Generatii distruse.Tara nimanui

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
fantez1st
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1193
Joined: 06 Mar 2011, 16:50
Detinator Steam: Da
Location: Dorohoi | BT
Has thanked: 143 times
Been thanked: 112 times

23 Aug 2012, 19:27

Cum se zice.. dintre 2 rele il alegi pe 'al mai mic reprezentat de perioada comunista.. Acum nu-mi sariti in cap , e parerea personala .
Nu stau mult.
RoyalServer
User avatar
Pavel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3610
Joined: 17 Feb 2011, 22:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Nume anterior: xkeze.
Fond eXtream: 2
Location: Bucuresti
Has thanked: 71 times
Been thanked: 102 times

23 Aug 2012, 20:09

Am citit posturile fiecaruia si vreau sa spun asa:
Ii dau dreptate lui haldir,in ultimul timp abea mai gaseai de mancare,nu aveai voie decat 1-2 paini pe zi si pentru ele stateai 3 ore la coada.
Pe multi vad cu injura in topic si cu isi baga "aia" in tot,dar nimeni nu realizeaza ca daca ai cap poti face orice,eu am 15 ani nu stiu cum a fost in perioada comunista decat ce mi-a spus bunica,imi spunea cum oamenii dispareau daca spuneau ceva de Ceausescu si familia era anuntata peste 3 zile sa ia sicriul de la morga,nu stiai daca in sicriu era mortul sau nu.Profesorul de tehnologia mai povestea ca pentru a te uita la televizor trebuia sa te chinui sa prinzi posturile bulgare sau daca autoritatile vroiau sa te bage la inchisoare iti lasau in casa 1$ si din intamplare il gaseau si ajungeai la inchisoare.
Nu zic ca ce este acum este bine dar pot spune un lucru de ce multi au bani,multi au companii.Dupa mine criza asta economica este doar o fatada pentru a acoperii furturile din tara(cel putin in cazul nostru).De ce Romania nu a ajuns in stadiul de faliment,ca Grecia.Basescu este un nenorocit dar inca sunt locuri de munca in romania,inca se maresc salariile si inca avem economia stabila.Romania nu este dezvoltata din orice punct de vedere.
Daca am dezvolta turismul am castiga bani si inca cateva mii sau chiar sute de mii de locuri de munca.Daca am dezvolta mineritul la fel,avem aur incat sa ne platim datoria la FMI si sa mai traim cum trebuie 50 de ani,avem cupru avem foarte multe resurse.Avem fabrici care produc pentru altii.Aducem chinezi in tara sa munceasca pe santier pentru ca sunt mai ieftini si asa se duc o gramada de locuri de munca.
Eu unul incerc sa imi fac un viitor cat mai bun prin intermediul internetului.
User avatar
aSh
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5383
Joined: 23 Jan 2009, 21:37
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Ban 3 luni .
(Ban scos de 1 mai!)
Has thanked: 204 times
Been thanked: 265 times

23 Aug 2012, 20:14

Atat timp cat nu ne vom sti adevarata istorie a Romaniei si a romanilor nu vom scapa de acest blestem de a nu trai decent,de a avea numai conducatori rai,etc.

E timpul ca noi tineretul sa ne ridicam si sa incepem un nou inceput pentru ca acesta tara sa se ridice si timpul sa devina un prieten ci nu un dusman :D ;)
User avatar
otomanu32
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1182
Joined: 22 Aug 2011, 10:06
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Ban 3 luni
Ban 2 luni
Location: Rotterdam
Has thanked: 129 times
Been thanked: 73 times

23 Aug 2012, 20:19

de unde stim ca noi nu stim adevarata istorie a Romaniei ? :)) inca mai sunt oameni care traiau in timpul razboaielor mondiale si multi au povesti asemanatoare, deci nu mint ... oricum tara noastra n-a fost din totdeauna asa, am fost primii din europa la aur si pe locul al 2-lea la gaze naturale si petrol in perioada interbelica
Vlad -
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2680
Joined: 28 Jun 2012, 15:39
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: Simplu., QUAZw
Has thanked: 68 times
Been thanked: 219 times

