Vi s-a intamplat?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
DRS
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2515
Joined: 24 Jan 2012, 22:00
Detinator Steam: Da
CS Status: Joc foarte rar.
Detinator server CS: N/A
SteamID: Privat
Reputatie: Fost moderator
0.5/3
Location: Birmingham, UK
Has thanked: 32 times
Been thanked: 54 times

28 Dec 2016, 12:29

Jucks, daca o vedeai te inbolnaveai de pl sculata...era o blonda cu niste forme....pfuaiiii avea si 30 ani si nemaritata, ii placea viata...dar a tras lozu castigator un profesor...a ars'o vreo un an.
YOU CAN TRY MY CHAT GPT, IMAGE GENERATOR, BLOG & WEBSITE TITLE/CONTENT GENERATOR, TEXT TO SPEECH, AI CODE AND MUCH MORE
Image
RoyalServer
User avatar
Jucks
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1141
Joined: 20 May 2016, 16:28
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Contact:

28 Dec 2016, 12:52

DRS wrote:Jucks, daca o vedeai te inbolnaveai de pl sculata...era o blonda cu niste forme....pfuaiiii avea si 30 ani si nemaritata, ii placea viata...dar a tras lozu castigator un profesor...a ars'o vreo un an.
I-a facut *** piscina :') :brofist:
Detinator : # Go.Tried.Ro #
User avatar
Mitzocul
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7745
Joined: 29 Mar 2009, 17:51
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 467 times
Been thanked: 448 times

28 Dec 2016, 14:20

Da, e normal.

Cautati mai multe despre legea atractiei sau urmariti documentarul "The Secret (2006)".

User avatar
Andreeas.
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1215
Joined: 24 Apr 2013, 21:20
Detinator Steam: Nu
CS Status: webdesigner
Reputatie: Restrictie moderator
Location: Craiova
Has thanked: 16 times
Been thanked: 18 times
Contact:

28 Dec 2016, 15:09

Am momente de dejavu aproape zilnic =))
Image
vLad-
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4819
Joined: 28 Mar 2009, 19:16
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: eXisTenZ 28
Has thanked: 376 times
Been thanked: 304 times

28 Dec 2016, 16:07

Andreeas. wrote:Am momente de dejavu aproape zilnic =))
Așa și eu :)))
User avatar
Jucks
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1141
Joined: 20 May 2016, 16:28
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Contact:

28 Dec 2016, 16:15

vLad- wrote:
Andreeas. wrote:Am momente de dejavu aproape zilnic =))
Așa și eu :)))
:)))))))
Detinator : # Go.Tried.Ro #
User avatar
hoffaramirtpm
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1301
Joined: 08 May 2016, 15:41
Detinator Steam: Da
CS Status: Planting the bomb
Reputatie: Nume anterior: Anthalius
Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Castigator Membru Club eXtream @ Ganduri de sub dus (25 OCT - 25 FEB)
Utilizator neserios (tepar!)
Unban achitat
Fond eXtream: 0
Location: Botosani County
Been thanked: 1 time

28 Dec 2016, 17:26

MzQ* wrote:Eu am avut momente de deja vu noaptea am visat ca sunt intr-un loc si cand a doua zi la scoala ce fel am vazut in vis asa am vazut si in viata reala si direct mi-am amintit ca am mai vazut undeva
Fenomenul este foarte complex şi sunt teorii diferite care încearcă să îl explice, dar cu toate acestea, o cauză clară a apariţiei nu este determinată. Iată trei posibile explicaţii ştiinţifice şi trei mistere legate de această ciudată senzaţie.

Posibile explicaţii

Maturizare neurologică
70% din populaţia lumii a trecut prin cel puţin un moment de deja vu. Cele mai multe astfel de incidente apar la persoanele cu vârste cuprinse între 15 şi 25 de ani, mai mult decât la oricare altă grupă de vârstă, ceea ce ar putea avea legătură cu schimbările hormonale şi cerebrale care au loc în etapa de trecere de la adolescenţă la vârsta matură.

Episod epileptic
Deja vu-ul a fost asociat de neurologi cu epilepsie la nivelul lobului temporal. În numeroase cazuri, starea deja vu apare chiar înaintea unui atac la nivelul lobului temporar. Persoanele care suferă o astfel de criză pot simţi senzaţia de deja vu în timpul acesteia sau în momentele dintre convulsii.

"Scurtcircuit" de câteva secunde
Unii psihanalişti atribuie această senzaţie unui "scurtcircuit" la nivelul creierului, care determină creierul să confunde prezentul cu trecutul.

