Generatia veche

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
3v3r3st
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1478
Joined: 19 Jun 2011, 21:17
Detinator Steam: Da
SteamID: at3ul
Has thanked: 71 times
Been thanked: 93 times

16 Feb 2013, 00:35

Acuma numai copii infecti si smecheri in fata pc-ului , e vorba ca atunci nu erau asa multe alternative cum sunt acuma, pc/tablete/*** , si toti erau afara la joaca, acuma stati ca sclavi pe extreamCS si va dati destepti si criticati pe alti, va prostit netu , faceti laba la web si gata pzda, atunci *** stateai afara mai mult timp , mai invatai o smecherie ceva , acuma ***...o frecati onlain.....avis astora care comentati si nu aveti inca flocii la p.la , o sa muriti pe net.
Image
RoyalServer 2
User avatar
tre3fla
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5317
Joined: 27 May 2012, 11:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Allah Akbar !
Detinator server CS: Nu
SteamID: /id/tre3fla_xxx
Has thanked: 14 times
Been thanked: 129 times

16 Feb 2013, 02:05

Cand eram mic, spre deosebire de altii pentru care jocurile copilariei inseamna "mario" sau alte chestii eu jucam Fripta, Pitita, Casa si Puscaria, Tara tara vrem ostasi, adevar sau provocare, gropitza pe maruntisuri ramase de cand ma trimiteau parintii sa cumpar cate ceva de la magazin, chiar am completat cateva oracole insa niciodata n-am fost genu de persoana cu "iubiri din copilarie" sau alte prostii. Tin minte, prin 98',99 cand era valu ala cu BUG mafia, imi cumparasem o caseta cu ei si o ascultam cu prietenii pe ascuns, sa nu auda parintii. Aveam un casetofon din ala mic, pe baterii si il luam dupa noi cand mergeam sa ne jucam. Ascultam si reascultam o caseta de 1000 de ori si tot nu ne plictiseam. Jucam fotbal cu mingi sparte, desumflate, nu ca acum cu 'Mingi de piele cu autografu lu' Mutu" sau mai stiu eu ce minuni.

Mi-as dori ca aceea copilarie sa nu se fi terminat niciodata! Cand eram copil ma gandeam 'cum o sa fie cand voi mare', acum ma gandesc 'cum ar fi daca as fi din nou acel copil, pitic, cu bretonu stramb si plin de julituri de la tot felu' de activitati' ... m-a impresionat aceea poveste... atat de mult adevar, aproape mi-au dat lacrimile. Pentru copii din ziua de azi 'a te juca' inseamna desigur un joc pe PC, PlayStation sau alte chestii.

Copii nostri, probabil, o sa-si doreasca sa aiba copilaria noastra ! (...)
PanaMea !
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 151
Joined: 31 Dec 2012, 11:49
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 18 times
Been thanked: 9 times
Contact:

16 Feb 2013, 02:15

tre3fla wrote:Cand eram mic, spre deosebire de altii pentru care jocurile copilariei inseamna "mario" sau alte chestii eu jucam Fripta, Pitita, Casa si Puscaria, Tara tara vrem ostasi, adevar sau provocare, gropitza pe maruntisuri ramase de cand ma trimiteau parintii sa cumpar cate ceva de la magazin, chiar am completat cateva oracole insa niciodata n-am fost genu de persoana cu "iubiri din copilarie" sau alte prostii. Tin minte, prin 98',99 cand era valu ala cu BUG mafia, imi cumparasem o caseta cu ei si o ascultam cu prietenii pe ascuns, sa nu auda parintii. Aveam un casetofon din ala mic, pe baterii si il luam dupa noi cand mergeam sa ne jucam. Ascultam si reascultam o caseta de 1000 de ori si tot nu ne plictiseam. Jucam fotbal cu mingi sparte, desumflate, nu ca acum cu 'Mingi de piele cu autografu lu' Mutu" sau mai stiu eu ce minuni.

