Generatii distruse.Tara nimanui

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
projectileful
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1590
Joined: 19 May 2012, 09:59
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: BucharestHooligan
Ban 1 luna
Ban 3 luni
Utilizator neserios (tepar)
Location: UK
Has thanked: 88 times
Been thanked: 107 times

24 Aug 2012, 02:26

vim, ce salariu ai b0$$ule? ca vad ca incerci sa dai lectii ..

Mergi pe strada? vezi un BMW x6, ce zici? "vai, as vrea si eu o masina ca asta frate", eu sunt un cetatean corect, bun. Daca esti cetatean corect in Romania si vrei sa faci un ban cinstit, te angajezi iar salariul tau nu va trece de 1500 ron, bun. aa, pai e bine, in cam 10 ani strangi si tu bani sa-ti iei un x6.
Baga-te la o combinatie, si in maxim 7 zile ai x6 daca esti destept, si sa vezi tu dupa ce faci pipi pe tara ta draga ca ai prins gustul banului.
Se vede ca n-ati avut bani cash pe mana, nici macar sa-i tineti dar sa fie facuti de voi (bani, valuta, bani multi nu rahat pe apa rece), visati.
Visati la o tara ... "curata" insa nu o sa o aveti niciodata, clar.

Code: Select all

while($money < 1.000.000$) $work++;
RoyalServer
User avatar
Grafa
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1115
Joined: 13 Nov 2009, 21:33
Detinator Steam: Nu
CS Status: Intru pe aici sa mai rad!
Reputatie: Fost Moderator
Location: Brasov
Has thanked: 266 times
Been thanked: 185 times
Contact:

24 Aug 2012, 03:12

Nu cred ca ai avut bani nici tu, nu ma pot lauda ca am avut eu bani, cei mai multi bani ce i-am avut, au fost 10 mii de euro,din care mi-am luat o masina si mai platesc inca vre-o 2 ani rate la ea, faza e ca intre timp masina nu o mai am :)) eu is mai sucit.
Ideea este ca nu iti trebuie facultate sa ajungi sa ai bani.
Eu m-am dus la medicina, bun, dar ce rezolvam? faceam 6 ani facultate sa am un salar de 10 milioane wtf???
Am renuntat, am dat de toate categorile la permis, intre timp m-am angajat la o firma de paza si securitate sa pot traii.Acum pot spune ca traiesc bine, doar ca e foarte obositoare meseria asta, iti vezi familia cam rar si altele...

Si sa mai lasam nemtii in pace, ca nu sunt ei cei mai cei corecti si altele, se fac si la ei magarii, dar isi pastreaza o imagine buna, nu spala lucrurile in public.
Adica si acolo dai spaga sa ti se vorbeasca frumos, sa iti ofere informatii si etc. Eu am fost acolo de 4 ori sa imi cumpar masini si de fiecare data am dat bani pe la institutii, ba ca nu imi pot oferii (gen) fiscalul (la noi) in aceiasi zi, cum am scos banii, se putea..
iar asta este un caz, stai linistit si acolo e ca peste tot.
GrafaStudio
Fiecare generatie e de neegalat,
Ca nu exista comparate intre ele de fapt,
Vorba aceea "Toate-au fost la timpul lor ceva exagerat! ",
Ideea e ca nimic nu s-a schimbat.
Noi aveam mingi de 35 si tevi cu cornet,
Cei de azi au mobil si acces la net,
Dar nu-i blamam, nu e corect, nu-i o solutie,
Sa facem revolutie pentru evolutie.
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

