Incotro dragilor !!!

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
rarej.
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 592
Joined: 25 Jan 2013, 12:35
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 15 times
Been thanked: 31 times
Contact:

11 Mar 2013, 19:01

KiLl MaN wrote:
rarej. wrote:
HERZ wrote:Înveți ca să ce ? școala e doar ca să o ai pe foaie trecută și să nu fii incult din pct. de vedere fizic, că spiritual mulți nu rămân cu nimic.
Degeaba faci școli peste școli, facultăți de renume când tu ajungi un amărât de vânzător la market sau lucrezi că slugă/ucenic pentru unu mai mare care își bate joc de tine.
Eu în principiu o să fac o școală, un bac și o facultate normală doar ca să fie făcute, după astea fiecare se diferențiază prin câtă minte alias șmecherie / duce capu la afaceri și își va face o firmă / business fără a munci și a pupa în *** pe alții.
Ai spus adevaratul adevar ! :) Degeaba ai 20 de facultati si cand le termini lucrezi ca vanzator la un amarat de magazin. Spre exemplu Becali , nu are mai mult de 8 clase si uita-te la el cati bani are :).

Il ajuta si Dumnezeu pentru ca face bine oamenilor . Care parlamentar si om plin de bani ca el a mai construit scoli, case de locuit ? Hai ziceti :D
Aici nu am ce sa comentez ,respect lui !
Nici Americanii nu au fost la fel de tristi, cand a murit 2pac, ca mine cand am aflat ca Cedrea s-a lasat. :)
RoyalServer 2
BrZ;x
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 799
Joined: 03 Jan 2013, 13:58
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv.
SteamID: PM.
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fost Moderator
Location: München
Has thanked: 18 times
Been thanked: 154 times
Contact:

11 Mar 2013, 19:32

KiLl MaN wrote:
georgefanrb wrote:Esti nebun ? Ce topic e asta?:))

Ai dat examenul de a 8-a ? Mai taci odata.

Foarte bun topic. Cu toate ca nu se va trezi nimeni ca trebuie sa invete pentru bac. CS CS si iar CS . Din pacate invatamantul din Romania este jalnic, la cele mai mici standarde.
Invatamantul din Romania nu este deloc jalnic,dute tu in alte tari sa vezi la ce nivel se afla ei,cand ei invata sa faca niste inmultiri si impartiri,noi rezolvam tot felul de probleme de la ecuatii pana la mama dr*cu' . Suntem cu minim 3 clase peste straini .
Problema este ca elevii nu isi dau deloc interesul,ei si in ultima zi inainte de examen ii intereseaza mai mult daca s-au imbracat la moda ... mama cu ce masina/scuter sa merg azi la liceu ? imi sta bina parul ? imi sta bine machiata asa ?
Si daca le pui foaia de examen in fata nu sunt in stare sa iti faca primul subiect in *** .
User avatar
marian^
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 904
Joined: 30 Sep 2011, 19:14
Detinator Steam: Da
SteamID: nulledmarian
Location: Sibiu
Has thanked: 52 times
Been thanked: 67 times
Contact:

11 Mar 2013, 19:50

KiLl MaN wrote:Il ajuta si Dumnezeu pentru ca face bine oamenilor . Care parlamentar si om plin de bani ca el a mai construit scoli, case de locuit ? Hai ziceti :D
Ce tot il slaviti atat pe marele cioban jiji, a facut el multe lucruri bune, dar sa nu crezi ca toti banii aia sunt obtinuti legal.
In mod normal, cand faci o donatie, o faci in anonimat, nu o faci pentru presa, pentru biserica/religie sau cine stie ce cacaturi, o faci pentru a ajuta acei oameni, construindu-le case, in exemplul dat de tine. Gigi Becali nu este singurul care a ajutat la construirea acelor case, multi oameni au contribuit, cum au putut, dar jiji e cel care a ajuns pe la televiziuni sa se laude cu ce biserici a facut, el autointitulat "Razboinicul luminii" .
Majoritatea parlamentarilor, in timpul campaniilor electorale sau in apropierea lor ofera bani bisericilor, se folosesc de biserici, ca doar romanul e mare credincios, asta da bani la biserici deci sa il votam.
BrZ;x wrote: Invatamantul din Romania nu este deloc jalnic,dute tu in alte tari sa vezi la ce nivel se afla ei,cand ei invata sa faca niste inmultiri si impartiri,noi rezolvam tot felul de probleme de la ecuatii pana la mama dr*cu' . Suntem cu minim 3 clase peste straini .
Problema este ca elevii nu isi dau deloc interesul,ei si in ultima zi inainte de examen ii intereseaza mai mult daca s-au imbracat la moda ... mama cu ce masina/scuter sa merg azi la liceu ? imi sta bina parul ? imi sta bine machiata asa ?
Si daca le pui foaia de examen in fata nu sunt in stare sa iti faca primul subiect in *** .