Mi-as dori ca aceea copilarie sa nu se fi terminat niciodata! Cand eram copil ma gandeam 'cum o sa fie cand voi mare', acum ma gandesc 'cum ar fi daca as fi din nou acel copil, pitic, cu bretonu stramb si plin de julituri de la tot felu' de activitati' ... m-a impresionat aceea poveste... atat de mult adevar, aproape mi-au dat lacrimile. Pentru copii din ziua de azi 'a te juca' inseamna desigur un joc pe PC, PlayStation sau alte chestii.

Copii nostri, probabil, o sa-si doreasca sa aiba copilaria noastra ! (...)

De acord :x !
User avatar
derp.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 492
Joined: 14 Jan 2012, 00:06
Detinator Steam: Nu
CS Status: Me Gusta!
Location: Galati
Has thanked: 39 times
Been thanked: 18 times

16 Feb 2013, 08:32

tre3fla wrote:Cand eram mic, spre deosebire de altii pentru care jocurile copilariei inseamna "mario" sau alte chestii eu jucam Fripta, Pitita, Casa si Puscaria, Tara tara vrem ostasi, adevar sau provocare, gropitza pe maruntisuri ramase de cand ma trimiteau parintii sa cumpar cate ceva de la magazin, chiar am completat cateva oracole insa niciodata n-am fost genu de persoana cu "iubiri din copilarie" sau alte prostii. Tin minte, prin 98',99 cand era valu ala cu BUG mafia, imi cumparasem o caseta cu ei si o ascultam cu prietenii pe ascuns, sa nu auda parintii. Aveam un casetofon din ala mic, pe baterii si il luam dupa noi cand mergeam sa ne jucam. Ascultam si reascultam o caseta de 1000 de ori si tot nu ne plictiseam. Jucam fotbal cu mingi sparte, desumflate, nu ca acum cu 'Mingi de piele cu autografu lu' Mutu" sau mai stiu eu ce minuni.

Mi-as dori ca aceea copilarie sa nu se fi terminat niciodata! Cand eram copil ma gandeam 'cum o sa fie cand voi mare', acum ma gandesc 'cum ar fi daca as fi din nou acel copil, pitic, cu bretonu stramb si plin de julituri de la tot felu' de activitati' ... m-a impresionat aceea poveste... atat de mult adevar, aproape mi-au dat lacrimile. Pentru copii din ziua de azi 'a te juca' inseamna desigur un joc pe PC, PlayStation sau alte chestii.

Copii nostri, probabil, o sa-si doreasca sa aiba copilaria noastra ! (...)
Asa era atunci.
Acum de ce sa ma joc cu mingi desumflate/sparge cand pot sa joc cu o minge calumea?
De ce sa stau sa ma ascund de parinti sa ascult o melodie cand pot sa o ascult la casti sau cu prietenii afara pe telefon de ex.
Daca nu stiai sa te tunzi, e problema ta.
Image
Image
Image
Image
Membru eXtreamCS din 11.08.2008
User avatar
X2060
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 918
Joined: 09 Jul 2009, 16:55
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Location: Braila
Has thanked: 65 times
Been thanked: 58 times

