Infintare firma servici web(hosting)

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
videoxpnetro
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 2
Joined: 18 Jul 2016, 23:05
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

18 Jul 2016, 23:09

Buna seara as dori sa ma adresez cu 10 intrebari unde as dori raspunsuri daca se poate.

1.Ce tip de firma trebuie infintata srl sau alt tip de firma?
2.Ce coduri caen trebuie sa aplic pentru ca servicile pe care le va oferi firma sa fie ok? minim 5 coduri pentru ca se vor oferi servici web nu doar hosting.
3.Cat voi plati lunar la un avocat roman?
4.Cat voi plati daca am un rulaj de 100 de facturi pe luna in primul an?
5.Cat voi plati daca sediul firmei este gazduit de catre un birou de avocatura?
6.Cat voi plati la stat daca firma e srl?
7.Ce acte imi trebuie pentru ca firma mea sa primeasca dividente?
8.Ce acte imi trebuie pentru a intra cu proiectul firmei mele in fondurile ue?
9.Este o problema daca firma este administrata in mediul online folosind 2 platforme de administrare de servici si clienti?
Mentionez ca platformele sunt licentiate si platite la zi pentru teste
10.Este nevoie sa vin in tara de n ori pentru firma sau doar atunci cand se face actele pentru firma?
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mentionez ca am un buget de 10.000e care am stat 10 zile sa il structurez cum se va cheltui fiecare euro respectiv.
Mentionez ca suma asta este estimata pentru un an incluzand si promovare 30% din suma respectiva.
Mentionez ca am diploma de informatician si matematica ce atesta ca am facut 4 ani de cursuri la zi.
Mentionez ca am diploma de t.i.c ce atesta ca am facut 4 ani de cursuri la zi.
Mentionez ca zilnic i-au cursuri online pentru acest domeniu in a ma perfectiona.
Mentionez ca am experienta in linux minium 2-4 ani pentru ca am lucrat ca manager it in tara pe sistemele de operare linux ubuntu si centos.
Mentionez ca am experienta in cpanel sonic panel openvz cpgame and etc.
Informatii despre mine se cauta cu numele userului meu gasiti tot ce va intereseaza inclusiv si cv-ul meu.
RoyalServer 2
User avatar
mariuss615
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1399
Joined: 16 Mar 2010, 10:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Mahăr
Reputatie: Organizator Cupe eXtreamCS
Location: București
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Contact:

19 Jul 2016, 10:31

videoxpnetro wrote:Buna seara as dori sa ma adresez cu 10 intrebari unde as dori raspunsuri daca se poate.

1.Ce tip de firma trebuie infintata srl sau alt tip de firma?
2.Ce coduri caen trebuie sa aplic pentru ca servicile pe care le va oferi firma sa fie ok? minim 5 coduri pentru ca se vor oferi servici web nu doar hosting.
3.Cat voi plati lunar la un avocat roman?
4.Cat voi plati daca am un rulaj de 100 de facturi pe luna in primul an?
5.Cat voi plati daca sediul firmei este gazduit de catre un birou de avocatura?
6.Cat voi plati la stat daca firma e srl?
7.Ce acte imi trebuie pentru ca firma mea sa primeasca dividente?
8.Ce acte imi trebuie pentru a intra cu proiectul firmei mele in fondurile ue?
9.Este o problema daca firma este administrata in mediul online folosind 2 platforme de administrare de servici si clienti?
Mentionez ca platformele sunt licentiate si platite la zi pentru teste
10.Este nevoie sa vin in tara de n ori pentru firma sau doar atunci cand se face actele pentru firma?
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mentionez ca am un buget de 10.000e care am stat 10 zile sa il structurez cum se va cheltui fiecare euro respectiv.
Mentionez ca suma asta este estimata pentru un an incluzand si promovare 30% din suma respectiva.
Mentionez ca am diploma de informatician si matematica ce atesta ca am facut 4 ani de cursuri la zi.
Mentionez ca am diploma de t.i.c ce atesta ca am facut 4 ani de cursuri la zi.
Mentionez ca zilnic i-au cursuri online pentru acest domeniu in a ma perfectiona.
Mentionez ca am experienta in linux minium 2-4 ani pentru ca am lucrat ca manager it in tara pe sistemele de operare linux ubuntu si centos.
Mentionez ca am experienta in cpanel sonic panel openvz cpgame and etc.
Informatii despre mine se cauta cu numele userului meu gasiti tot ce va intereseaza inclusiv si cv-ul meu.


Concluzia o tragi tu

1. In Romania mai bine te impusti decat sa iti deschizi o firma, este ok SRL
2. Este ok si doar 6311 (poti trece tot caen-ul si activezi doar ce ai nevoie cand ai nevoie din el, costa 200ron parca)
3. Pentru ce avocat lunar? Daca vei avea nevoie te intelegi cu el pentru reprezentare pe speta respectiva
4. Nu conteaza rulajul de facturi, ci valoarea lor. Pana in 65.000e ai impozit 3%
5. De obicei in jurul a 1.000ron/an
6. Daca nu ai angajati si esti sub plafonul de 65.000e doar 3%
7. Nu trebuie acte, de asta se ocupa contabila (vad ca nu ai intrebat de contabil, costa 200-300ron/luna minim).
8. Un Business plan ce il depui, insa sanse minime sa primesti ceva.
9. Nu intereseaza pe nimeni asta, oricum registrele si facturile trebuiesc printate chiar daca in lege spune ca este ok si pe format electronic (la un control ti le cere pe hartie ca deh, comunism).

