Imprumut bancar

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6275
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 183 times
Been thanked: 792 times
Contact:

06 Jan 2018, 13:08

Am avut imprumut si lucrurile au mers prost, iar eu nu am reusit sa il achit. Din acel moment mi-au bagat taxe din ce in ce mai mari, FORTAT. Eram obligat sa platesc, mi-au trecut conturile pe minus LA ORICE BANCA, indiferent ca imi deschideam cont nou sau nu. Cu greu am reusit sa ies dintr-o asemenea problema si am scapat dupa 4 ani de zile abia....a fost cea mai urata perioada a vietii mele.
Parerea mea este....sa te feresti de credite toata viata ta. Am ajuns sa fiu dator bancilor si am platit de 3x mai mult creditul pe care il luasem.
RoyalServer
alexanderrrrr
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1192
Joined: 09 Sep 2015, 23:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Fuck cs, let s play HS!
Detinator server CS: Fuck cs
Fond eXtream: 0
Contact:

06 Jan 2018, 13:44

Faci ce vrei e viata ta. Ai 18 ani.
Dar din cate stiu iti trebuie vechime
User avatar
VaLDeS
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2776
Joined: 11 Feb 2008, 18:41
Detinator Steam: Da
CS Status: pe mari si oceane
SteamID: valdes93
Reputatie: Fost moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: România
Has thanked: 64 times
Been thanked: 103 times

06 Jan 2018, 13:47

Sfat , nu iti lua credit la banca si cumparati o masina mai veche cu banii care tii poti permite in prezent .
Image

STEAM ID : valdes93 :flag_ro:
Roby*Xander
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 499
Joined: 02 Nov 2014, 18:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Has thanked: 1 time
Contact:

06 Jan 2018, 15:05

Laur eXtream wrote:Am avut imprumut si lucrurile au mers prost, iar eu nu am reusit sa il achit. Din acel moment mi-au bagat taxe din ce in ce mai mari, FORTAT. Eram obligat sa platesc, mi-au trecut conturile pe minus LA ORICE BANCA, indiferent ca imi deschideam cont nou sau nu. Cu greu am reusit sa ies dintr-o asemenea problema si am scapat dupa 4 ani de zile abia....a fost cea mai urata perioada a vietii mele.
Parerea mea este....sa te feresti de credite toata viata ta. Am ajuns sa fiu dator bancilor si am platit de 3x mai mult creditul pe care il luasem.
Iti dai seama ca nimanui nu ii convine sa faca imprumut... m-am gandit la toate ce se pot intampla, dar sound e foarte destept si el stie unde lucrez, cum lucrez si cat de stabil e locu de munca.

Valdes, nu as vrea sa schimb masinile ca pe papuci, vreau una si buna.

Nu prea suport persoanele care vorbesc fara sa cunoasca niste lucruri pe care eu nu vreau sa le mentionez in topic, cum ar fi cum ma descurc cu plata ratei s.a.m.d. eu am intrebat strict daca imi ofera imprumut cu detaliile pe care le-am prezentat. Nu am intrebat pe nimeni cat e rata sau daca imi voi putea platii utilitatile.

Rog un mod sa inchida topicu, se excita prea mult sound si stefan pe el.
HecaTe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3292
Joined: 16 Aug 2014, 08:53
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: hecate_2k
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fond eXtream: 0
Location: Medias/Alba Iulia
Has thanked: 74 times
Been thanked: 40 times
Contact:

06 Jan 2018, 15:08

Lock la cerere.
Mai nou si internet banking are liber de 1 decembrie :kappa: :kappa:
Image
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

06 Jan 2018, 16:10

Laur eXtream wrote:Am avut imprumut si lucrurile au mers prost, iar eu nu am reusit sa il achit. Din acel moment mi-au bagat taxe din ce in ce mai mari, FORTAT. Eram obligat sa platesc, mi-au trecut conturile pe minus LA ORICE BANCA, indiferent ca imi deschideam cont nou sau nu. Cu greu am reusit sa ies dintr-o asemenea problema si am scapat dupa 4 ani de zile abia....a fost cea mai urata perioada a vietii mele.
Parerea mea este....sa te feresti de credite toata viata ta. Am ajuns sa fiu dator bancilor si am platit de 3x mai mult creditul pe care il luasem.
Men...daca te-ai inhamat la mai mult decat poti tine, a fost fix problema ta. Ei trebuie sa-si scoata paguba aia si ai conditii contractuale pentru asta.

@OP, chiar daca e topicul inchis, iti impartasesc propria experienta
Eu am luat un 7k anul trecut de la Transilvania. Conditiile, pe langa locul de munca, erau sa fi angajat la ultimul loc de munca de minim 3 luni, sa ai un venit lunar care e declarat la anaf, sa nu ai datorii in alte parti (sa nu fii inscris in biroul de creditori - ceea ce cred ca La@ur a reusit) sa fi angajat in campul muncii de 1 an sau 1 an jumate (nu 'foarte mult timp' cum spunea cineva mai sus)

Nu e chiar asa groasa cu creditele daca le achiti si esti om corect. Mie la 7k luati, imi vin 8.5k dati inapoi - ceea ce, personal, imi convine. Am o rata pe care-mi permit s-o platesc lunar si am luat 7k pe 2 ani (am venit de peste 5k lei / luna) ca sa il pap repede si lucrez de peste 3 ani jumatate in IT prin multinationale de top.

Sfatul meu este sa nu-ti iei asa de repede, mai ales ca ai putin timp in campul muncii si nu e nimic sigur. Esti angajat de foarte putin timp si e o recomandare din partea tuturor ca la 2k pe luna sa nu iti iei, nu se merita. Gandeste-te ca esti nou si in aprox. 1 an abia incepi sa devi cu adevarat productiv oriunde ai lucra, pentru ca abia atunci devi independent si te descurci singur. Si atunci ai siguranta ca iti poti lua o masina sau o casa/un apartament.


@ restul: faceti va rog diferenta dintre un credit de nevoi personale (unde nu te intreaba nimeni de ce iei creditul si unde dai banii) si celelalte gen auto, imobiliar, etc unde se complica lucrurile. pentru ca de exemplu la imobiliar banca iti da zeci de mii de euro pe care nu isi permite sa-i piarda asa de usor.

In Romania nu ai cum sa-ti iei masini/apartamente/case cu banii jos daca nu esti bisnitar, nu ai vreo combinatie sau nu esti ceva functionar public de top.

Daca mai aveti intrebari legate de credite, ma puteti contacta prin PM.
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information