16 Feb 2013, 11:56

Nu v-ati plictisit sa traiti in trecut? Acele vremuri au fost si trebuei sa ramana in trecut, acum avem alte ocupatii, cum ar fi sa luam bacu, examenu la facultate,un loc de munca, alti sa fie cei mai buni la un joc,etc.
Si atunci erau dezavantaje,daca stateai pe afara si faceai toate prostiile era si riscul sa te accedentezi, sa rupi o mana, un picor; si acum sunt riscuri, daca stai mult la PC te alegi cu dureri de spate, probleme de vedere. Acum e problema este ca la TV apar toti incultii si majoritatea oamanilor, de la copii la adulti, se iau dupa iei.Nu te obliga nimeni sa te uiti la Capatos sau alti nebuni si emisiunile lor de 2 lei, nu te pune nimeni sa asculti toata ziua manele, ce daca toti din jurul tau asculta? Tu poti sa iti pui castile si sa asculti ce vrei. Nu te obliga nimeni sa ai cont pe facebook sau twitter sau sa pui pe YT un video in care demonstrezi cat de p****t esti.
Ideea care s-a zis un primul post, " iar la scoala beam toata clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi" nu v-a era teama de virusi deoarece nu ii stiati, nu stiati ce se poate transmite prin saliva si ce efecte au. Eu nu dau absolut la nimeni sa bea din sticla mea, si daca se intampla arunca stila sa ii zic sa o pastreze.
"noi nu aveam dolby surround system, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului" si acum daca ai dolby surround system si un sistem audiode 7:1 tot trebuie sa faci liniste sa auzi ce se vorbeste in film/serial/joc.
Lumea moderna iti ofera mai multe activitati, iar noi putem sa alegem ce sa facem, nu sa fim limitati cum eram acum 15-20 ani.

Si ca raspuns la intrebarea ta, nu aleg nici o generatie, deoarece am dreptu sa aleg cu cine imi petrec timpu si cum, daca nu imi convine comportamentul unei persoane, nu conteaza din ce generatie este fac tot posibilu sa nu am nici o treaba/legatura cu aceea persoana.
Eu incerc sa traiesc dupa niste reguli proprii, un fel de "cod".
Image
Miracle Of Sound
User avatar
roberteeel
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4438
Joined: 05 Sep 2012, 11:39
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nick anterior: QAZW, Robert.ultrasFarul, CT 18 ROS
Restrictie schimbare nume
Fost moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 313 times
Been thanked: 357 times

16 Feb 2013, 14:43

User avatar
h4wk
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3806
Joined: 22 Sep 2009, 13:10
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior : DaZ , zimpe , Dan eXtream
Location: Iasi
Has thanked: 306 times
Been thanked: 321 times
Contact:

16 Feb 2013, 16:21

Sunt bucuros ca am avut parte de o copilarie 'obisnuita' si jucam toate jocurile din copilarie.Acum toti copii joaca metin/CS ca disperatii,uita sa mai iasa pe afara si pe urma sa intreaba mama "de ce esti asa gras?/ de ce fiul meu e bolnav?". Imi pare rau pentru copii din ziua de azi care au uitat 'ce e aia copilarie'.

Code: Select all

"Daca ai culoare nu inseamna ca esti mai presus ca un utilizator. Culoare e un fel de "rasplata" pentru ca te implici in "ridicarea" acestei comunitati.
Unii nu realizeaza ca daca ai culoare nu inseamna ca esti smecher." -- by Alexey
:troll :troll

Spui ceva,dar faci altceva !
User avatar
chill_toica
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1783
Joined: 05 Feb 2008, 23:15
Detinator Steam: Da
SteamID: chill_toica
Reputatie: Nume anterior: dr_moarte
Membru Club eXtreamCS (2 luni)
1 avertisment scos = -2 luni club
Location: Bucuresti
Has thanked: 499 times
Been thanked: 118 times

16 Feb 2013, 16:45

doamne imi aduc aminte cand stateam in macarale si ieseam seara pe la 6/7 ( era noapte ) si ne jucam de-a v-ati ascunsa , cand ajungeam acasa eram NEGRU de murdar ce eram , ma cataram prin copaci , ma urcam pe garaje ma bagam pe sub masini , doh.. daca-i spui la un pusti sa se suie intr-un pom azi , spune nuuuu ca-mi rup nike-urile si imi cade iphonu , hai frate ma lasi? nu sunt eu mare rau , dar la 18 ani ai mei , ii multumesc lu Dumnezeu ca am avut o copilarie buna ! nu ca copii astia care si-au ***** copilaria.. parca viata nu-ti ofera destule probleme , si in + e alta mentalite in lume , doamne ce nu sufeream guma turbo , era prea tare si totusi o mestecam, cand imi dadea tata 5 lei simteam ca-mi cumpar tot magazinu , in ziua de azi 5 lei nu-ti iei nici un corn + o sticla de apa :)

