Se incinge laptop

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

29 Apr 2012, 17:05

  1. Incearca pe cat posibil sa fie tinut pe suprafata plana (birou, masa din bucatarie, masuta de cafea din sufragerie, etc)
  2. Cand ai o priza la indemana, scoate bateria si foloseste priza pentru alimentare. (daca ai un ups te poate ajuta in cazul fluctuatilor de tensiune)
  3. Daca "piciorusele" de la laptop sunt mici si nu ramane spatiu destul de mare sub el, incearca sa pui ceva sub el, cat sa il ridici macar 1 cm si sa lasi aerul sa circule pe sub el. (2 radiere asezate in partea din spate a laptop-ului te pot ajuta sa il ridici indeajuns de mult ; cand ai bani incearca sa cumperi un sistem de racire extern potrivit pentru modelul tau de laptop)
  4. Daca ceea ce lucrezi la laptop nu necesita toata puterea sistemului, schimba profilul de la "power management" pe "power saver". Facand acest lucru, iti sunt dezactivate automat anumite lucruri (efecte grafice, este folosita placa video onboard (daca exista), etc ) ceea ce ajuta la mentinerea unor temperaturi mai normale.
  5. Daca ai sistem video hibrid (o placa video onboard si inca o placa separata), seteaza ca default placa video onboard. Placa video separata este folosita doar la nevoie sau la cerere (click dreapta pe executabil -> run with graphics processor).
  6. Incearca sa eviti folosirea laptopului, in pat, tinut in brate sau in orice alta pozitie/loc care impiedica aerul sa circule pe sub el.
  7. Nu uita ca laptop-urile nu sunt concepute prin definitie pentru gaming. Daca ai chef de joaca, migreaza catre un desktop.
Deocamdata cam atat din experienta proprie. Daca imi mai amintesc ceva care sa te ajute sa nu transformi un latop in aragaz, revin cu alt post.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
RoyalServer
User avatar
Every
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4292
Joined: 01 Jan 2012, 20:32
Detinator Steam: Da
CS Status: Plecat în voiaj!
SteamID: hypnotiqueeee
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Ban 2 luni
Utilizator neserios(tepar)
Location: Constanța
Has thanked: 449 times
Been thanked: 152 times

29 Apr 2012, 19:14

Eu il tin pe picioare sau pe pat.Cam ce ar trebui sa pun dedesubtul lui?
#retras de pe forum.
mai intru foarte rar .. dacă vreți ceva, lăsați mesaj privat și când mai intru vă răspund.
User avatar
Pavel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3610
Joined: 17 Feb 2011, 22:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Nume anterior: xkeze.
Fond eXtream: 2
Location: Bucuresti
Has thanked: 71 times
Been thanked: 102 times

29 Apr 2012, 20:56

Ia-ti un racitor special pentru laptop(e o chestie cu 2 coolere care se pune sub laptop).Sau tine-l pe birou sa stea pe piciorusele lui ca altfel nu primeste/da aerul afara
User avatar
Every
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4292
Joined: 01 Jan 2012, 20:32
Detinator Steam: Da
CS Status: Plecat în voiaj!
SteamID: hypnotiqueeee
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Ban 2 luni
Utilizator neserios(tepar)
Location: Constanța
Has thanked: 449 times
Been thanked: 152 times

29 Apr 2012, 21:30

True. wrote:Ia-ti un racitor special pentru laptop(e o chestie cu 2 coolere care se pune sub laptop).Sau tine-l pe birou sa stea pe piciorusele lui ca altfel nu primeste/da aerul afara
Am zis ca nu dispun cam 1 saptamana.
#retras de pe forum.
mai intru foarte rar .. dacă vreți ceva, lăsați mesaj privat și când mai intru vă răspund.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

29 Apr 2012, 21:35

Du-l la service, daca coolerul ar merge cum ar trebui temperatura processorului nu ar depasi 40-50 de grade fara sa te joci pe el.
Vezi ca te costa vreo 200 de lei ca sa repari/innoiesti un cooler de laptop.

Un cooling pad nu te va ajuta daca coolerul din interior nu functioneaza acceptabil. Pasta termoconductoare MX-4 pe procesor si placa video ar reduce drastic temperaturile pe langa curatarea coolerului.

Nu te apuci sa dai gauri prin carcasa unui laptop, nu e logic, are deja gaurile ei gandite de oameni care proiecteaza laptopuri de cand se stiu.
Alternativ daca precizezi modelul laptopului poate sunt video-uri pe youtube care iti arata cum sa faci curatarea singur.
User avatar
Every
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4292
Joined: 01 Jan 2012, 20:32
Detinator Steam: Da
CS Status: Plecat în voiaj!
SteamID: hypnotiqueeee
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Ban 2 luni
Utilizator neserios(tepar)
Location: Constanța
Has thanked: 449 times
Been thanked: 152 times

29 Apr 2012, 21:50

IsTI37 wrote:Du-l la service, daca coolerul ar merge cum ar trebui temperatura processorului nu ar depasi 40-50 de grade fara sa te joci pe el.
Vezi ca te costa vreo 200 de lei ca sa repari/innoiesti un cooler de laptop.