Te-ai intrebat vreodata, de ce, strainii astia au mai mult succes fata de noi, chiar daca au o scoala mai proasta ? Fiindca nu e atat de multa materie, si nu ti se face scarba cand deschizi caietul si vezi cat de mult ai de invatat, invatamantul romanesc e mult si prost, cat de multe lucruri invatate in scoala generala/liceu le vei tine minte toata viata si le vei folosi ?
In afara de inmultiri/impartiri/scaderi/adunari .
User avatar
Cristian
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3105
Joined: 12 Sep 2010, 13:19
Detinator Steam: Da
CS Status: None!
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior : S!l@ba, jackanape, vengeance
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: Craiova
Has thanked: 36 times
Been thanked: 149 times

11 Mar 2013, 19:54

Poate si invatamantul este "slab" dar si noi elevii-studentii nu ne dam interesul,nu suntem atenti la ore(unii).Si e normal daca nu esti atent etc... sa iei nota mica la examene si altele.... !

Ar trebui gasita o metoda prin care sa ne atraga atentia :D !
“You only live once, but if you do it right, once is enough.”
― Mae West
User avatar
roberteeel
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4438
Joined: 05 Sep 2012, 11:39
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nick anterior: QAZW, Robert.ultrasFarul, CT 18 ROS
Restrictie schimbare nume
Fost moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 313 times
Been thanked: 357 times

11 Mar 2013, 21:09

BrZ;x wrote:Invatamantul din Romania nu este deloc jalnic,dute tu in alte tari sa vezi la ce nivel se afla ei,cand ei invata sa faca niste inmultiri si impartiri,noi rezolvam tot felul de probleme de la ecuatii pana la mama dr*cu' . Suntem cu minim 3 clase peste straini .
Problema este ca elevii nu isi dau deloc interesul,ei si in ultima zi inainte de examen ii intereseaza mai mult daca s-au imbracat la moda ... mama cu ce masina/scuter sa merg azi la liceu ? imi sta bina parul ? imi sta bine machiata asa ?
Si daca le pui foaia de examen in fata nu sunt in stare sa iti faca primul subiect in *** .
Hai c-am auzit-o si pe asta... La noi invatamantul e mai bun ca in America/Anglia ma? =))
La noi profesorii ne predau 570 de definitii invatate de ei si ne spun "Invatati ce va dau eu, ca asa o sa ajungeti cineva in viata asta". In afara se face mai mult practica.
Panik089
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 36
Joined: 06 Dec 2012, 20:33
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Da
SteamID: 0:1:nu-il dau.com
Location: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Contact:

11 Mar 2013, 21:26

S!l@ba wrote:Poate si invatamantul este "slab" dar si noi elevii-studentii nu ne dam interesul,nu suntem atenti la ore(unii).Si e normal daca nu esti atent etc... sa iei nota mica la examene si altele.... !

Ar trebui gasita o metoda prin care sa ne atraga atentia :D !

