Iată marea democraţie şi justiţie americană

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Tim Roth
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 369
Joined: 16 Apr 2015, 09:35
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Location: Chicago, Illinois
Contact:

18 Apr 2015, 12:10

În SUA, un copil de 9 ani a fost arestat de poliţie doar pentru că a furat o gumă de mestecat.

Când aud că Statele Unite ar fi “mama democraţiei”, “patria democraţiei”, “tărâmul libertăţii şi al justiţiei sociale”, mă apucă durerile de cap! Mai ales după ce am întâlnit o știre în care se arată cum un băieţel dintr-un orăşel din SUA a fost arestat după ce a furat o… gumă de mestecat dintr-un magazin! Justiţie socială, nu? Citez din articol:

Şeful Poliției din orăşelul Post Falls, Scott Haug, spune că a fost foarte surprins când un mandat de arestare a ajuns pe biroul lui la începutul acestei săptămâni. Mandatul a fost pentru o “neprezentare”, însă victima era un băieţel în vârstă de nouă ani.

Procurorul din regiunea Kootenai, Barry McHugh, cel care a emis mandatul de arestare, nu a fost în măsură să comenteze, deoarece cazul implică o persoană mai tânără de 18 ani. Cu toate acestea, poliţistul Haug spune că mandatul a fost emis pentru că era a doua oară când băiatul de 9 ani nu s-a prezentat în instanța de judecată.

Care a fost acuzația inițială? Furtul unui pachet cu gumă de mestecat. Haug spune că este prima dată în cei 30 de ani de activitate când a văzut vreodată un mandat de arestare emis pentru cineva în vârstă de 9 ani: “Am fost surprins că s-a ajuns la acest nivel”, spune Haug.

De ce America nu este cea mai democratică țară din lume:
https://www.youtube.com/watch?v=VMqcLUqYqrs
RoyalServer 2
User avatar
Pavel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3610
Joined: 17 Feb 2011, 22:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Nume anterior: xkeze.
Fond eXtream: 2
Location: Bucuresti
Has thanked: 71 times
Been thanked: 102 times

18 Apr 2015, 12:48

Incompetenta a 2-3 persoane nu are nici o legatura cu cat de democratica este SUA. In plus sunt cateva state care au niste legi absurdee. Nu prea vad rostul acestui topic.
User avatar
sharkstar
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1735
Joined: 24 Dec 2012, 15:51
Detinator Steam: Da
CS Status: Rupetot
SteamID: privat
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

18 Apr 2015, 13:58

Trebuie sa fi idiot sa crezi ca America este o tara democratica. Desigur, au unele legi idioate, dar sa fim sinceri, daca America era o tara democratica se alegea praful de mult timp. La fel cum s-a ales de Romania dupa comunism.
I've never been more normal than I am now.
My tumblr
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Dot [Bot] and 428 guests