23 Aug 2012, 21:01

Pavel wrote:Am citit posturile fiecaruia si vreau sa spun asa:
Ii dau dreptate lui haldir,in ultimul timp abea mai gaseai de mancare,nu aveai voie decat 1-2 paini pe zi si pentru ele stateai 3 ore la coada.
Pe multi vad cu injura in topic si cu isi baga "aia" in tot,dar nimeni nu realizeaza ca daca ai cap poti face orice,eu am 15 ani nu stiu cum a fost in perioada comunista decat ce mi-a spus bunica,imi spunea cum oamenii dispareau daca spuneau ceva de Ceausescu si familia era anuntata peste 3 zile sa ia sicriul de la morga,nu stiai daca in sicriu era mortul sau nu.Profesorul de tehnologia mai povestea ca pentru a te uita la televizor trebuia sa te chinui sa prinzi posturile bulgare sau daca autoritatile vroiau sa te bage la inchisoare iti lasau in casa 1$ si din intamplare il gaseau si ajungeai la inchisoare.
Nu zic ca ce este acum este bine dar pot spune un lucru de ce multi au bani,multi au companii.Dupa mine criza asta economica este doar o fatada pentru a acoperii furturile din tara(cel putin in cazul nostru).De ce Romania nu a ajuns in stadiul de faliment,ca Grecia.Basescu este un nenorocit dar inca sunt locuri de munca in romania,inca se maresc salariile si inca avem economia stabila.Romania nu este dezvoltata din orice punct de vedere.
Daca am dezvolta turismul am castiga bani si inca cateva mii sau chiar sute de mii de locuri de munca.Daca am dezvolta mineritul la fel,avem aur incat sa ne platim datoria la FMI si sa mai traim cum trebuie 50 de ani,avem cupru avem foarte multe resurse.Avem fabrici care produc pentru altii.Aducem chinezi in tara sa munceasca pe santier pentru ca sunt mai ieftini si asa se duc o gramada de locuri de munca.
Eu unul incerc sa imi fac un viitor cat mai bun prin intermediul internetului.
Acum ca momentan numai e Basescu si daca se fura, tot el e de vina, nu ? =)))))
Si acum degeaba ai painea pentru a o cumpara in cantitate " nelimitata ", daca nu ai bani ;) .
pcgarage.ro - Vrei să primeşti o reducere SUBSTANŢIALĂ atunci când comanzi ceva de pe PCGARAGE ? Atunci poţi folosi acest cod: JQKYPA1X.
Lepois
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 55
Joined: 15 Dec 2011, 21:27
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Contact:

23 Aug 2012, 21:39

Atata timp cand dam vina uni pe alti nu progresam ...
User avatar
projectileful
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1590
Joined: 19 May 2012, 09:59
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: BucharestHooligan
Ban 1 luna
Ban 3 luni
Utilizator neserios (tepar)
Location: UK
Has thanked: 88 times
Been thanked: 107 times

23 Aug 2012, 23:24

Romania, nu se va schimba, nu, pentru ca nici tineretul, nici cei de varsta a 3-a nu isi vor schimba mentalitatea.
O intrebare pentru majoritatea, daca a-ti gasi pe strada un portofel cu 10.000 euro cash in el, ce faceti?
Raspuns dintr-un film mare: "Ne asiguram ca cel care l-a pierdut nu e prin apropiere, il luam, SI FUGIM!"
E, daca un neamt il gaseste, oriunde ar fi el, il duce la militie, bun, nu asta era ideea.
Poporul Roman este un popor de hoti, cu ochii numai dupa bani, sa vina baniiiiii, repede si usor.
Deci slabe sanse pentru Romania sa se indrepte..

@krystann, te crezi cam important nu ti se pare? discutam pe subiect.

Code: Select all

while($money < 1.000.000$) $work++;
User avatar
NoBusy
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 44
Joined: 15 Jul 2012, 10:00
Detinator Steam: Nu
CS Status: Hide & Seek.
Detinator server CS: Hide & Seek.
Reputatie: Ban 2 luni !
Been thanked: 6 times
Contact:

23 Aug 2012, 23:27

HaldiR wrote:Romania, nu se va schimba, nu, pentru ca nici tineretul, nici cei de varsta a 3-a nu isi vor schimba mentalitatea.
O intrebare pentru majoritatea, daca a-ti gasi pe strada un portofel cu 10.000 euro cash in el, ce faceti?
Raspuns dintr-un film mare: "Ne asiguram ca cel care l-a pierdut nu e prin apropiere, il luam, SI FUGIM!"
E, daca un neamt il gaseste, oriunde ar fi el, il duce la militie, bun, nu asta era ideea.
Poporul Roman este un popor de hoti, cu ochii numai dupa bani, sa vina baniiiiii, repede si usor.
Deci slabe sanse pentru Romania sa se indrepte..

@krystann, te crezi cam important nu ti se pare? discutam pe subiect.
Asta ar însemna că ar trebui să las cuiva portofelul? Nu frate, și tata să aibă averea de 5.000.000$ și tot îl iau. L-am găsit, asta e. Îi fac un bine ca să nu îl mai scape.
Schimbă semnătura şi nu te uita la a mea.
User avatar
projectileful
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1590
Joined: 19 May 2012, 09:59
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: BucharestHooligan
Ban 1 luna
Ban 3 luni
Utilizator neserios (tepar)
Location: UK
Has thanked: 88 times
Been thanked: 107 times

23 Aug 2012, 23:33

Pai logic ca nu l-as da, asta e, mentalitatea noastra, deci Romania nu se va schimba!