24 Aug 2012, 04:24

HaldiR wrote:vim, ce salariu ai b0$$ule? ca vad ca incerci sa dai lectii ..
Nu despre salariu era vorba si nu pot sa iti dau tie nici o lectie, pentru ca nu sunt dresor. Era vorba de verticalitate, infatuare, nesimtire si de a incerca sa faci singur ceva pentru tine, cu cap. Dupa ce vinzi telefonul furat in cursul zilei de ieri, mai citeste postul meu anterior. Poate - poate intelegi ceva.
HaldiR wrote:Baga-te la o combinatie, si in maxim 7 zile ai x6 daca esti destept
Daca spun ca ai o gandire tipica pentru o anumita etnie, o sa fiu acuzat ca sunt rasist. Daca munceai 1 luna in viata ta, observai diferenta dintre bani castigati prin munca si bani castigati prin "combinatii".
HaldiR wrote:Se vede ca n-ati avut bani cash pe mana
Nu mai umblu cu bani cash la mine din cauza celor ca tine, care se ocupa cu "combinatii" si vor ocazional sa se mai "combine" cu portofelul meu.
HaldiR wrote:Mergi pe strada? vezi un BMW x6, ce zici? "vai, as vrea si eu o masina ca asta frate", eu sunt un cetatean corect, bun. Daca esti cetatean corect in Romania si vrei sa faci un ban cinstit, te angajezi iar salariul tau nu va trece de 1500 ron, bun. aa, pai e bine, in cam 10 ani strangi si tu bani sa-ti iei un x6.
Nu ti se pare ca te intinzi cam mult la un salariu de 1500 de lei cand ai facut scoala la coltul blocului, ai vazut facultatea doar din exterior si pregatirea ta de baza este in "combinatii" ?

Ca fapt divers, X6 nu imi place din acelasi motiv pentru care nu ascult manele si urasc sa conduc in Bucuresti din cauza lipsei de bun simt a soferilor.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
User avatar
GPaul
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1931
Joined: 21 Mar 2009, 12:14
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv. Studiu intens.
Detinator server CS: - House M.D -
SteamID: - House M.D -
Reputatie: Nume anterior: djxpaulz
Fost super moderator
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 8 times
Been thanked: 174 times
Contact:

24 Aug 2012, 09:19

Code: Select all

România (1965-1989) pe drumul construirii socialiasmului...
România (1990- 2012) pe drumul construirii democratiei....
România ( in prezent) pe drumuri.....
Inca putem schimba ceva. Ideea de baza, punctul de inceput e sa-ti dai si tu seama de lucrul asta. O dovada principala a prostiei din tara o reprezinta tanarul de mai sus (Haldir), implicat in `combinatii` , `mafie` si `valuta`. Dintr-un dialog cu el, am aflat ca e genul de tip care il idolatrizeaza pe Becali (prostul cu bani). Tipul are insa o mentalitate de clasa a 5-a a.i. atunci cand nu ii convine ceva te provoaca la bataie. Cum a zis si Alex mai sus, feriti-va de creaturi de genul acesta carae au intentia de `a se combina cu portofelul`.

Tineretul poate schimba asta? Da, chiar poate. Atunci cand o sa se renunte la prost gust, ceea ce include anturajul din spatele blocului care ia locul scolii din ce in ce mai mult si la `combinatiile` necesare pentru ziua de maine.
Image
Image
User avatar
amE
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1435
Joined: 19 Dec 2009, 16:48
Detinator Steam: Nu
CS Status: beep.
Reputatie: Membru Club eXtreamCS ( o luna)
Has thanked: 133 times
Been thanked: 108 times

24 Aug 2012, 10:58

Paul wrote:

Code: Select all

România (1965-1989) pe drumul construirii socialiasmului...
România (1990- 2012) pe drumul construirii democratiei....
România ( in prezent) pe drumuri.....
Inca putem schimba ceva. Ideea de baza, punctul de inceput e sa-ti dai si tu seama de lucrul asta. O dovada principala a prostiei din tara o reprezinta tanarul de mai sus (Haldir), implicat in `combinatii` , `mafie` si `valuta`. Dintr-un dialog cu el, am aflat ca e genul de tip care il idolatrizeaza pe Becali (prostul cu bani). Tipul are insa o mentalitate de clasa a 5-a a.i. atunci cand nu ii convine ceva te provoaca la bataie. Cum a zis si Alex mai sus, feriti-va de creaturi de genul acesta carae au intentia de `a se combina cu portofelul`.

Tineretul poate schimba asta? Da, chiar poate. Atunci cand o sa se renunte la prost gust, ceea ce include anturajul din spatele blocului care ia locul scolii din ce in ce mai mult si la `combinatiile` necesare pentru ziua de maine.
Tineretul poate, dar NU vrea. E simplu nu?
Cat despre Haldir; mafie, valuta, combinatii. Cumva e vreun Al Capone de Romania si nu stiu eu? [Sper sa nu o iei ca pe un contra fata de opinia ta despre Haldir].
krystann
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2552
Joined: 16 May 2009, 11:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Vine criza!
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 322 times
Been thanked: 141 times