Mistere

Amintiri din viitor
Dacă pentru cei mai mulţi oameni senzaţia de deja vu se manifesta printr-un puternic sentiment de familiaritate faţă de ceva ce tocmai s-a întâmplat, alţii sunt capabili într-un astfel de moment să anticipeze o "bucăţică" de viitor. Ştiu cu câteva secunde înainte ceea ce urmează să se întâmple sau cuvintele pe care le vor spune ceilalţi, tocmai pentru că au o puternică senzaţie că au repetat scenariul întocmai.

Amintiri din altă viaţă
Numeroşi parapsihologi sunt de părere că experienţa deja vu are legătură cu amintirile din altă viaţă. Nu au dovezi în acest sens, dar cei mai mulţi apelează la hipnoză pentru a scoate la lumină presupusele amintiri dintr-o altă existenţă.

Vieţi paralele
Pe de altă parte, impresia că totul este identic cu ceva ce s-a mai întâmplat ar putea indica posibilitatea vieţilor şi dimensiunilor paralele. Senzaţia de deja vu te face să crezi că totul s-a mai întâmplat o dată, în mod identic. Dacă informaţia ar veni dintr-o altă viaţă, ar fi greu de explicat familiaritatea faţă de persoanele şi obiectele aflate la locul respectiv, din moment ce nu ţi-ai trăit viaţa trecută cu aceiaşi oameni, înconjurat de aceleaşi obiecte.

Mi s-a întâmplat și mie.
CRISZLY
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4045
Joined: 14 May 2014, 17:49
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: Itsirc
Castigator Membru Club eXtream @ Ganduri de sub dus (25 OCT - 25 FEB)
Been thanked: 69 times

28 Dec 2016, 18:25

Jucks wrote:Vi s-a intamplat sa va ganditi la o persoana (matusa,prof/a,prieten) si sa apara in acel moment in locul unde te afli?
Nope. :doge:
User avatar
Jucks
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1141
Joined: 20 May 2016, 16:28
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Contact:

28 Dec 2016, 22:03

CRISZLY wrote:
Jucks wrote:Vi s-a intamplat sa va ganditi la o persoana (matusa,prof/a,prieten) si sa apara in acel moment in locul unde te afli?
Nope. :doge:
Nu esti de pe planeta asta :japanese_goblin:
Detinator : # Go.Tried.Ro #
User avatar
AND.cfg
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2156
Joined: 10 Jan 2015, 18:54
Detinator Steam: Da
CS Status: EGRIM
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS (5 luni)
Fond eXtream: 0
Location: Bucharest
Discord: staiku#0001
Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times

28 Dec 2016, 23:54

Jucks wrote:Vi s-a intamplat sa va ganditi la o persoana (matusa,prof/a,prieten) si sa apara in acel moment in locul unde te afli?
La prânz am citit acest post și mi s a părut puțin aiurea dar nici mie nu mi-a venit sa cred ce mi s a întâmplat. Mergeam pe la 8 pe stradă către casă și ma gândeam ce mai face cea mai buna prietena a mea și ce ar fii sa ma întâlnesc cu ea și sa merg cu ea spre casa și după ce ma gândesc ma uit puțin în telefon și peste câteva minute o vad în fața mea și mergea în sens opus dar nu a venit cu mine spre casa pentru ca tocmai pleca. Și după ce mi sa întâmplă asta m am gândit la acest post și am vrut sa va spun această întâmplare.
Image
User avatar
cTm # oNe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2183
Joined: 24 Aug 2007, 08:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Error.
Detinator server CS: Nu
SteamID: ctmone
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS
Fost eXtream Mod
Location: Germany
Discord: ctm.ro
Has thanked: 24 times
Been thanked: 41 times

29 Dec 2016, 03:03

Va uitati la prea multe filme paranormale :ochiul:
ImageImage
User avatar
Jucks
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1141
Joined: 20 May 2016, 16:28
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Contact:

29 Dec 2016, 10:37

AND.cfg wrote:
Jucks wrote:Vi s-a intamplat sa va ganditi la o persoana (matusa,prof/a,prieten) si sa apara in acel moment in locul unde te afli?
La prânz am citit acest post și mi s a părut puțin aiurea dar nici mie nu mi-a venit sa cred ce mi s a întâmplat. Mergeam pe la 8 pe stradă către casă și ma gândeam ce mai face cea mai buna prietena a mea și ce ar fii sa ma întâlnesc cu ea și sa merg cu ea spre casa și după ce ma gândesc ma uit puțin în telefon și peste câteva minute o vad în fața mea și mergea în sens opus dar nu a venit cu mine spre casa pentru ca tocmai pleca. Și după ce mi sa întâmplă asta m am gândit la acest post și am vrut sa va spun această întâmplare.
Asta spun ;)
Detinator : # Go.Tried.Ro #
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information