Hiperhidroza

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
h4wk
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3806
Joined: 22 Sep 2009, 13:10
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior : DaZ , zimpe , Dan eXtream
Location: Iasi
Has thanked: 306 times
Been thanked: 321 times
Contact:

09 Jun 2014, 13:59

A avut cineva "aceasta boala"?

Hiperhidroza = reprezinta termenul medical care descrie transpiratia in exces fata de cea necesara in mod normal pentru reglarea temperaturii corporale. Este un simptom frecvent care produce foarte mult disconfort pacientului. Se pare ca 2-3 % din populatia americana sufera de hiperhidroza a zonei axilare sau a palmelor si plantelor (talpilor) grupata sub numele de hiperhidroza palmo-plantara. Afectiunea debuteaza in copilarie sau adolescenta (cea axilara apare mai tarziu, in timp ce cea palmo-plantara apare in jurul varstei de 14-15 ani) si poate afecta orice regiune a corpului.

De 2 ani de zile transpir in exces si mereu am dat vina pe deodorantul meu sau efortul depus. Insa,de curand am fost la un control si doctorita mi-a zis ca am "Hiperhidroza". S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema ?



#Orice mesaj "la misto" va fi sanctionat

Code: Select all

"Daca ai culoare nu inseamna ca esti mai presus ca un utilizator. Culoare e un fel de "rasplata" pentru ca te implici in "ridicarea" acestei comunitati.
Unii nu realizeaza ca daca ai culoare nu inseamna ca esti smecher." -- by Alexey
:troll :troll

Spui ceva,dar faci altceva !
RoyalServer
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

09 Jun 2014, 14:01

Si eu transpir foarte repede, nu am facut un control, insa nu stiu daca pot face ceva in acest caz.Exista doar prostii, care mai mult poate ar dauna sanatatii.
User avatar
h4wk
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3806
Joined: 22 Sep 2009, 13:10
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior : DaZ , zimpe , Dan eXtream
Location: Iasi
Has thanked: 306 times
Been thanked: 321 times
Contact:

09 Jun 2014, 14:04

smileye wrote:Si eu transpir foarte repede, nu am facut un control, insa nu stiu daca pot face ceva in acest caz.Exista doar prostii, care mai mult poate ar dauna sanatatii.
Iti sugerez sa mergi la doctor sa iti faci analize la sange. De aceea am consultat un doctor,sa-mi recomande ceva special,nu toate prostiile de pe internet.

Code: Select all

"Daca ai culoare nu inseamna ca esti mai presus ca un utilizator. Culoare e un fel de "rasplata" pentru ca te implici in "ridicarea" acestei comunitati.
Unii nu realizeaza ca daca ai culoare nu inseamna ca esti smecher." -- by Alexey
:troll :troll

Spui ceva,dar faci altceva !
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

09 Jun 2014, 14:06

Dan eXtream wrote:
smileye wrote:Si eu transpir foarte repede, nu am facut un control, insa nu stiu daca pot face ceva in acest caz.Exista doar prostii, care mai mult poate ar dauna sanatatii.
Iti sugerez sa mergi la doctor sa iti faci analize la sange. De aceea am consultat un doctor,sa-mi recomande ceva special,nu toate prostiile de pe internet.
Am facut analize mai multe anul trecut in toamna, dar nu si despre hiperhidroza.Nu se trage de la anemie?
User avatar
h4wk
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3806
Joined: 22 Sep 2009, 13:10
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior : DaZ , zimpe , Dan eXtream
Location: Iasi
Has thanked: 306 times
Been thanked: 321 times
Contact:

09 Jun 2014, 14:08

smileye wrote:
Dan eXtream wrote:
smileye wrote:Si eu transpir foarte repede, nu am facut un control, insa nu stiu daca pot face ceva in acest caz.Exista doar prostii, care mai mult poate ar dauna sanatatii.
Iti sugerez sa mergi la doctor sa iti faci analize la sange. De aceea am consultat un doctor,sa-mi recomande ceva special,nu toate prostiile de pe internet.
Am facut analize mai multe anul trecut in toamna, dar nu si despre hiperhidroza.Nu se trage de la anemie?
E prima data cand aud de "hiperhidroza" si nu detin prea multe cunostinte. Iti recomand sa mergi la un doctor si sa ii explici cum sta treaba.