24 Aug 2012, 11:17

vim wrote:
  1. Ce meserie cunosti si totusi nu iti gasesti de munca ?
  2. Facultate ai terminat ?
  3. Ce specializare ai ?
  4. Ce experienta ai ?
  5. Ce nivel de salarizare ai accepta in concordanta cu nivelul tau de pregatire ?
  6. Daca nu iti convine ceea ce se intampla in jurul tau si in tara ta, de ce nu incerci sa schimbi ceva ?
  1. Tehnician veterinar
  2. Nu pentru ca nu am nici 20 de ani
  3. Protactia mediului
  4. In total cam 4 ani de zile si aproximativ 2 zile pe saptamana timp de 7 luni iar restul de 5 luni zilnic uneori chiar si dumunica asta include perioadele de vaccinare la animalele domestice + tratamentele la care am fost chemat ca practicant.(Asta poate confirma si vLad-)
  5. As accepta si 1000 RON avand in vedere ca tehnicienii veterinari nu iau mai putin de 25(spun asta pentru ca stiu).In momentul de fata doresc sa muncesc mai mult decat sa traiesc pentru ca doar prin munca poti ajunge sus si pe langa as castiga si experienta.
  6. Spune-mi si mie ce sa schimb ? Sa imi bag dosarul la somaj si sa stau acasa pentru 300 RON ? Sa plec afara ? Am unde? Oricum daca as pleca nu m-as mai intoarce.
vim wrote:O parte din tinerii din ziua de azi ajung hoti si bagabonti pentru ca asta a fost alegerea lor inca din gimnaziu sau liceu, cand preferau sa freaca menta pe maidane in loc sa se duca la ore sau daca se duceau la ore, atentia le era furata si de musca care zbura frenetic prin clasa, in loc sa ciuleasca urechea si sa bage la cap ce zicea profesorul.
Alta parte dintre ei, care au trecut prin liceu mai târâs-grapis, au facut proasta alegere ori de a nu se duce la facultate, ori de a se duce la o facultate particulara sau una unde se intra pe dosar. A tinut smecheria cativa ani, timp in care tara a fost invadata de secretare cu facultate, ospatari cu facultate, barmani cu facultate, soferi de taxi cu facultate. De putin timp a inceput sa se prinda si angajatorul ca este in avantajul lui sa bage mana in buzunar mai adanc in ziua de salariu si sa aiba doar oameni bine pregatiti pe langa el.

Viitorul vostru il scrieti chiar voi, prin ceea ce faceti in prezent, iar prezentul l-ati scris in trecut tot voi. Daca vreti schimbare, incepeti schimbarea cu voi. De la comportamentul golanesc care il mai au o parte dintre voi, atitudinea sfidatoare fata de tot ce inseamna "reguli" si pana la falsa impresie ca este cineva responsabil in mod direct, in afara de voi, pentru situatia in care va aflati.
De ce parintii unora beau pana nu mai pot dupa aceea isi bat nevestele si copii si ii scot afara din casa ?
De ce parintii ii lasa de la varsta de nici 10 ani sa fumeze de fata cu ei si sa intre in baruri fara nici o problema?
Crezi ca au ajuns golani asa de capul lor ?
De ce nu au nici un fel de bun simt ?
Iti rapund eu la toate:Datorita faptului ca parintii nu i-au educat , i-au durut in cur de copii si din acesta cauza caopilul merge din rau in mai rau.
User avatar
projectileful
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1590
Joined: 19 May 2012, 09:59
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: BucharestHooligan
Ban 1 luna
Ban 3 luni
Utilizator neserios (tepar)
Location: UK
Has thanked: 88 times
Been thanked: 107 times

24 Aug 2012, 11:52

Vai ce-mi place ca va credeti mari mentori si cand colo sunteti doar niste ...
Iauzi, nu conduci din cauza soferilor sau din cauza ca masinile sunt scumpe si salariile mici si nu ai si tu ce sa conduci? =))

Hai ca o dam in sf-uri, Paul fiule, ti-am zis eu, te-ai .... in c...r sa fii becali :), tie iti este rusine cu tine, persoana ta si te crezi mare intelectual, vai de tine tanara speranta.
Iar in legatura cu etnia, cel mai bun prieten este tigan si spun sincer, n-am vazut in viata mea un baiat mai de treaba ca el, romani inteligenti care sunteti voi, ca pe aici toti va dati mari stabi, v-am mai zis. O SA MURITI DE FOAME COPII:)