Sunt de acord uni elevi nu sunt atenti la ore.Dar cum ai spus tu sa facem ceva sa fim atenti nu cred ca se poate face ceva in privinta asta.Decat sa o vezi pe profesoara cum isi baga degetu in C^^^R si sa vezi atunci ce atenti suntem.Dar asta-i romania nu ai ce sa ii faci mai bine decat sa invatam o definitie bem o bere fumam o tigare "ne-o" tragem prin baie
BrZ;x
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 799
Joined: 03 Jan 2013, 13:58
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv.
SteamID: PM.
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fost Moderator
Location: München
Has thanked: 18 times
Been thanked: 154 times
Contact:

12 Mar 2013, 08:10

QAZW wrote:
BrZ;x wrote:Invatamantul din Romania nu este deloc jalnic,dute tu in alte tari sa vezi la ce nivel se afla ei,cand ei invata sa faca niste inmultiri si impartiri,noi rezolvam tot felul de probleme de la ecuatii pana la mama dr*cu' . Suntem cu minim 3 clase peste straini .
Problema este ca elevii nu isi dau deloc interesul,ei si in ultima zi inainte de examen ii intereseaza mai mult daca s-au imbracat la moda ... mama cu ce masina/scuter sa merg azi la liceu ? imi sta bina parul ? imi sta bine machiata asa ?
Si daca le pui foaia de examen in fata nu sunt in stare sa iti faca primul subiect in *** .
Hai c-am auzit-o si pe asta... La noi invatamantul e mai bun ca in America/Anglia ma? =))
La noi profesorii ne predau 570 de definitii invatate de ei si ne spun "Invatati ce va dau eu, ca asa o sa ajungeti cineva in viata asta". In afara se face mai mult practica.
Clar..mai bine nu postai aici,ma baiatule tu inafara de 2 drumuri,acasa-scoala,scoala-acasa,mai iesi din casa ? Ai iesit vreodata din tara ? Normal ca NU . Aa da,am uitat,te uiti la Real Madrid(Cristiano Ronaldo) sa vezi pe cine a mai batut,nu ai alte probleme pe cap .
Tu tot ce vezi la televizor crezi ca se mananca ? Aia acum au inceput sa isi faca lectile pe tableta..peste 10 ani nu o sa mai stie ce e ala stilou/pix.Ai dreptate ca in afara se face mai multa practica,dar la noi crezi ca nu se face ? Depinde la ce liceu vrei sa te inscrii .
Mie nu mi-a zis niciodata profesorul sa invat 1000 de definitii ca o sa ajung cineva mare in viata,eu cred ca exagerezi sau nu ai profesori normali la cap,depinde acum .

marian^ wrote:
KiLl MaN wrote:Il ajuta si Dumnezeu pentru ca face bine oamenilor . Care parlamentar si om plin de bani ca el a mai construit scoli, case de locuit ? Hai ziceti :D
Ce tot il slaviti atat pe marele cioban jiji, a facut el multe lucruri bune, dar sa nu crezi ca toti banii aia sunt obtinuti legal.
In mod normal, cand faci o donatie, o faci in anonimat, nu o faci pentru presa, pentru biserica/religie sau cine stie ce cacaturi, o faci pentru a ajuta acei oameni, construindu-le case, in exemplul dat de tine. Gigi Becali nu este singurul care a ajutat la construirea acelor case, multi oameni au contribuit, cum au putut, dar jiji e cel care a ajuns pe la televiziuni sa se laude cu ce biserici a facut, el autointitulat "Razboinicul luminii" .
Majoritatea parlamentarilor, in timpul campaniilor electorale sau in apropierea lor ofera bani bisericilor, se folosesc de biserici, ca doar romanul e mare credincios, asta da bani la biserici deci sa il votam.
BrZ;x wrote: Invatamantul din Romania nu este deloc jalnic,dute tu in alte tari sa vezi la ce nivel se afla ei,cand ei invata sa faca niste inmultiri si impartiri,noi rezolvam tot felul de probleme de la ecuatii pana la mama dr*cu' . Suntem cu minim 3 clase peste straini .
Problema este ca elevii nu isi dau deloc interesul,ei si in ultima zi inainte de examen ii intereseaza mai mult daca s-au imbracat la moda ... mama cu ce masina/scuter sa merg azi la liceu ? imi sta bina parul ? imi sta bine machiata asa ?
Si daca le pui foaia de examen in fata nu sunt in stare sa iti faca primul subiect in *** .

