Se implinesc 43 de ani de cand omul a fost pe Luna

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

java
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 930
Joined: 12 Feb 2011, 18:03
Detinator Steam: Da
CS Status: ????
Has thanked: 333 times
Been thanked: 56 times
Contact:

20 Jul 2012, 19:39

Happyy wrote:
java wrote:
aSh wrote:Ma,cine mai spune ca astronautii nu au fost pe Luna,ii doar un frustrat ca nu au fost ei insisi acolo ;)

Acum 43 de ani oamenii aia au fost chiar pe luna si nu-i mai bagati in seama pe frustrati ;)
Acuma te intreb serios...ai vazut tu ca o ajuns pe luna,cu ochi tai?
Hai sa fim seriosi , nu zic ca nu au fost sau nu au ajuns , DAR nu se stie adevarul...
Acele poze sunt egale cu 0 !
E ca si cum ...si acuma ai crede in Mos Craciun !
Dar totusi chiar de e o poveste , sau e adevarul , LA MULTI ANI ! ...
Si chiar daca e o poveste , este una reusita .
Intradevar... :)>-
Image
Scurtezi link-uri si faci bani - Shorte.st
RoyalServer
User avatar
marian^
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 904
Joined: 30 Sep 2011, 19:14
Detinator Steam: Da
SteamID: nulledmarian
Location: Sibiu
Has thanked: 52 times
Been thanked: 67 times
Contact:

20 Jul 2012, 21:03

Niciodata nu mi-au prea placut/nu m-am prea inteles cu americanii, din rautate as zice ca nu au ajuns,dar asta numai ei stiu,noi doar credem .

In orice caz,orice ar fi facut, La multi ani !







L.E Sa-mi bag p... ce sincronizare, chiar acum ascultam asta,si mi-am dat seama sa o postez ...
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

20 Jul 2012, 21:11

java wrote:Acuma te intreb serios...ai vazut tu ca o ajuns pe luna,cu ochi tai?
Hai sa fim seriosi , nu zic ca nu au fost sau nu au ajuns , DAR nu se stie adevarul...
Misiunea Appolo 11 nu a lasat pe Luna doar o urma de bocanc a unui cosmonaut si un drapel apartinand SUA. Din misiunea echipajului facea parte printre altele si instalarea unei platforme formata din mai multe oglinzi, care este folosita si in prezent la calcularea exacta a distantei dintre Pamant si Luna.

De pe pamant este trimisa o raza laser catre respectiva platforma, care o reflecta inapoi pe pamant. Se masoara timpul care trece de la emiterea razei si pana la intoarcerea ei pe pamant, iar stiind in cat timp parcurge respectiva raza laser o anumita distanta, se poate calcula distanta dintre pamant si luna.

Astfel a aflat si omenirea ca Luna se indeparteaza de pamant cu ~3.8 cm/an si din cauza asta viteza de rotatie a pamantului se micsoreaza.

Ca fapt divers, cand luna a luat nastere, ziua pe pamant avea 4.5 ore, iar din cauza ca luna se indeparteaza treptat de pamant, forta gravitationala exercitata de ea asupra pamantului a scazut si acesta si-a micsorat viteza de rotatie pana cand am ajuns sa avem o zi de 24 de ore ca in prezent. La un calcul simplu, rezulta ca ziua pe pamant se mareste cu ~19 ore la fiecare 4.5 miliarde de ani.
java wrote:Acele poze sunt egale cu 0 !
Din punct de vedere stiintific poate ca nu valoreaza nimic, dar pentru posteritate si pentru omul obisnuit ca si noi, sunt mai valoroase decat lucrurile prezentate de mine anterior.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
java
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 930
Joined: 12 Feb 2011, 18:03
Detinator Steam: Da
CS Status: ????
Has thanked: 333 times
Been thanked: 56 times
Contact:

21 Jul 2012, 02:03

vim wrote:
java wrote:Acuma te intreb serios...ai vazut tu ca o ajuns pe luna,cu ochi tai?
Hai sa fim seriosi , nu zic ca nu au fost sau nu au ajuns , DAR nu se stie adevarul...
Misiunea Appolo 11 nu a lasat pe Luna doar o urma de bocanc a unui cosmonaut si un drapel apartinand SUA. Din misiunea echipajului facea parte printre altele si instalarea unei platforme formata din mai multe oglinzi, care este folosita si in prezent la calcularea exacta a distantei dintre Pamant si Luna.

De pe pamant este trimisa o raza laser catre respectiva platforma, care o reflecta inapoi pe pamant. Se masoara timpul care trece de la emiterea razei si pana la intoarcerea ei pe pamant, iar stiind in cat timp parcurge respectiva raza laser o anumita distanta, se poate calcula distanta dintre pamant si luna.

Astfel a aflat si omenirea ca Luna se indeparteaza de pamant cu ~3.8 cm/an si din cauza asta viteza de rotatie a pamantului se micsoreaza.

Ca fapt divers, cand luna a luat nastere, ziua pe pamant avea 4.5 ore, iar din cauza ca luna se indeparteaza treptat de pamant, forta gravitationala exercitata de ea asupra pamantului a scazut si acesta si-a micsorat viteza de rotatie pana cand am ajuns sa avem o zi de 24 de ore ca in prezent. La un calcul simplu, rezulta ca ziua pe pamant se mareste cu ~19 ore la fiecare 4.5 miliarde de ani.
java wrote:Acele poze sunt egale cu 0 !
Din punct de vedere stiintific poate ca nu valoreaza nimic, dar pentru posteritate si pentru omul obisnuit ca si noi, sunt mai valoroase decat lucrurile prezentate de mine anterior.
Faza cu orele ,mi se pare ca scad nu cresc...mi-a spus cineva ca acuma sunt cam 16/17 ore pe zi nu 24.. \m/
Image
Scurtezi link-uri si faci bani - Shorte.st
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 412 guests