MA INTREBAM CUM SA SCAP DE DEPENDENTA DE CALCULATOR

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Necenzurat
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1011
Joined: 28 Dec 2010, 12:18
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv.
Reputatie: Fost moderator
0.6/3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 55 times
Contact:

01 Nov 2011, 21:56

Spune-le parintiilor tai si dute la un psiholog, esti prea dependent pentru varsta ta, iti strici copilaria.
Image World of Tanks Romania - Comunitatea tanchiştilor români - Ia-ţi tancul şi intră în luptă!
RoyalServer
Ghos7
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 700
Joined: 10 Apr 2009, 23:08
Detinator Steam: Da
CS Status: eXtreamCS
Reputatie: Fost moderator
Location: Romania
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times

01 Nov 2011, 23:14

Bai frate ce sfaturi inutile puteti sa ii dati baiatului astuia .....
Ma frate daca ai ajuns tu singur la concluzia ca esti dependent si ca lasi scoala deoparte si viata ta ti-o petreci pe pc atunci totul depinde de tine , gandeste-te ca aceasta copilarie nu o mai poti trai vreodata. Asculta-ti parinti si pune mana si invata ca peste 10-15 ani o sa le multumesti in fiecare zi , dar de asta iti vei da seama mai incolo .
Incearca sa iesi pe afara cu prieteni la fotbal , sa vorbiti , sa va jucati ceva frumos sau orice va place voua . Nu zice nimeni sa spargi,arunci,distrugi,vinzi pc ,stai la el dar in limita "bunului simt" si nu lasa prieteni,copilaria,scoala doar pentru un amarat de joc .
Daca o sa mai stai "calare" pe pc , iti garantez ca la 15-16 ani la liceu probabil vei fi timid , si acolo chiar nu e momentul potrivit deoarece vei cunoaste multe persoane noi fete , baieti si nu o sa mai fi cu prieteni din gradinitza/generala. Si nu vei sti cum sa te bagi in seama cu cei noi si sa iti faci prieteni sau o prietena deoarece tu la varsta de 12 ani stateai non-stop la pc . Gandeste-te de 2 ori la ce faci . ;)
Mr.eXpres
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 11
Joined: 01 Nov 2011, 23:05
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Been thanked: 1 time
Contact:

01 Nov 2011, 23:27

Sa stii ca am citit de 2-3 ori topic-ul tau si cred ca esti dependent (100%) de calculator
Calculatorul este un drog care manipuleaza persoanele care il folosesc in exces exemplul tau sau al altora :)

Sfatul meu ar fi sa mai reduci din timpul petrecut la calculator si in timpul asta sa incerci sa inveti ceva ,daca ai 12 ani ma gandesc ca parintii tai inca te ajuta la lectii sau daca nu iti place sa inveti (cum nici mie nu imi place , dar e nevoie)

Poti iesi putin afara 2-3 ore din timpul pe care il petreci la calculator si daca nu te vei putea lasa de calculator macar o sa reduci cate putin cate putin si poate o sa il reduci de tot (odata si odata)

Pana la urma o sa iti dai seama ca scoala este mai importanta decat jocurile pe calculator 24/7

Chiar daca am pierdut 15 minute din ziua mea foarte incarcata sper ca am reusit sa iti explic cat de cat ca calculatorul (jocurile) nu te ajuta cu nimic in viata :)

Deja s-a facut ora 11:30 maine am ore de la 7 (7ore) iar eu inca nu m-am culcat ...

Hai salut :)
User avatar
@L1N
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1351
Joined: 25 Mar 2008, 18:52
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Ban 3 luni .
(Ban scos de 1 mai!)
Ban 2 luni !
Location: Lupeni / Hunedoara / Romania
Has thanked: 34 times
Been thanked: 45 times

01 Nov 2011, 23:38

Ce faci tu atatea ore pe calculator ? Eu stau maxim 2 ore pe zi si lesin de plictiseala .

Stiai ca lipsa miscarii duce la ateroscleroza ?
Ateroscleroza: Efectele si complicațiile bolii (angina pectorala,infarctul miocardic, accidentul cerebral, cardiopatia ischemica) asupra creierului, inimii,extremitatilor, si a altor organe .


Dute afara si date cu capu de copaci pana nu mai poti sau ceva mai normal .
Image
User avatar
xk1du
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 805
Joined: 04 Mar 2011, 16:24
Detinator Steam: Da
CS Status: 666
Location: Bucuresti
Has thanked: 125 times
Been thanked: 108 times

01 Nov 2011, 23:40

Apuca-te de citit :) !
Sau zi-mi unde stai / un numar de telefon de-al parintilor si o sa ii fac in asa fel incat sa nu te mai lase deloooc . :)))
User avatar
wayn3_008
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 639
Joined: 09 Aug 2008, 18:22
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 11 times
Been thanked: 23 times

01 Nov 2011, 23:41

@L1N wrote:Ce faci tu atatea ore pe calculator ? Eu stau maxim 2 ore pe zi si lesin de plictiseala .

Stiai ca lipsa miscarii duce la ateroscleroza ?
Ateroscleroza: Efectele si complicațiile bolii (angina pectorala,infarctul miocardic, accidentul cerebral, cardiopatia ischemica) asupra creierului, inimii,extremitatilor, si a altor organe .


