Imprumut bancar

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13707
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

05 Jan 2018, 21:16

Nu cred ca poti face, adica o sa calculeze si nu ai cum sa acoperi chiar daca este pe termen lung (prob. 60 luni, mai mult n-am vazut).
Image
RoyalServer
User avatar
s o u n d -
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 104
Joined: 23 Aug 2017, 22:12
Detinator Steam: Nu
SteamID: https://evict.ro/snd
Fond eXtream: 0
Contact:

05 Jan 2018, 21:16

Roby*Xander wrote:
s o u n d - wrote:la ce-ti trebuie masina de 10,000 la 18 ani? sa fii smecher? o sa fii smecher cand o sa ti-o permiti daca te poti numi smecher cu un golf 5
oricum nu cred ca o sa-ti dea vreo banca creditu asta la 18 ani
Lasa ca voi va permiteti multe pe forumu asta ? va spalati cu bani.
Daca la tine pasiune = a fi smecher inseamna ca esti cocalaru ala despre care vorbea stefan mai sus.
In acei bani intra masina + MODIFICARILE ADUSE LA EA. SOFTURI , EVACUARE , NAVIGATIE , ASPECT, ETC.
pana la urma e treaba ta ce faci dar asta e parerea mea care se intampla sa fie aceeasi cu a lu stefan despre persoanele ca tine
tu nu doar vrei o masina care iti depaseste bugetu si conditia ta actuala tu vrei s-o si modifici, pasiune pe datorie ce e asta
asta e o faza de moment, vrei sa fii smecher dar o sa realizezi ca nu e chiar asa in momentu cand ai de platit si rata si reparatii si taxe si benzina etc.
Roby*Xander
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 499
Joined: 02 Nov 2014, 18:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Has thanked: 1 time
Contact:

05 Jan 2018, 21:20

Stefan wrote:
Roby*Xander wrote:
s o u n d - wrote:la ce-ti trebuie masina de 10,000 la 18 ani? sa fii smecher? o sa fii smecher cand o sa ti-o permiti daca te poti numi smecher cu un golf 5
oricum nu cred ca o sa-ti dea vreo banca creditu asta la 18 ani
Lasa ca voi va permiteti multe pe forumu asta ? va spalati cu bani.
Daca la tine pasiune = a fi smecher inseamna ca esti cocalaru ala despre care vorbea stefan mai sus.
In acei bani intra masina + MODIFICARILE ADUSE LA EA. SOFTURI , EVACUARE , NAVIGATIE , ASPECT, ETC.
Si eu sunt un mare fan BMW F30, dar mai strang ceva bani pentru el deoarece ratele nu sunt niciodata o idee buna.
Sa presupunem ca vei avea rata pe 5 ani. In 5 ani masina se va devaloriza grav si o vei vinde cu un pret de nimic. Tu intre timp nu vei mai putea face mare lucru daca te legi la cap pe 1000 de lei pe luna de exemplu. Adica va fi greu sa iti mai permiti o vacanta decenta sau un telefon nou. Si nu mai zic de revizii si de alte nebunii, care sunt mult mai scumpe la un GTI. Daca iti curge un amortizor, nu ii vei pune o chinezarie la 100 lei. Si sincer sa fiu, a cam trecut perioada GOLF 5-ului. Daca eram in 2012, altfel vorbeam.
Boss-ule , daca eu vreau sa imi iau o dacia 1310 care ar fi problema ? Ca i s-a dus vremea? Ce imi pasa?
Tu crezi ca vreau sa imi modific masina ca sa o vand peste 5 ani ?
Eu o numesc placere, tipii ca sound o numesc smecherie, pentru ca asta au vazut in fata blocului la tipii mai mari :)
Salariu meu este peste 2000 ,asa am scris. Nu am vrut sa spun salariul asa ca am spus ca este peste 2000 lei.
Acum nu stiu care ar fi problema ca nu ma descurc eu dupaia cu platile. Eu nu am intrebat asa ceva, de asta am eu grija prin alte modalitati.
Un moderator poate inchide topicul, m-am lamurit, imi gasesc eu rezolvare.
User avatar
Stefan
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1868
Joined: 18 Feb 2010, 20:14
Detinator Steam: Da
SteamID: teostefan10
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior: teostefan
0.1/3
Has thanked: 40 times
Been thanked: 28 times