Code: Select all

"Daca ai culoare nu inseamna ca esti mai presus ca un utilizator. Culoare e un fel de "rasplata" pentru ca te implici in "ridicarea" acestei comunitati.
Unii nu realizeaza ca daca ai culoare nu inseamna ca esti smecher." -- by Alexey
:troll :troll

Spui ceva,dar faci altceva !
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7745
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

09 Jun 2014, 15:01

Cred ca sufar si eu de aceasta boala. Transpir foarte repede, am schimbat vreo 10 deodorante si nimic.

Ex: Ma duc la sala, ma schimb in vestiar, cobor la etajul pentru forta, fac incalzirea 5-10 minute si incep sa transpir. Prietenii cu care ma duc n-au nicio treaba cu transpiratia, nici dupa primele exercitii, insa eu transpir in exces inca de la inceput.

La fel si cand ma duc cu bicicleta, eu sunt ud leoarca, ceilalti prieteni sunt mai uscati decat nisipul :)).
User avatar
h4wk
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3806
Joined: 22 Sep 2009, 13:10
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior : DaZ , zimpe , Dan eXtream
Location: Iasi
Has thanked: 306 times
Been thanked: 321 times
Contact:

09 Jun 2014, 15:47

Si eu am momente in care ma simt jenat de "ce am sub brat" :)....Cat transpir eu la o simpla plimbare,nu transpira altii la fotbal. Multi spun ca e din cauza cafelei + a tutunului...dar am prieteni care fumeaza mai mult ca mine si nu transpira deloc.
Mereu ma simt ud sub brat,indiferent daca fac dush,ma dau cu deodorant sau schimb tricoul.

Daca stau in casa,transpir foarte putin,insa daca afara indiferent(ziua sau seara) transpir de parca as fi alergat 24km.

Code: Select all

"Daca ai culoare nu inseamna ca esti mai presus ca un utilizator. Culoare e un fel de "rasplata" pentru ca te implici in "ridicarea" acestei comunitati.
Unii nu realizeaza ca daca ai culoare nu inseamna ca esti smecher." -- by Alexey
:troll :troll

Spui ceva,dar faci altceva !
User avatar
MIDNIGHTPULSE
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 144
Joined: 25 May 2014, 15:44
Detinator Steam: Da
CS Status: Dorești să câștigi premii? PM me.
Detinator server CS: ney
SteamID: ney
Location: Bacău
Has thanked: 62 times
Been thanked: 5 times
Contact:

09 Jun 2014, 15:59

Am în clasă un coleg care are aceeași problemă, de fiecare dată când dădeam noroc cu el îi spuneam : " Bă, ce **** mea ți-ai dat labă? " până într-un moment când am aflat ce are..
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

09 Jun 2014, 17:05

Eu transpir cateodata doar stand la PC, scriind ceva la pc sau jucand ceva, in 2 ore transpir...chiar daca e frig afara sau ploua.
User avatar
Ndyc3
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1222
Joined: 30 Jan 2012, 17:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar )
Location: France
Has thanked: 16 times
Been thanked: 62 times

09 Jun 2014, 17:37

Eu de la cafea transpiram mult . Acum ca m-am lasat de cafea nu mai am aceasta problema.
User avatar
zeuss-
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 131
Joined: 01 Feb 2014, 20:46
Detinator Steam: Nu
CS Status: incerc sa obtin moderator
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times
Contact:

09 Jun 2014, 17:55

eu cand transpir aduc cana , strang cam 0.5 l si donez pentru cei din africa .
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13708
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

09 Jun 2014, 18:08

zeuss- wrote:eu cand transpir aduc cana , strang cam 0.5 l si donez pentru cei din africa .
Eu cred ca tu nu stii ce viata duc somalezii, nu ar fi rau sa le cunosti modul de viata ca poate asa pe viitor nu mai faci misto de altii.

@Dan eXtream ai fost la doctorul de familie sau la dermatologie?
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 612 guests