Dute afara si date cu capu de copaci pana nu mai poti sau ceva mai normal .
Insa cea mai intalnita este scolioza.
spelivase?
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 36
Joined: 13 Sep 2011, 10:43
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times
Contact:

02 Nov 2011, 00:01

Mars afara si intra si tu intr-un anturaj,vezi tu fumatori,betivani,nu conteaza anturaj sa fie,o sa fi ocupat ,bafta.
User avatar
zw0w # ROMANIA !
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1318
Joined: 16 Jul 2009, 23:29
Detinator Steam: Da
SteamID: roby93_extream
Reputatie: Fost moderator ajutator
Nume anterior: Roby93
Location: Piteşti
Has thanked: 165 times
Been thanked: 101 times

02 Nov 2011, 00:14

Incearca sa realizezi un film, gen asta
Dupa nu o sa mai ai timp de pc, ai filmari etc etc :)
User avatar
scorpi
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4355
Joined: 25 May 2008, 09:23
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream mod
Nume anterior: scorpi, shotskat, xqvs
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Bacau
Has thanked: 66 times
Been thanked: 117 times

02 Nov 2011, 08:25

Iti admir curajul sa postezi aici stiind ca anumiti ..."baieti inteligenti" or sa te ia la misto.
Sa-ti spun sincer si eu eram ca tine. Aceasta dependenta de calculator se intaureaza cand nu ai ce face. Ajungi acasa, plictisit,mananci si dai drumu la pc. E ceva obisnuit , insa are si o parte negativa: creeaza depedenta , same to you. Incearca sa:
- Sa te apuci de un sport
- Sa te implici in niste treburi precum: Ajutor umanitar,campanii ..etc
- Sa iti faci o prietena (in cazul in care n-ai). Eu nu glumesc cu chestia asta. Cand ai o prietena si tii la ea , vrei sa te vezi cu ea mai des,petreci timp cu ea..etc. La 12 ani ai tai .. e mai greu sa ai o prietena cu care sa ai o relatie mai stransa..
- Sa iesi cu prietenii afara ai incercat ?
- Sa vorbesti cu mama ta despre asta , sa te ia mai mult cu ea prin oras/la servici
- Incearca sa inveti ceva, pentru cultura ta generala. Sa citesti o carte care iti place tie , si nu ma refer la Amintiri din Copilarie. Ma refer la o carte despre masini de exemplu .. care sunt partile ei,din ce e formata,care sunt cele mai bune masini s.a.m.d. CITESTI ORICE TE PASIONEAZA.
- Fa proiecte pentru scoala. Proiectele astea iti pot ocupa timp , si timpul asta nu e pierdut in zadar ! Cand vine profu sa te asculte, ii spui : " Domnu' profesor am facut un proiect in timpul liber din dorinta sa aflu mai multe despre -lectia ta pe ziua respectiva- " si te alegi cu o nota buna.
- Cumparati o bicicleta, strange`ti vreo 5 prieteni si incepe sa faci trasee. De exemplu un traseu de .. 20km. Iti ia aproximativ 2 ore (dus - intors , mers lejer) + Mai stati pe undeva, mai vorbiti .. etc. Pierdere de timp dar te va ajuta
- Strange`ti 10 prieteni si organizati in fiecare zi meciuri de fotbal. Nu ajuta numai la dependenta ta, dar te ajuta fizic, si vei avea o sanatate strong.
- Dute la munca (dupa ce iti faci temele fara pc aprins) la tatal tau sa il ajuti / la mama ta.


Eu cu asta te pot ajuta deocamdata, sper sa poti scapa de asta pentru ca , copilaria e foarte valoroasa. Tu cand ar trebui sa inveti lucruri despre viata , sa nu fii surprins de surprizele care vor aparea iti pierzi timpul la PC si nu este bine.
Bafta :)
Image
User avatar
Andy.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 369
Joined: 13 Aug 2011, 23:28
Detinator Steam: Da
CS Status: ştrand băăă :*
SteamID: insane_boy3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 26 times
Contact:

02 Nov 2011, 09:33

Baga-te la un sport, si sa vezi ca nu mai apuci sa stai la PC :P

Mai dute pe la fotbal, cu prietenii pe afara etc.
Visit us: www.warsdevils.com !

Image

Cautam staff si admini !
UNHleaSHD
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 749
Joined: 29 Aug 2007, 11:06
Detinator Steam: Da
Reputatie: Ban 2 luni !
Ban 3 luni !
Has thanked: 2 times
Been thanked: 20 times

02 Nov 2011, 10:54

1. Nu ai habar de romana.
2. Da-i in cap pina ramai impotent si o sa fi mai ocupat cu doctorul decat cu PCul.
Te simti analfabet? Pazea!
STARRR ! ;x
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 548
Joined: 26 Apr 2010, 18:43
Detinator Steam: Da
CS Status: - dnd!
Detinator server CS: cs.bigzone.ro
SteamID: starhd01
Location: Pitesti , Mioveni
Has thanked: 22 times
Been thanked: 52 times
Contact:

02 Nov 2011, 15:51

Practica un sport . Sau punete pe invatat , mai stai sa citesti si o sa-ti placa :)
http://www.BIGZone.ro

Connect Cs.BIGZone.ro

Image

-----------------------------------------------------------

Connect Dr.BIGZone.ro


Image

-----------------------------------------------------------

Connect PUB.BIGZone.ro STEAM ONLY !!!

Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information