Initiere in spiritualitate

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6279
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 184 times
Been thanked: 792 times
Contact:

04 Sep 2015, 01:54

Vreau sa ajut pe toti cei care nu au nici o idee despre cum sa privesti spiritualitatea, de unde sa incepi si inspre ce sa te indrepti.
Urmaresc mai multi mentori spirituali, dar pe acesta il consider cel mai potrivit pentru un incepator: Catalin Manea (https://www.facebook.com/catalinmanea.t ... eg?fref=ts). Posteaza pe facebookul lui materiale, are o platforma pliiiiinaaaa de videoclipuri deosebit de usor de inteles si clare pentru care taxeaza doar 8$ pe luna. Totodata face seminarii prin toata tara, taxeaza 30 lei pe persoana, dar accepta si pe cei care chiar nu isi permit. Este un om deosebit si vi-l recomand cu mult drag.

Aici este un videoclip de-al lui.
RoyalServer 2
User avatar
AGSQ
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 778
Joined: 29 Dec 2014, 23:53
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Contact:

05 Sep 2015, 20:24

Videoclipurile realizate de acest om sunt interesante din mai multe puncte de vedere, insa mi-am permis sa evidentiez doar cateva, pentru ca in acest moment chiar nu am timp sa fac o analiza totala a clipului, iar acestea ar fi:

1) Inca de la inceputul cursului/speech-ului, incearca (si poate chiar reuseste) sa induca starea Alfa ascultatorilor / participantilor. Astfel incat, la un moment dat, poate (si chiar) spune niste tampenii extraordinare, dar pe care le accepti, pentru ca ti se instaleaza intr-o stare alterata de constinta, pe care majoritatea nu o stapanesc si prin urmare nu pot "filtra" ceea ce primesc in acea stare, pentru ca nu o pot accesa in prima faza.
2) Imbina foarte multe notiuni care chiar nu isi au rostul si dintr-o idee complexa, pune accent pe o frantura de idee, pe care o tot repeta si o tot repeta, mai ca ai zice ca vrea sa inoculeze acea idee, ca intr-un fel de hipnoza sau somn magnetic (veti constata ca daca ascultati cu atentie clipul, va veti simti relaxati/usurati, mai, mai ca incepeti sa cascati si va simtiti adormiti).
3) A pus "in prim-plan" acel "acum", in asa fel incat pana la urma s-a saturat de subiect si mare lucru n-a explicat. Are notiuni, unele chiar solide, insa dupa modul in care le prezinta, sincer tind sa cred ca este doar un alt profan care doreste sa se evidentieze (pentru bani poate ?!).

Iar pentru ca acum am vazut si titlul topicului, vroiam sa amintesc urmatorul lucru: Nu faceti initieri cu maestri. Daca intr-adevar vreti sa va initiati intr-o anumita tehnica, faceti-o de unul singur. Pe langa faptul ca initierea cu un maestru este inutila, este extrem de daunatoare si foarte putini isi dau seama, dar poate destul de tarziu.

Mai multe nu vreau sa detaliez, pentru ca nu are rost. Daca intr-adevar vreti sa ascultati clipuri si diverse astfel de lectii audio/video, asigurati-va ca aveti in preajma un factor de stres, care sa impiedice asimilarea de comenzi/idei fortate (gen un TV in cealalta camera, cu sunetul suficient de tare incat sa va irite, dar sa nu va deranjeze, sau puneti telefonul sa sune peste 5 minute).
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.

VPS SSD Ieftin IPv6-Only, in Europa, la doar 0.8€/luna!
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot] and 416 guests