Intrebare dedicat OVH

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Locked
aLonE1337
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 206
Joined: 28 Aug 2016, 22:08
Detinator Steam: Nu
Fond eXtream: 0

27 Oct 2016, 15:11

| Afiseaza codul
512Gb RAM ECC (1866 MHz DDR4)
CPU Intel Xeon 3 x E5-2687Wv3 20c/40t 3.1-3.5 GHz
vRank 10gbps
256 ip`s

Additional disks

4000 GB SAS hard disk	x1
SAS hard drive (6000 GB)	x1
Intel S3K 800 GB SSD	x1
Samsung SSD PM863 SATA 3.8 TB diskx 1
600 GB SAS15K hard disk	x1

3 x 2U: max 36 disks, dual SAS

1.6TB NVMe PCIe SSD disk	x1

GPU PCIe card

2 x Tesla K80
2 x 4992 CUDA cores
2 x 24 GB DDR5
2 x Intel E5-2690v3
12 Cores / 24 Threads
2.6 GHz / 3.8 GHz
256 GB DDR4 ECC 2133 MHz
2 x 240 GB SSD + 10 x 4 TB SAS 
P3700 1.6 TB NVMe Intel 
RAID SOFT
vRack 10 Gbps
Rezista racheta asta la urmatoarele?
50 servere CS 1.6 - 32/32
15 servere cs:go moduri diferite 64/64
3 servere minecraft 500 sloturi - 500/500
3 servere sa:mp - 1000/1000
2 servere ts3 1000/1000
5 servere l4d2 8/8
5 servere day of defeat 2 40/40
2 servere metin2 - unul pvm cu 10k, altu pvp cu 10k.

fara nici cel mai mic lag?
De la OVH, la comanda. ( 4000lire pe luna ) am batut palma la 25k pe an + 3 gratis

- Cei care nu cunoasteti nu va bagati. "Racheta" inca nu il am, ca puteam face un test.

Nu o sa fie o "comunitate romaneasca" ci straina.
| Afiseaza codul
Nu intrebati de unde am atati bani, nu o sa va raspund
Last edited by aLonE1337 on 27 Oct 2016, 15:39, edited 1 time in total.
User avatar
Iluminatii
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1539
Joined: 31 Mar 2014, 02:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Has thanked: 13 times
Been thanked: 13 times
Contact:

27 Oct 2016, 15:18

Din furturi no???Glumesc
Server de SA-MP pentru ce???Server de cs:go nu prea merge...Uite-te aici cata lume nu isi populeaza servere-le.Toata lumea joca cs:go mai mult pentru competitiv.In domeniul metin2 cine dracu mai joaca metin2 in 2017.....
Copiii cu nevoi speciale nu sunt ciudati sau neobisnuiti. Ei vor ceea ce toata lumea vrea; sa fie acceptati, sa fie iubiti.
User avatar
-BlacKodE-
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1193
Joined: 16 Nov 2013, 11:57
Detinator Steam: Da
SteamID: blackode
Reputatie: Fost Super moderator
Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Fost Membru Club eXtreamCS (5 apr - 5 mai - acces in club)
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

27 Oct 2016, 15:18

De ce asa multe servere cs 16? Incearca mai multe jocuri diferite.
User avatar
Fantasy1
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4836
Joined: 05 Jul 2012, 01:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 Mar)
Utilizator neserios (TEPAR!)
Has thanked: 278 times
Been thanked: 217 times
Contact:

27 Oct 2016, 15:21

Nu-l poti nume dedicata nasa, e un E5.

Sti ca la inceputul anului 2017 majoritatea firmelor care se respecta (TNI) o sa aiba E7, nu?


Serverele de CS:GO nu mananca rami, mananca CPU mult.
Serverele de Metin2 mananca RAMI.