05 Jan 2018, 21:21

Roby*Xander wrote:
Stefan wrote:
Roby*Xander wrote: Lasa ca voi va permiteti multe pe forumu asta ? va spalati cu bani.
Daca la tine pasiune = a fi smecher inseamna ca esti cocalaru ala despre care vorbea stefan mai sus.
In acei bani intra masina + MODIFICARILE ADUSE LA EA. SOFTURI , EVACUARE , NAVIGATIE , ASPECT, ETC.
Si eu sunt un mare fan BMW F30, dar mai strang ceva bani pentru el deoarece ratele nu sunt niciodata o idee buna.
Sa presupunem ca vei avea rata pe 5 ani. In 5 ani masina se va devaloriza grav si o vei vinde cu un pret de nimic. Tu intre timp nu vei mai putea face mare lucru daca te legi la cap pe 1000 de lei pe luna de exemplu. Adica va fi greu sa iti mai permiti o vacanta decenta sau un telefon nou. Si nu mai zic de revizii si de alte nebunii, care sunt mult mai scumpe la un GTI. Daca iti curge un amortizor, nu ii vei pune o chinezarie la 100 lei. Si sincer sa fiu, a cam trecut perioada GOLF 5-ului. Daca eram in 2012, altfel vorbeam.
Boss-ule , daca eu vreau sa imi iau o dacia 1310 care ar fi problema ? Ca i s-a dus vremea? Ce imi pasa?
Tu crezi ca vreau sa imi modific masina ca sa o vand peste 5 ani ?
Eu o numesc placere, tipii ca sound o numesc smecherie, pentru ca asta au vazut in fata blocului la tipii mai mari :)
Salariu meu este peste 2000 ,asa am scris. Nu am vrut sa spun salariul asa ca am spus ca este peste 2000 lei.
Acum nu stiu care ar fi problema ca nu ma descurc eu dupaia cu platile. Eu nu am intrebat asa ceva, de asta am eu grija prin alte modalitati.
Un moderator poate inchide topicul, m-am lamurit, imi gasesc eu rezolvare.
Din pacate nu ai inteles ce vreau sa spun. Nu am o problema cu ceea ce vrei sa faci. Poti sa fii o saracie de om si sa mananci pate bucegi de 3 ori pe zi, iar pe mine nu ma va afecta. Am incercat sa te sfatuiesc. Daca nu voiai sfaturi, de ce ai mai facut topicul? Fa-ti credit si gata daca esti asa de hotarat. Pana la urma tu te faci sclavul bancii pentru un cazan de 10 ani, nu eu.
User avatar
s o u n d -
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 104
Joined: 23 Aug 2017, 22:12
Detinator Steam: Nu
SteamID: https://evict.ro/snd
Fond eXtream: 0
Contact:

05 Jan 2018, 21:23

ai dreptate atunci cand vrei ceva ce nu-ti permiti nu e smecherie e direct prostie, scuza-ma
nu stiu de ce m-am obosit sa-ti explic ca tu esti fixat pe ale tale, da-i bataie fa credit, plateste si bucura-te de masina
Roby*Xander
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 499
Joined: 02 Nov 2014, 18:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Has thanked: 1 time
Contact:

05 Jan 2018, 21:24

Stefan wrote:
Roby*Xander wrote:
Stefan wrote: Si eu sunt un mare fan BMW F30, dar mai strang ceva bani pentru el deoarece ratele nu sunt niciodata o idee buna.
Sa presupunem ca vei avea rata pe 5 ani. In 5 ani masina se va devaloriza grav si o vei vinde cu un pret de nimic. Tu intre timp nu vei mai putea face mare lucru daca te legi la cap pe 1000 de lei pe luna de exemplu. Adica va fi greu sa iti mai permiti o vacanta decenta sau un telefon nou. Si nu mai zic de revizii si de alte nebunii, care sunt mult mai scumpe la un GTI. Daca iti curge un amortizor, nu ii vei pune o chinezarie la 100 lei. Si sincer sa fiu, a cam trecut perioada GOLF 5-ului. Daca eram in 2012, altfel vorbeam.
Boss-ule , daca eu vreau sa imi iau o dacia 1310 care ar fi problema ? Ca i s-a dus vremea? Ce imi pasa?
Tu crezi ca vreau sa imi modific masina ca sa o vand peste 5 ani ?
Eu o numesc placere, tipii ca sound o numesc smecherie, pentru ca asta au vazut in fata blocului la tipii mai mari :)
Salariu meu este peste 2000 ,asa am scris. Nu am vrut sa spun salariul asa ca am spus ca este peste 2000 lei.
Acum nu stiu care ar fi problema ca nu ma descurc eu dupaia cu platile. Eu nu am intrebat asa ceva, de asta am eu grija prin alte modalitati.
Un moderator poate inchide topicul, m-am lamurit, imi gasesc eu rezolvare.
Din pacate nu ai inteles ce vreau sa spun. Nu am o problema cu ceea ce vrei sa faci. Poti sa fii o saracie de om si sa mananci pate bucegi de 3 ori pe zi, iar pe mine nu ma va afecta. Am incercat sa te sfatuiesc. Daca nu voiai sfaturi, de ce ai mai facut topicul? Fa-ti credit si gata daca esti asa de hotarat. Pana la urma tu te faci sclavul bancii pentru un cazan de 10 ani, nu eu.
Am vrut sfaturi despre ceea ce am postat eu, nu sa il frece pe altu grija ca nu voi putea platii eu rata sau ca vreau sa ma dau mare cu un golf 5.
Le multumesc celorlalti pentru sfaturi si pareri.
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

