu site-urile mari sa existe pachete speciale pentru site-uri de exemplu
Pachet pentru site cu 10.000 de afisari pe luna altul cu 100.000 de afisari si tot asa(pentru site-urile cum este extrem sa existe pachete speciale in legatura cu traficul la preturi putin mai mici decat restul pietei(de exemplu sa nu dea 30 de euro pe luna pentru host ci 27 -pentru acei 3 euro tu iti poti aduce 5 clienti in plus pentru ca este mai ieftin decat la ceilalti si o calitate la fel de buna(daca este cazul) si la o plata pe 3/6/12 luni se simt acei 3 euro care ii economiseste
RoyalServer 2
User avatar
Legendary
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 32
Joined: 21 May 2012, 17:28
Detinator Steam: Da
CS Status: Supravietuiesc.
Location: Bucuresti
Has thanked: 13 times
Contact:

21 May 2012, 23:43

-Calitate buna cu preturi bune, nici foarte iefitin dar nici foarte exagerat de ridicate.
-Cum au spus inca cativa useri mai sus, sa fie o firma cu acte.
-Asisenta serioasa Non-Stop.
-Trebuie sa faci pachete si oferte bine gandite.
-Plata prin SMS (inevitabil)
-Staff serios, care stie cu ce se mananca domeniul acesta(maturitate).
-Ai putea sa iti continui afacerea cu dropurile pe langa asta, VPS-uri de ce nu....
-Promptitudine si seriozitate.
-Poate si un downloadurl.
Image
User avatar
Cristy31
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 632
Joined: 29 Jul 2011, 21:50
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 30 times
Been thanked: 19 times

22 May 2012, 13:23

Revin cu o alta intrebare, ce te face sa alegi o firma nou aparuta in detrimentul unei firme mai vechi?
Prezentarea , la prima vedere designul siteului este foarte important, cel putin pentru mine.
User avatar
Lica'
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1443
Joined: 11 May 2011, 13:02
Detinator Steam: Nu
Location: Arad
Has thanked: 78 times
Been thanked: 99 times

22 May 2012, 15:16

Seriozitate.
Suport de calitate.(2-3 membrii pentru FIECARE SERVICIU IN PARTE , adica 2-3 la cs , 2-3 la SA:MP , 2-3 la webhost , si nu stiu daca ai testat serviciile hostpixel , din 3 tichete pe care le-am facut la 3 tichete am primit raspuns in maxim 5 minute.)
Downloadurl pentru fiecare server IN PARTE (de exemplu eu am server zombie plague , altcineva are tot zp , folosim 2 modele diferite cu acelasi nume.).
Uptime ridicat.
Preturi nu foarte exagerate , chiar daca o sa ai o calitate superioara fata de altii.
Peering cat mai bun in afara (de exemplu cineva din italia poate sa aiba pe krond ping 50 cand pe gameszone au 100.)
Oferte. (La 1 server de 32 de sloturi achitat pe minim 3 luni cu plata prin banca primiti gratuit 500 de dropuri/zi. - Exemplu)
User avatar
Mihai
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1675
Joined: 06 Dec 2010, 14:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Learning !
Detinator server CS: Poate
SteamID: mihhhai1
Reputatie: Fost moderator
Location: Bucuresti
Has thanked: 49 times
Been thanked: 58 times
Contact:

22 May 2012, 20:22

Ms tuturor pentru pareri :)
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information