1.6 un joc distrus 1 gb ram,1 cpu mai mult nu i itrebuie.
L4D2 cred ca mananca 60% rami si 40% CPU parerea mea.
CLICK AICI pentru FORUM
- Un Forum Care Nu Poate Fi Spart -
- Un Forum Care Nu Modifica Topicurile Cu Tepari -
- Vrei Indexare In Google? Posteaza Tzeparii La Noi -

- Daca ai nevoie sa te ajut cu un addons/plugin etc se plateste, nu ajut cu nimic pe GRATIS -
aLonE1337
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 206
Joined: 28 Aug 2016, 22:08
Detinator Steam: Nu
Fond eXtream: 0

27 Oct 2016, 15:28

Fantasy1 wrote:Nu-l poti nume dedicata nasa, e un E5.

Sti ca la inceputul anului 2017 majoritatea firmelor care se respecta (TNI) o sa aiba E7, nu?


Serverele de CS:GO nu mananca rami, mananca CPU mult.
Serverele de Metin2 mananca RAMI.

1.6 un joc distrus 1 gb ram,1 cpu mai mult nu i itrebuie.
L4D2 cred ca mananca 60% rami si 40% CPU parerea mea.
Daca e nevoie fac upgrade, ma intereseaza sa mearga perfect no-lag la full load toate servere

-BlacKodE- wrote:De ce asa multe servere cs 16? Incearca mai multe jocuri diferite.
Le dau gratis la copii, desigur sa nu plece de la mine din comunitate
Iluminatii wrote:Din furturi no???Glumesc
Server de SA-MP pentru ce???Server de cs:go nu prea merge...Uite-te aici cata lume nu isi populeaza servere-le.Toata lumea joca cs:go mai mult pentru competitiv.In domeniul metin2 cine dracu mai joaca metin2 in 2017.....
deja o sa incep lucrul la un serverfiles de metin2, o sa deschid comunitatea peste 3-4 luni.. o sa fie un "Metin3" ceva gen, doar ca totul schimbat, grafica asemanatoare.
Iluminatii wrote:Din furturi no???
N-ai ghicit, nu ma ocup cu asa ceva
User avatar
Stefan
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1868
Joined: 18 Feb 2010, 20:14
Detinator Steam: Da
SteamID: teostefan10
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior: teostefan
0.1/3
Has thanked: 40 times
Been thanked: 28 times

27 Oct 2016, 15:31

Eu nu pot sa te intreb de unde ai banii pentru ca nu ma intereseaza.
Sugestie: Schimba titlul topicului, e prea pe cocalareala.
Ceea ce vrei tu sa faci mi se pare o tampenie, scuza-mi tupeul. De ce ai vrea sa faci o ciulama pe un singur server? Eu numesc asta "tiganie". Niciodata nu o sa ai ceva profesional daca faci asta.
Parerea mea: Ia-ti 2-3 dedicate in asa fel incat sa reusesti sa imparti serviciile pe ele. Deci, teoretic poti tine ce ai zis tu, practic e o treaba de rahat.
CUM AS FACE EU: As lua un dedicat mult mai ieftin doar pentru metin2 si l-as virtualiza KVM -> 2 masini virtuale pentru cele 2 servere de joc, iar pe un alt dedicat sa pui doar jocurile care se pot administra impreuna ( GameCP/GSP-PANEL)

INTREBARE: PENTRU CE VREI DEDICAT CU PLACA VIDEO?

Numai bine
aLonE1337
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 206
Joined: 28 Aug 2016, 22:08
Detinator Steam: Nu
Fond eXtream: 0

27 Oct 2016, 15:38

Stefan wrote:Eu nu pot sa te intreb de unde ai banii pentru ca nu ma intereseaza.
Sugestie: Schimba titlul topicului, e prea pe cocalareala.
Ceea ce vrei tu sa faci mi se pare o tampenie, scuza-mi tupeul. De ce ai vrea sa faci o ciulama pe un singur server? Eu numesc asta "tiganie". Niciodata nu o sa ai ceva profesional daca faci asta.
Parerea mea: Ia-ti 2-3 dedicate in asa fel incat sa reusesti sa imparti serviciile pe ele. Deci, teoretic poti tine ce ai zis tu, practic e o treaba de rahat.
CUM AS FACE EU: As lua un dedicat mult mai ieftin doar pentru metin2 si l-as virtualiza KVM -> 2 masini virtuale pentru cele 2 servere de joc, iar pe un alt dedicat sa pui doar jocurile care se pot administra impreuna ( GameCP/GSP-PANEL)

INTREBARE: PENTRU CE VREI DEDICAT CU PLACA VIDEO?