Te-ai intrebat vreodata, de ce, strainii astia au mai mult succes fata de noi, chiar daca au o scoala mai proasta ? Fiindca nu e atat de multa materie, si nu ti se face scarba cand deschizi caietul si vezi cat de mult ai de invatat, invatamantul romanesc e mult si prost, cat de multe lucruri invatate in scoala generala/liceu le vei tine minte toata viata si le vei folosi ?
In afara de inmultiri/impartiri/scaderi/adunari .
Nu te obliga nimeni sa retii tot ce inveti in generala si in liceu,nici nu vei putea sa realizezi asa ceva dar dupa ce o sa termini un liceu..poate o sa termini si o facultate si nu vrei sa ramai in tara..pleci in strainatate si sa nu imi zici ca vei fi la acelasi nivel cu candidatul tau pentru a obtine job-ul respectiv cand el stie numai tabla inmultirii ?
Ai dreptate,au succes doar pentru ca au bani,la noi nu au destui bani pentru toate salile de clasa ca sa se faca toate orele de dimineata,de modernizarea scolii ce sa mai vorbesc .
User avatar
Pavel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3610
Joined: 17 Feb 2011, 22:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Nume anterior: xkeze.
Fond eXtream: 2
Location: Bucuresti
Has thanked: 71 times
Been thanked: 102 times

12 Mar 2013, 09:01

Aici problema nu suntem noi si nici voi, problema este sistemul care este la pamant.Sunt clasa a 9-a si fac in a9-a la mate info istorie, geografie, religie, muzica,desen,astea nu au ce cauta la liceu, si in plus materia este multa si degeaba.In loc celor de la mate info sa le bage pe gat si romana, ca de doar suntem patrioti.Si asa la romana ne dispera, cel putin pe clasa mea, cu proiecte si cu tot felul de referate despre fiecare chestie de la o lectie, in loc sa ne bage inca 2 ore de matematica si alte 2 de informatica, ne baga de gat romana, eu ca informatician sau inginer, ce imi trebuie mie sa stiu de romantism, si alte genuri literar si mai presus limba si literatura romana si-a insusit prea multe chesti, care sunt din viata de zi cu zi, care mie mi se par absurd bagate acolo.Deci in concluzie, scoala nu e inutila, ci doar prost gandita.
User avatar
lan1337wOw~
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 602
Joined: 11 May 2010, 01:52
Detinator Steam: Da
Reputatie: Ban 3 luni !
Location: Capitala
Has thanked: 60 times
Been thanked: 61 times
Contact:

12 Mar 2013, 09:56

Sa fii prost e usor. Sa fii destept, amabil si cu bun simt, este o arta mai dificila care necesita o gandire mai complexa si un control de sine mai puternic.
User avatar
roberteeel
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4438
Joined: 05 Sep 2012, 11:39
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Nick anterior: QAZW, Robert.ultrasFarul, CT 18 ROS
Restrictie schimbare nume
Fost moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 313 times
Been thanked: 357 times

12 Mar 2013, 10:21

BrZ;x wrote:Clar..mai bine nu postai aici,ma baiatule tu inafara de 2 drumuri,acasa-scoala,scoala-acasa,mai iesi din casa ? Ai iesit vreodata din tara ? Normal ca NU . Aa da,am uitat,te uiti la Real Madrid(Cristiano Ronaldo) sa vezi pe cine a mai batut,nu ai alte probleme pe cap .
Tu tot ce vezi la televizor crezi ca se mananca ? Aia acum au inceput sa isi faca lectile pe tableta..peste 10 ani nu o sa mai stie ce e ala stilou/pix.Ai dreptate ca in afara se face mai multa practica,dar la noi crezi ca nu se face ? Depinde la ce liceu vrei sa te inscrii .
Mie nu mi-a zis niciodata profesorul sa invat 1000 de definitii ca o sa ajung cineva mare in viata,eu cred ca exagerezi sau nu ai profesori normali la cap,depinde acum .
Si daca ma uit la Real Madrid, care e faza? Crezi ca daca inveti 24/24 o sa ajungi cineva? Cum a zis si HERZ, trebuie sa ai si putina smecherie. Pe degeaba inveti daca tu esti un fraier care daca il pui sa faca ceva, se sperie. A, da. Interese: Gagici :>. =))
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Semrush [Bot], Yandex [Bot] and 425 guests