Un cooling pad nu te va ajuta daca coolerul din interior nu functioneaza acceptabil. Pasta termoconductoare MX-4 pe processor si placa video ar reduce drastic temperaturile pe langa curatarea coolerului.

Nu te apuci sa dai gauri prin carcasa unui laptop, nu e logic, are deja gaurile ei gandite de oameni care proiecteaza laptopuri de cand se stiu.
Alternativ daca precizezi modelul laptopului poate sunt video-uri pe youtube care iti arata cum sa faci curatarea singur.
Mda oricum imi poti recomanda un laptop ieftin adica nu vreau sa ma joc pe el sa mearga doar cs si cam atat ceva la 10-12 milioane
#retras de pe forum.
mai intru foarte rar .. dacă vreți ceva, lăsați mesaj privat și când mai intru vă răspund.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

29 Apr 2012, 22:01

Deviem in offtopic,
Erau niste oferte faine pe eMAG de Crazy Days, un laptop super tare era 1300 de lei, unul foarte decent la 1000 de lei (adica cel precizat mai jos).

Vezi http://www.emag.ro/laptopuri/notebook-h ... --pA1E35EA
Va fi mai mult decat de ajuns pentru ce iti trebuie, in plus are si un ecran anti-glare moka ceea ce e foarte bine venit daca nu tii laptopul doar in casa. Designul e foarte frumos, processorul AMD are performante decente, reda video-uri 1080p, are o tastatura mai buna decat celelalte modele de laptop-uri din aceasi liga. Procesorul e relativ slab, pentru cs si multe alte jocuri iti va fi de ajuns, pentru mai mult nu.

Totusi recomand sa pui deoparte bani pentru un laptop de cel putin 1800 de lei. Laptop-ul precizat este foarte slab in comparatie cu un desktop dar e singurul care se aproprie de buget.
vLad-
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4819
Joined: 28 Mar 2009, 19:16
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: eXisTenZ 28
Has thanked: 376 times
Been thanked: 304 times

29 Apr 2012, 23:12

Desfa capacu de langa baterie, unde iti sunt toate componentele, iei o pensula mica si te apuci de curatat pe acolo, dar cel mai important e sa cureti bine ventilatoru, asa am patit si eu, si de atunci il curat tot la 2-3 luni. Dupa pui capacu la loc, si vezi daca a mai scazut temperatura :P
User avatar
Every
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4292
Joined: 01 Jan 2012, 20:32
Detinator Steam: Da
CS Status: Plecat în voiaj!
SteamID: hypnotiqueeee
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Ban 2 luni
Utilizator neserios(tepar)
Location: Constanța
Has thanked: 449 times
Been thanked: 152 times

29 Apr 2012, 23:15

vLad- wrote:Desfa capacu de langa baterie, unde iti sunt toate componentele, iei o pensula mica si te apuci de curatat pe acolo, dar cel mai important e sa cureti bine ventilatoru, asa am patit si eu, si de atunci il curat tot la 2-3 luni. Dupa pui capacu la loc, si vezi daca a mai scazut temperatura :P
Nu e laptop`ul meu e al lui varumiu deci nu ma bag :)) el fiind plecat in afara nu stiu nicio solutie sa nu se mai incinga asa rau.
#retras de pe forum.
mai intru foarte rar .. dacă vreți ceva, lăsați mesaj privat și când mai intru vă răspund.
vLad-
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4819
Joined: 28 Mar 2009, 19:16
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: eXisTenZ 28
Has thanked: 376 times
Been thanked: 304 times

29 Apr 2012, 23:25

E prins in cateva suruburi, nu are ce sa se intample, si usor scoti capacu afara. Are praf si nu poate sa scoata aerul cald afara si d'asta se incalzeste. Si eu aveam temperaturi cum ai pus tu si acum is normale, si mi-am luat si un pad si e si mai bine :)
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

29 Apr 2012, 23:34

Every wrote:Eu il tin pe picioare sau pe pat.Cam ce ar trebui sa pun dedesubtul lui?
O masa :-$
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
User avatar
Every
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4292
Joined: 01 Jan 2012, 20:32
Detinator Steam: Da
CS Status: Plecat în voiaj!
SteamID: hypnotiqueeee
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Ban 2 luni
Utilizator neserios(tepar)
Location: Constanța
Has thanked: 449 times
Been thanked: 152 times

29 Apr 2012, 23:50

vim wrote:
Every wrote:Eu il tin pe picioare sau pe pat.Cam ce ar trebui sa pun dedesubtul lui?
O masa :-$
N`am in camera :)) masa.
#retras de pe forum.
mai intru foarte rar .. dacă vreți ceva, lăsați mesaj privat și când mai intru vă răspund.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Dot [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot] and 426 guests