Numai bine
Daca fac ceva, sa fac ca la carte, daca tot am bani. tu crezi ca comunitatile in afara sunt ca in romania la pamant? nu cred, m-am documentat inainte, stai calm
User avatar
Stefan
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1868
Joined: 18 Feb 2010, 20:14
Detinator Steam: Da
SteamID: teostefan10
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior: teostefan
0.1/3
Has thanked: 40 times
Been thanked: 28 times

27 Oct 2016, 15:42

aLonE1337 wrote:
Stefan wrote:Eu nu pot sa te intreb de unde ai banii pentru ca nu ma intereseaza.
Sugestie: Schimba titlul topicului, e prea pe cocalareala.
Ceea ce vrei tu sa faci mi se pare o tampenie, scuza-mi tupeul. De ce ai vrea sa faci o ciulama pe un singur server? Eu numesc asta "tiganie". Niciodata nu o sa ai ceva profesional daca faci asta.
Parerea mea: Ia-ti 2-3 dedicate in asa fel incat sa reusesti sa imparti serviciile pe ele. Deci, teoretic poti tine ce ai zis tu, practic e o treaba de rahat.
CUM AS FACE EU: As lua un dedicat mult mai ieftin doar pentru metin2 si l-as virtualiza KVM -> 2 masini virtuale pentru cele 2 servere de joc, iar pe un alt dedicat sa pui doar jocurile care se pot administra impreuna ( GameCP/GSP-PANEL)

INTREBARE: PENTRU CE VREI DEDICAT CU PLACA VIDEO?

Numai bine
Daca fac ceva, sa fac ca la carte, daca tot am bani. tu crezi ca comunitatile in afara sunt ca in romania la pamant? nu cred, m-am documentat inainte, stai calm
Tu nu vezi ca nu mi-ai raspuns la ce te-am intrebat? Pe mine nu ma intereseaza ce faci pe server, eu doar ti-am dat o sugestie/sfat. Din partea mea, poti sa iti faci server de downloadat moaste. De ce ne mai ceri sfaturi daca tu deja stii totul? Vii aici, postezi niste intrebari, iar cand vine cineva sa iti raspunda, il iei peste picior.

Apropo, indiferent cati bani ai avea, nu trebuiesc aruncati aiurea.
aLonE1337
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 206
Joined: 28 Aug 2016, 22:08
Detinator Steam: Nu
Fond eXtream: 0

27 Oct 2016, 15:46

Stefan wrote:
aLonE1337 wrote:
Stefan wrote:Eu nu pot sa te intreb de unde ai banii pentru ca nu ma intereseaza.
Sugestie: Schimba titlul topicului, e prea pe cocalareala.
Ceea ce vrei tu sa faci mi se pare o tampenie, scuza-mi tupeul. De ce ai vrea sa faci o ciulama pe un singur server? Eu numesc asta "tiganie". Niciodata nu o sa ai ceva profesional daca faci asta.
Parerea mea: Ia-ti 2-3 dedicate in asa fel incat sa reusesti sa imparti serviciile pe ele. Deci, teoretic poti tine ce ai zis tu, practic e o treaba de rahat.
CUM AS FACE EU: As lua un dedicat mult mai ieftin doar pentru metin2 si l-as virtualiza KVM -> 2 masini virtuale pentru cele 2 servere de joc, iar pe un alt dedicat sa pui doar jocurile care se pot administra impreuna ( GameCP/GSP-PANEL)

INTREBARE: PENTRU CE VREI DEDICAT CU PLACA VIDEO?

