[ MECIUL SECOLULUI ] Floyd Mayweather vs. Manny Pacquiao

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Locked
User avatar
iNdio
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1512
Joined: 28 Jan 2015, 17:42
Detinator Steam: Da
SteamID: iNdioPGL
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Castigator Membru Club eXtream @ Ganduri de sub dus (25 OCT - 25 FEB)
Fond eXtream: 0
Been thanked: 3 times

03 May 2015, 08:06

Tim Roth wrote:TzaCaNeL, banii care îi trimite Mayweather la Federația de Box, pentru ce crezi că sunt?

Nu ai observat arbitrul cum se ridica imediat când era lovit Floyd?
Si acum incep cu blat, ca in topicurile cu fotbalul romanesc, Iisuse...nu a fost un meci dupa cum se astepta dar Floyd = tehnica (se duce catre 50 no doubt), Manny cred ca si acum se roaga :meme
Where Cs had no value, amxx, sometimes, had its price...
steam | Afiseaza codul
Image
Image
RoyalServer 2
User avatar
DEVIL Daniel S.
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 22
Joined: 09 Apr 2010, 15:38
Detinator Steam: Da

03 May 2015, 08:07

nu ma mai uit in viata mea la un meci de categorie mica....prea multa miscare prea putina bataie...ma asteptam la ceva mai spectaculos sa arate fiecare tot ce poate mai ales ca sunt aproape de sfarsitul carierei amandoi....
User avatar
Tim Roth
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 369
Joined: 16 Apr 2015, 09:35
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Location: Chicago, Illinois
Contact:

03 May 2015, 08:09

iNdio wrote:
Tim Roth wrote:TzaCaNeL, banii care îi trimite Mayweather la Federația de Box, pentru ce crezi că sunt?

Nu ai observat arbitrul cum se ridica imediat când era lovit Floyd?
Si acum incep cu blat, ca in topicurile cu fotbalul romanesc, Iisuse...nu a fost un meci dupa cum se astepta dar Floyd = tehnica (se duce catre 50 no doubt), Manny cred ca si acum se roaga :meme
Eu nu am zis că a fost blat, doar că Mayeather era clar că o să câștige meciul.
User avatar
PapiLover
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1697
Joined: 22 Aug 2013, 14:26
Detinator Steam: Nu
CS Status: n/a
Detinator server CS: n/a
SteamID: n/a
Reputatie: Restrictie moderator
Utilizator neserios (tepar)
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 33 times
Been thanked: 28 times
Contact:

03 May 2015, 08:22

Voi va certati iar pe astia si pe pro tv care au facut si ei azi dim banuti calumea ii doare n pl...
User avatar
WishExec1
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 177
Joined: 19 Jan 2014, 16:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Inginer - Programator - Developer
Detinator server CS: Privat
SteamID: wishexec
Location: Bucuresti
Has thanked: 16 times
Been thanked: 11 times

03 May 2015, 08:24

ce panarama de meci ....
- Developer - Creez sau Modific - AmxModX - Source
User avatar
Edi.
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 5392
Joined: 08 Jul 2009, 08:38
Detinator Steam: Da
SteamID: Hozzakwaz
Reputatie: Nume anterior: Eddy ;X
eXtream Mod
Fost Intermediar
Location: Botoşani / Iaşi
Has thanked: 109 times
Been thanked: 247 times
Contact:

03 May 2015, 08:32

Ma asteptam ca Manny sa fie mai agresiv, pacat totusi. Am ramas dezamagit de meci mai ales cand nu am dormit toata noaptea.
Iar PRO TV ul cu publicitatea lor la fiecare runda :-j. vai de capul meu.
Image
User avatar
Tim Roth
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 369
Joined: 16 Apr 2015, 09:35
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Location: Chicago, Illinois
Contact:

03 May 2015, 08:37

Image
User avatar
PapiLover
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1697
Joined: 22 Aug 2013, 14:26
Detinator Steam: Nu
CS Status: n/a
Detinator server CS: n/a
SteamID: n/a
Reputatie: Restrictie moderator
Utilizator neserios (tepar)
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 33 times
Been thanked: 28 times
Contact:

03 May 2015, 09:13

Edi. wrote:Ma asteptam ca Manny sa fie mai agresiv, pacat totusi. Am ramas dezamagit de meci mai ales cand nu am dormit toata noaptea.
Iar PRO TV ul cu publicitatea lor la fiecare runda :-j. vai de capul meu.
Adevarat ma enervau rau reclamele alea baga ti ai...
User avatar
iMEI
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 44
Joined: 16 Jan 2015, 13:44
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Location: Targu-Mures
Contact:

03 May 2015, 09:17

mai bine dormeam...
Niiicu
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 19
Joined: 14 Feb 2015, 20:10
Detinator Steam: Da
CS Status: Retras
SteamID: nicuandrey
Fond eXtream: 0
Location: Ploiesti
Contact:

