De ce fumati?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
FizZle
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1622
Joined: 17 Jan 2015, 19:33
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: da
SteamID: berserknorse
Fond eXtream: 0
Location: Iasi
Has thanked: 21 times
Been thanked: 26 times
Contact:

16 May 2017, 21:55

cristian. wrote:Din prostie toti.

Toti cei care o sa spuna ca ii calmeaza, ca ii linisteste sunt doar niste sugaci, toti fumeaza din cauza anturajului, sa para smecheri (nu sunteti).

Asta e raspunsul.

PS: nu fumez.
FizZle wrote:Printre efectele nicotinei se numara si stimularea sistemului nervos vegetativ parasimpatic care actioneaza numa la relaxare.
Asta-i motivul meu
Mai treci pe la scoala, snv parasimpatic relaxeaza doar o parte din muschi, care nu au nici o treaba cu ceea ce zici tu.
Trec destul incat sa spun lucruri care nu sunt aberatii
1. Parasimpaticul actioneaza in conditii de relaxare
2. Documenteaza-te mai bine , parasimpaticul atat cranian cat si sacrat are mai multe efecte asupra organismului
3. Nu toti dau mai mult de 2 bani pe anturaj .
Totusi e vina mea ca m-am bagat in asemenea topic care are drept tinta anumite persoane .
RoyalServer 2
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13707
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

16 May 2017, 21:56

Si eu am fumat o perioada destul de lunga, cam 14 ani si m-am lasat de anul trecut din decembrie.Chiar te calmeaza o tigare cand ai nervi, adica pentru mine functiona acuma nu stiu pentru alte persoane ca nu la toti este la fel ca si medicamentele.Am inceput sa am probleme cu inima si am fost nevoie sa le las, nu este de joaca cu astea.
Image
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7746
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

16 May 2017, 21:58

Fumez de ~ 4 ani.

M-am obisnut dupa cateva luni sa imi incep ziua cu o tigara, doua (depinde de timp) langa cafea. In pauze la servici, primul lucru pe care il fac, e sa-mi aprind o tigara. Seara inainte de culcare mai fumez o tigara, altfel nu pot sa dorm linstit (gen, adorm stresat).

Cand ma enervez fumez uneori 2, chiar 3 tigari consecutive ca sa ma calmez... La o bere, un cocktail, mai bag cate-o tigara...

Am incercat sa ma las de n ori, dar parca nu au acelasi farmec lucrurile enumerate mai sus. Gen, uneori prefer sa nu beau cafea deloc (cu toate ca is rupt in gura de somn) daca nu am o tigara langa...
User avatar
warclau
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2995
Joined: 28 Mar 2008, 11:10
Detinator Steam: Da
CS Status: memories
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (4 mar)
Location: Valenii de Munte / London
Has thanked: 420 times
Been thanked: 93 times

16 May 2017, 22:16

cristian , cred ca am inteles toti de aici ca nu fumezi , nu trebuie sa iti exprimi atat de tare frustrarile ca nu prea ne pasa

eu nu fumez , doar narghile fumez :)) erau dati cand fumam 2 pe zi
User avatar
MzQ*
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3473
Joined: 07 Jul 2014, 18:30
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times
Contact:

16 May 2017, 22:16

InloveeCs wrote:
cristian. wrote:Tin sa te contrazic eu pe tine. Nicotina din tigari ajunge la creier in mai putin de 10 secunde. Efectul de eliberare de stres dupa fumat este datorat eliberarii de dopamina in creier. Este un hormon al “fericirii” secretat de organism care ajuta la calmarea nervilor si la relaxare.

Cand fumezi inhalezi si expiri adanc, ceea ce este o modalitate de relaxare a corpului.

Datorita faptului ca nicotina ajunge repede la creier iti poate provoca o stare de agitatie, nu calmare. Pe tine te calmeaza tipul alocat fumarii si modul in care o fumezi (inhalezi si expiri adanc), daca ai sta 2-3 minute sa respiri asa cum faci cu o tigara o sa vezi ca te relaxezi la fel.

Nu am nici o problema cu cei care fumeaza, prietene, vreau doar sa va deschid ochii.
Inteleg ca esti contra celor fumatori . Dar nu va este deajuns in morti mei ca aveti legea anti-fumat mai peste tot ? Mancavar canceru de plamani .
Si de ce nu ar fi contra celor fumatori? :) Daca ar fi tigara electronica are arome misto si nu are nici un pic de miros de acea hartie arsa..
Image
User avatar
dDow
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3016
Joined: 12 Jun 2013, 22:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Master
Detinator server CS: Cateva.
Location: Bucuresti aka Brooklyn
Has thanked: 35 times
Been thanked: 76 times