Krystyan, stai linistit, cunosc oameni cu facultati mari, banci, drept si asa mai departe si stau si si-o freaca, nu veterinari ca nu-si mai duce omu' cainele la veterinar, il lasa pe strada :)

Code: Select all

while($money < 1.000.000$) $work++;
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

24 Aug 2012, 13:31

@krystann Din ce spui, inteleg ca ai facut un liceu cu specializare pe tehnica veterinara. Din propria experienta iti zic ca liceele cu specializari sunt frectie la un picior de lemn. Si eu am terminat un liceu cu specializare tehnica, insa dupa primul an mi-am dat seama ca nu o sa fac nici o branza cu respectiva specializare si m-am zbatut sa ma duc la o facultate cat mai buna, ca sa imi gasesc de munca.

Sunt frectie la un picior de lemn pentru ca exista foarte multi absolventi de facultati particulare, unde iti cumperi diploma precum prazul din piata si multe facultati de stat unde se intra doar pe baza de dosar, care sunt "invadate" de elevi din provincie, cu dosare mult mai bune decat a celor din Bucuresti, Iasi sau Cluj. Astea sunt centrele universitare din Romania si cred ca cei care sunt studenti in Iasi si Cluj pot confirma ce spun.

Repercursiunile sunt simple:
  1. Exista o saturare a pietei fortei de munca cu absolventi de facultate
  2. Din cauza acestei saturari, doar cu liceul te poti angaja cel mult ca muncitor necalificat.
Daca facultatile ar accepta studenti numai pe baza de examen, numarul absolventilor ar scade drastic si orice absolvent ar avea siguranta ca o sa isi gaseasca de munca pe specializarea care o are. In acelasi timp si orice absolvent de liceu cu specializare ar putea sa isi gaseasca de munca in baza diplomei care o are, desi ar lucra pe un salariu substantial mai mic decat a unei persoane cu facultate.
krystann wrote:Spune-mi si mie ce sa schimb ? Sa imi bag dosarul la somaj si sa stau acasa pentru 300 RON ? Sa plec afara ? Am unde? Oricum daca as pleca nu m-as mai intoarce.
Daca am inteles gresit si totusi esti student la medicina veterinara, poate nu ai ales o meserie care sa aiba si cautare in Romania. Nu stiu cati medici veterinari sunt in Romania si care este cererea, dar vad cabinete veterinare mai des decat cabinetele stomatologice. De aici as putea sa trag o concluzie ca sunt mai multi medici veterinari decat poate piata sa absoarba in acest moment.
krystann wrote:De ce parintii unora beau pana nu mai pot dupa aceea isi bat nevestele si copii si ii scot afara din casa ?
De ce parintii ii lasa de la varsta de nici 10 ani sa fumeze de fata cu ei si sa intre in baruri fara nici o problema?
Crezi ca au ajuns golani asa de capul lor ?
De ce nu au nici un fel de bun simt ?
Iti rapund eu la toate:Datorita faptului ca parintii nu i-au educat , i-au durut in *** de copii si din acesta cauza caopilul merge din rau in mai rau.
Educatia ti-o mai faci si singur de la o anumita varsta. Sa zicem ca pana la un 15 - 16 ani nu esti indeajuns de matur incat sa iei o decizie in privinta asta, dar dupa 18 - 20 de ani nu mai ai nici o scuza pentru ceea ce ti se intampla. La varsta aia trebuie sa ai maturitatea necesara de a decide pentru tine si de a face o deosebire clara intre ce e bine pentru tine si ce este rau.

Daca tatal tau isi bate nevasta, nu te obliga nimeni sa procedezi la fel cu a ta, cum nici faptul ca el bea si te da afara din casa, nu te obliga sa ajungi bagabont. Decizia finala asupra viitorului tau iti apartine si din pacate, de multe ori este influentata de anturaj

@HaldiR In loc sa faci cornete pentru seminte din foile cartilor, mai bine te-ai apuca sa le citesti. Intre timp ia mana din poseta doamnei in negru si nu mai sta pe scara, ca nu poate tramvaiul sa plece din statie cu usile deschise.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
Kanthos
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 745
Joined: 19 Dec 2011, 17:14
Detinator Steam: Da
SteamID: rocklife953
Reputatie: Fost moderator
Location: Lisbon
Has thanked: 51 times
Been thanked: 40 times

24 Aug 2012, 13:47

Nu stiu cati dintre voi ati mers in alte tari, dar Romania nu este chiar asa de cruda cum credeti. Inainte sa judecati tara, judecati-va mentalitatea. Romania nu este o tara distrusa si nici plina de prosti! am avut ocazia sa cunosc (sau cel putin sa vad) romani cu o mentalitate deosebita, exemple sunt si in acest topic.