05 Jan 2018, 21:56

Nu o sa-ti dea nicio banca banii aia la 18 ani pentru ca nu au garantia ca o sa-si recupereze banii. Daca ai ceva pile pe la o banca si te ajuta, poate e mai bine, dar eu iti zic ca nu m-as imprumuta de bani daca nu sunt sigur ca nu pot sa-i dau inapoi. Banuiesc ca tu nu o sa-ti cumperi masina noua ca sa o pui ca garantie la banca, poate atunci ti-ar da dar e destul de greu, cum am zis, legat de vechimea ta.
Roby*Xander
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 499
Joined: 02 Nov 2014, 18:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Has thanked: 1 time
Contact:

05 Jan 2018, 22:15

Vlad wrote:Nu o sa-ti dea nicio banca banii aia la 18 ani pentru ca nu au garantia ca o sa-si recupereze banii. Daca ai ceva pile pe la o banca si te ajuta, poate e mai bine, dar eu iti zic ca nu m-as imprumuta de bani daca nu sunt sigur ca nu pot sa-i dau inapoi. Banuiesc ca tu nu o sa-ti cumperi masina noua ca sa o pui ca garantie la banca, poate atunci ti-ar da dar e destul de greu, cum am zis, legat de vechimea ta.
Macar de 5000 sa fac rost cat sa cumpar masina ...
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

05 Jan 2018, 22:21

5000 cred ca-ti iei, asa orientativ gandeste-te ca tu sa dai undeva la peste 25% din salariu la banca.
Daca dai 700 de lei lunar la banca, cred ca te duce undeva la 3 ani totul.
User avatar
MrAndrei
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2120
Joined: 17 Mar 2013, 18:10
Detinator Steam: Da
CS Status: Facultatea iti mananca viata
SteamID: mrandreyx
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: asasinulfantoma
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 32 times
Been thanked: 28 times

05 Jan 2018, 22:27

vezi ca inainte de a face imprumut ti se ceresi un avans, de cele mai multe ori de 20+% din suma pe care o vrei.

Off:
| Afiseaza codul
Cand mai vad unele persoane la televizor ca se plang ca banca le-a luat casa sau masina incep sa cred ca o merita.
Si daca de 10000E vrei sa iti iei golf 5 modificat e mai rau decat bmw-ul.
Roby*Xander
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 499
Joined: 02 Nov 2014, 18:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Has thanked: 1 time
Contact:

05 Jan 2018, 22:29

Vlad wrote:5000 cred ca-ti iei, asa orientativ gandeste-te ca tu sa dai undeva la peste 25% din salariu la banca.
Daca dai 700 de lei lunar la banca, cred ca te duce undeva la 3 ani totul.
Cel mai probabil ma voi duce sa vorbesc cu cei de la raiffaisen pentru ca acolo am si contul bancar ... iar firma la care lucrez are un contract mai ok cu ei si poate ma ajuta si asta ...

Edit: andrei nu si tu, te rog ??
User avatar
Vlad
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 8148
Joined: 01 Dec 2011, 13:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv
Reputatie: Fost Administrator
Organizator Cupe eXtreamCS
Administratorul anului 2016; 2017
Location: Bucuresti
Has thanked: 116 times
Been thanked: 161 times

05 Jan 2018, 22:40

Daca faci asa s-ar putea sa te trezesti cu banii trasi daca ramai cu rata in urma (chiar si fara sa-ti dai seama). De avans eu nu stiu nimic, vorbesti acolo.
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information