[Further investment] Give me your feedback !

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
FlorinMarian
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 43
Joined: 15 Feb 2018, 09:45
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

19 Nov 2018, 09:26

Salutare !

Numele meu este Florin, ma aflu in Danemarca si in luna decembrie urmeaza sa ma introc in Romania pentru a-mi continua drumul spre visul ce-mi ocupa de mult gandurile, si anume, sa vand servicii web.

Tin sa precizez ca "ma joc" cu acest domeniu din 2014 si detin un server dedicat pe care mi-am testat abilitatile si totodata am si invatat.
Tot din 2014 sunt si fondatorul unui SRL prin care mi-am legalizat putina activitate din toti acesti ani. (S.C. HFM S.R.L)

Sunt dispus sa investesc in urmatoarea perioada in jur de 2000 euro in Licente: WHMCS, SolusVM, CPanel, CloudLinux si inchiriere dedicat game (https://www.ovh.ie/dedicated_servers/game/1901mc03.xml si inchiriere server tot de la OVH cu banda de minim 1 GBps pe care sa gazduiesc o platforma de webhosting).

Primele VPS-uri pe care as dori sa le vand ar fi ceva de genul:
1 vCPU
2 GB RAM
20 GB SSD
---------------
5 Euro/luna

2 vCPU
4 GB RAM
30 GB SSD
---------------
8 Euro/luna

4 vCPU
8 GB RAM
40 GB SSD
---------------
13 Euro/luna

4 vCPU
16 GB RAM
50 GB SSD
---------------
16 Euro/luna

8 vCPU
32 GB RAM
100 GB SSD
---------------
30 Euro/luna

Apoi servere VPN cu IP dedicat OVH 3 Euro/luna (download/upload 1 GBps)

La pachetele webhosting inca nu m-am decis daca sa ma orientez pe SSD classic, NVMe sau HDD-uri Enerprise deoarece sincer nu stiu daca lumea cauta mai degraba viteza sau spatiu de stocare.

Asept idei, critici si intrebari.

Cu respect Florin.
RoyalServer 2
zark
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 840
Joined: 29 Apr 2016, 17:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: cosmin1512
Reputatie: Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fond eXtream: 0
Has thanked: 33 times
Been thanked: 39 times
Contact:

20 Nov 2018, 19:07

Nu te sfatuiesc sa investesti in domeniul asta, din mai multe motive: E plin de firme de gazduire web si vps, nu ai ce sa oferi nou, e greu sa obtii increderea clientilor, iar cei 2000 euro sunt foarte putini (asta daca nu cumva te refereai pe luna 2000 euro). Aia pe care ii vezi tu ca isi castiga existenta din asta, au peste 10-12-14 ani activitate. Ei au prins momentul, pe atunci nu erau cateva sute sau mii de firme, iar la inceput nu aveau mari castiguri.

Daca insa ai o rabdare extrema, de minim 5-10 ani, in primii 2-3 sa te multumesti cu 2-3-10 -15 clienti (maxim), un castig de maxim 100 euro din care mai mult de jumatate il dai la stat, iar peste cativa ani buni sa incepi sa mai castigi cativa clienti, atunci iti urez succes. Parerea mea e ca nu merita, poti face multe chestii cu banii aia, din care sa castigi mai rapid si mai bine.

PS: Nu mai lasa date de genul numele firmei, se considera reclama pe aici si iti vor sterge astia topicul. Eu de exemplu cautand dupa firma respectiva ti-am gasit si site-ul. Iti dau un sfat si cu el, fa-l in engleza, ca in chineza e cam ciudat.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information