HaldiR wrote:vim, ce important te crezi, la fel ca Paul pustanul, mai schimbati replicile ca la cate seminte am mancat, m-am saturat si eu:|
Tare as vrea sa va cunosc in realitate, sa vad cat de intelectuali sunteti voi, insa.... halal.
Cius :)
Sigur, actionezi doar cu pumnul. Sunt sigur ca nu iti suporta 'ramul' sa continui conversatia. (am schimbat replica)
krystann
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2552
Joined: 16 May 2009, 11:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Vine criza!
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 322 times
Been thanked: 141 times

24 Aug 2012, 13:50

vim wrote:@krystann Din ce spui, inteleg ca ai facut un liceu cu specializare pe tehnica veterinara. Din propria experienta iti zic ca liceele cu specializari sunt frectie la un picior de lemn. Si eu am terminat un liceu cu specializare tehnica, insa dupa primul an mi-am dat seama ca nu o sa fac nici o branza cu respectiva specializare si m-am zbatut sa ma duc la o facultate cat mai buna, ca sa imi gasesc de munca.

Sunt frectie la un picior de lemn pentru ca exista foarte multi absolventi de facultati particulare, unde iti cumperi diploma precum prazul din piata si multe facultati de stat unde se intra doar pe baza de dosar, care sunt "invadate" de elevi din provincie, cu dosare mult mai bune decat a celor din Bucuresti, Iasi sau Cluj. Astea sunt centrele universitare din Romania si cred ca cei care sunt studenti in Iasi si Cluj pot confirma ce spun.

Repercursiunile sunt simple:
  1. Exista o saturare a pietei fortei de munca cu absolventi de facultate
  2. Din cauza acestei saturari, doar cu liceul te poti angaja cel mult ca muncitor necalificat.
Daca facultatile ar accepta studenti numai pe baza de examen, numarul absolventilor ar scade drastic si orice absolvent ar avea siguranta ca o sa isi gaseasca de munca pe specializarea care o are. In acelasi timp si orice absolvent de liceu cu specializare ar putea sa isi gaseasca de munca in baza diplomei care o are, desi ar lucra pe un salariu substantial mai mic decat a unei persoane cu facultate.
krystann wrote:Spune-mi si mie ce sa schimb ? Sa imi bag dosarul la somaj si sa stau acasa pentru 300 RON ? Sa plec afara ? Am unde? Oricum daca as pleca nu m-as mai intoarce.
Daca am inteles gresit si totusi esti student la medicina veterinara, poate nu ai ales o meserie care sa aiba si cautare in Romania. Nu stiu cati medici veterinari sunt in Romania si care este cererea, dar vad cabinete veterinare mai des decat cabinetele stomatologice. De aici as putea sa trag o concluzie ca sunt mai multi medici veterinari decat poate piata sa absoarba in acest moment.
krystann wrote:De ce parintii unora beau pana nu mai pot dupa aceea isi bat nevestele si copii si ii scot afara din casa ?
De ce parintii ii lasa de la varsta de nici 10 ani sa fumeze de fata cu ei si sa intre in baruri fara nici o problema?
Crezi ca au ajuns golani asa de capul lor ?
De ce nu au nici un fel de bun simt ?
Iti rapund eu la toate:Datorita faptului ca parintii nu i-au educat , i-au durut in *** de copii si din acesta cauza caopilul merge din rau in mai rau.
Educatia ti-o mai faci si singur de la o anumita varsta. Sa zicem ca pana la un 15 - 16 ani nu esti indeajuns de matur incat sa iei o decizie in privinta asta, dar dupa 18 - 20 de ani nu mai ai nici o scuza pentru ceea ce ti se intampla. La varsta aia trebuie sa ai maturitatea necesara de a decide pentru tine si de a face o deosebire clara intre ce e bine pentru tine si ce este rau.

