Intrebare despre facultate

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
DCT #
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 487
Joined: 25 Feb 2017, 17:05
Detinator Steam: Nu
CS Status: ON
Fond eXtream: 0
Discord: doculet
Been thanked: 6 times

30 Aug 2017, 16:00

Salut, nu prea le am cu aceste chestii deci va intreb pe voi ce care ati terminat sau aveti idee despre acest lucru.
Dacă eu în primu sau al 2-lea an nu am promovat examenele nici pe primul/nici pe al 2-lea semestru pentru ca a trebuit să plec la muncă sau mai știu eu ce ( adica nu am fost deloc ), rămân sau nu la buget dacă sunt locuri destule la buget?


Dacă nu înțelegeți ce am scris mai sus lăsați un reply și explic mai detaliat.Sunt doar curios!
WWW.TECTONICPX.COM [ Professional Web Design Services ]
RoyalServer 2
User avatar
Andrei.B
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 6479
Joined: 17 Aug 2009, 09:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Plecat pe mari si tari
Detinator server CS: Nu detin !
SteamID: andreybci94
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (o luna)
Fost Administrator
Nume anterior : bLack, Andrei,krusc
Contribuitor
Location: ConstanTa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 557 times

30 Aug 2017, 16:16

Din cate stiu eu exista si o sesiune de toamna de examene in care poti sa le iei .

Daca ai un nr suficient de credite treci in anul urmator.

Eu stiam ca daca nu ai media suficienta pentru buget iti ia altul locul cu medie mai mare sper ca nu gresesc aici


Cel mai bine intrebi colegi de facultate sau la secretariat

Mereu in suflet culorile ( Roş -Albastru )
Image
ImageImage
User avatar
DCT #
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 487
Joined: 25 Feb 2017, 17:05
Detinator Steam: Nu
CS Status: ON
Fond eXtream: 0
Discord: doculet
Been thanked: 6 times

30 Aug 2017, 16:19

Andrei.B wrote:Din cate stiu eu exista si o sesiune de toamna de examene in care poti sa le iei .

Daca ai un nr suficient de credite treci in anul urmator.

Eu stiam ca daca nu ai media suficienta pentru buget iti ia altul locul cu medie mai mare sper ca nu gresesc aici


Cel mai bine intrebi colegi de facultate sau la secretariat
Multumesc de raspuns, dar altceva voiam eu sa stiu.

De exemplu eu in primul an ma duc si iau 2-3 examene si nu ma mai duc la niciun curs/examen pana la terminare.Din octombrie reiau anul tot la buget unde am fost sau trebuie sa platesc anul pierdut.

Asta ma intereseaza.Daca eu nu am promovat anul, nu am luat decat 2-3 examanene si nu m-am mai dus, platesc sau nu anul respectiv?
WWW.TECTONICPX.COM [ Professional Web Design Services ]
User avatar
Ilie Ionut
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 432
Joined: 29 Aug 2014, 21:21
Detinator Steam: Da
CS Status: ziua buna
Detinator server CS: Nu
SteamID: ilieionut29
Fond eXtream: 0
Location: Duandhs
Has thanked: 2 times

30 Aug 2017, 16:28

Ramai cu restantele. Depinde de facultate, de exemplu la Poli daca ai intrat la buget ramai la buget indiferent de medie/restante. La ASE, de exemplu daca din 7 examene ai luat 6 cu 10 si ai picat la un examen, unul care a luat 5 la toate iti poate lua locul la buget fiind integralist.

Cel mai bine este sa iti ingheti anul, asa ramai la buget.
User avatar
DCT #
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 487
Joined: 25 Feb 2017, 17:05
Detinator Steam: Nu
CS Status: ON
Fond eXtream: 0
Discord: doculet
Been thanked: 6 times

30 Aug 2017, 16:32

Ilie Ionut wrote:Ramai cu restantele. Depinde de facultate, de exemplu la Poli daca ai intrat la buget ramai la buget indiferent de medie/restante. La ASE, de exemplu daca din 7 examene ai luat 6 cu 10 si ai picat la un examen, unul care a luat 5 la toate iti poate lua locul la buget fiind integralist.

Cel mai bine este sa iti ingheti anul, asa ramai la buget.
Pai asta sa zicem ca s-a intamplat anul trecut 2016, eu vreau sa reiau din 2017 acum octombrie.Dar cum am zis si mai sus nu am luat decat 2 examane si dupa nu m-am mai dus deloc la facultate.Adica eu nu mi-am luat niciun semestru, nu am promovat anul 2016.
Il reiau din 2017 de la 0 dar tot la buget nu? sau trebuie sa platesc anul 2016 pentru ca m-am dus si am dat 2 examene.
WWW.TECTONICPX.COM [ Professional Web Design Services ]
User avatar
Pavel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3610
Joined: 17 Feb 2011, 22:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Nume anterior: xkeze.
Fond eXtream: 2
Location: Bucuresti
Has thanked: 71 times
Been thanked: 102 times

30 Aug 2017, 21:21

Daca nu ai trecut in anul 2, atunci iti platesti urmatorul an 1. Nu poti sa faci de 2 ori anul unul la buget, pentru ca celor de buget le plateste statul anul. Deci tu topic sa faci o facultate de stat in felul urmator: anul 1 la buget, 2 la taxa si 3 la buget. Daca urmezi o a doua facultate anul 1 si 3 le platesti, in schimb anul 2 poti sa-l faci la buget. Chestia asta se aplica la orice facultate de stat din romania.
Verifica la secretariatul facultatii daca ai trecut sau nu il anul 2, cu toate ca nu cred ca ai trecut.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

31 Aug 2017, 10:29

Poți face anul 1 pe buget doar dacă schimbi facultatea sau fac ceva șmecherii pe acolo.
User avatar
DCT #
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 487
Joined: 25 Feb 2017, 17:05
Detinator Steam: Nu
CS Status: ON
Fond eXtream: 0
Discord: doculet
Been thanked: 6 times

01 Sep 2017, 01:37

IsTI37 wrote:Poți face anul 1 pe buget doar dacă schimbi facultatea sau fac ceva șmecherii pe acolo.

Oricum intreb asta pentru un prieten, am vorbit la persoana 1 doar ca sa intelegeti ideea.Eu eram interesat daca poate respectivul sa faca facultatea respectiva din nou dar sa plateasca cand vrea anul pierdut.Adica nu din prima.Ori sa plateasca al 3-lea an, ori al 4-lea.
WWW.TECTONICPX.COM [ Professional Web Design Services ]
skullboy
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 3
Joined: 31 Aug 2017, 08:59
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Location: Nigeria
Contact:

01 Sep 2017, 06:05

It depends base on faculty, i have done that before and they did the exam i missed for me only but i was asked to pay.
Life is Easy...!!!
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information