16 May 2017, 22:28

Mama... voi chiar credeti ca tigarile alea sunt bune? Nu sunt fumator, adica voi stiti ca va face rau,da? Plus ca aia cu legea e laba mare, in statia la RATB trebuie sa suport toti ***** cu tigara la un leu si cafea tot la un leu (ce mai combinatie,sanatate curata) prin club ceva vezi 30 pe un pachet de tigari si doua fresh-uri, despre ce vorbim? Majoritatea pe care i-am cunoscut s-au apucat ca asa e "smek" alti cica au scapat de depresie, habar nu au ce-i depresia si cum se trateaza...eu daca sunt nervos imi pun frumos ceva muzica sau ies cu bicla si ma relaxez total fara sa-mi *** organele, totusi asta cu fumatul si problemele de sanatate sunt inca de discutat pentru ca apare predispunerea, sunt locomotive de oameni care la 80 de ani baga de rup si oameni cu diferite probleme la plamani din cauza tigarilor (unele care duc la moarte) nu se stie exact daca e din cauza tigarilor dar va spun sigur ca nu-i bun ce-i acolo!
(▀̿Ĺ̯▀̿ ̿)
Image
LolZoR15
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 716
Joined: 09 Jan 2012, 01:31
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 37 times
Been thanked: 136 times
Contact:

16 May 2017, 23:17

De ce fumez ? : de prost acum.
De ce nu ma las ? : am incercat de cateva ori dar nu au farmec parca unele lucruri, cum a spus si cineva mai sus...
Specii.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4685
Joined: 16 May 2015, 23:50
Detinator Steam: Da
CS Status: Plangi dupa ***** ca un transexual
Reputatie: Fost eXtream Mod
Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior : sociopat, Saec.
0.2/3
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Contact:

16 May 2017, 23:23

Mai bine joci la pariuri decat sa fumezi. De ce?
La pariuri poti sa castigi.
Daca fumezi castigi cancer.
Image
User avatar
Dumy#
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 490
Joined: 15 Feb 2015, 14:17
Detinator Steam: Nu
CS Status: brb
Detinator server CS: brb
SteamID: PRIVAT
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar )
Fond eXtream: 0
Location: Acas'

16 May 2017, 23:31

Sa para smecheri
NO-RECOIL !
User avatar
kiarfuzzy
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 375
Joined: 06 Jan 2008, 15:20
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Fy.Play-Arena.Ro
SteamID: FuZzy1
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (trei luni)
Been thanked: 3 times

16 May 2017, 23:37

Fumam fiindcă sunt dependenți de nicotina, faptul ca te calmezi/relaxezi când fumezi este cauzat chiar de nicotina, mai precis de lipsa ei în organism.

Motive să te apuci de fumat sunt multe... anturajul, curiozitatea, reclame subtile prin filme gen ce face cineva care este în pragul morții? Fumează o tigare...

Pentru cine a încercat să se lase de fumat și nu a reușit ii recomand sa citească cartea "In sfârșit nefumător" de Allan Carr.
Dacă ești 100% hotărât că vrei să renunti la fumat este imposibil să dai greș citind cartea.
Specii.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4685
Joined: 16 May 2015, 23:50
Detinator Steam: Da
CS Status: Plangi dupa ***** ca un transexual
Reputatie: Fost eXtream Mod
Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior : sociopat, Saec.
0.2/3
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Contact:

16 May 2017, 23:46

kiarfuzzy wrote:Fumam fiindcă sunt dependenți de nicotina, faptul ca te calmezi/relaxezi când fumezi este cauzat chiar de nicotina, mai precis de lipsa ei în organism.

Motive să te apuci de fumat sunt multe... anturajul, curiozitatea, reclame subtile prin filme gen ce face cineva care este în pragul morții? Fumează o tigare...

Pentru cine a încercat să se lase de fumat și nu a reușit ii recomand sa citească cartea "In sfârșit nefumător" de Allan Carr.
Dacă ești 100% hotărât că vrei să renunti la fumat este imposibil să dai greș citind cartea.
Tinand cont ca o parte din fumatori sunt tigani care nu stiu sa citeasca nu stiu cati vor reusi :kappa:
Image
User avatar
kiarfuzzy
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 375
Joined: 06 Jan 2008, 15:20
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Fy.Play-Arena.Ro
SteamID: FuZzy1
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (trei luni)
Been thanked: 3 times

16 May 2017, 23:50

Specii. wrote:
kiarfuzzy wrote:Fumam fiindcă sunt dependenți de nicotina, faptul ca te calmezi/relaxezi când fumezi este cauzat chiar de nicotina, mai precis de lipsa ei în organism.

Motive să te apuci de fumat sunt multe... anturajul, curiozitatea, reclame subtile prin filme gen ce face cineva care este în pragul morții? Fumează o tigare...

Pentru cine a încercat să se lase de fumat și nu a reușit ii recomand sa citească cartea "In sfârșit nefumător" de Allan Carr.
Dacă ești 100% hotărât că vrei să renunti la fumat este imposibil să dai greș citind cartea.
Tinand cont ca o parte din fumatori sunt tigani care nu stiu sa citeasca nu stiu cati vor reusi :kappa:
Există și varianta audio la carte pe net :)
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information