Mentionari:

1. O suma buna de inceput, lasa marja 2-3.000 pentru lucruri neasteptate.
2. Aloca mai mult la promovare.
3. Nesemnificativ.
4. Vezi punctul 3.
5. Bravo
6. O sa iti fie de ajutor, insa la hosting ai nevoie de mai mult
7. O sa te ajute
8. Nu o sa faca nimeni asta, nu intereseaza pe nimeni cine este in spatele firmei.

Bafta, o sa ai nevoie.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.
VinoVat
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 583
Joined: 05 Jan 2009, 21:46
Detinator Steam: Da
SteamID: vinovat0
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Fost Moderator
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

19 Jul 2016, 12:39

videoxpnetro wrote:Buna seara as dori sa ma adresez cu 10 intrebari unde as dori raspunsuri daca se poate.

1.Ce tip de firma trebuie infintata srl sau alt tip de firma?
2.Ce coduri caen trebuie sa aplic pentru ca servicile pe care le va oferi firma sa fie ok? minim 5 coduri pentru ca se vor oferi servici web nu doar hosting.
3.Cat voi plati lunar la un avocat roman?
4.Cat voi plati daca am un rulaj de 100 de facturi pe luna in primul an?
5.Cat voi plati daca sediul firmei este gazduit de catre un birou de avocatura?
6.Cat voi plati la stat daca firma e srl?
7.Ce acte imi trebuie pentru ca firma mea sa primeasca dividente?
8.Ce acte imi trebuie pentru a intra cu proiectul firmei mele in fondurile ue?
9.Este o problema daca firma este administrata in mediul online folosind 2 platforme de administrare de servici si clienti?
Mentionez ca platformele sunt licentiate si platite la zi pentru teste
10.Este nevoie sa vin in tara de n ori pentru firma sau doar atunci cand se face actele pentru firma?
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mentionez ca am un buget de 10.000e care am stat 10 zile sa il structurez cum se va cheltui fiecare euro respectiv.
Mentionez ca suma asta este estimata pentru un an incluzand si promovare 30% din suma respectiva.
Mentionez ca am diploma de informatician si matematica ce atesta ca am facut 4 ani de cursuri la zi.
Mentionez ca am diploma de t.i.c ce atesta ca am facut 4 ani de cursuri la zi.
Mentionez ca zilnic i-au cursuri online pentru acest domeniu in a ma perfectiona.
Mentionez ca am experienta in linux minium 2-4 ani pentru ca am lucrat ca manager it in tara pe sistemele de operare linux ubuntu si centos.
Mentionez ca am experienta in cpanel sonic panel openvz cpgame and etc.
Informatii despre mine se cauta cu numele userului meu gasiti tot ce va intereseaza inclusiv si cv-ul meu.
1. Poti opta si pentru un SRL-D , ai dreptul doar la 5 coduri CAEN si timp de 3 ani esti scutit de TVA (dupa 3 ani esti obligat sa trecit la SRL ca platitor de TVA)
2. Poti opta pentru codurile caen de tip 61, detalii aici
3. Vei stabili un pret direct cu el in functie de nevoile pe care le ai
4. Vezi aici sau aici
5. In jur de 350 euro pe an
6. Vezi punctul 4
7. Ai toate detaliile necesare aici
8. Pentru a accesa fondurile europene iti trebuie in primul rand un proiect bine pus la punct, toate actele necasare completarii dosarului le gasesti aici
9. Nu este nici o problema
10. Daca angajezi un contabil care sa se ocupe lunar de contabilitatea firme nu este necesar sa te intorci in tara.

Dar cel mai simplu, daca doresti sa iti infiintezi o firma SRL-D sau SRL vorbesti cu alte firme care se ocupa de asa ceva, costurile se ridica undeva la 500 euro (incluzant toate actele necesare , depunerea lor, sediul virtual, deschiderea contului firmei cu un minim de 200 ron si tariful perceput de acea firma pentru serviciul oferit). Poti discuta direct cu baietii de aici si iti vor spune toti pasii pe care trebuie sa ii urmezi si preturile exacte.

P.S. O reclama in google incepe undeva la 1.500 RON pe luna, pe facebook poate incepe de la 10 ron in functie de click-urile care se dau pe adresa web, vizualizarile paginii, like-urile primite etc.
User avatar
Blue ;x
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2141
Joined: 16 Jan 2011, 13:07
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Has thanked: 103 times
Been thanked: 171 times
Contact:

19 Jul 2016, 13:18

Pentru SRL-D esti scutit de niste taxe si impozite, e mai recomandat sa mergi pe varianta asta.
Image Image

Creez artwork steam - 25 de lei!
Creez logo/banner gratis!
videoxpnetro
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 2
Joined: 18 Jul 2016, 23:05
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

19 Jul 2016, 15:54

Va multumesc am notat tot ce ati scris aici as dori cat mai multe raspunsuri sa fac o evaluare si apoi sa ma decid. ii multumesc userului respectiv pentru linkurile care sunt de ajutor.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 432 guests