ma uitam la terminator pe caseta video , ma jucam cu pistoale cu bile , imi cumparam carti de joc si organizam turnee , jucam footbal in PLOAIE fara teama ca-mi rup hainele sau alte prostii cand am primit primu mp3 pe caseta ascultam bug mafia / la famila / racla pe CASETA ! cand umblam noptiile si spuneam povesti cu prietenii , toate astea contau , prima fata de care mi-a placut ! cand aia de la coltzuri cu haine largi , sepci care fumau toata ziua si ma luau langa ei si-mi ziceau ia uite pustiule ce cur are gagica aia , sau imi spuneau povesti de viata s-au transformat astazi in oameni maturi cu familie si niste copii cum eram eu doar ca in locul meu , copii lor se joaca counter-strike , asculta muzica la iphone 4 , isi iau sfaturile pe extreamcs s.a.m.d , imi este dor de cum era , ironia e ca ne grabim sa crestem , chiar ma rugam sa fac odata 18 ani , acum imi doresc sa fiu iar copil sa pretuiesc ce am avut si sa mai simt odata sentimentu ala cum ca lumea e a mea si fara probleme!
PlayWorldRo wrote: Nota:
*nu incepeti sa comentati cum am scris sau cv de genul ca fix in peleu ma doare de ce comentati asupra gramaticii mele, care daca chiar va intereseaza o stapanesc foarte bine, insa nu trebuie sa va demonstrez acuma voua ca stiu gramatica, scriu cum am chef si in plus conteaza mesajul si, cum mai zic unii, ce fac in lumea reala , nu pe extream.
*comentati mesajul si doar atat.
si tu ai peleu ma? nu vezi ca lumea nu da 2 scuipati pe tine? si daca ma rastesc putin la tine urlii dupa maicata , stai potol pustiule nu mai fii asa intepat , ca s-ar putea sa ai probleme cand o sa fii mai mare , vezi ca "astia care au ramas pe loc cu gandirea" nu gandesc prea mult cand e vorba de dastia ca tine si s-ar putea sa-ti crape capu. nu zic de mine nu sunt vre-un smardoi + ca nu te cunosc si nici nu vreau poti sa-ti dai foc , dar ia-l ca pe un sfat pentru viitor.
Last edited by chill_toica on 16 Feb 2013, 17:09, edited 1 time in total.
User avatar
winckler
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 3247
Joined: 28 Sep 2008, 15:37
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost unbanner SJ.eXtreamCS.com
Nume anterioare: zvon15, zvoNN1ceL, cristi™
Fost administrator
Location: La locu' meu..
Has thanked: 59 times
Been thanked: 131 times

