Intrebare despre hardware-ul telefoanelor

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
TZACANEL
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10182
Joined: 11 Jun 2009, 14:33
Detinator Steam: Da
SteamID: tzacaneeel
Reputatie: Fost Administrator
Fost Administrator eXtreamSocial
Administratorul anului 2015
Fond eXtream: 0
Location: Campulung Muscel
Has thanked: 631 times
Been thanked: 902 times
Contact:

11 Sep 2014, 23:56

Am o intrebare ce ma framanta de mult timp.

Curand s-a lansat iPhone 6. Toate bune si frumoase pana au aparut niste persoane care incercau ele sa spuna ca Apple vinde hardware-ul de acum cati ani.


Si acum intrebarea: La ce iti trebuie hardware puternic? Vad ca si pe aici se bate lumea cu pumnul in piept ca e bine cu jdemii de nuclee si rami si alte prostii. La ce iti trebuie atatea? Ca sa?

Si ca sa va zic doua pareri:
1. Pentru hardware puternic iti trebuie baterie mare. In momentul de fata un telefon de ultima generatie are o baterie de 2.4k ( sau cat are valoarea ). Ceea ce este foarte putin. Recent Lenovo au scos bateria de 4k, dar cica nu ar fi prea grozava.
2. Singurul telefon testat care isi foloseste aproape la maxim resursele e Note. Care telefonul ala e gandit pentru business. Un telefon business isi merita atatea specificatii.

PS: Vreau sa se vorbeasca strict de partea asta: procesor, rami etc. Nu vreau sa avem in discutie NFC, IR(care nici pana acum nu are iPhone-ul).
Image
Image
Image
RoyalServer
User avatar
MrSpoke
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 587
Joined: 12 Apr 2014, 18:58
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 69 times
Been thanked: 14 times
Contact:

12 Sep 2014, 00:04

Apple cei mai tari. Apple nu baga 4 GB ram sau ceva de genul pentru ca ei stiu ca iOS si aplicatile nu necesita atata. Fiecare aplicatie e bine optimizata la fel si sistemul.

-Cat despre camera foto care e de 8 MP la i6, o poza iasa incredibil de clar chiar daca un s5 are 12 mp sau cat are ( nu stiu ) si tot nu prinde atata lumina or something.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

12 Sep 2014, 01:41

Hardware puternic nu inseamna consum mai mare, din contra, daca te joci da, dar altfel un procesor bun te ajuta sa iti faci treaba rapid si eficient. La Android limbajul de programare foarte practic se compenseaza cel mai usor cu hardware mai bun, intradevar Apple are o arhitectura inchisa si eficienta dar limiteaza foarte mult programatorii, adica e mult mai greu sa faci o aplicatie care sa fie acceptata pe AppStore fata de o aplicatie care sa fie acceptata in Google Play pe Android.

In general, telefoanele vor utiliza maxim un core, doua la 0.5-1Ghz pana cand nu intrii intr-un joc sau ceva aplicatie care necesita putere de procesare.

Cel mai mult consuma ecranul si internetul, procesorul nu e prea decisiv daca nu te joci fiindca procesorul ala octa core isi utilizeaza doar un core/doua la 0.5-1Ghz si in acest fel este extrem de eficient dar are putere cand e necesar. (nici un procesor nou de telefon nu este utilizat mai mult de 50% in momentul actual)

Acum ce vinde Samsung si htc nu e nici 50% din ce poti face cu un telefon Android cu hardware nou. Daca intrii pe forumurile de modding o sa vezi niste chestii foarte tari ce nu sunt posibile pe Apple (gen ubuntu + android, jocuri crackuite, consola din telefon..., roboti)
User avatar
Yeezus
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8149
Joined: 04 Nov 2011, 08:57
Detinator Steam: Da
CS Status: Yeezy taught me
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: Confuzius, Flowman,H@rdwell,Florentiu
Location: Ploiesti/Bucuresti
Has thanked: 239 times
Been thanked: 366 times

12 Sep 2014, 22:58

Da asta ma intreb si eu de ceva timp si am ajuns la concluzia ca telefoanele celor de la Apple sunt cele mai ok din pricina optimizarii telefoanelor. De exemplu, iOS merge struna si pe un procesor single-core la 1 ghz cu 512 mb ram. Un android la configuratia asta e aproape insuportabil..Stiu din pacate pentru ca am o tableta cu o configuratie asemanatoare si de fiecare data cand umblu pe ea imi amintesc de ce ultima data cand am folosit-o am zis 'nu o sa mai umblu pe ea prea curand'..
User avatar
pripici
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 821
Joined: 07 Jul 2011, 14:54
Detinator Steam: Nu
Location: Internet
Has thanked: 7 times
Been thanked: 52 times

13 Sep 2014, 00:09

Mi se pare jignitor ca Apple sa ceara atatia bani doar pentru a lor "super optimizare"
User avatar
TZACANEL
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10182
Joined: 11 Jun 2009, 14:33
Detinator Steam: Da
SteamID: tzacaneeel
Reputatie: Fost Administrator
Fost Administrator eXtreamSocial
Administratorul anului 2015
Fond eXtream: 0
Location: Campulung Muscel
Has thanked: 631 times
Been thanked: 902 times
Contact:

13 Sep 2014, 00:26

pripici wrote:Mi se pare jignitor ca Apple sa ceara atatia bani doar pentru a lor "super optimizare"
Jignitor? Pai te-a obligat cineva sa le cumperi produsele?
IsTI37 wrote:Acum ce vinde Samsung si htc nu e nici 50% din ce poti face cu un telefon Android cu hardware nou. Daca intrii pe forumurile de modding o sa vezi niste chestii foarte tari ce nu sunt posibile pe Apple (gen ubuntu + android, jocuri crackuite, consola din telefon..., roboti)
Jocuri crackuite se pot instala si fara jailbreak. E adevarat ca nu cum faci pe Android, cu surse necunoscute, iti trebuie un mic program pe Windows/Mac si atat.

Si legat de programatori ca sunt limitati. Sa ne gandim cate furturi de date s-au intamplat pe Android si cate pe iOS. Aplicatiile din Google Play iti cer niste permisiuni care nu au nici o legatura cu ce fac ele. Pe iOS nu se intampla asta.
Image
Image
Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 655 guests