03 May 2015, 10:39

Foarte dezamagit de meci,vroiam sa castige Pacquaio,dar fuga lui Mayweather si-a zis cuvantul. Ciudat totusi,de ce au fost 3 arbitri din America,nu credeti?
User avatar
Tim Roth
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 369
Joined: 16 Apr 2015, 09:35
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Location: Chicago, Illinois
Contact:

03 May 2015, 11:02

Mai jos aveți câteva concluzii după meciul dintre Maywether și Pacquiao și motivele pentru care victoria categorică a fost de partea lui Floyd.
  • Loviturile în aer sau în blocaj nu se punctează
Pacquiao a părut că lovește mai mult, însă majoritatea loviturile au fost în blocaj sau în aer, lucru ce nu se punctează la box.
Mai mult, se punctează pentru Mayweather, care a reușit să controleze schimburile și să puncteze în defensivă foarte bine.

Meciul dintre cei doi a semănat incredibil de mult cu confruntarea dintre Floyd și Oscar din 2007, când americanul a avut
iarăși câștig de cauză după meci în care aparent a fost bătut de ODLH, ca și atunci, defensiva și eficiența și-au spus cuvântul.
  • Pacquiao a pierdut pentru că nu și-a găsit distanța
Dacă impresia lăsată de meci este una subiectivă, în funcție de favoritul fiecăruia, cifrele după un asemenea meci nu mint.
Mayweather a lovit mai mult, mai precis (de două ori chiar) și și-a impus distanța față de adversar.

Floyd a câștigat meciul practic cu brațul din față. Diferența de directe cu brațul din față care și-au atins ținta a fost enormă
în favoarea lui Mayweater (67-18), lucru ce demonstrează că Pacquiao a fost taxat de fiecare dată de Mayweather când
a încercat să vină aproape pentru a lovi, lucru necesar din cauza alonjei inferioare, Pac-Man având 10 cm în minus față de american.
  • Meciul s-a rupt la jumătate
Diferența dintre cei doi luptători a fost făcută în a doua jumătate a meciului, când Mayweather s-a impus clar.
Acesta a avut un arbitru care i-a dat toate cele 6 runde, iar ceilalți doi i-au dat 4 din ultimele 6 runde, lucru ce a rupt
total echilibrul de la jumătatea meciul, când Pacquiao chiar conducea cu un punct pe foile unuia dintre arbitrii judecători.

Image

De astfel, superioritatea tactică a lui Mayweather a fost recunoscută și de Freddie Roach, antrenorul lui Pacquiao, la conferința
de după meci: ”Este adevărat, Mayweather a dominat meciul cu brațul din față, sper să avem revanșa în viitor deși nu cred că se va întâmpla”.
  • Diferența a fost atât de mare încât nici nu vom vedea revanșa
Așa cum spuneam și mai sus, diferența între cei doi a fost foarte mare, iar impresia de final a fost că Pacquiao nu mai are idei și nu poate mai mult.
Ultimele 2 runde au fost o demonstrație din partea lui Floyd, care a declarat la final că mai are un singur meci, în septembrie,
după care se retrage, ceea ce înseamnă un singur lucru: nu vom vedea revanșa între cei doi.

Dacă meciul ar fi fost apropiat sau controversat (din punctul de vedere al experților, nu al fanilor) atunci am
fi putut avea revanșa în septembrie, însă la cum s-au desfășurat cele 12 reprize șansele sunt sub 10% să se întâmple.
  • Unde se încadrează Mayweather în topul boxerilor all time?
Dacă este nevînvins și se apropie de recordul absolut al lui Rocky Marciano (49-0), Mayweather va pătrune cu greu într-un top 10 all time al boxului.
De altfel, Mayweather a fost votat pe locul 19 într-un top de 20 făcut de experții în box din USA, patria boxului profesionist.

Este greu de crezut că Mayweather poate devansa nume mari din istoria boxului, campioni ce au bătut alți mari campioni, majoritatea prin KO,
oameni ce au dominat topurile decenii la rând, ca Rocky Marciano, Sugar Ray Leonard, Muhammad Ali, Joe Louis, George Foreman și așa mai departe.

Pe scurt:
1. Mayweather a lovit mai mult - cifrele o demonstrează
2. Mayweather a fost mai bun - antrenorul lui Pacquiao a recunoscut
3. Mayweather l-a lovit pe Pacquiao de două ori mai mult decât l-a lovit el pe Floyd
4. Diferența de 4 runde (și chiar 8, al treilea arbitru) date în favoarea lui Mayweather e foarte mare pentru un asemenea meci.
User avatar
Tim Roth
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 369
Joined: 16 Apr 2015, 09:35
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Location: Chicago, Illinois
Contact:

03 May 2015, 11:07

Itsirc, ce făceai azi de dimineață pe la 7 fără un sfert?
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 351 guests