Code: Select all

while($money < 1.000.000$) $work++;
Vlad -
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2680
Joined: 28 Jun 2012, 15:39
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: Simplu., QUAZw
Has thanked: 68 times
Been thanked: 219 times

23 Aug 2012, 23:52

HaldiR wrote:Romania, nu se va schimba, nu, pentru ca nici tineretul, nici cei de varsta a 3-a nu isi vor schimba mentalitatea.
O intrebare pentru majoritatea, daca a-ti gasi pe strada un portofel cu 10.000 euro cash in el, ce faceti?
Raspuns dintr-un film mare: "Ne asiguram ca cel care l-a pierdut nu e prin apropiere, il luam, SI FUGIM!"
E, daca un neamt il gaseste, oriunde ar fi el, il duce la militie, bun, nu asta era ideea.
Poporul Roman este un popor de hoti, cu ochii numai dupa bani, sa vina baniiiiii, repede si usor.
Deci slabe sanse pentru Romania sa se indrepte..

@krystann, te crezi cam important nu ti se pare? discutam pe subiect.
Am vazut ca tu ai dat tepe de cateva sute de euro si cam tot internetul te cauta / cauta, iar tu ne spui noua de mentalitate ? =)))
Uitate la tine mai intai ba !
pcgarage.ro - Vrei să primeşti o reducere SUBSTANŢIALĂ atunci când comanzi ceva de pe PCGARAGE ? Atunci poţi folosi acest cod: JQKYPA1X.
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7746
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

23 Aug 2012, 23:58

Iliescu ne-a amanetat țara, a închis tot, a vândut tot și după a continuat chioru.
Asta e, trăim într-o țară de tot rahatu, mă bucur că nu e mai rău de atât!
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

24 Aug 2012, 01:40

Credeti cu tarie ca era mai bine inainte de revolutie, desi nu ati trait in respectiva perioada. Si atunci, ca si acum, unora le mergea bine si altora prost.
krystann wrote:Tinerii din ziua de astazi 18-28 de ani isi cauta de lucru ca disperatii , neavand o sursa de venit ei incep si fura si pana la urma infunda puscariile.
Tinerii din ziua de azi isi cauta de lucru ca disperatii pentru ca au trecut prin scoala ca ratsa prin apa: repede si doar pe la suprafata. Specializarea lor este spartul semintelor in fata blocului pana la 12 noaptea minim, fluieratul femeilor pe strada, injuratul din adancul plamanului in orice loc public, nesimtirea, nepasarea, infatuarea, prostia si multe altele.

In loc sa va plangeti ca nu aveti de munca, ca nu se schimba nimic in tara asta si ca sunteti nevoiti sa furati ca sa supravietuiti, mai bine ati incerca sa luati masuri.
  1. Ce meserie cunosti si totusi nu iti gasesti de munca ?
  2. Facultate ai terminat ?
  3. Ce specializare ai ?
  4. Ce experienta ai ?
  5. Ce nivel de salarizare ai accepta in concordanta cu nivelul tau de pregatire ?
  6. Daca nu iti convine ceea ce se intampla in jurul tau si in tara ta, de ce nu incerci sa schimbi ceva ?
O parte din tinerii din ziua de azi ajung hoti si bagabonti pentru ca asta a fost alegerea lor inca din gimnaziu sau liceu, cand preferau sa freaca menta pe maidane in loc sa se duca la ore sau daca se duceau la ore, atentia le era furata si de musca care zbura frenetic prin clasa, in loc sa ciuleasca urechea si sa bage la cap ce zicea profesorul.
Alta parte dintre ei, care au trecut prin liceu mai târâs-grapis, au facut proasta alegere ori de a nu se duce la facultate, ori de a se duce la o facultate particulara sau una unde se intra pe dosar. A tinut smecheria cativa ani, timp in care tara a fost invadata de secretare cu facultate, ospatari cu facultate, barmani cu facultate, soferi de taxi cu facultate. De putin timp a inceput sa se prinda si angajatorul ca este in avantajul lui sa bage mana in buzunar mai adanc in ziua de salariu si sa aiba doar oameni bine pregatiti pe langa el.

Viitorul vostru il scrieti chiar voi, prin ceea ce faceti in prezent, iar prezentul l-ati scris in trecut tot voi. Daca vreti schimbare, incepeti schimbarea cu voi. De la comportamentul golanesc care il mai au o parte dintre voi, atitudinea sfidatoare fata de tot ce inseamna "reguli" si pana la falsa impresie ca este cineva responsabil in mod direct, in afara de voi, pentru situatia in care va aflati.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Yandex [Bot] and 403 guests