16 Feb 2013, 17:04

PlayWorldRo wrote:omg de cate ori sa va mai spun, doamne ati ramas cu aceeasi gandire de k k t, am 14 ani si consider ca mi-am petrecut copilaria deja,pana la varsta asta am trecut prin multe chestii, pc-ul il am de la 11 sau de la 10 ani si nu, NU ati fost voi cei care ati jucat hotii si vardistii sau vrajeli de astea, eu jucam hotii si vardistii pe 2 cartiere cand aveam 9-11 ani si jucam cu baieti mai mari decat mine cat cu vreo 1,3,4,5 ani sau 8 ani chiar,un prieten cu care stateam foarte mult era cu 5-6 ani mai mari ca mine si cu 30-40 cm mai mare decat mine atunci. Pff, doamne voi chiar ati ramas pe loc cu gandirea, ce va freaca pe voi grija ca eu nu ies acuma afara sau aia de 9 ani nu ies afara si stau cu p L in sus acasa pe fb/mess si alte chestii. Treaba lor, la varsta lor sunt mai destepti decat erati voi la varsta lor(unii,majoritatea nu prea gandesc logic). Daca vor sa iasa afara, o sa iasa si singuri fara indemnul lor. INCA O DATA REPET: VOI AMINTITI-VA CE FACEATI VOI, NU VA MAI BAGATI SAU NU MAI COMENTATI DE CE FAC CEI DIN ZILELE NOASTRE, CA DEGEABA, NIMENI NU ITI CITESTE TIE CE AI SCRIS, mai vad si "marii rapperi ai ROmaniei" ( boschetari care n-au ce face in casa si fac videouri, gen videoul ala care il mai posteaza Paul(super moderatorul).)
Aceasta chestie cu statul la pc/tv/tableta/altele si a nu iti petrece timpul afara este si logica uneori, un parinte prefera sa ii plateasca copilului sau netul si curentul si un pc sa se joace decat sa il lase aiurea pe strazi;
Eu nu prea mai am ce face pe afara, adica totusi mi se pare ca la 1.87 nu prea mai poti juca ascunselea sau alte chestii copilaresti, totusi mai crestem si noi; mai des ies la un fotbal cand am chef.

Nota:
*nu incepeti sa comentati cum am scris sau cv de genul ca fix in peleu ma doare de ce comentati asupra gramaticii mele, care daca chiar va intereseaza o stapanesc foarte bine, insa nu trebuie sa va demonstrez acuma voua ca stiu gramatica, scriu cum am chef si in plus conteaza mesajul si, cum mai zic unii, ce fac in lumea reala , nu pe extream.
*comentati mesajul si doar atat.
Ai trecut prin multe chestii ? Cum ar fi ? Sa-ti cauta de munca si sa nu gasesti pe nicaieri nimic ?N-as putea enumera,o cearta cu parintii nu e o chestie,cand depinde un lucru de voi atunci e o chestie.

Si daca suntem ultima generatie ce ? La mine in parc inca se mai joaca castelu si leapsa , daca ii vedeti cu telefoane jm3n nu inseamna ca s-a dus totu , asta vedeti voi .. si inca fiti fericiti,sa nu va mai f*te grija lor..

Intra-devar pe la 12 ani am dat de calculator si ma duceam la sala sa ma joc,sunt alte vremuri etc si e super tare ca pe noi,viitorul Romaniei , ne intereseaza atat de mult trecutul.
Inca ati ramas la chestia "raper prost,manelar jegos" si comentati pe aici de astia mai micii decat noi ca se joaca pe tableta?

Ganditi-va ca ce am avut noi parte,parintii nostri n-au avut parte pe vremea comunismului si trecerea e cam aceiasi,noi am primit casete ,dulciuri si libertate , noua generatie primeste tehnologie..
Un mesaj din suflet...

winckler 2014 wrote:Daca te cheama winckler , inseamna ca esti smecher.
Image
:meme :meme :meme
User avatar
abbymiez
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 406
Joined: 28 Dec 2009, 23:23
Detinator Steam: Da
CS Status: salut
Reputatie: Ban 3 luni .
(Ban scos de 1 mai!)
Ban 3 luni ( 14.06.2010 )
Ban 3 luni ! ( 10.10.2010 )
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

16 Feb 2013, 17:22



ascultati versurile!
frustratii dr_eq.
LolZoR15
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 716
Joined: 09 Jan 2012, 01:31
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 37 times
Been thanked: 136 times
Contact:

16 Feb 2013, 17:27

User avatar
otomanu32
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1182
Joined: 22 Aug 2011, 10:06
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Ban 3 luni
Ban 2 luni
Location: Rotterdam
Has thanked: 129 times
Been thanked: 73 times

16 Feb 2013, 17:31

muyeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Last edited by otomanu32 on 18 Feb 2013, 21:16, edited 2 times in total.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information