Daca tatal tau isi bate nevasta, nu te obliga nimeni sa procedezi la fel cu a ta, cum nici faptul ca el bea si te da afara din casa, nu te obliga sa ajungi bagabont. Decizia finala asupra viitorului tau iti apartine si din pacate, de multe ori este influentata de anturaj

@HaldiR In loc sa faci cornete pentru seminte din foile cartilor, mai bine te-ai apuca sa le citesti. Intre timp ia mana din poseta doamnei in negru si nu mai sta pe scara, ca nu poate tramvaiul sa plece din statie cu usile deschise.
Te admir pentru gandirea pe care o ai si pentru acest post.
Poate ca m-am exprimat gresit dar treaba e ca pana cand am dat bacul eram un mistocar ..gen Haldir(nu vreau sa ma iau de tine) ... dar in momentul de fata din cauza ca am picat bacul gandirea mea s-a maturizat extrem de mult .. pur si simplu m-am trezit la maturitate.. de aceea acum incerc sa invat pentru sesiunea din primavara ca sa iau note mari(sau foarte mari) pentru a putea intra la facultate cu profil Zootehnic(cresterea/inmultirea/hranirea animalelor din ferma)
Daca ar trebui sa dau examen ca sa intru la facultate fara bac as lua intre 8-9 cu mana pe suflet o spun .. in ultimii ani am invatat foarte multe despre animale in comparatie cu fostii mei colegi care la matematica si romana nu au invatat niciodata.Din fosta clasa eu cu inca un coleg mergeam la practica si in restul zilelor in care nu aveam practica comasata.
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

24 Aug 2012, 14:00

@krystann Faptul ca ai esuat prima data nu este grav daca asta te-a adus cu picioarele pe pamant si te-a ajutat sa iti dai seama ce iti doresti cu adevarat. Multa bafta la BAC si la admitere.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
User avatar
david17sm
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1051
Joined: 03 Jul 2011, 13:48
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Satu Mare
Has thanked: 32 times
Been thanked: 136 times
Contact:

24 Aug 2012, 16:29

vim wrote: Viitorul vostru il scrieti chiar voi, prin ceea ce faceti in prezent, iar prezentul l-ati scris in trecut tot voi. Daca vreti schimbare, incepeti schimbarea cu voi. De la comportamentul golanesc care il mai au o parte dintre voi, atitudinea sfidatoare fata de tot ce inseamna "reguli" si pana la falsa impresie ca este cineva responsabil in mod direct, in afara de voi, pentru situatia in care va aflati.
Foarte adevarat.
Paul wrote:Tineretul poate schimba asta? Da, chiar poate. Atunci cand o sa se renunte la prost gust, ceea ce include anturajul din spatele blocului care ia locul scolii din ce in ce mai mult si la `combinatiile` necesare pentru ziua de maine.
Paul, de schimbat se poate schimba oricine, dar ei vor? ii doare undeva de altii, vor numai sa se distreze, sa nu faca nimic, doar distractie. "Ei" s-au obisnuit sa stea pe banii parintiilor, cum a zis si amE, daca nu vor, degeaba.

Kanthos wrote:Nu stiu cati dintre voi ati mers in alte tari, dar Romania nu este chiar asa de cruda cum credeti. Inainte sa judecati tara, judecati-va mentalitatea. Romania nu este o tara distrusa si nici plina de prosti! am avut ocazia sa cunosc (sau cel putin sa vad) romani cu o mentalitate deosebita, exemple sunt si in acest topic.
La fel cred si eu, mai mult in ce am subliniat eu (nu prea am plecat din Romania si cand plecasem, nu puteam sa fac ce voiam eu.)


Noi putem vorbi de "noua" generatie, nu vom rezolva nimic, toti vor sa se impresioneze intre ei, sa se afle in treaba, chiar daca NU stiu nimic si nu vor avea nimic in viata.

Scuzati-ma daca ma "bag" aiurea, nu imi pot compara eu cu mentalitatea cu a unora din voi (am doar 15 ani)
vim wrote: Educatia ti-o mai faci si singur de la o anumita varsta. Sa zicem ca pana la un 15 - 16 ani nu esti indeajuns de matur incat sa iei o decizie in privinta asta, dar dupa 18 - 20 de ani nu mai ai nici o scuza pentru ceea ce ti se intampla.
Eu vad zilnic cati "zei" sunt peste tot si nu prea ii suport, pur si simplu.
Bati un record national , nu e nimeni interesant, "violezi o fata", "furi" bani s.a.m.d, wow, la discutii?! :|
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information