Numai bine
Daca fac ceva, sa fac ca la carte, daca tot am bani. tu crezi ca comunitatile in afara sunt ca in romania la pamant? nu cred, m-am documentat inainte, stai calm
Tu nu vezi ca nu mi-ai raspuns la ce te-am intrebat? Pe mine nu ma intereseaza ce faci pe server, eu doar ti-am dat o sugestie/sfat. Din partea mea, poti sa iti faci server de downloadat moaste. De ce ne mai ceri sfaturi daca tu deja stii totul? Vii aici, postezi niste intrebari, iar cand vine cineva sa iti raspunda, il iei peste picior.

Apropo, indiferent cati bani ai avea, nu trebuiesc aruncati aiurea.
Il legatura cu placa video de pe el, am alte chestii de facut cu ea, nu v-am cerut informatii despre placa, v-am cerut informatii daca rezista serverele alea pe el. Vezi ca te bagi singur in seama? Nu te mai obosi sa dai reply ca nu iti mai raspund.
Last edited by Stefan on 27 Oct 2016, 15:49, edited 2 times in total.
Reason: ATUNCI DE CE DRACU NE MAI CERI NOUA PAREREA DACA DEJA ESTI UN MIC GURU ? Iti recomand sa nu incepi nimic cu atitudinea asta. Omul care nu accepta sfaturi e un om limitat.
User avatar
Emil B.
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1168
Joined: 05 Oct 2008, 11:33
Detinator Steam: Da
CS Status: ...
Reputatie: Fost moderator ajutator
0.5/3
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: Atena, Grecia
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

27 Oct 2016, 15:50

Fantasy1 wrote:Nu-l poti nume dedicata nasa, e un E5.

Sti ca la inceputul anului 2017 majoritatea firmelor care se respecta (TNI) o sa aiba E7, nu?


Serverele de CS:GO nu mananca rami, mananca CPU mult.
Serverele de Metin2 mananca RAMI.

1.6 un joc distrus 1 gb ram,1 cpu mai mult nu i itrebuie.
L4D2 cred ca mananca 60% rami si 40% CPU parerea mea.
Tu esti penibil tare daca crezi gogosile tuturor, cu super dedicatele lor si cu super protectia lor.
Te fac cum vor ei, asculta la mine. :)

In alta ordine de idei, de ce ai inchiria un server dedicat cand poti cumpara unul fizic si sa platesti colocarea?
Mi se pare o stupizenie sa inchiriezi un server dedicat cu asemenea specificatii.

Poti face un calcul matematic si in decursul a cativa ani iti recuperezi investitia, profitul depinde doar de tine.
Knowledge is power.
aLonE1337
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 206
Joined: 28 Aug 2016, 22:08
Detinator Steam: Nu
Fond eXtream: 0

27 Oct 2016, 16:01

Emil B. wrote:
Fantasy1 wrote:Nu-l poti nume dedicata nasa, e un E5.

Sti ca la inceputul anului 2017 majoritatea firmelor care se respecta (TNI) o sa aiba E7, nu?


Serverele de CS:GO nu mananca rami, mananca CPU mult.
Serverele de Metin2 mananca RAMI.

1.6 un joc distrus 1 gb ram,1 cpu mai mult nu i itrebuie.
L4D2 cred ca mananca 60% rami si 40% CPU parerea mea.
Tu esti penibil tare daca crezi gogosile tuturor, cu super dedicatele lor si cu super protectia lor.
Te fac cum vor ei, asculta la mine. :)

In alta ordine de idei, de ce ai inchiria un server dedicat cand poti cumpara unul fizic si sa platesti colocarea?
Mi se pare o stupizenie sa inchiriezi un server dedicat cu asemenea specificatii.

Poti face un calcul matematic si in decursul a cativa ani iti recuperezi investitia, profitul depinde doar de tine.
Aici iti cam dau dreptate, de profit nu e problema, vine din alta parte.
O sa dau Lock Topic deoarece m-am lamurit. Multumesc celor care m-au ajutat si celor care au "haterit" :))
Locked

Return to “Discutii generale”

  • Information