Instalare phpbb3

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
scorpi
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4355
Joined: 25 May 2008, 09:23
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream mod
Nume anterior: scorpi, shotskat, xqvs
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Bacau
Has thanked: 66 times
Been thanked: 117 times

06 Jun 2010, 22:00

Ma poate ajuta cineva ? Am urcat phpbb3 pe ftp, mai ramane din cpanel si instalarea propriu-zisa.


Raman dator :-s
Image
RoyalServer
User avatar
Marius'
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 981
Joined: 01 Jan 2010, 02:19
Detinator Steam: Da
SteamID: parvmarius
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Fost Moderator
Nume anterior : w1Nker
Restrictie moderator( 2 mai)
Location: Negresti - Oas
Has thanked: 68 times
Been thanked: 79 times

06 Jun 2010, 22:04

Uite un tutorial:
| Afiseaza codul
Pentru a instala un forum PHPBB3 aveti nevoie de: un host care sa suporte php, baza de date (mySQL, PostgreSQL, MSSQL, Sqlite sau Oracle) si un cont cu drepturi de scriere asupra ei (bazei de date), cel putin 15mb de spatiu pe hard disk si pe serverul forumului, cont FTP .

1. Intrati pe siteul phpBB: http://www.phpbb.com si descarcati phpBB3.

2. Salvati arhiva in calculator si dezarhivati-o .

Nota: numele folderului phpBB3 din arhiva si din acest tutorial este phpBB3, daca doriti, puteti schimba aceasta denumire in "forums", "boards", etc.

3. In tutorial eu am folosit un server web situat pe PC-ul meu, daca dumneavoastra tineti serveru in alta parte decat PC-ul dumneavoastra, va recomandam folosirea unui client FTP pentru publicarea forumului.

4. Daca folositi un sistem bazat pe Unix/Linux, atunci va trebui sa setati perminsiunile fisierului config.php astfel incat sa poata fi scris de catre toata lumea (666 sau -rw-rw-rw- acest lucru poate fi facut direct din clientul FTP sau cu ajutorul comenzii linux chmod). La fel, schimbati si permisiunile directoarelor store/, cache/, files/ si images/avatars/upload/ astfel incat ca poata fi scris de catre toata lumea (777 sau -rwxrwxrwx)

5. Daca nu aveti o baza de date creeata pentru phpBB puteti folosi una existenta (folosing prefix-ul bazelor de date pentru a evita coliziunile de nume) sau puteti creea una noua. Eu am creeat o baza de date numita "forum".

6. Accesati folderul install/ din folderul cu phpBB3 dintr-un browser (ex.: http://www.siteultau.ro/phpBB3/install)

7. Apasati tabul INSTALL si urmati pasii de instalare

8. In pagina cu setarile bazei de date (Database settings):

Campul numarul:
1) Tipul bazei de date: Tipul dumneavoastra de baza de date (de obicei mySQL)
2) Locatia bazei de date: Adresa catre baza dumneavoastra de date (de obicei localhost)
3) Portul bazei de date: Portul (UCP/TCP) pe care asculta baza dumneavoastra de date pentru interogari/prin care trimite date (lasati gol daca nu ati fost informat despre el sau daca este default)
4) Numele bazei (numele dat de mine la pasul 5 este "forum")
5) Numele contului dumneavoasta la baza de date
6) Parola contului dumneavoastra la baza de date
7) Prefixul tabelelor din baza de date (eu am ales "bb_" pentru a scurta numele tabelelor, default este "phpbb_", puteti seta acest camp cu orice valoare; pentru a putea instala mai multe sisteme de baze de date in aceeeasi baza de data, aceste valori nu trebuie sa coincida)
Daca informatiile introduse sunt corecte, veti primi confirmarea.

9. Urmatorul pas va cere sa introduceti date pentru primul username de pe forum, care are acces de admin si founder.

Daca informatiile introduse sunt corecte, veti primi confirmarea.

10. Urmatorul pas va va cere sa configurati niste setari de baza ale forumului. Va recomand sa editati aceste optiuni doar in cazul in care, intr-adevar, stiti ce faceti si vreti setari speciale pentru forumul dumneavoastra.

Daca informatiile introduse sunt corecte, veti primi confirmarea.

11. La trecerea in pasul urmator ar trebui sa primiti confirmarea ca bazele de date au fost instalate cu succes si ca forumul functioneaza.

12. La urmatorul pas, forumul dumneavoastra va putea ajunge in stadiul de a putea fi folosit.

13. Daca doriti sa convertiti datele si informatiile dintr-o alta baza de date in formatul phpBB3, atunci apasati pe tabul Convert si urmati pasii de convertire; daca nu, apasati Login.

14. Daca ati apasat Login, inseamna ca va aflati deja in Admin Control Panel (ACP). Odata aflat in ACP, veti fi intampinat de un mesaj mare, rosu pe alb: "Trebuie sa stergeti folderul install/ inainte de a putea folosi forumul. Daca nu faceti asta, forumul nu va fi disponibil, veti putea sa folositi doar ACP."

15. Stergeti folderul install/ din folderul forumului

16. Schimbati permisiunile fisierului config.php sa poata fi scris doar de dumneavoastra (644 sau -rw-r--r--)

17. Din acest punct, forumul dumneavoastra ar trebui sa fie accesibil accesand folderul forumului (ex.: http://www.siteultau.ro/phpBB3/)

Daca intre pasi au intervenit anumite erori, va rugam frumos postati pe forum si vom incerca sa va rezolvam problema.
Image
User avatar
scorpi
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4355
Joined: 25 May 2008, 09:23
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream mod
Nume anterior: scorpi, shotskat, xqvs
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Bacau
Has thanked: 66 times
Been thanked: 117 times

06 Jun 2010, 22:07

L-am incercat, crezi ca mai faceam topicul aiurea ?
Image
User avatar
GYUKY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 9280
Joined: 07 Apr 2008, 10:19
Detinator Steam: Da
CS Status: INACTIV !
Reputatie: Fost administrator
Membru Club eXtreamCS
Location: Germania
Has thanked: 193 times
Been thanked: 1156 times

06 Jun 2010, 22:09

Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information